Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2016., 14:24   #461
Quote:
palonkica6 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me dali netko zna di bi mogla kupiti lobelije? Gledala sam u Bauhausu ali ih nisam našla.
Lobelija će sada biti u izobilju po tržnicama, na sajmovima (ispred željezničkog kolodvora, Floraart...)

Hvala, Biljka, na savjetu sa sjemenom! Puno jeftinije negoli nakupovati desetak sadnica za staviti uz rub gredice.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 18:56   #462
Pozdrav, uselila sam nedavno u novi stan koji ima balkon na istočnoj strani. Koje biljke da posadim? Cula sam da uspjevaju fuksije, begonije i vodenike. Kakva su vasa iskustva? Hvala ��
Teichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 19:21   #463
Quote:
Teichi kaže: Pogledaj post
Pozdrav, uselila sam nedavno u novi stan koji ima balkon na istočnoj strani. Koje biljke da posadim? Cula sam da uspjevaju fuksije, begonije i vodenike. Kakva su vasa iskustva? Hvala ��
Fuksije bi ipak trebale više sunca ali za vodenike i neke vrste begonija istočni položaj je ok. Možeš ih kombinirati sa papratima.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 11:53   #464
Ja imam surfiniju,dobro jutro,kadificu,tamjan..
__________________
"život je jedan"
mrva st is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 12:33   #465
Quote:
mrva st kaže: Pogledaj post
Ja imam surfiniju,dobro jutro,kadificu,tamjan..
Kakva je to biljka dobro jutro?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 15:09   #466
Ipomoea, iz đira slaka, raste kao korov i otvara se ujutro i navečer - odatle dobro jutro ili dobra večer. Raznobojni preslatki cvjetići, ako hoćeš možeš skupit sjeme kad ocvate za sadit po pitarima ili ciljano po vrtu, al ja samo ostavim da popada po zemlji i dogodine samo izraste opet. Doduše redovito pola počupam jer bi inače imala prašumu i ne bi bilo ničeg drugog
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 01:18   #467
@Lilit, post ti je prebačen na temu Začinsko bilje - zbirno.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 11:38   #468
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Ipomoea, iz đira slaka, raste kao korov i otvara se ujutro i navečer - odatle dobro jutro ili dobra večer. Raznobojni preslatki cvjetići, ako hoćeš možeš skupit sjeme kad ocvate za sadit po pitarima ili ciljano po vrtu, al ja samo ostavim da popada po zemlji i dogodine samo izraste opet. Doduše redovito pola počupam jer bi inače imala prašumu i ne bi bilo ničeg drugog
A ta penjačica...ima lijepe boje ali nije baš ništa naročito a širi se ko drač.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 11:44   #469
Zahvalna je za mjesta gdje se nemaš puno vremena brinit, šareno, a ne treba ništa raditi

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 11:47   #470
To je istina...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 14:40   #471
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Zahvalna je za mjesta gdje se nemaš puno vremena brinit, šareno, a ne treba ništa raditi

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Ne bih se baš složila s ovom tvrdnjom... Iz osobnog iskustva tvrdim:
1. Ukrasni slak u teglama pije jako puno vode. Dakle, treba ga zalijevati jako često. Kad zapeče ljetno sunce i po tri-četiri puta dnevno.
2. Obavezno ga treba posaditi uz nekakvu penjalicu, jer ako pada iz tegle, uglavnom ne uspijeva
3. Nije dugotrajan. Od sveg bilja na balkonu koje imam i koje sam imala, prvi se počinje sušiti i to već u kolovozu, odnosno, prvi gubi lišće na način da počinje žutjeti. To je naravno, estetski jako ružno pa ukoliko želite da vam balkon bude lijep i uredan, to požutjelo treba gotovo svakodnevno kidati, a kad to lišće pokidate ili ono otpadne samo od sebe, ostaje rupa i prazna grana i prljav balkon, odnosno, prepun suhog lišća..
4. Cvjetovi se penju kako biljka raste pa tih lijepih cvjetića ima isključivo samo pri vrhu stabljike, a na onim mjestima na grani na kojima su cvjetovi ocvali, ostaje pusto i prazno...
Tako da, eto...
Ne preporučam ga za balkon.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 16:11   #472
Mislim da ovisi i o vrsti, ove za koje mi u Dalmaciji kažemo dobro jutro/dobro večer nisu penjačice nego grmolike, počele su nicati i bujati ima mjesec dana i traju sve dok je iznad 10-15°C ,tj. skoro do kraja studenog...
Npr. Ovaj

Ima ih svakakvih boja, jednobojnih i kombiniranih i meni su baš preslatki cvjetići. Ja o tome uopće ne brinem niti zalijevam, doduše te tegle su pod zidom gdje im ugrije, ali nisu pod direktnim suncem pa je možda i do toga. Samo nikne, ocvjeta, sjeme popada po tegli i dogodine opet samo nikne... Nešto malo pohvatam za dijeljenje. Lišće koje otpadne kad počne venuti metem isto kao i od svega ostalog, sa ljetnicama je to sve više manje slično. Jedno je sigurno, nikad mi još dobro jutro/večer nisu zakazali s tim znaš da će barem nešto sigurno cvjetati haha.
Poljski slak koji je penjačica mi je isto drag, ali on ima puno nježniju granu koja se penje, sitnije listove i cvjetove.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 19:30   #473
Nisam botaničar pa ne znam što je to na tvojoj fotki, ali sam sigurna da ukrasni slak - nije.
Ukrasni slak iliti morning glory, je nešto sasvim deseto...
Razlike su velike, od potpuno drugačijeg habitusa pa nadalje...
Ali baš me zanima što je to na tvojoj fotki pa ako netko zna, nek' nas prosvijetli, pls.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 20:49   #474
Napisah gore ipomoea, što je grupa i sad njih ima puno, slak je jedna od podvrsta, a stvarno ne bi znala koji je prijevod ili drugo ime za dobro jutro/dobra večer, oduvijek tako zovem i ja i svi oko mene...sličnost je u cvjetovima, ali rast i izgled se stvarno puno mogu razlikovati...
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ipomoea

Evo nađoh da je ova bijela na slici moonflower podvrsta, kod nas bi to bio dobro večer...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 22:09   #475
To definitivno nije Ipomoea.
Sve Ipomoee redom su penjačice.
Nadam se da ću determinirati biljku.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 00:17   #476
Nisam ni ja botaničar pa ne isključujem da sam u krivu, ali eto na Googleu sam jedino to našla da mi je slično i da se spominje pod dobro jutro

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 10:20   #477
Bijele noćne frajle

http://www.cvijet.info/images/galler...d-DSCN0757.JPG
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 10:44   #478
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Mirabilis jalapa...
E, tak' već da...
Baš ti hvala za tu informaciju.
Preporučam se za sjemenje...
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 10:47   #479
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Mirabilis jalapa...
E, tak' već da...
Baš ti hvala za tu informaciju.
Preporučam se za sjemenje...
Nemam više bijele, ljepše su mi one šatirane žuto/ljubičaste.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 12:43   #480
E super, sad znam i ja meni su preslatke u svakoj verziji
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:09.