Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2016., 21:02   #461
Hvala ti na savjetima. Ja sam se nasla s covjekom iz Vikinga i on mi se kune da vlage nece biti. Mi smo vlagu imali, i gljivice, s glamoxom, iako smo imali i odvlazivac zraka Sinclair. Frend mi je rekao da je to jer glamox ispusta topli zrak. Viking zari, tj. ne ispusta zrak pa nekako mislim da s njima nece biti vlage. Dakle, samo da objasnim - ove godine nas uopce nije bilo u stanu zbog rada u inozemstvu, nije se lozilo, nije se bas ni provjetravalo - vlage nije bilo, nimalo. Pec na drva je super, ali bismo htjeli alternativu. Mislis da s klimom nece biti vlage? I koji bi preporucio. Moram razmisliti o svemu. Viking sam dobila ponudu i skoro narucila, ali sad si me s klimom zaintrigirao.
tidusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 21:47   #462
Meni tu puno toga nije jasno.

Vlagu (vodu) ne proizvodi ni jedan radijator ni klima.......vlaga nastaje od viska vode u zraku i dovoljno hladne povrsine na kojoj kondenzira..........znaci tusiranjem kuhanjem disanjem itd voda dospijeva u zrak........ako se ne provjetrava dovoljno cesto da se zamijeni taj zrak koji je zasicen vodom onda se pojavljuje malo visa relativna vlaznost zraka........ako je izolacija losa na mjestima ili jednostavno na staklu prozora moze da se pojavi dovoljno hladna povrsina da se pojavi kondenz........ako stalno kondenzira rosi onda se vremenom pojavljuje budj i to nije uopce dobro za zdravlje.

Tom kondenzu rošenju uveliko doprinosi i koliko se grije soba...........puno manje ce vlage biti ako se grije soba na 25*C nego na 20*C npr........sve sto je topliji zrak manja je mogucnost rosenja.

Takodje problem je kad grijes sobu dok si budan.........i navece ugasis grijanje...........zrak koji na 25*C nije bio zasicen vodom.......kad se ohladi na 18-20*C bude puno prezasicen vodom...........onda kondenzira svuda.........tako imas vlagu stalno.

To je nauka treba malo povest racuna o tome.

Ja sa klimom nemam vlagu......relativna vlaznost mi se krece oko 40-50% zimi..........grijanje radi non stop na oko 24*C (ponekad 25*C)i danju i nocu.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 21:50   #463
Quote:
tidusy kaže: Pogledaj post
Dakle, samo da objasnim - ove godine nas uopce nije bilo u stanu zbog rada u inozemstvu, nije se lozilo, nije se bas ni provjetravalo - vlage nije bilo, nimalo.
Dakle.......nije bilo nikoga da proizvodi vlagu vodu.......niko se nije tusirao,kuhao,disao itd
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 21:53   #464
Quote:
tidusy kaže: Pogledaj post
Mi smo vlagu imali, i gljivice, s glamoxom, iako smo imali i odvlazivac zraka Sinclair.
A ovaj dio mi posebno nije jasan..........jedini uredjaj koji stvarno rjesava vlagu je odvlazivac...........jer on jedini bukvalno izdvaja vodu iz zraka i moras ju izlivat vani.........ako je ispravan i ako je upaljen........on izbacuje vodu iz stana..........jedino sto mozda nije dovoljan da pokrije cio stan.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 22:28   #465
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
A ovaj dio mi posebno nije jasan..........jedini uredjaj koji stvarno rjesava vlagu je odvlazivac...........jer on jedini bukvalno izdvaja vodu iz zraka i moras ju izlivat vani.........ako je ispravan i ako je upaljen........on izbacuje vodu iz stana..........jedino sto mozda nije dovoljan da pokrije cio stan.
Uhh izbacivali smo mi puno vode van, ali ocito nije dovoljan bio za ta 33 kvadrata. Eto, nisam pametna... nece mi biti zao dati pare za Viking ako sve bude dobro. Nije me cak strah ni prevelikih racuna. Samo da ne bude te vlage. Glamox nam se jednostavno pokazao losim za prostor u kojem zivimo, a koji je ocito vlazan. Pec je super i drva su jeftino grijanje, ali bismo htjeli sada nesto jednostavnije. Novac nije problem, uzela bih ja i klimu, ali mi je puno ljudi (citaj: nestrucnjaka) reklo da ce mi racuni biti veliki, da mi nece zgrijati prostor, a i da ce biti vlage.
tidusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 23:27   #466
Svaki radijator trosi otprilike u prosjeku 4 puta vise od klime inverter .
Ja sam se grijao na drva i bilo mi je malo skuplje nego klimama
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 15:46   #467
Quote:
provincijalac kaže: Pogledaj post
Atlas radijatori i moje iskustvo sa njima.
Naručio sam ih od tvrtke u Karlovcu nakon što mi je ponuđeno 15% popusta na službene cijene. Ugradio sam ih u stan u Slavonskim Brodu nakon što sam se konačno uspjeo legalno isključiti sa zajedničkog grijanja na toplanu. Računi za grijanje u Sl. Brodu na gradsku toplanu su bili enormno visoki, godišnje često i preko 10000kn. Uglavnom, stan je ukupno 87m2, na 4. katu vrlo kvalitetne '82. g. građene četvorokatnice. Ne znam kakva je izolacija ploče ravnog krova, ali je na najdebljem dijelu debela 43cm. Unutarnji zidovi su od armiranog betona, a vanjski se sastoje od 15cm siporeksa, 12,5cm fasadne cigle i zračnog prostora od cca 2cm između njih. Prozori su smješteni u položaju sjever-jug s tim da dužina vanjskih zidova iznosi cca 16,5m jug i 9m sjever. Cijeli stan je opremljen vrlo kvalitetnom plastičnom stolarijom. Prosrorije:
Dnevna soba 18,5m2 (radijator 2,2Kw) spojena sa trpezarijom 10,5m2 (radijator 1,5KW) grije se na 22°C od 6-21h.
Kuhinja u produžetku 5m2 (radijator 1Kw) grijana jedno vrijeme u siječnju ali temp. po noći nije padala ispod 22°C pa se više ne grije.
Dječja soba (u kojoj djeca uglavnom samo spavaju) 10m2 (radijator 1,5Kw) grije se na 20°C 6-20h.
Spavaća soba 12,5m2 (radijator 2,2Kw) grije se na 19°C 7-17h.
I kupatilo 4m2 (radijator 0,5Kw) grije se na 24°C 5-20h.
Potrošnja po mjesecima je izgledala ovako:
5. mj. 266kn, 6. mj. 261kn, 7. mj. 249kn, 8. mj. 263kn (pišem potrošnju u ovim mjesecima kad nije bilo grijanja radi objektivnije procjene koliko je struje trošeno isključivo za grijanje).
9mj. potrošeno 305kn (potrošeno nešto više na pečenje zimnice).
10.mj. počeo sam grijati 21. U tih 11 dana prosječna temperatura je bila 7,6°C a za cijeli mjesec za struju je, potrošeno 522kn (potrošio bih manje, ali sam malo lutao. Nisam znao naštimati tjedni program pa su se radijatori palili u ponoć i radili cijelu noć. Također temperatura je bila namještena na 23°C što sam kasnije smanjio na 22°C).
11. mj. prosječna mjesečna temp. 8,3°C potrošeno 738kn.
12. mj. prosječna mj. temp. 3,7°C potrošeno 1020kn.
1. mj. prosječna mj. temp. 2,9°C potrošeno 1117kn.
2. mj. prosječna mj. temp. 2,5°C potrošeno 978kn.
3. mj. prosječna mj. temp. 7,3°C potrošeno 665kn.
4. mj. prosječna mj. temp. 11,6°C potrošeno je 401kn.
Moram napomenuti da po zimi vrlo često koristim rastrošnu sušilicu za veš (3,4 Kw/h) koja je po mjesecima trošila (sve sam evidentirao):
11. mj. 33kn, 12. mj. 63kn, 1. mj. 60kn, 2mj. 50kn, 3. mj. 32kn i 4. mj. 23kn.
Temperaturu u prostorijama sam očitavao na termometrima koji se nalaze uglavnom na najudaljenijem mjestu od radijatora u prostoriji. Ovi radijatori rade tako da se upale i griju 4, 5 ili nešto više minuta, zatim se ugase i do ponovnog paljenja prođe 20-ak ili više minuta (ovisno o naštimanoj i vanjskoj temperaturi). Lako se štimaju i zaista precizno održavaju zadanu temperaturu u prostoriji (pad temperature u pauzi između dva paljenja radijatora se ne osjeća). Međutim, ako je vani jako hladno ujutro kad počnu sa radom treba im cca 3 sata da dignu temperaturu (u mom slučaju sa cca 20°C na zadanih 22°C). Također jedan nedostatak koji se meni nije sviđao je da se štedna temperatura (noćni režim rada) ne može podesiti na manje od 4 °C razlike u odnosu na dnevnu temperaturu. Primjer: ja bih želio preko dana da grije na 22°C, po noći na 20°C. Međutim program kompjutera dopušna max. 18°C u noćnom režimu rada. Međutim, za doček Nove godine, kad je noćna temp. u Slav. Brodu pala na -17°C radijatori su se uključivali na već 19,5°C (gledano na termometru u prostoriji) što gotovo u potpunosti uklanja ovaj nedostatak. Jednu prednost kod radijatora bih naveo to što svaki ima i malu bateriju koja održava sve paramatre zadanog programa ukoliko slučajno nestane struje. Tako da kod dolaska struje nije potrebno ponovo poštimavati parametre rada radijatora. Mogao bih još spomenuti da struju izračunavam sam. Svakog 1. u mjesecu zapišem stanje brojila jeftine i skupe struje i pomnožim kilowate sa cijenom struje (HEP cijene su: skupa - 1,06kn/Kw, jeftina - 0,53kn/Kw). Rezultatu treba dodati paušal koji u mom slučaju iznosi 21,75kn, i također treba izračunati i dodati naknadu za obnovljive izvore energije, tj. broj ukupno potrošenih kilowata treba pomnožiti sa 0,044kn (u nekim slučajevima, kada je bilo potrošeno preko 1000Kw ova naknada je znala iznositi gotovo 50kn). Evo to bi bilo to, za sad. Nadam se da sam nekome pomogao u izboru. Ako nekoga još nešto zanima o ovim radijatorima i mom iskustvu sa njima, stojim na raspolaganju.


Trebao bi grijati prostor od cca 30 m3. Zidovi kuce su zidani na ciglu i pol i u dnevnom boravku su zidovi s unutarnje strane oblozeni s 2 cm stiropora i da napomenem da koristim jednotarifno brojilo tj. Samo skupu struju. Grijem se na drva i imam sve na struju u racun za struju u prosjeku imam oko 500 kn za dvije kuce ( niska prizemnica). Da li ce mi niti dovoljan jedan Atlas od 2 kw ili cu morati uzeti jos jedan od 1 kw?
__________________
zasto jednostavno kad moze komplicirano
Blade76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 21:39   #468
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Svaki radijator trosi otprilike u prosjeku 4 puta vise od klime inverter .
Ja sam se grijao na drva i bilo mi je malo skuplje nego klimama
Ali kakooooooo? Sad sam baš zagrijana za klimu... moram malo proučiti tu temu
tidusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 00:19   #469
Quote:
Blade76 kaže: Pogledaj post
Trebao bi grijati prostor od cca 30 m3. Zidovi kuce su zidani na ciglu i pol i u dnevnom boravku su zidovi s unutarnje strane oblozeni s 2 cm stiropora i da napomenem da koristim jednotarifno brojilo tj. Samo skupu struju. Grijem se na drva i imam sve na struju u racun za struju u prosjeku imam oko 500 kn za dvije kuce ( niska prizemnica). Da li ce mi niti dovoljan jedan Atlas od 2 kw ili cu morati uzeti jos jedan od 1 kw?
Najjednostavniji odgovor na tvoje pitanje je da ti neće biti dovoljan jedan radijator od 2kW. Kod prosječne izolacije optimalno je cca 1kW na 10 kvadratnih metara prostora. Što se tiče izoliranosti tvog prostora, Ako se radi o punoj cigli, onda je to zid debljine cca 38cm. Što otprilike odgovara stupnju izolacije zida od 30 cm zidanog blok opekom, jer blok ima nešto bolja izolacijska svojstva u odnosu na punu ciglu. Od 2 cm debelog stiropora ne možeš očekivati čuda, pogotovo jer je sa unutarnje strane. S jedne strane ipak donekle spriječava gubitak topline dok grijanje radi, ali s druge strane je problem što stiropor ne zadržava toplinu kao što bi je zadržavao zid od cigle bez stiropora, pa se zbog toga prostor nakon gašenja grijanja brže ohladi.
__________________
Cijeli život živim u ludnici.
provincijalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 21:10   #470
Quote:
provincijalac kaže: Pogledaj post
Najjednostavniji odgovor na tvoje pitanje je da ti neće biti dovoljan jedan radijator od 2kW. Kod prosječne izolacije optimalno je cca 1kW na 10 kvadratnih metara prostora. Što se tiče izoliranosti tvog prostora, Ako se radi o punoj cigli, onda je to zid debljine cca 38cm. Što otprilike odgovara stupnju izolacije zida od 30 cm zidanog blok opekom, jer blok ima nešto bolja izolacijska svojstva u odnosu na punu ciglu. Od 2 cm debelog stiropora ne možeš očekivati čuda, pogotovo jer je sa unutarnje strane. S jedne strane ipak donekle spriječava gubitak topline dok grijanje radi, ali s druge strane je problem što stiropor ne zadržava toplinu kao što bi je zadržavao zid od cigle bez stiropora, pa se zbog toga prostor nakon gašenja grijanja brže ohladi.

Od cigle je zid. Stavit cu dva od 2.2 i po potrebi regulirati temperaturu.
__________________
zasto jednostavno kad moze komplicirano
Blade76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 13:33   #471
Quote:
Blade76 kaže: Pogledaj post
Od cigle je zid. Stavit cu dva od 2.2 i po potrebi regulirati temperaturu.
Koja je razlika izmedju konvektorske grijalice 2kW od 200 kn i konvektor radijatora 2kW od 1000 kn? Osim sto radijator ima termostat koji se moze staviti na drugi kraj prostorije.
__________________
zasto jednostavno kad moze komplicirano
Blade76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 16:01   #472
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Onda se vjerovatno slazes s njim i da klima isto ima grijac pa ce trosit kao grijalica
Koliko bih trošio struje sa Atlas konvektorom 2200w za prostoriju slabije izolacije od 15m2.
stroj01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 23:38   #473
Nikako Atlas, jako losa kvaliteta!
Govorim iz iskustva...smece!
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 19:59   #474
Ma sve je to isto samo je limarija drugacija. Ja Imam Behu i Glamox po 1 kom a frend mi ima nekoliko Atlasa i jako je zadovoljan. Dao smo skoro vise duplo novaca od njega a jednako se grijemo. Cak smo neko vrijeme i mjenjali medjusobno za probu radijatore i dosli smo do istog zakljucka da je efekt grijanja i potrosnje isti.
Nekom ni Audi ne valja a nekome je i Dacia dobra.
Uglavnom razlike su u izgledu i cijeni.
brundolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 19:57   #475
slažem se da vjerojatno nema većih odstupanja u potrošnji el.en.i da će isto grijati i glamox i neki drugi....
ali ATLAS VIŠE NIKADA, imam grozna iskustva , više su se kvarili nego radili,
a sestri se čak toliko pregrijao da se iz termostata (digitalni) poćelo dimiti..
tipkice su se rastopile...mogla se kuća zapaliti
dobila sam 1g garancije na atlas, a glamox 5 god
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 08:09   #476
Moj frend s Atlasom nema apdolutno nikakvig problema. I ima 3 godine garancije. Ako se nesto dimilo pretpostavljam da nesto nije bilo u redu sa strujom jer su svi oni napravljeni da budu sigurni za koristenje. Koliko sam cuo i procitao ljudi imaju problema i s Glamoxom i Behom. Nista nije savrseno i sve se moze pokvariti. Nekoliko puta mi se u zivotu desilo kada sam kupio neke kucanske aparate poznatih marki cim smo ih raspakirali i poceli koristiti da su bili nesipravni.
brundolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 08:39   #477
Kupite si inverterske klima uređaje koje su puno pozdanije od Ruskih, Grčkih, Norveških, Francuskih, Srpskih itd. radijatora i nećete imati nikakvih problema a i računi za struju će biti niži.
strucnjak1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 11:03   #478
Imam nekokoliko konvektirskih tzv. norveskih radijatora razlicitih proizvodjaca i sa svima smo zadovoljni griju jednako pouzdano i trose identicno.
Nedavno smo kupili apartman na moru cca 40 m2 i razmisljamo da instaliramo kvalitetnu klimu za hladjenje i grijanje kada dodjemo zimi ili u rano proljece dok treba grijanje.
Zanima me koliku snagu klimu kupiti da bude dovoljna za tih 40 m2?
I koliko klima otprilike trosi s obzirom na njezinu snagu.
barbika1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 11:30   #479
Quote:
barbika1 kaže: Pogledaj post
Imam nekokoliko konvektirskih tzv. norveskih radijatora razlicitih proizvodjaca i sa svima smo zadovoljni griju jednako pouzdano i trose identicno.
Nedavno smo kupili apartman na moru cca 40 m2 i razmisljamo da instaliramo kvalitetnu klimu za hladjenje i grijanje kada dodjemo zimi ili u rano proljece dok treba grijanje.
Zanima me koliku snagu klimu kupiti da bude dovoljna za tih 40 m2?
I koliko klima otprilike trosi s obzirom na njezinu snagu.
Klima trosi 4-5 puta manje nego grijalice/konvektori i sve sto ima el. grijac u sebi.

Klime imaju nekakav COP.....on je odnos dobijene toplote i potrosene struje.



Razne klime imaju razne vrijednosti COP.....posto se cop mijenja iz minute u minutu....jer zavisi od vanjske temp i mnogih drugih parametara.......zadnjih godina je uvedena vrijednost SCOP koja znaci nekakav prosjecni COP za cijelu sezonu......taj SCOP je izracunat za odredjenu snagu grijanja........za drugaciju snagu grijanja nebi bio isti COP.

Uglavnom....imas nesto za pocetak ako te takve stvari zanimaju znas eto odakle da pocnes istrazivat.

Posto na moru nema jako niskih temperatura.........to znaci da manje trebas glavu razbijat tu ce vecina invertera odlicno radit i pravit odlican COP.

Velicina prostora (zapremina) i izolacija odnosno toplotni gubici igraju veliku ulogu u tome koja je snaga potrebna za grijanje......racunaj da sa padom vanjske temp pada i snaga grijanja klime.

Ali posto je u pitanju more.....40m2.......mislim da jedna solidna 12-ka (35-ica) zavrsavaju posao......opet najbolje da ti pogleda prostor onaj ko ti prodaje klime.......takodje je bitno da se klima postavi na odgovarajuce mjesto.........i da se instalacija odradi po propisima.

Sretno........neces vjerovati koliko to malo trosi....pogotovo na moru
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 16:27   #480
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Klima trosi 4-5 puta manje nego grijalice/konvektori i sve sto ima el. grijac u sebi.

Klime imaju nekakav COP.....on je odnos dobijene toplote i potrosene struje.




Razne klime imaju razne vrijednosti COP.....posto se cop mijenja iz minute u minutu....jer zavisi od vanjske temp i mnogih drugih parametara.......zadnjih godina je uvedena vrijednost SCOP koja znaci nekakav prosjecni COP za cijelu sezonu......taj SCOP je izracunat za odredjenu snagu grijanja........za drugaciju snagu grijanja nebi bio isti COP.

Uglavnom....imas nesto za pocetak ako te takve stvari zanimaju znas eto odakle da pocnes istrazivat.

Posto na moru nema jako niskih temperatura.........to znaci da manje trebas glavu razbijat tu ce vecina invertera odlicno radit i pravit odlican COP.

Velicina prostora (zapremina) i izolacija odnosno toplotni gubici igraju veliku ulogu u tome koja je snaga potrebna za grijanje......racunaj da sa padom vanjske temp pada i snaga grijanja klime.

Ali posto je u pitanju more.....40m2.......mislim da jedna solidna 12-ka (35-ica) zavrsavaju posao......opet najbolje da ti pogleda prostor onaj ko ti prodaje klime.......takodje je bitno da se klima postavi na odgovarajuce mjesto.........i da se instalacija odradi po propisima.

Sretno........neces vjerovati koliko to malo trosi....pogotovo na moru
Hvala na odgovoru rovaccccc no nisu mi jasne ove oznake klima ovo 12 ili 35? Pretpostavljam da se to radi o snazi? I mislim da je negdje pisalo da ako je klima npr. 3,5 kw da ona kad radi trosi otprilike 1200 w. A to ipak nije 5 do 6 puta manje.
barbika1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:32.