Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2010., 16:55   #201
Quote:
snnopy kaže: Pogledaj post
prešla sam sve knjižare u gradu (split) i nigdje nisu imali tu knjigu.

so far, relativno mi dobro ide ova metoda smanjivanja. kroz 3-4 mjeseca nadam se konačnom i potpunom prestanku pušenja.
ne vidim niti jedan dobar razlog zašto bi pušila.
Evo ti link pa skini knjigu, idi na slow download.

LINK MAKNUT
Nadam se da će ti pomoći da što brže prestaneš pušiti, kad je pročitaš obavezno javi dojmove!!!

Sretno
__________________
"Jučer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Zadnje uređivanje Silvery : 22.11.2010. at 19:51.
kat30 is offline  
Old 22.11.2010., 19:52   #202
To sa knjigama radije rješavajte preko PM-a, na forumu to nije dozvoljeno jer je piratstvo i podliježe kartonima. Zasad samo upozorenje. Hvala na razumijevanju.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Old 22.11.2010., 21:09   #203
Quote:
Blomberg kaže: Pogledaj post
Pa di si ti...znam da nisi propušio...svaka čast na 3 god.
Ti si prvi, a iza Nove će se zaredati još nekoliko trogodišnjaka. Nadam se da su svi "živi"
A evo me, živim polako, radim, studiram.. ne pušim

Sad ćeš i ti uskoro.. kad je tebi obljetnica?
__________________
We dont need no education....
-yes you do, you just used a double negative
sylar86 is offline  
Old 22.11.2010., 22:38   #204
uhhh . dajte ljudi .pusio sam dugooo cca 20 gd. po kutiju , zadnjih tri mjeseca 2 do 3 cigarete dnevno onako iz gusta uz jutarnju kavu , poslje rucka i jednu navecer.
koliko to stetno utjece na organizam , da li metabolizam uspiej rijesiti toksine koje unesem tim pusenejm?
hm i kad asam sam aktivno pusio nisam imao nikakavih problema u smislu da bih kasljao ili osjecao neki poremecaj izazvan pusenjem.
prije cca godinu dana poceo sam trcati 4 do 5 puta tijedno , i to je jedan od osnovnih razloga zasto sam smanjio pusenejna tih 2 do 3 kom. , ali to mi je jednostavno gust , mada prodju i dani da uopce ne zapalim.
sta kazu strucnajci o stetnosti pusenja u tim granicama 2-3 cigarete dnevno uz aktivno bavljenje aerobnim aktivnostima.
ex Nevera is offline  
Old 22.11.2010., 23:24   #205
Ja sam isto tražio po netu informacije o tome.

Tijelo nakon nekog vremena popravi veći dio štete koja je uzrokovana pušenjem, odnosno ukloni talog iz pluća. Međutim, taj talog je služio i kao neka vrsta zaštitnog sloja, jer se s vremenom stvrdnuo (zato i treba vremena da sve izađe). Sad, kako tog sloja nema, cigarete djeluju još gore, odnosno istim intenzitetom kao i kad si počeo pušiti.

Nisam ni blizu stručnjaka, samo navodim informacije koje sam našao na netu prije nekih godinu dana.
Ap0c is offline  
Old 23.11.2010., 10:34   #206
Quote:
Nevera kaže: Pogledaj post
uhhh . dajte ljudi .pusio sam dugooo cca 20 gd. po kutiju , zadnjih tri mjeseca 2 do 3 cigarete dnevno onako iz gusta uz jutarnju kavu , poslje rucka i jednu navecer.
koliko to stetno utjece na organizam , da li metabolizam uspiej rijesiti toksine koje unesem tim pusenejm?
hm i kad asam sam aktivno pusio nisam imao nikakavih problema u smislu da bih kasljao ili osjecao neki poremecaj izazvan pusenjem.
prije cca godinu dana poceo sam trcati 4 do 5 puta tijedno , i to je jedan od osnovnih razloga zasto sam smanjio pusenejna tih 2 do 3 kom. , ali to mi je jednostavno gust , mada prodju i dani da uopce ne zapalim.
sta kazu strucnajci o stetnosti pusenja u tim granicama 2-3 cigarete dnevno uz aktivno bavljenje aerobnim aktivnostima.
I jedna jedina cigara ukrucuje arterije 25%... i to kod mladjih osoba... Samo sto se tog tice... Tako sam ja nasao na netu...

Al u svakom slucaju, naravno da je bolje ako se vec mora 2-3 cigare no kutiju - dvi... Ja sam to pokusavao prije prestanka, al to meni nikad nije islo...
Aztec is offline  
Old 23.11.2010., 16:39   #207
11. dan bez cigarete.Želja za cigarom - velika.Zbrka u glavi - velika.
Gdje su ostali " borci "? Nisu valjda pokleknuli? Javite se.Kako vam je?
sanja174 is offline  
Old 23.11.2010., 18:17   #208
Quote:
Aztec kaže: Pogledaj post
I jedna jedina cigara ukrucuje arterije 25%...
Dnevno ili? U svakom slučaju grozno...

Kaj nam se tek dešava kad prošećemo pol kilometra uz neku prometnu prometnicu?
Vedranna is offline  
Old 23.11.2010., 20:08   #209
Quote:
sylar86 kaže: Pogledaj post
A evo me, živim polako, radim, studiram.. ne pušim

Sad ćeš i ti uskoro.. kad je tebi obljetnica?
Početkom 2.mj. Drž se i javi se ponekad

Quote:
Ap0c kaže: Pogledaj post
J

Tijelo nakon nekog vremena popravi veći dio štete koja je uzrokovana pušenjem, odnosno ukloni talog iz pluća. Međutim, taj talog je služio i kao neka vrsta zaštitnog sloja, jer se s vremenom stvrdnuo (zato i treba vremena da sve izađe). Sad, kako tog sloja nema, cigarete djeluju još gore, odnosno istim intenzitetom kao i kad si počeo pušiti.
To je relativno. Organizam ima fantastičnu sposobnost regeneracije, no dokazano je da je intezitet šteta upravo proporcionalan broju popušenih cigareta tokom života, kao i kad je osoba prestala pušiti. Neki ljudi imaju genetsku predispoziciju da im stanice pluća ostanu pobuđene na kasniju malignu diobu i destljećima nakon prestanka pušenja.

Nije to talog u plućima već je katran infiltriran u samo tkivo pluća i to nikad ne postane opet ružičasto već do smrti nošiš trajni biljeg pušača. To je već odavno dokazano, a i vidi se na svakoj obdukciji pušača i ex-pušača neovisno kad je osoba prestala pušiti.

Radi se o tome da se stanice bronha i pluća mogu jako dobro adaptirati na duhanski dim i nakon prestanka mjesecima se oporavljaju-miče se zaštitni epitel i vraćaju se u normalu. Cilije opet narastu i sve je ok., no biljeg pušenja ostaje trajno.

Zato je izuzetno opasno nekoliko puta napraviti prekid na 6mj. i više i opet propušiti.

Trčanje uz najprometniju gradsku ulicu ne može se ni približno po štetnosti usporediti s popušenom cigaretom.
Tu se dim unosi izravno. Isto je tako i sa sjedenjem u zadimljenom kafiću. Bez obzira što kažu da tako popušiš par cigareta, to nikako nije isto jer se tako ne može probuditi ovisnost, niti ćeš unijeti toliko štetnosti kao aktivni pušač, no štetno je i bolje je to izbjegavati.
Blomberg is offline  
Old 23.11.2010., 20:35   #210
Quote:
Blomberg kaže: Pogledaj post
Radi se o tome da se stanice bronha i pluća mogu jako dobro adaptirati na duhanski dim i nakon prestanka mjesecima se oporavljaju-miče se zaštitni epitel i vraćaju se u normalu. Cilije opet narastu i sve je ok., no biljeg pušenja ostaje trajno.

Zato je izuzetno opasno nekoliko puta napraviti prekid na 6mj. i više i opet propušiti.


Upravo sam to i htio reći, cilije ili treplje su među prvim stanicama koje se regeneriraju. One su od početka pušenja bile nepokretne, jer ih je talog slijepio za stijenke pluća. Kako je taj talog koji ih obavija najteži za ukloniti jer se tijekom vremena može prilično stvrdnut, važno je kompletno ukloniti cigarete.

Par cigareta dnevno ne čini se puno, međutim onemogućava rad cilijama koje su najzaslužnije za čišćenje pluća.
Ap0c is offline  
Old 23.11.2010., 22:10   #211
[QUOTE=Blomberg;30145007]Početkom 2.mj. Drž se i javi se ponekad



Zato je izuzetno opasno nekoliko puta napraviti prekid na 6mj. i više i opet propušiti.

Ne razumijem.Da li to znači da je bolje pušiti stalno nego praviti prekide!Znam da mi je u glavi zbrka od kriza koje me peru zbog želje za cigaretom, ali ovo mi nije jasno.
sanja174 is offline  
Old 23.11.2010., 22:43   #212
Naravno da nije! I jedno i drugo izuzetno šteti. Bloomberg spominje cilije u svom postu. To su ti stanice koje su pomične i kojima je jedan od zadataka uklanjanje nečistoća iz pluća (prašina i ostale tvari iz zraka). Pušenjem se one slijepe za površinu pluća i onemogućen im je rad, odnosno talog unesen pušenjem ostaje tamo.

Cilije se regeneriraju brže od ostalih stanica u plućima, kad se počnu obnavljati, ti počinješ iskašljavati taj talog. Samim plućima treba puno više vremena da se obnovu, tako da sav onaj napredak u regeneraciji pluća tijekom pauze od 6 mjeseci se vrlo brzo uništi ponovnim početkom pušenja.

Kriza ti traje samo tri minute! Drži se
Ap0c is offline  
Old 23.11.2010., 23:25   #213
Quote:
Ap0c kaže: Pogledaj post
Naravno da nije! I jedno i drugo izuzetno šteti. Bloomberg spominje cilije u svom postu. To su ti stanice koje su pomične i kojima je jedan od zadataka uklanjanje nečistoća iz pluća (prašina i ostale tvari iz zraka). Pušenjem se one slijepe za površinu pluća i onemogućen im je rad, odnosno talog unesen pušenjem ostaje tamo.

Cilije se regeneriraju brže od ostalih stanica u plućima, kad se počnu obnavljati, ti počinješ iskašljavati taj talog. Samim plućima treba puno više vremena da se obnovu, tako da sav onaj napredak u regeneraciji pluća tijekom pauze od 6 mjeseci se vrlo brzo uništi ponovnim početkom pušenja.

Kriza ti traje samo tri minute! Drži se

Držim se, ali gadno je. Hvala na objašnjenju.
sanja174 is offline  
Old 24.11.2010., 08:55   #214
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Dnevno ili? U svakom slučaju grozno...

Kaj nam se tek dešava kad prošećemo pol kilometra uz neku prometnu prometnicu?
http://www.znanost.com/clanak/i-jedn...eta-je-previse

A setanje uz cestu, tj moderni nacin zivota sigurno da ima i svoje nedostatke, al sumnjam da je gori od cigare, malo tog je...
Aztec is offline  
Old 24.11.2010., 08:58   #215
Quote:
Blomberg kaže: Pogledaj post
Početkom 2.mj. Drž se i javi se ponekad



To je relativno. Organizam ima fantastičnu sposobnost regeneracije, no dokazano je da je intezitet šteta upravo proporcionalan broju popušenih cigareta tokom života, kao i kad je osoba prestala pušiti. Neki ljudi imaju genetsku predispoziciju da im stanice pluća ostanu pobuđene na kasniju malignu diobu i destljećima nakon prestanka pušenja.

Nije to talog u plućima već je katran infiltriran u samo tkivo pluća i to nikad ne postane opet ružičasto već do smrti nošiš trajni biljeg pušača. To je već odavno dokazano, a i vidi se na svakoj obdukciji pušača i ex-pušača neovisno kad je osoba prestala pušiti.

Radi se o tome da se stanice bronha i pluća mogu jako dobro adaptirati na duhanski dim i nakon prestanka mjesecima se oporavljaju-miče se zaštitni epitel i vraćaju se u normalu. Cilije opet narastu i sve je ok., no biljeg pušenja ostaje trajno.

Zato je izuzetno opasno nekoliko puta napraviti prekid na 6mj. i više i opet propušiti.

Trčanje uz najprometniju gradsku ulicu ne može se ni približno po štetnosti usporediti s popušenom cigaretom.
Tu se dim unosi izravno. Isto je tako i sa sjedenjem u zadimljenom kafiću. Bez obzira što kažu da tako popušiš par cigareta, to nikako nije isto jer se tako ne može probuditi ovisnost, niti ćeš unijeti toliko štetnosti kao aktivni pušač, no štetno je i bolje je to izbjegavati.
Ja sam zapravo negdje procitao da je daleko gore duze pusiti, a manje kolicinski, nego krace a vece kolicine cigara... A to mi i ima logike...
Aztec is offline  
Old 24.11.2010., 10:02   #216
Quote:
Ap0c kaže: Pogledaj post
Bloomberg spominje cilije u svom postu. To su ti stanice koje su pomične i kojima je jedan od zadataka uklanjanje nečistoća iz pluća (prašina i ostale tvari iz zraka). Pušenjem se one slijepe za površinu pluća i onemogućen im je rad, odnosno talog unesen pušenjem ostaje tamo.
ovo nisam imao pojma. ako sam dobro shvatio:
npr. pušač koji šeta uz cestu,udisat će više "govana" od nepušača jer mu cilije nisu u funkciji?
kell is offline  
Old 24.11.2010., 13:16   #217
Tako nekako.

Udisat će istu količinu kao i nepušač, samo što će nepušačeva pluća biti u stanju filtrirati i izbaciti nečistoću učinkovitije nego pušačeva.

Ja se ponadao da je veći dio smeća izašao iz mene u ovih mjesec i nešto, kad ono jutros iskašljem "pitajBogaIsusašto". Koga briga, samo neka izlazi van!
Ap0c is offline  
Old 24.11.2010., 15:22   #218
Vidim da ljudi pricaju o kaslju... Al ja ne pusim dva mjeseca i nisam nesto, ako i ista kasljo...

Ni kao pusac nisam imao onaj "pusacki kasalj" u jutro...
Aztec is offline  
Old 24.11.2010., 16:42   #219
Veoma mlad, 17 godina, pusio od 13 godine. Pusio pune 3 godine, uspio nakon nekih 20 pokusaja sto sam izdrzao po par dana, ali kad sam jednom sjeo i prodrmo svojom glavom, rekao si da nikad nije kasno za promjene, odlucio prestati, i ustrajo sam u tome.

...ne pusim, bilo bi sada 4 mjeseca, ali ima jedna noc prije 3 mjeseca gdje nisam znao za sebe, pa sam imao cigaru u ustima (najzasluzeniji frendovi, eto ti na sta su frendovi), ali to sam prebrodio. Novcanik je odmah tezi, ne moram gladovat da bi se trovao, imam za hranu, pice, izlaske, bonove, a onak kad sam vidio kunu, prva pomisao mi je bila KUTIJA !! Sretan i uzivam u zivotu bez dima
__________________
avantgard is offline  
Old 24.11.2010., 19:47   #220
Quote:
sanja174 kaže: Pogledaj post
11. dan bez cigarete.Želja za cigarom - velika.Zbrka u glavi - velika.
Gdje su ostali " borci "? Nisu valjda pokleknuli? Javite se.Kako vam je?
Proslo nesto vise od mjesec i pol'... Ne mogu rec' da na momente, iako sve rjedje, ne osjetim "krizu" ali sve sam stabilniji u odluci da je moja pusacka karijera definitivno iza mene. Kad me "strefi", nekoliko puta duboko udahnem i opet iznova sam sebi zahvaljujem sto nisam poklekao. I, iskreno... izbjegavam pusacke kafice ne radi opasnosti da cu posrnuti nego mi ide na zivce kako mi odjeca smrdi kad izadjem van. A kao "objekti s ventilacijom"!
Samo naprijed, Sanja! Vrijedno je truda!
skico is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.