Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2016., 14:47   #301
valed, dosta vrijeme sam i ja tako razmatrao svoj sistem, i moraš naći ravnotežu između uštede i komfora.

da skratim priču, najveći pojedinačni učinak na razliku potrošnje ima poboljšana izolacija prostora. uloži u bolje brtvljenje tj. dihtanje prozora i vrata, izolaciju stropa, dodatne zidne i podne obloge. izolacija izvana je najbolja, naravno, no nije baš uvijek lako izvediva.

na bojleru ima smisla paziti da je lonac grijača čist od kamenca.

temperaturu vode u radijatorima prilagodi svom prostoru i potrebama u datom trenutku. nije to univerzalno, ovisi i o vanjskoj temp i vlažnosti zraka, na koncu. jako vrući radijatori mogu do neugode osušiti zrak, pa makar i brže zagrijali prostor to ipak nije dobro. s jedne strane uštediš na plinu, s druge potrošiš na andole i kapi za nos. a opet ako krećeš sa 18' C, to se ne može brzo zagrijati ako su radijatori samo osrednje topli.

hoću reći, to prtljanje oko temp može više štetiti udobnosti nego donijeti uštede. (govorim o etažnom grijanju, znači ne o situacijama kad su toplane grijale stanove na 29'C. normalan raspon temp za ljude koji si sami to određuju i sami plaćaju te troškove)

mi konkretno držimo relativno konstantnu temp, ako nas nema doma ili po noći spuštamo termostat za jedan stupanj, ne više. to se onda vrlo brzo digne na onu temp koja nam je ugodna unutra.

Zadnje uređivanje uzadnjicas : 21.10.2016. at 15:02.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 00:37   #302
zena ima jedno pitanje...

danas smo prvi put u zivotu upalili centralno grijanje. stan u kojem ne zivimo, pvc stolarija, dva vanjska zida imaju unutarnju stiropor izolaciju, na podu je dupla izolacija i osb ploce, pa parket. svi radijatori i vaillant bojler su novi.
vrata su stara drvena, cekamo postavljanje protuprovalnih za desetak dana.
ni iznad ni ispod nas nema nikoga od susjeda.

u stanu je tem. bila 14 stupnjeva. upalili smo grijanje i da dostignemo 20 stupnjeva, trebalo je 1 h i 15 minuta.

je li to puno/malo/previse vremena?
__________________
napokon, mamax2 :srceko:
titulus_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 10:18   #303
titulus, nisi spomenuo gdje si, odnosno koliko je hladno vani i je li stan izložen vjetru / suncu, te koliko su visoke prostorije (topal zrak ti ode gore).

inače, mislim da je to dobar rezultat, odražava dobru izolaciju. no to je zagrijan samo zrak, vjerojatno će trebati malo dulje da se i stvari i površine bolje zagriju pa da stan drži temp neko vrijeme i kad se grijanje isključi.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 14:57   #304
stan je u zg. nismo izlozeni vjetru, a jucer nije bilo sunca. prostorije su 2,80 visoke i u stanu trenutno nema nikakvog namjestaja ni icega osim polovicno slozene kuhinje.

hvala! : )))
__________________
napokon, mamax2 :srceko:
titulus_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 20:17   #305
Quote:
titulus_ kaže: Pogledaj post
... prostorije su 2,80 visoke...
definitivno dobar rezultat, onda
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 12:47   #306
Koji plinski kondenzacijski kotao ugraditi?

Pozdrav svima,

nadam se da ćete mi moći pomoći i dati neki savjet oko ugradnje plinskog kondenzacijskog kotla. Trebala bi mi preporuka za neki kvalitetan. Ima li netko možda iskustva s Hoval sustavima i kotlom UltraGas?

Svaki prijedlog je dobrodošao.
JoMary is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 21:22   #307
Poćeo sam se grijati sa radijatorima(centralno na plin) i sad imam jedan problem i neznam o ćemu se radi.Stan se nalazi u zgradi i u hodniku imam vertikale sa ventilima za korištenje tople vode i to sve radi OK, i jedan veliki ventil za grijanje koji sam odvrnio i pustio vodu u sistem tj. radijatore koje sam odzraćio(imam 4 kom) sa termostatskim glavama Danfos koje sam skinuo i malo razradio one iglice.
Iz svakog posebno sam ispustio cca 10lit. vode.... oko 14h danas i onda sam naveće probao opet jer grijanje neradi.

Mislim da se radi o jednocijevnom sistemu grijanja jer imam ventile sa obrnutim cijevima koji sam mijenjao kad sam došao u stan jer obićni nisu radili.
Ventili su me koštali 350kn kom baš iz tog razloga.

Sad je problem što sistem neradi tj. radijatori su hladni poslije svih navedenih radnji pa neznam što bi moglo biti, ako može neki savjet/pomoć

Unaprijed hvala.
Smille is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 22:31   #308
Nisam bas sigurna da sam shvatila napisano ali ako si iz radijatora ispustio 10l vode, onda nisi odzracio sistem nego ga ispraznio, pa ne može raditi. Na koliko ti je tlak? Treba biti na cca 1,2
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 23:22   #309
Nisam koristio 2god. taj način grijanja i sistem je bio zatvoren u hodniku putem ventila, koji kad sam otvorio ćulo se šištanje i tok vode do radijatora.
Odzračivao sam sistem i dok je god bilo zraka puštao sam vodu.Vjerojatno i jesam ispraznio vodu u samim radijatorima ali voda je otvorena i trebalo bi to raditi kako treba jer je nova voda u radijatoru koja je bila topla pri zadnjem pražnjenju(radijator je grijao) i nakon cca 30min je opet hladan kao i cijevi do samog radijatora koje idu po podu, dakle vode ima ali zašto negrije jer i termostatske glave su OK barem koliko sam vidio, iglice rade normalno pri pritisku.
Neznam koliki je tlak jer imamo centralnu kotlovnicu u koju nemam pristupa, a kako drugačije mogu znati koliki je tlak???Grijao se na klimu.

Neznam što se nalazi u onom komadu gdje se spajaju cijevi(idu 2 kom) a na treći ide radijator.I može li se u tom komadu nešto pokvariti, jer je to nakaradno napravljeno i sve je naopako(po običaju netko uzeo lovu).
Obićan termostatski ventil cca 100kn dok sam ja ovaj kao posebni platio 350kn
Smille is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 17:48   #310
Na koliko stupnjeva podesite temperaturu vode za grijanje na bojleru sada kada su temperature ispod 5C?

Ja sam do sada držao na 58, ali čini mi se da više nije dovoljno te da ću morati povećati.
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 10:40   #311
Bugy

Zasto mislis da 58 stupnjeva nije dosta?
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 17:11   #312
Presporo zagrije prostor.

Inače zanima me mišljenje o mojem sustavu grijanja. Dakle radi se o stambenom prostoru od 60m2. Svaki radijator ima termostatske ventile osim onog u kupatilu. To mi se sviđa jer mogu isključiti grijanje u dnevnoj sobi, a u spavaćoj uključiti (tj. namjestiti da mi temperatura ne padne ispod nekih cca 17C - situacija preko noći kada ventil okrenem na "3"), jedini je problem što jedan radijator mora cijelo vrijeme biti otvoren (a to je onaj u kupatilu, s time da je samo malo otvoren). Problem je i što pumpa cijelo vrijeme radi i čujem kako se pali svako malo.

E sad, problem je što meni cijelu noć radi grijanje u kupatilu, a grijanje u spavaćoj sobi se samo povremeno uključi.

Postoji li neki način za efikasnije zagrijavanje, odnosno bi li meni termostat bio od koristi?

Također me zanima, može li termostat utjecati na rad bojlera (npr. ako je temperatura bliža zadanoj, pa smanjuje rad bojlera i sl.)

Dakle htio bih preko noći da mi lagano radi grijanje u spavaćoj, ali da ne radi u drugim prostorijama. Koliko znam, ako bojler radi, zatvaranje svih radijatora nije preporučljivo.
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 18:11   #313
Kupiš wireless termostat koji možeš staviti u sobu kada ideš spavat i bojler će ti se paliti-gasiti prema tvojim potrebama.
Pritom ćeš izbjeći da ti nepotrebno radi bojler po noći tj.da ti grije kupatilo.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 19:12   #314
zna li netko tko ugrađuje i po kojoj cijeni inspekcijske otvore na koljenima dimnjaka plinskog bojlera? Ili treba kupiti novo koljeno koje to ima već ugrađeno? Naime dimnjačari su počeli prijetiti kaznama za one koji to nemaju.
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 16:02   #315
Pozdrav.
Da li se troši isto plina za grijanje i na korištenje tople vode?
Ako se par radijatora ugasi da li se troši manje plina? Recimo da se hodnik i kupaona nemaju potrebe grijati ili je bojleru svejedno?
xamaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 17:53   #316
Quote:
titulus_ kaže: Pogledaj post
danas smo prvi put u zivotu upalili centralno grijanje. stan u kojem ne zivimo, pvc stolarija, dva vanjska zida imaju unutarnju stiropor izolaciju, na podu je dupla izolacija i osb ploce, pa parket. svi radijatori i vaillant bojler su novi.
stiropor iznutra? debljina, kondenzacija?
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 10:57   #317
pozdrav. Imam Vaillantov ecoTEc plus bojler 30kw i calorMATIC 470 regulator. Zanima me krivulja grijanja.

Kuća od 200m2, grije se oko 120m2. Da li treba biti adaptivna krivulja grijanja postavljena i koje je prednost i nedostaci. Sada kada su pale temperature na oko 3 C, smanjio sam krivulju sa 1.8 na 1.4 ili 1.25.

Zanima me (samo da mi se potvrdi), da li se smanjivanjem krivulje grijanja na niže, spušta temepratura polaznog voda, tj. da li to znači da će se kuća sporije zagrijavati, ali da će se i manje plina trošiti, tj. da li sa ciljem smanjena potrošnje plina krivulja grijanja treba biti postavljena na nižu razinu (znači 1.25-1.4, a ne na 1.8). Na 1.8 je bila stavljena dok je bilo vrijeme toplije (8-15 stupnjeva, tako mi je ostalo od proljeća mislim).

Da li adaptivna krivulja grijanja znači da će mi se krivulja grijanja automatski podežavati ovisno o vanjskoj temperaturi, tj. da ako bude uključena adaptivna krivulja grijanja da neovisno kako namjestim krivulju grijanja (npr. 1.25 da će se ona automatski promijeniti ako dođe do porasta vanjske temperature)? Hvala.

P.S. a sad vidim da kaže ovako u jednom vodiču da, ako stavim adaptivnu krivulju grijanja da će mi se vrijednost krivulje grijanja adaptirati ovisno o izoliranosti kuće. Nemam pojma šta im to znači.
danube is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 07:37   #318
Tu bi Edgar znao...tu je doktorirao
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 08:12   #319
Quote:
danube kaže: Pogledaj post
pozdrav. Imam Vaillantov ecoTEc plus bojler 30kw i calorMATIC 470 regulator. Zanima me krivulja grijanja.

Kuća od 200m2, grije se oko 120m2. Da li treba biti adaptivna krivulja grijanja postavljena i koje je prednost i nedostaci. Sada kada su pale temperature na oko 3 C, smanjio sam krivulju sa 1.8 na 1.4 ili 1.25.

Zanima me (samo da mi se potvrdi), da li se smanjivanjem krivulje grijanja na niže, spušta temepratura polaznog voda, tj. da li to znači da će se kuća sporije zagrijavati, ali da će se i manje plina trošiti, tj. da li sa ciljem smanjena potrošnje plina krivulja grijanja treba biti postavljena na nižu razinu (znači 1.25-1.4, a ne na 1.8). Na 1.8 je bila stavljena dok je bilo vrijeme toplije (8-15 stupnjeva, tako mi je ostalo od proljeća mislim).

Da li adaptivna krivulja grijanja znači da će mi se krivulja grijanja automatski podežavati ovisno o vanjskoj temperaturi, tj. da ako bude uključena adaptivna krivulja grijanja da neovisno kako namjestim krivulju grijanja (npr. 1.25 da će se ona automatski promijeniti ako dođe do porasta vanjske temperature)? Hvala.

P.S. a sad vidim da kaže ovako u jednom vodiču da, ako stavim adaptivnu krivulju grijanja da će mi se vrijednost krivulje grijanja adaptirati ovisno o izoliranosti kuće. Nemam pojma šta im to znači.
adaptivna krivulja grijanja služi ( u uputama postoji shema tj koordinatni prikaz iste) da na osnovu vanjske temperature(ako ste ugradili vanjski osjetnik?) regulira rad bojlera.Npr, ako Vam je krivulja na vrijednosti 1,2 a vani je temperatura +10,onda će temp. polaznog voda bitinpr(pričam na pamet) +45C, ako je hladnije biti će malo veća.U shemi u uputama je sve prikazano.
Što se tiče izolacije kuće adaptivna krivulja nema veze s njom direktno,ali naravno sama potrošnja plina i krajnja učinkovitost sustava grijanja o tome ovisi.
kakav će biti učinak grijanja dakle ovisi o krivulji grijanja i vanjskoj temperaturi a s time i potrošnja. Ako nemate sheme krivulja možda vam mogu poslati par slika ili potražite negdje na netu.Ako cijeli dan grijete npr s "slabijom " krivuljom npr. 1,2 ,umjesto brže/jače s npr. 1,8 da li će Vam potrošnja porasti ..NE ZNAM..to zahtjeva ozbiljniju analizu.
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 08:28   #320
@viper50: Hvala. Da, imam vani ugrađen osjetnik. Onda u svakom slučaju moram imati uključeno (DA) za adaptivnu krivulju grijanja. Samo me je to zanimalo. Imam iz priručnika nekih sam skinuo grafikon...evo ga prilazem i na slici.
http://m21i.imgup.net/adaptivnak59be.jpg

Znači, ako ja namjestim krivulju grijanja na 1.2, mijenjati će mi se samo temperatura polaznog voda (ovisno o vanjskoj temperaturi?
danube is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:19.