Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2012., 19:59   #361
Cvijeće,biljka za balkon??

poz,slabo se kužim u cvijece valjda zato što sam muško,pa me zanima koje cvijece da posadim na balkon dug cca 3m da mi sluzi kao neki ukras...zanima me cvijece,biljka oko koje necu morati ulagati puno truda i koja ce izdrzati i zimu i ljeto,,inace se nalazim u dalmaciji...hvala
aldo321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 20:38   #362
Nisi napisao koliko ti je balkon širok, koliko mjesta možeš odvojiti za biljku/biljke, orijentaciju odnosno stranu svijeta, želiš li da ti ljeti prave hladovinu ili si mislio na nešto nisko rastom...

Da sam ja na moru, imala bih jedan veliki limun, i nekoliko manjih kao što su ružmarin, smilje, lavanda, razne vrste timijana. Ne traže previše njege, prekrasno mirišu, ali malo se brinuti ipak moraš - ipak su to živa bića, potpuno ovisna o tebi.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 22:41   #363
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Nisi napisao koliko ti je balkon širok, koliko mjesta možeš odvojiti za biljku/biljke, orijentaciju odnosno stranu svijeta, želiš li da ti ljeti prave hladovinu ili si mislio na nešto nisko rastom...

Da sam ja na moru, imala bih jedan veliki limun, i nekoliko manjih kao što su ružmarin, smilje, lavanda, razne vrste timijana. Ne traže previše njege, prekrasno mirišu, ali malo se brinuti ipak moraš - ipak su to živa bića, potpuno ovisna o tebi.
mala širina(cca 1m) je balkona jer je to balkon u stambenoj zgradi znaci ne u kuci...da bude nisko rastom
aldo321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 13:09   #364
Dakle, uzak i dugačak.

Po meni, ili jedna visoka lončanica (npr. limun ili naranča) i pokraj nje jedna ili dvije niže (npr. ružmarin, lavanda, timijan, smilje...), svaka u zasebnoj posudi (loncu). Posude moraju biti dosta velike, najbolje od terakote, i moraš se pobrinuti da nabaviš zemlju za mediteranske biljke, osiguraš dobru drenažu (kuglice na dno posude!), kamenčići na vrh...

To je ako ne misliš svake godine saditi novo.

U protivnom, dolaze u obzir i neki dekorativni sandučići sa visećim pelargonijama, petunijama i sličnim sitnijim biljkama koje ljudi u pravilu ujesen bacaju, a u proljeće sade nove. Ipak, mislim da je to veći posao nego orezivanje ružmarina ili lavande dva-tri put godišnje.

E, da, rekao si da želiš sve nisko... Ipak bih ti preporučila bar jednu visoku lončanicu - djeluje atraktivno, kao malo drvce, i razbija monotoniju.

Zadnje uređivanje saurus : 28.08.2012. at 13:14.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 19:01   #365
Pozdrav!

Evo, umjesto da pokrećem novu temu, molim za pomoć u ovoj. Imam balkon 6x2 metra, južna orijentacija. Ljeti je strašno vruće na njemu, a zimi je smrzavica (Zagreb, podsljemenska zona). Ne znam više koje biljke da držim na njemu.

Kozju krv je uništila pepelnica, šimšir je doslovno izgorio na suncu jedno ljeto, pseudocapsicum solanum isto tako, tradescantiu pallidu i oleandar zimi unosim u stan, a ja bih htio nešto da bude stalno na balkonu. Za sad uspijeva jedna ruža, ali nije spektakularna. Imate li kakvih ideja?
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 10:53   #366
Quote:
sumrak200 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Evo, umjesto da pokrećem novu temu, molim za pomoć u ovoj. Imam balkon 6x2 metra, južna orijentacija. Ljeti je strašno vruće na njemu, a zimi je smrzavica (Zagreb, podsljemenska zona). Ne znam više koje biljke da držim na njemu.

Kozju krv je uništila pepelnica, šimšir je doslovno izgorio na suncu jedno ljeto, pseudocapsicum solanum isto tako, tradescantiu pallidu i oleandar zimi unosim u stan, a ja bih htio nešto da bude stalno na balkonu. Za sad uspijeva jedna ruža, ali nije spektakularna. Imate li kakvih ideja?
Nisam stručnjak pa neka me drugi isprave. Imam balkon gdje zimi zna puhati olujna i hladna bura a ljeti cijeli dan prži sunce, jedino što temperatura rijetko padne ispod nule. U većim kontejnerima se uvijek održe (i kada padne snijeg) ružmarin, mažuran,peršin, lovor, kadulja (tek da stabalce preživi), neka engleska lavanda, Clematis Jackmani, patuljasta crnogorična stabalca i ciklame.

Ovaj klematis bi trebao biti jako otporan, kao i patuljaste crnogorice, vrijesak, ruže koje cvjetaju zimi...
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 21:22   #367
Quote:
sumrak200 kaže: Pogledaj post
južna orijentacija. Ljeti je strašno vruće na njemu..
balkon mi je na južnoj strani i isto je strašno vruće ljeti na njemu..ono što sadim su surfinije, pelargonije, bakopa, milijun zvončića, verbena..to su jednogodišnje biljke..
zahvalne su jer vole sunce i južna strana im odgovara, prelijepog su izgleda, nisu preskupe i nije potrebna velika briga oko njih..
one su mi zasađene u kopanjama i mijenjam ih iz godine u godinu..
u teglama imam hibiskus koji mi stoji u polusjeni, oleander, i bršljan koji je u sjeni..tako mu odgovara, već godinama je živ i razvija se i dalje..
hibiskus i oleander svaku zimu unosim da se ne smrznu..
bršljan u tegli ostaje zimi na balkonu..
ono što mi u kopanjama ostaje i preživljava hladne zime i snijeg je ružmarin..

žao mi je što nikako ne mogu uspjeti sa hortenzijama..
stavila ih i u sjenu, ne odgovara im..
tako mi je žao zbog toga..jer to mi je najdraže cvijeće..
__________________
santa maria della salute..

Zadnje uređivanje TheProvense : 12.02.2013. at 21:28.
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 17:11   #368
surfinije, pelargonije,
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 20:04   #369
Savjet molim

Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
surfinije, pelargonije,
Pozdrav svima. Trebam pomoc i savjet. Trebam sakriti rusevnu zgradu koja se vidi sa mog podesta na 2. katu. To je prostor od 140 sirine a visina bi trebala biti cca 2 metra. Sama sam napravila pregradu ali to nije ono pravo.
Dakle, to mora biti biljka zimzelena, biljka koja moze rasti u koritu, koja podnosi veliko sunce ali i silnu buru.Zida nema = treba neka konstrukcija po kojoj ce se penjati.
Tko ima iskustva sa jasminom ?
Ima li tko kakav savjet, sliku , www na kojem bi vidjela kako to rjesiti.
Hvala
bolero06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 19:30   #370
Quote:
the-akila kaže: Pogledaj post
Prošle godine sam imala kombinaciju verbena i bakopa koje su veliki dio vremena bile u hladu ali sasvim su dobro izgledale.
bakopa, volim njene malene, slatke cvjetove..veselim se toplijem vremenu da krenem saditi..nedostaje mi već cvijeće i briga oko njega..i prizor koje ono nudi..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 23:16   #371
Quote:
bolero06 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Trebam pomoc i savjet. Trebam sakriti rusevnu zgradu koja se vidi sa mog podesta na 2. katu. To je prostor od 140 sirine a visina bi trebala biti cca 2 metra. Sama sam napravila pregradu ali to nije ono pravo.
Dakle, to mora biti biljka zimzelena, biljka koja moze rasti u koritu, koja podnosi veliko sunce ali i silnu buru.Zida nema = treba neka konstrukcija po kojoj ce se penjati.
Tko ima iskustva sa jasminom ?
Ima li tko kakav savjet, sliku , www na kojem bi vidjela kako to rjesiti.
Hvala
možda nešto od ovog

http://www.dubrovniknet.hr/kolumna.php?id=21271
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:10   #372
Quote:
nepta kaže: Pogledaj post
bršljan voli sjenovita mjesta, sjeverne strane..
a bolero se nalazi na mjestu gdje ima mnogo sunca..ja sam na jugu i imam bršljan, uspijeva godinama ali u unutrašnjosti balkona, u potpunoj sjeni..zaštićen u potpunosti od sunca..
lažnu lozicu nemam pa ne mogu reći iz iskustva..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:42   #373
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
bakopa, volim njene malene, slatke cvjetove..veselim se toplijem vremenu da krenem saditi..nedostaje mi već cvijeće i briga oko njega..i prizor koje ono nudi..
Bakopa su simpa ali ja ih više stavljam da pune prostor između dominatnijih vrsta.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 02:12   #374
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bakopa su simpa ali ja ih više stavljam da pune prostor između dominatnijih vrsta.
meni je bakopa toliko lijepa sama za sebe i upravo to- simpatična..pa ih zasadim više u jednu viseću teglu, da dobijem njenu gustoću, punoću i bogate slapove
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 13:07   #375
Pozdrav,

kupila sam par dugačkih teglica za svijeće, imam već lavandu zasađenu a sad bi zasadila u dugačke teglice neko cvijeće da je mediteransko a opet da je šareno. Imam mali balkon, i prvi put nešto sadim, pa vas molim za preporuku, što bi mi preporučili da kupim i gdje?
Mislila sam i male boriće ili slično, htjela bi mediteranski kutak na balkonu.

Hvala
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 13:43   #376
koja strana balkona je u pitanju?
ima li mnogo sunca na balkonu ili je zaklonjen?
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 14:09   #377
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
meni je bakopa toliko lijepa sama za sebe i upravo to- simpatična..pa ih zasadim više u jednu viseću teglu, da dobijem njenu gustoću, punoću i bogate slapove
4 tegle što ih držim na prozorima sam ostavila vani na zimi prekrivši ih zaštitnom tkaninom. Biljke, bacope i palagonije viseće su većinom preživjele jer nije bila jaka zima. Bakope su se na dugačnim izdancima počele ukorjenjavati...eto moći ću ih i ove godine iskoristiti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 18:59   #378
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
4 tegle što ih držim na prozorima sam ostavila vani na zimi prekrivši ih zaštitnom tkaninom...eto moći ću ih i ove godine iskoristiti.
čestitam


Kymatica- pošto si rekla da bi željela mediteranski balkon, pretpostavljam da si negdje na moru..gdje bi biljke mogle preživjeti i blage zime..
izrazila si i želju da bi voljela nešto šareno, moj prijedlog bi bio russelia juncea iliti koraljnik
mali kopi pjest:
"Pošto dolazi iz vrlo vrućih predjela Meksika, idealna je za naše podneblje, pogotovo kada temperature idu preko 25 stupnjeva Celzijevih, tada se osjeća kao kod kuće. Ruselija ima vrlo malo lišća ili ga uopće nema, što joj je prednost da može izdržati cjelodnevno prženje na jakom suncu. ruselija mora imati minimalno 3 sata punog sunca. Za ljetnih vrućina kakve smo imali ovo ljeto zalijevanje je svakodnevno, ovisno o veličini biljke i lonca. Prehranjivati obavezno jednom tjedno, gnojivima koja su vam dostupna. U ljetnom periodu gnojivima za pospješivanje cvatnje, znači s većom koncentracijom fosfora i kalija te mikroelemenata.
Obavezno staviti 2 - 4 cm drenaže od stiropora na dno lonca."
napomena:
ruselija s vremenom poprimi izgled vrbe, odnosno, njene grane se krenu spuštati..tako da ju je dobro staviti na kraj balkona gdje može padati ili na povišeno mjesto naravno, tada su u pitanju godine odnosno njeno razvijanje..
evo jedne slike njene ljepote kada je u svom punom sjaju, odrasla, razgranata..često viđena biljka na našem mediteranu:


nadalje, bungenvila..
iako se preporuča zasaditi je direktno u zemlju u vrtu, mi koji živimo u stanu, isto možemo uživati u njenoj ljepoti..
možemo je zasaditi u teglu, lonac, pitar, kako god i uživati u njenoj ljepoti par godina..
kažu da u tim slučajevima, prvih 2-3 godine raste krasno, ali tada nažalost krene stagnirati..
evo njene slike:

ovo su ti prelijepi primjerci kada je kuća u pitanju, odnosno, dozvoljavanje da ona krene rasti u svoj svojoj snazi:


uzmi u obzir i olenader, hibiskus, olovnicu- u dalmaciji zvan i plavi jasmin http://www.google.hr/search?hl=hr&q=...ml%3B388%3B582 plave je boje, od boje neba do azurno plave..isto voli mediteran, voli sunce..isto ga je moguće zasaditi u lonac, teglu, pitar..

i naravno, mediteransko bilje koje je meni osobno izuzetno lijepo i drago..
lovor, ružmarin, kadulja, lavanda, bosiljak itd itd..

nemoj zanemariti i citruse koji meni tako lijepo i simpatično izgledaju u teglama..ponajviše sa svojim plodovima koji unose boju i živost u svaki prostor
http://www.google.hr/search?hl=hr&q=...px%3B185%3B185

kao ni ostale biljke koje vole sunce..ja sam na kontinentu, ali mi je balkon na južnoj strani, sunca je i previše ljeti..
kod mene uspjevaju surfinije, pelargonije, bakopa, milijun zvončića itd itd..
__________________
santa maria della salute..

Zadnje uređivanje TheProvense : 23.03.2013. at 19:07.
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 16:50   #379
TheProvense puno ti hvala
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 18:00   #380
počela je prodaja cvijeća ..ali cijene su dosta visoke..jedino su mačuhice realne, po 2kn..ostalo je skuplje nego inače..nadam se da se razlog skriva u tome što je prvi val..kupila prije par dana lavandu, za 30tak kuna..pelargonije su dosta skupe kao i bakopa..
pričekati ću još neko vrijeme pa krenuti sa kupnjom i sadnjom..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.