Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2015., 21:12   #1
Zamišljam najgore.

Da napravim neki uvod. Dakle prije nikada mi se nista sličnog nije dešavalo, iz potpuno sam zdrave obitelji. Idem prema 35 godini i ajmo reci unazad oko 4 godine me po prvi put primilo nešto neobjašnjivo loše..Padale su mi na pamet takve misli da nisam mogao spavati mjesecima. Ok da sada ne prepričavam sve detalje, reci cu jedan jednostavan primjer od jučer. Vjerujte mi nije smiješno..nego zapravo prestrašno. Situacija je, čekam vlak na stanici, u daljini vidim svjetla vlaka (Mrak je logicno) Mene hvata panika da ce me taj vlak udarit, ali u tom trenu shvatim kako je vlak jos daleko i da ja nisam zapravo na pruzi i da mi se nista ne moze desiti itd..Scena je sljedeca..Vlak jos nije dosao, ja sam uvjeren da ce me udarit(u tom je problem) Hodao sam i maknuo se cak 20-tak metara od stanice i rampa se spustila, ljudi okolo su me gledali iz auta koji su stali pred signalizacijom. Vlak je naisao tek nakon 4-5 minuta i gledam ga kako prolazi..No sada ono najgore tek dolazi..Moj mozak misli da me vlak udario i da ja nisam vise na ovom svijetu..Osjecaj je toliko los da sam ispustio tonu suza i rekao zasto se to meni desava..Strasno mi je to ikome reci, bojim se otici psihijatru i placati to jel niti ne znam koji je dobar i koji bi mi mogao pomoci..To je samo jedan primjer..Ne znam u sto to spada i koji oblik problema..ali jako me to opterecuje i cak mi ne moze pomoci niti voljena osoba nitko ziv..Koji je uzrok toga mi cak i nije bitan jel ne znam odakle se pojavilo ni kako je doslo, kao iz vedrog neba, bitno mi je da se toga rijesim..Od ekipe nitko ne shvaca tu situaciju i svi se samo smiju i po tome znam da to nisu nikada iskusili,,nebi to pozelio niti najgorem neprijatelju, jel to je uzasno opterecivanje i dezorijentacija sveopcenito..Ako je netko imao ovako nesto slicno barem zamolio bih ga/nju da mi pomogne..Ako vec i postoji tema na ovo jednostavno je ne mogu naci..Eto..toliko
Re-Wired is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 21:16   #2
Quote:
Re-Wired kaže: Pogledaj post
Da napravim neki uvod. Dakle prije nikada mi se nista sličnog nije dešavalo, iz potpuno sam zdrave obitelji. Idem prema 35 godini i ajmo reci unazad oko 4 godine me po prvi put primilo nešto neobjašnjivo loše..Padale su mi na pamet takve misli da nisam mogao spavati mjesecima. Ok da sada ne prepričavam sve detalje, reci cu jedan jednostavan primjer od jučer. Vjerujte mi nije smiješno..nego zapravo prestrašno. Situacija je, čekam vlak na stanici, u daljini vidim svjetla vlaka (Mrak je logicno) Mene hvata panika da ce me taj vlak udarit, ali u tom trenu shvatim kako je vlak jos daleko i da ja nisam zapravo na pruzi i da mi se nista ne moze desiti itd..Scena je sljedeca..Vlak jos nije dosao, ja sam uvjeren(u tom je problem) Da sam hodao i maknuo se cak 20 tak metara od stanice i rampa se spustila, ljudi okolo su me gledali iz auta koji su stali pred signalizacijom. Vlak je naisao tek nakon 4-5 minuta i gledam ga kako prolazi..No sada ono najgore tek dolazi..Moj mozak misli da me vlak udario i da ja nisam vise na ovom svijetu..Osjecaj je toliko los da sam ispustio tonu suza i rekao zasto se to meni desava..Strasno mi je to ikome reci, bojim se otici psihijatru i placati to jel niti ne znam koji je dobar i koji bi mi mogao pomoci..To je samo jedan primjer..Ne znam u sto to spada i koji oblik problema..ali jako me to opterecuje i cak mi ne moze pomoci niti voljena osoba nitko ziv..Koji je uzrok toga mi cak i nije bitan jel ne znam odakle se pojavilo ni kako je doslo, kao iz vedrog neba, bitno mi je da se toga rijesim..Od ekipe nitko ne shvaca tu situaciju i svi se samo smiju i po tome znam da to nisu nikada iskusili,,nebi to pozelio niti najgorem neprijatelju, jel to je uzasno opterecivanje i dezorijentacija sveopcenito..Ako je netko imao ovako nesto slicno barem zamolio bih ga/nju da mi pomogne..Ako vec i postoji tema na ovo jednostavno je ne mogu naci..Eto..toliko
jesi siguran da ti se to nije nikada prije događalo?
jesi nedavno doživio kakav veći stres ili traumu?
da li ti taj scenarij dolazi u obliku slika u mislima?
da li zamišljaš što bi se dogodilo nakon tvoje smrti?
kakve fizičke simptome osjećaš u tom trenu?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 21:32   #3
Ici cu po redu.

1.Prije 4 godine sigurno nikad. Vesela osoba, puna energije i nasmijavao sve oko sebe, volio sam zivot i svaku sitnicu oko sebe..Tim je to jos gore,doslo je iznenada oko 30 te mozda malo prije.

2.U tome i je najveci problem sto nisam..Niti bar ista sto bih smatrao bitnim.

3.Nisu baš slike (vrlo brzi prikaz mogucnosti) više zamišljanje situacije i izokretanjem dogašanja,kao varijanta sta je moglo bit i to sto je moglo bit mislis i da je. Ne znam kak da to objasnim..da slike ali ne konkretne.

4.Ne zamisljam nego mislim da se stvar odvila i da sam vec negdi tko zna gdi.Unatoc sto vidim da je oko mene sve isto, oci vide jedno mozak misli drugo.

5.Veliko uzrujavanje i opterecivanje, potišteno, dode mi da se napijem totalno ili da si to izvucem van iz glave, bojim se jako..totalna dizorijentacija, ne mislim o nicemu nego ne znam jel gore o cem mislim ili to sto se uzrujavam..
Re-Wired is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 07:25   #4
ovo mi najviše djeluje kao opsesivno-kompulzivni poremećaj i to prisilne misli.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 07:28   #5
Jel to nestane samo od sebe ili ipak ne?
Re-Wired is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 07:35   #6
Quote:
Re-Wired kaže: Pogledaj post
Jel to nestane samo od sebe ili ipak ne?
neznam .. meni je to izmedju ostaloga pocelo nakon kaj me auto puknuo i skoro sam poginuo .. i sad stalno "ocekujem" i imam potrebu izazivati smrt ponekad mislim da to radim da se rjesim straha jel me vise nego frustrira ako me ne iscrpljuje i baca u depru da ne pricamo snovima i fala bogu nocne more su prestale .....

stari odi psihicima malo ili mozda prvo psihologu ali .. joj joj .. nadam se da imas para pa odi privatnicima .. neznam .. odi sigurno .. ako je tako nepredvidivo pocelo .. nebi te htio plasiti ali zasto ne poceti odmah ozbiljno p aako i nije nista ozbiljno kaj sad .. nikom nis

gle bitno je da se ne ufuras u te svoje spike koje te peru da ne ispadne situacija losija nego sto realno je

oni ti moraju po sluzbenoj duznosti djelovat ap da se ne sokiras razocaras na neke njihove reakcije odnosno metode

tablete isto prati dobro . ako ti daju .. kako djeluju i kakav si ti .. ma meni nisu dobro djelovale .. neke su bile dobre za konkretan simptom ali katastrofalne za neke druge stvari .. ma joj ima tu zahebancije .. kreni .. sretno ..
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 07:43   #7
Quote:
Re-Wired kaže: Pogledaj post
Jel to nestane samo od sebe ili ipak ne?
Kod mene već oko godinu dana nema prisilnih misli i nisu mi pomogli nikakvi lijekovi jer sam ih i prije pila, nego rad na sebi. Otkrivanje uzroka prvenstveno.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 15:19   #8
Ljudi moji nisam znao da ima netko tko mi zaista i odgovara na ovo, vec mi i to znaci dosta, sto vidim da netko nesto slicno ima. Tableta mi se nekako bas i ne pije, znam da nije zdravo i bojim se da si nesto ne pogorsam sa njima. AL svejedno hvala na pozitivnim rijecima. Ovo zadnje bi imalo smisla iako mi se cini nemogucom misijom, ali necu unaprijed nista govoriti posebno zato sto eto ti tog nemas vise..Znaci sveopceniti rad, mozda sam se i zanemario pa mi se to i desilo..Nesvjesno. Pokusat cu izvuci nesto od svega ovog pomalo vidjeti i pokusat to rjesit. Hvala puno.
Re-Wired is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 18:29   #9
Ti u biti prizivas najgore i moglo bi ti se ostvariti.
Budi svjestan ono.o čemu misliš i biraj misli.
Znam da nije lako ali može se.
__________________
https://youtu.be/A9Pmar-fswQ
smoky 9999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 19:18   #10
Netko bi stajao pokraj dok vlak projuri jel je to i normalno a ja evo udaljim se bar 50 metara od stanice..Sta rec. Provjera na autu jesam li ga zakljucao, vrata svaka opcenito..Provjere neke uglavnom jesam ili nisam preko par puta. I naravno strah taj od neceg. Ali ne na svaku situaciju, nego je random..Ali svaka i mala potencijalna opasnost i vec zeza..Doma nema smisla bit, kakve sam srece jos cu se i niz stepenice zrokat s glavom u tegli završitxD
Re-Wired is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 01:09   #11
I meni "pari" na OKP. Neka te ne bude strah ili sram potražiti stručnu pomoć. I sama sam posegnula za istom i iskreno, žao mi je da nisam i ranije jer mi je već i jedan razgovor puno pomogao, čisto da stavim neke stvari u određenu perspektivu.
Naravno, to je proces. Treba otkriti trigere za takve misli i ponašanje.
Sretno!
__________________
We linger in the shadows of tormented minds.
https://youtu.be/lugnetyBAhc
Darkyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 12:06   #12
Jako ste dobri i razumni ljudi, svako dobro vam želim u životu, što mi pokušavate pomoći i što me jako dobro savjetujete. Probat cu prvo poradit na sebi i mozda popusti s vremenom, mozda sam iznutra samo nesretna osoba a da nisam niti svjesan toga, pa se ispoljava na ovaj nacin, a ako ni to ne pomogne onda cu otici do nekog privatnog psihica naravno, to mi je zadnja opcija,ali svakako uzimam u obzir.
Re-Wired is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 12:18   #13
Kako misliš da si negdje duboko u sebi nesretna osoba a da nisi svjestan toga ?
Onda ovdje fali masa informacija a ti si dozirao ono za što si mislio da bi mi trebali znati.
Na temelju toga se ne može znati ništa.
Zanima me jedna stvar - što ako se ti polomiš od rada na sebi a stvari ostanu iste ili se čak pogoršaju ??
Neka to potraje 6 mjeseci - godinu dana, što nakon toga ?

Ja ti iskreno i ljudski preporučujem odlazak kod liječnika opće prakse koji će kroz razgovor s tobom vidjeti da li će te poslati na pretrage pa da se isključe koje kakve somatske frke ili uputnica za psihijatra koji će opet kroz uvid u tvoje stanje znati u kojem smjeru nastaviti, ako je potrebno naravno, sa liječenjem.

I to što prije jer se odugovlačenjem stvari kompliciraju.
Sve ostalo su pretpostavke forumaša koje te mogu odvesti u krivom smjeru a posljedice toga mogu biti puno opasnije nego što možeš zamisliti.
Ti moraš biti u potpunosti siguran što ti je i zašto ti se to događa a koliko vidim nakon par dobronamjernih postova, to nećeš biti.
Postoje stručnjaci koji se time bave a tvoja iskustva bi bilo lijepo čuti kada počne liječenje i tijekom liječenja.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 12:55   #14
Bome je i meni isto palo na pamet, pretpostavljam, nemam nista konkretno zbog cega bi bio nezadovoljan ali, eto sad malo gledam i pise da se moze pojavit totalno neprimjetno, baš kak je i meni doslo. Mozda je do okoline, mozda posla, mozda jednostavno do covjeka..Tesko objasnjivo. E da ja znam sam od kuda je doslo rado bi to podijelio sa vama..Koliko netko mora biti dobar da to uspije rijesit, pitam se, jel navodno ni svi psihici nisu dobri..Moram se jako dobro raspitat, a opet koga kod da pitam od svojeg drustva samo ce se debelo nasmijat itd..Nije to zezancija dobro kazete jel na poslu sam offline. Svi me zabrinuto gledaju jel ne mogu dozivjet osobu realno. Ko da sam neki mehanicki robot koji samo radi bez bok i kako si i dobar dan i bilo sto. Smijanje je off isto, nema smjeska ni za Boga..Kolegica mi rekla odi u crkvu, ne znam sto bih na to rekao..Mislim da stajanje tamo u masi i molitve nece pomoc glavi. (Izgleda da nema druge nego pravac ljecniku,jel nista se ne poboljsava..) Najbolja stvar je i komentar koji sam nedavno cuo, ne treba tebi psihic nego pravi komad itd..Samo kaj nitko ne kuzi da mi nista zivo nebi pomoglo osim osoba koje su od direktne pomoci. Eto drage volje cu podijeliti sa vama konkretno misljenje strucne osobe ali tek kad ju nadjem.
Re-Wired is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 19:37   #15
Ja sam potpuni laik pa znam da moje mišljenje može djelovati smiješno, ali zar se ne susreću ljudi sa sličnim strahovima uslijed prevelike fokusiranosti na same sebe?

Opterećivanje mogućim i nemogućim događajima slijedi kad je čovjek previše uljuljkan u rutinu, kad sve teče glatko u životu i nema rizika ni neizvjesnosti.

Jesi li probao već nešto promijeniti, posao, curu, okolinu? To bi ti moglo donijeti promjenu u perspektivi koja ti očito treba. Možda bi trebao povremeno malo riskirati, staviti nešto na kocku (da me se ne shvati krivo, ne želim savjetovati odavanje porocima), fokusirati se na vanjske probleme?
odile is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 19:45   #16
po opisu, možda ptsp ili mentalni OKP

trauma ti može biti i raskid ljubavne veze recimo. ne mora trauma biti nešto "veliko"

stabilizirati ljubavni i seksualni život, pa viditi kako se onda osjećaš. moraš imati negdje neko jezgro gdje se osjećaš sigurno (i ponosno). to može biti i u okrilju obitelji, ali obzirom na tvoje godine to treba biti tvoja nova obitelj

raditi na oslobađanju od perfekcionizma i prihvatanju sebe kao nesavršenog

i posao je važan, dnevna rutina (8-16h). na poslu ćeš se emocionalno naživiti takvih događaja, pa ih nećeš morati izmišljati u stvarima u kojima ih nema
snage4356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 09:52   #17
RE-Wired - ja bi ti savjetovao prije "ulaska" u problem(e) da si organiziras neki sustav (naravno ako vec ne postoji) .. osnovni .. elementarni .. protokole .. disciplina .. ako postane cupavo .. da te ne izbaci iz "svakodnevnog zivota" .. eto cisto malo pripreme .. vele da je priprema pola posla .. pa zasto ne?

Quote:
snage4356 kaže: Pogledaj post
po opisu, možda ptsp ili mentalni OKP
trauma ti može biti i raskid ljubavne veze recimo. ne mora trauma biti nešto "veliko"
navodno nemora biti ni osobno .. ako je osoba svijedok neke tragedije moze dozivljaj biti toliko intenzivan .. kao i ponovno prozivljavanje da opako stilta covjek a.. a i skuplja se tokom zivota puno toga .. pitanje koliko smo cega svijesni ... dok ne pukne
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 20:56   #18
Mogla bi biti i neka generalna promjena u igri,,Mozda samo moram sam sebe zalit kantom vode i leda po glavi i rec si jel mi hladno? Hahaha salim se..Ma da imao sam gadan prekid i to me urokalo full. Poceo sam pit klasika itd..Odao se porocima nemojte ni pitat. Trenutna djevojka ne znam niti koliko ce potrajat, rekao sam joj o cem se radi. Ma kad covjeka tak nes primi onda mu nije do niceg skoro ali dobro. Zanimljive odgovore pišete..Možda je ta rutina od posla ili tko zna sto, frka me je da nisam jedan od onih koji su vjecito nezadovoljni. Nisam valjda.. Dao Bog da nisam..Mozda mi treba samo mir i tisina od svega u šumi negdi i od ljudi..A cura me pili non stop, sam se jada i kuka a meni sve ovo u glavi..Jednostavno nemam snage ni za sebe, a kamoli za nju. Osjecaj je grozan, kuzis sve i ujedno ne kuzis krasno..Cudno jeger i čik popravljaju situaciju. Neki dan sam bio s ekipom u prački i ne mogu vam reci koliko mi je pao kamen sa srca..Muzika pozitivna ekipa, taj moment sam skuzio da mi moze biti bolje. Kad vidim smijeh, srecu i pozitivu u ljudskom oku onda sam i ja bolje, ne mogu biti medju onima koji vuku dolje, a sto je gore i ja sam taj samo to ne zelim nikome priustit, to naime jako dobro prikrivam..Al se iznutra zderem doslovce..Eto Prokleti poroci ko ih izmislio, ocito tome sluze..
Re-Wired is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 12:54   #19
Bio kod psihica, ali nikakva pomoc zasad.. Prica je tipa, da previse razmisljam o nebitnim stvarima i da se moram fokusirat na stvarnost. Dakle kao ja to ne znam pa mi to lik mora rec. Veli da se opustim i da se skoncentriram na dogadaje oko sebe. Al kako on time meni pomaze..i to placam..bolje da sam si kupil teletinu ispod peke.
Re-Wired is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 16:55   #20
To je vrsta OCD-a koja se i meni počela pojavljivati, kako mi se pogoršala anksioznost i depresija. To sve ide zajedno, na žalost.
DaVinci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.