Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2005., 10:04   #21
Radi se o Bolonjskoj deklaraciji kojoj je cilj uniformirati sveučilišne sustave u Evropi u smislu da svi jednako traju i da su jednako koncipirani, pa bi se samim time omogućilo lakše kretanja studenata i studentske razmjene. Time se želi i omogućiti brže školovanje i sticanje diplome te povećati broj studenata koji stignu do kraja studija odnosno smanjiti broj onih koji odustanu od istog.

Po mišljenju mnogih, ta je reforma na fakultetima u Italiji gdje je uvedena, ako se ne varam, akademske 2001/2002, donijela samo loše promjene.

Do tada su fakulteti trajali većinom 4 a neki i 5 godina. Od reforme svi traju 3+2, tako da se već nakon tri godine dobije neka diploma a onda se može još dvije godine na specijalizaciju.
U Italiji je konkretno prije reforme bila slijedeća situacija (ovo su, čini mi se, najbitnije stvari):
-plan studija je na nekim fakultetima bio prilično slobodan (studenti su imali dosta slobode pri odabiru predmeta koje će slušati, i, što je još bitnije, kada će ih slušati, na kojoj godini),
-nije bilo obaveze (u velikom broju slučajeva) praćenja predavanja (dakle, nije bilo ni famoznih potpisa).

Kad je nastupila reforma 3+2, svaki je predmet dobio na raspologanja 60 sati nastave podijeljenih na "module" (svaki po 20 sati). Studenti su dobili priliku izlaska na ispit nakon svakog od tih modula, pa se tako jedan predmet od 60 sati mogao polagati u tri dijela a ne odjednom kao što je prije bio slučaj. Programi su malo postroženi u smislu da više nema prevelike slobode odabira što slušati na kojoj godini (točno se zna koji su ispiti na prvoj, drugoj i trećoj godini).

Na mom faksu, filozofskom, profesori su se najviše bunili zbog problema "tranzicije": mi, koji smo upisali studij prije reforme, morali smo slušati predavanja po novim programima od 60 sati a polagati ispite po sistemu prije reforme. Dakle, nedostajalo je sati za četverogodišnji studij pa smo tako ispite spremali s puno više individualnog rada (i prije ga je bilo dosta jer je, za razliku od Hr broj ispita manji ali su drukčije koncipirani i opširniji su) i morali ih polagati po starom sistemu (dakle, nismo imali mogućnosti kao ovi "novi" polagati ga po "modulima").

Govorilo se čak o mogućnosti da se reforma poništi i da sve bude kao prije.

Eto, nisam neki stručnjak, ali možda sam nešto pojasnila. Možda, rekoh

Off topic: Osim ove Bolonjoske deklaracije, ja bih osobno jako voljela da se potpiše sporazum o automatskom priznavanju diploma, a ne da oni koji su diplomirali u inozemstvu na studiju koji postoji i u Hrvatskoj, nakon dobivene diplome moraju polagati još hrpu diferencijalnih ispita
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 10:05   #22
na svim fakultetima koji podrže tu reformu.

od ove godine...
ovogodišnji maturanti su pokusni kunići...

danas imamo u školi predavanje na tu temu, pa ću (valjda) znati više.
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 10:07   #23
a kako će medicinski fakultet?

6+2+8+1+3+9+18?
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 15:17   #24
Quote:
wuk kaže:
a kako će medicinski fakultet?

6+2+8+1+3+9+18?
ruda mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 17:42   #25
Na PMF-u (matematika) je već gotov program i sve pripremljeno za to 3+2. Sad čekamo vas ostale...
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 18:27   #26
Quote:
Kristina19 kaže:
Na PMF-u (matematika) je već gotov program i sve pripremljeno za to 3+2. Sad čekamo vas ostale...
Not that it's gonna do you any good.

Mi koji smo se prije upisali imamo svojih 4,5 za odgulit iako je i kod nas sve spremno, bar tako kažu.

Pretpostavljam da i vi na PMF-u imate svoje 4 za odradit, a ovo će se ostavit nekim mlađim generacijama.
Feyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 18:40   #27
Naravno da mi idemo po starom programu
Ali možda je ovako i bolje.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 18:47   #28
Quote:
Kristina19 kaže:
Naravno da mi idemo po starom programu
Ali možda je ovako i bolje.
Možda imaš pravo, baš sam razmišljao da mi se ponudi prilika prebaciti se na novi program, dakle, 3 godine ili nastaviti po starom, 4.5 godine, što bi izabrao.

Mislim da se ne bi kockao, iako, realno, šanse su 50:50.
Feyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 20:21   #29
Mislim da u težini programa neće biti razlike.
Baš sam pitala prodekanicu za nastavu na mom faksu i ona je rekla da je sve to isto ali prošireno na 5 god s tim da je tu uračunato i diplomiranje. Tak da ti dođe na isto (vremenski). Ali to je dobro jer kasnije možeš nastaviti školovanje kad želiš a sad sto problema (neke razlike polagat...)
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 21:06   #30
Evo, ja idem vec 2. god po ovom "novom" programu....
Kod nas, na FSB-u, nakon zavrsene 3,5 god (7 sem.) dobiva se titula B.Sc. (u zargonu zvana "bakalar")...
Neki vele da je to, B.Sc., u rangu "starog" dipl.ing. (VII. stupanj), a neki drugi da je to izmedju ing. (VI. stupanj) i dipl.ing.(VII. stupanj)...pa sad, 'ko tu koga ....?
A nakon narednih 1,5god (3 sem) dobija se naziF M.Sc.

Zasad, nikog' to previse ne ineresira...jer su svi "zaludjeni" s tim da ce biti MAGISTRI (wow)....

Medjutim, ni'ko ne prica da magisterij nece biti besplatan...pa ce tek kasnije doci do aktualiziranja problema s pocetka posta.

A da ne govorimo o gospodarstvu i njegovoj (ne) mogucnosti apsorbiranja novih, do sad nevidjenih, kadrova ....koje nece znat kam sa svim tim silnim magistrima/cama odnosno "bakalarima/kama".
__________________
Zec, gadis mi se!
m'kva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 21:37   #31
Quote:
wuk kaže:
a kako će medicinski fakultet?
Koliko mi je poznato...svaki fakultet ima omogucen "prostor" za samostalno odlucivanje o duljini studija.
Tako npr., ekonomski, u Zg-u, ce i dalje trajati 4 god., a med'cina 6.
__________________
Zec, gadis mi se!
m'kva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 09:14   #32
Prvostupnik, magistar, bla, bla...

Nešto sam gledao na televiziji i kažu da će promijeniti sustav školovanja na fakultetima. Dakle, ing. će sada biti prvostupnik, dipl.ing. će biti magistar.
A šta s nama koji smo ranije diplomirali? Ako sam ja dipl.ing. (10 semestara) hoću li to ostati i dalje ili ću biti nekakav magistar?
Hoće li onaj koji je danas ing. to i ostati ili će biti nekakav prvostupnik? Mjenjaju li nazive i dipl.oec. i sličnima ili samo inženjerima?
Šta će biti s postojećim magistrima? Hoće li i njima promjeniti naziv ili ih jednostavno degradirati? Tko će biti dr.sc.?

Meni tu niš nije jasno...
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 13:23   #33
Nije ni njima. Zakon je donijet al se jos nezna kako ce se primjenjivati u praksi. Tako da moramo cekati . . .
__________________
The Answer to the Great Question Of Life, the Universe and Everything Is...
Forty-two
Bozidar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 00:35   #34
Ja mislim da nece nista mijenjati, ostaje kako je, samo poslodavci imaju vise posla.
To je usvojeno Bolonjskim dogovorom, tako funkcionira u vecem djelu Europe i namjerava se postici to u cijeloj.
Biti ce sustav studiranja 3 + 2 + 3.
Prve 3 zanimanje bachelor, jos dvije master te jos tri doktorat.
Moguce je mobilnost studenata po ostalim sveuclilistima na temelju osvojenih ects bodova.
Problem je u nasoj drzavi sto sve mora financirati student. Prve 3 godine sto se tice financiranja ce biti kao do sad, a za jos dvije ce biti malo teze dobit bez placanja. Isto tako razmjena da se ide na druge fakultete ide na osobni trosak.
Studenti koji sad studiraju nece biti zakaceni time (cak ni oni sa prve godine).
Kao ta diploma vise vrijedi u eurpoi jer je sustav i program studiranja svugdje isti.
A vise ni ja ne znam sto je bolje biti, dipl.ing. ili master.,,
__________________
Alles ist relativische!
Josh is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 01:05   #35
Quote:
Bozidar kaže:
Nije ni njima. Zakon je donijet al se jos nezna kako ce se primjenjivati u praksi. Tako da moramo cekati . . .
Zakon je donijet? A nije li to još u fazi raspravljanja?
Mene najviše zanima što s nama koji uskoro trebamo diplomirati, a možda se odlučimo za postdiplomski? Čula sam da će se u tom slučaju odmah ići na doktorski što mi je totalna glupost.
Zna li tko što o tome?
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 01:40   #36
Quote:
Potala kaže:
Zakon je donijet? A nije li to još u fazi raspravljanja?
Mene najviše zanima što s nama koji uskoro trebamo diplomirati, a možda se odlučimo za postdiplomski? Čula sam da će se u tom slučaju odmah ići na doktorski što mi je totalna glupost.
Zna li tko što o tome?
Da, ali ja sam cuo na televiziji da ce se to tek vaziti za one koji krenu na faks od sljedece skolke godine...mi koji idemo na faks mi ga zavrsavamo prema strim pravilima...

Oni koji sljedece godine upisu faks icice prema sistemu 3+2...tj tri godine dodiplomskog + dvije postdiplomskog.
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 10:01   #37
da, mi koji studiramo ići ćemo dalje po starim pravilima, ali kad završimo nama će, kao i onima koji su diplomirali prije nas, ispred imena pisati mag., što je različito od mr. sc. bit ćemo magistri naše struke, ali ne i magistri znanosti

današnji mr.sc. će to i ostati
ali više nećete moći postati mr. sc. (današnji magisterij se ukida)
jer nakon pete godine, kada ste mag., upisujete nove tri godine nakon kojih ste dr.sc. ili dr. art.

oni koji su trenutno na magisteriju, mogu ga dovršiti ili se odmah prebaciti na doktorski stupanj

osim toga, postojat će i jednogodišnji ili dvogodišnji studiji specijalizacije
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 10:14   #38
Neću biti mag

A ništa, morat ću upisati taj doktorski

Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 10:21   #39
bolje mag.

nego mr.sc.

u izumiranju

mislim da je najgore onima koji su nedavno magistrirali
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 10:31   #40
Quote:
panon youth kaže:
bolje mag.

nego mr.sc.

u izumiranju

mislim da je najgore onima koji su nedavno magistrirali
Pretpostavljam da će biti neka pojednostavljena procedura od mr.sc do dr. sc. inače gdi bi nestale dvije godine
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.