Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2008., 17:18   #21
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Ide 1 dl maslinovog ulja. Piše u receptu. Mada, ja stavim manje jer mi je prežestoko kad je puna mjera. Čisto onako da ne bude presuh. Đumbir mu zapravo daje pravu aromu. ...
e vidiš previdjela sam da piše maslinovo ulje. zanimljiva kombinacija. nisam ga nikada stavljala u slatka jela. maslinovo mi je okej za slane zlevke, ali slatki kolač... tim više razloga da probamo.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 22:09   #22
Quote:
RedEyes kaže: Pogledaj post
Evo jedan recepti koji sam nasla na coolinarici, vrlo ukusni keksi:
vjerujem da su fini
ali ne bi bilo loše da pročitaš naziv topica
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 07:20   #23
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
vjerujem da su fini
ali ne bi bilo loše da pročitaš naziv topica
premjesteno
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 13:25   #24
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
na ovom linku imate za skinuti dvije jako zgodne kuharice
slanu i slatku
Polly hvala na linku! Odlične su kuharice!

Nisam ranije uspjela pogledati i proučiti ali mi se jako svidja. Ima puno korisnih i zanimljivih stvari.
Kad budem nešto pravila, obavezno ću prevesti recept, dodati fotku i podijeliti iskustvo sa ostalima.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 09:55   #25
često znam nabrzaka ufrkati bombice od slanutkovog brašna. recept je sličan ili istovjetan indijskoj čokoladi tzv. Laddhu, mada se za nju smjesa često stavlja u kalup i reže u kvadriće kada očvrsne. ja više volim kuglastu varijantu.



Laddhu

180 g maslaca
2 šalice brašna od slanutka
4 žlice mrvljenih ili narezuckanih pistacija (ili oraha)
na vrh žličice mljevenog muškatnog orašćića
(ja još stavim mljevenog kardamoma ili "all spice" začin)
1 šalica šećera u prahu

maslac se rastopi u loncu ili tavi, doda brašno, začini, orasi i konstantno miješa na laganoj vatri 15-20 minuta. boja treba lagano potamniti u zlatno-smeđu, ali treba paziti da smjesa ne zagori. smjesa će mijenjati konzistenciju tijekom miješanja, a na kraju treba biti kao pijesak povezan masnoćom.

sada se smjesa makne s vatre i doda se miješajući šećer u prahu.

vruća smjesa se može istresti i zagladiti u pleh, pa rezati u kvadriće kada se ohladi. ja pustim da se malo ohladi i onda formiram bombice. laddhu se čuva u komadima ili kuglicama u hladnjaku u zatvorenoj posudi. meni zna trajati dva-tri tjedna.

desert je zasitan i zamaman. prava kalorična poslastica za uz kavu ili čaj. poslužuje se direktno iz hladnjaka - ne smije dugo stajati na sobnoj temperaturi.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 14:50   #26
> PITA OD SIRA BEZ JAJA
> (za jedan manji kalup)

U, to dobro izgleda!?

> Laddhu

U, i ovo je dobro...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 15:32   #27
polly koliko se dugo Crnac s bananama peče?
I zašto trebaju krušne mrvice na namašćenu tepsiju? Jel može bez njih?

Hvala
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 16:15   #28
dok nebu pečen
meni ti je vrijeme relativna stvar, a zavisi i od rola i protve,... nakon cca 20-30 min ga pogledaj i bocni čačkalicom, ako je suha, kolač je gotov

možeš ti protvu posuti i brašnom
meni brašno da neku ljepljivu koricu, nešto takvo, no uglavno više mi se sviđa kad protvu pospem nečim grubljim poput prezli ili mrvica od keksa


imam dve sasvim zrele banane, sutra bu crnac
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 16:40   #29
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
imam dve sasvim zrele banane, sutra bu crnac
ako ih neko u međuvremenu ne ponjupa! sakrij ih! ja sam upravo došla iz nabavke: vidla na polici par zlatnih s crnim piknjicama i odmah mi pade na pamet da još nismo probali crnca bez jaja, ali s velikom bananom. pa ću i ja sutra uz prvomajski kotao ponuditi crnca za desert!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 19:28   #30
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
ako ih neko u međuvremenu ne ponjupa!
nema šanse
kod nas se jedu samo polu zelene
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 20:00   #31
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post



PITA OD SIRA BEZ JAJA
(za jedan manji kalup)
Zelio bih iskoristiti ovu priliku da pozdravim svoju dragu zenu i porucim joj da bih zelio ovakav kolac jednom probati, pa neka se potrudi malo...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 09:53   #32
Kolač od rogača i jabuka



Sastojci:
  • 6 žlica oštrog i 6 žlica glatkog brašna
  • 250 g mljevenog rogača
  • 6 žlica pšeničnih klica
  • 6 žlice smeđeg šećera
  • 4 žlice ulja
  • 400 ml mineralne vode
  • 4 srednje jabuke
  • malo sjeckanih oraha ili lješnjaka
  • prstohvat soli

Priprema:

Brašno, mljeveni rogač, šećer, sol i pšenične klice na suho izmiješamo u dubljoj posudi. Dodamo oguljene i naribane jabuke, mineralnu vodu, ulje, ostale sastojke, te zamjesimo glatku smjesu. Smjesu izlijemo u manji namašćen i pšeničnim klicama postu kalup i stavimo u zagrijanu pećnicu na oko 180-180ºC oko 60 min (zavisi valjda od pećnice do pećnice, kod mame mi je na većoj temperaturi, kod mene na nižoj).

Ideja: vjerovatno bi bilo ukusno preliti ovaj kolač glazurom od čokolade. Nisam probala ali sam razmišljala o tome.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 10:18   #33
evo slijedi jucer isprobani recept za palacinke u vegi verziji bez jaja i mlijeka
isprva sam bila malo skepticna, ali kad sam ih probala bile su tako fiiiiiine da me cak i otac profesionalni kuhar pohvalio

-1 manja banana
-voda
-brasno
-secer, sol (i ostali dodaci koje eventualno stavljate u palacinke a la vanilin secer, limunova korica, cimet...)
-ulje


banana se zgnjeci u sto sitnije komadice i doda se malo vode da smjesa bude onak fina za mijesanje. potom se naizmjence dodaju brasno i voda, neznam koliko kolicinski jer ja to sve odokativno. dodaju se mrvica soli i malo vise secera, ovisi o okusu. sve treba biti dooobro izmjesano, ali ako i ostanu komadici banane neusitnjeni skroz, nije problem. na kraju se doda malo ulja u smjesu ukoliko pecete na teflonki, tako da ne morate dodavati ulje na tavu.

palacinke budu super, ne lijepe se, ne raspadaju, a kad se namazu cokoladom osjeti se onaj fini okus banane i cokolade sto super pase. jedino nije pogodno za slane nadjeve, tomu jos nisam uspjela doskociti
__________________
Ne mogu vam dati inteligenciju, ali vam mogu dati diplomu.
mrrrnjao is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 11:52   #34
i meni te palacinke zvuce pregenijalno.. odusevila me ta banana u tijestu...
__________________
In the eyes of the elephant nothing's too big.
FemaleGuybrush is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 20:00   #35
ok, ovo moje se ne bi moglo nazvati palacinkom pa da je i palacinka nesto sasvim suprotno od onog sto mi inace nazivamo palacinkama

totalno mi se sve ljepilo za tavu (vjerojatno treba imati teflonsku... moja nije naravno)... i neznam koliko to gusto/rijetko mora biti? ko za obicne palacinke...?
Na kakvoj vatri pec? jako, slabo?

sad gledam tvoj post - ne lijepe se, ne raspadaju se... moje su samo to i radile...

tako da sad imam u biti nekakvu kvazi kremu (ko zvaka se rasteze) koju sam ubacila u cokladu koju sam rastapala i jedem to zlicom svejedno je fino...

Bila sam stavila med i orahe (ful malo) u tijesto... garant bi bile dobre palacinke...
__________________
In the eyes of the elephant nothing's too big.
FemaleGuybrush is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 12:52   #36
Quote:
FemaleGuybrush kaže: Pogledaj post
ok, ovo moje se ne bi moglo nazvati palacinkom pa da je i palacinka nesto sasvim suprotno od onog sto mi inace nazivamo palacinkama

totalno mi se sve ljepilo za tavu (vjerojatno treba imati teflonsku... moja nije naravno)... i neznam koliko to gusto/rijetko mora biti? ko za obicne palacinke...?
Na kakvoj vatri pec? jako, slabo?

sad gledam tvoj post - ne lijepe se, ne raspadaju se... moje su samo to i radile...

tako da sad imam u biti nekakvu kvazi kremu (ko zvaka se rasteze) koju sam ubacila u cokladu koju sam rastapala i jedem to zlicom svejedno je fino...

Bila sam stavila med i orahe (ful malo) u tijesto... garant bi bile dobre palacinke...
prvo, tava definitivno teflonska, ovakve palacinke nisam nikad radila na obicnoj, al poznavajuc inace obicne tave na njih ide dosta ulja i prva palacinka obavezno u smece, a pretpostavljam kad jos bananu dodas da je to katastrofa dakle probaj pribavit neku dobru teflonku ak si primorana jest bananaste palacinke

gustoce smjese apropo...hmm, pa meni je bila mrvicu gusca nego kad pecem s jajima i mlijekom, i bitno je da dooobro ispeces donji dio prije neg kaj ides okretat jerbo mislim da im treba mrvicu dulje da se speku od obicnih, pa ak ides polusirovu okretat sto posto bu se raspala
u biti, vjerojatno ti je falilo brasna u smjesi, kad ima premalo onda se raspadaju i kad nisu s bananama
a za lijepljenje, ja stavim malo ulja u smjesu, a na teflon niti kap ulja (na dijeti sam pa moram suhe jest)

sto se vatre tice, normalno ih pecem ko obicne, imam onu plocu za kuhanje, stavim na 8 /10.

eto nadam se da sam bar malo pomogla i sretno ti ak jos koji put krenes u pohod na...pa hmm..krnje palacinke
__________________
Ne mogu vam dati inteligenciju, ali vam mogu dati diplomu.
mrrrnjao is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 22:09   #37
Quote:
mrrrnjao kaže: Pogledaj post
prvo, tava definitivno teflonska, ovakve palacinke nisam nikad radila na obicnoj, al poznavajuc inace obicne tave na njih ide dosta ulja i prva palacinka obavezno u smece, a pretpostavljam kad jos bananu dodas da je to katastrofa dakle probaj pribavit neku dobru teflonku ak si primorana jest bananaste palacinke
A normalne palacinke su mi savrseno ispadale... ne zelis znati na sto je ovo licilo... cimer je uso u kuhinju: sto radis
ja: palacinke
on [faca kao da sam ga upravo pogodila đubrivom]
Morat cu si onda kupiti neku teflonku

Quote:
gustoce smjese apropo...hmm, pa meni je bila mrvicu gusca nego kad pecem s jajima i mlijekom, i bitno je da dooobro ispeces donji dio prije neg kaj ides okretat jerbo mislim da im treba mrvicu dulje da se speku od obicnih, pa ak ides polusirovu okretat sto posto bu se raspala
u biti, vjerojatno ti je falilo brasna u smjesi, kad ima premalo onda se raspadaju i kad nisu s bananama
a za lijepljenje, ja stavim malo ulja u smjesu, a na teflon niti kap ulja (na dijeti sam pa moram suhe jest)
OK... cu probati valjda uskoro... kad kupim tavu naravno

Quote:
eto nadam se da sam bar malo pomogla i sretno ti ak jos koji put krenes u pohod na...pa hmm..krnje palacinke
Hahah... krnje palacinke od sad ce to biti moj specijalitet
__________________
In the eyes of the elephant nothing's too big.
FemaleGuybrush is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 11:02   #38
Bok ljudi

Jako volim ovu temu pitam se zašto

Evo i mog skromnog doprinosa, onak za upoznavanje.

Daklem, "zdravi" muffini:
-suho sastojci: 1 šalica cjelovitog brašna, 2 šalice brašna 850, 1/2 čajne žličice soli, 2 jušne žlice praška za pecivo, 1 jušna žlica cimeta, 1 šalica oraha narezanih na veće komade.
-mokri sastojci: 1/2 šalice ulja, 1/2 šalice ječmenog slada, 1/2 šalice sojinog mlijeka,1 šalica jabučnog soka, 1 žlica vanilin-praha (ja stavim vanilin-šećer), 1 šalica kockica jabuka ili nekog drugog voća.

Pećnica se zagrije na 180. Pomiješaju se posebno suhi i mokri sastojci, pa se tekuća smjesa ulije u suhu i lagano promiješa. Na kraju se dodaju jabuke. Smjesa se žlicom poflika u kalupe (ili nauljene ili u one papirnate gaće za muffine), i peče se 50-tak min, dok ne postanu zlatno-smeđi. Meni ih obično ispadne 15-17 komada, znači cca tura i pol muffina.

U slast

Nezakoniti mi zna prigovarati da fali šećera i da imaju preprirodan okus , ali on je za sad jedini kaj se buni.
Lady Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 16:57   #39
Pijesak torta

ovaj recept sam ukrala mami iz neke hrpe isprintanih papira. valjda je kružilo među babcima e-mailom. torta se ne peče, već se sastojci za tri kreme kuhaju. idealno za toplije dane ako nemamo pećnicu pri ruci ili da se baš ne moramo dodatno znojiti paljenjem rola na 180.



Pijesak torta

1,5 L mlijeka
4 pudinga od vanilije
2 pudinga od čokolade
3 čaše (od 1,5 dcL) šećera
25 dag margarina ili maslaca
30 dag mljevenih keksiju
30 dag mljevenih oraha
30 dag kokosa

U 0,5 L mlijeka skuhati oba pudinga od čokolade s jednom čašom šećera (ja stavim čašu kraš-ekspresa). U vruće umiješati 10 dag margarina/maslaca i kad se upije umiješati kekse. Vruće odmah razgrnuti i poravnati na dno većeg kalupa za tortu.

U 1 L mlijeka skuhati 4 pudinga od vanilije s dvije čaše šećera. U vruće umiješati preostalih 15 dag margarina. Masu prepoloviti i u jednu polovicu umješati kokos, a u drugu orahe. Na čokoladni sloj na dnu kalupa rasporediti sloj s kokosom pa na njega onaj s orasima.

Torta treba odstajati u hladnjaku, a prije serviranja može se ukrasiti tučenim slatkim vrhnjem.

Na fotki je moja torta, a ja sam zamjenila redoslijed gornja dva sloja. Onaj s kokosom je tvrđi, pa je bolje da je u sredini.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 17:26   #40
korisno za ovu temu, citiram iz nekih starih članaka:

Kao zamjena za jaja u receptima za biskvite obično se koriste tofu, svježi kravlji sir, ulje ili pire od suhih šljiva, ovisno o tome što tražimo od biskvita. Tofu najčešće daje gust i često «gumen» biskvit, dok pire od suhih šljiva može previše dominirati aromom i okusom.

Najjednostavnija i najjeftinija zamjena za jaja najčešće je obično biljno ulje koje izvrsno «drži» formu kolača. Protivno ustaljenom stavu, profesionalna zamjena za jaja, tzv. egg-replacer u većini slučajeva uopće nije potreban. Ono što je potrebno kod prepravljanja klasičnih recepata na njihovu formu bez jaja najčešće je iskustvo u idealnim udjelima ulja/kravljeg sira/brašna. Upravo je svježi kravlji sir bilo kojeg oblika (bakice s tržnica, ricotta...) tajna laganog, a kompaktnog bilo biskvita bilo prhkog tijesta.

U čokoladnim biskvitima idealan će pak biti pire od šljiva. 2,5 šalice suhih šljiva namoče se preko noći te skuhaju u 1 šalici vode. Zatim se smiksaju u pire koji se može zatvoren čuvati u hladnjaku i do mjesec dana. Takva smjesa dodaje se u biskvit umjesto uobičajne količine jaja, no poželjno je još dodati i određenu količinu ulja.

Šećer je sastojak koji nije problematičan u smislu da će utjecati na konzistenciju kolača u većoj mjeri, no to ovisi o vrsti upotrebljene zamjene i vrsti deserta koji spravljamo. Smeđi, nerafinirani šećer trske gotovo da neće utjecati na konzistenciju kolača, no može utjecati na njegovu boju te dati intenzivniji okus. Ipak, većina smeđih šećera na našim policama najčešće nije vrijedna izdvajanja više novca jer se radi o običnom bijelom šećeru prevučenim melasom. Ipak, šećer iz trgovina zdravom hranom nešto je vrijedno razlike u cijeni jer se najčešće radi o minimalno procesiranom proizvodu iz organskog i(li) fairtrade uzgoja.

Osim relacije bijeli-smeđi šećer, za kreme, pudinge i određene vrste biskvita uspješno se mogu koristiti javorov sirup, rižin ili ječmeni slad te med. Ipak, med ne preporučamo u kremama i biskvitima koji se moraju peći ili kuhati. Onima kojima financije nisu imperativ, od sveg srca za pripremu biskvita preporučamo javorov sirup, jer je lagan i izuzetno delikatnog i prirodno-slatkog okusa. Za tzv. brownije i muffine odlični su i drugi, gušći zaslađivači kao što je ječmeni slad. Isto tako, vrlo pogodan zaslađivač može biti sirup od jabuka (bez šećera – iz trgovina zdrave hrane) ili neki drugi voćni koncentrat te običan, prirodni sok jabuke također bez dodanog šećera. Omjeri najčešćeih zaslađivača su otprilike sljedeći:

¼ šalice javorovog sirupa = 2 velike žlice melase = ¾ šalice ječmenog slada = 1 šalica jabučnog soka = ¼ šalice voćnog koncentrata (sirupa) = ½ šalice suhog voća (grožđice)

Kada želite prepraviti recept koji sadrži bijeli šećer, možete to učiniti svim već navedenim zamjenama. Isto tako, pošto su ovi zaslađivači vlažniji, najčešće će u receptu trebati smanjiti količinu tekućine i to za onoliko koliko je unešeno zaslađivačem:

1 šalica bijelog šećera = 1 i 2/3 šalice javorovog sirupa = 1 i ½ šalice melase = 3 šalice ječmenog slada

Mliječni proizvodi imaju najviše alternativa, a najčešće će ih iz recepata izbacivati strogi vegetarijanci. Samo kravlje mlijeko može se zamijeniti sojinim ili rižinim mlijekom, a maslac biljnim margarinom. Naravno, tu je i sojino vrhnje za šlag za one koji ne dopuštaju kompromis. Solidnu zamjenu za kravlji sir ipak je teško naći.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.