Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2016., 23:08   #221
Evo ja sam u procesu planiranja/gradnje kuce trenutno, projekt je u izradi...kuca cca 150 m2,katnica ,po etazi 75 m2. Ja se vodim jednostavnom racunicom dostupnom na trzistu a to je niski roh-bau 180-210 Eu/m2 , visoki rob-bau 290-370 Eu/m2 a kljuc u ruke 450-550 Eu/m2 ,tako se barem moze procitat na netu,to bi bile okvirne cijene s tim da ima ljudi koje je kvadrat u konacnici izasao i manje (zavisi koliko su i sami bili angazirani u radovima). Vjerujem da prica o navedenim cijenama drzi vodu ukoliko se gradi klasicna normalna kuca, a ne neki ravni krovovi sastavljeni od 6 slojeva,pametna struja i tako te neke stvari. Kod mene je zemljiste poravnato, tako da kad bude rijesenje o gradnji gotovo treba samo temelj iskopat i krenut. Vjerujem u verziju visoki roh-bau cca 330 eu/m2...neke stvari poput knaufa,farbanja i podnih obloga cu radit sam.
pajo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 12:46   #222
Ima netko da je radio izmjene na građevinskoj dozvoli?Naime,imam izgrađene temelje,plaćene komunalije i dozvolu za obiteljsku kuću cca 250m2,što mi je puno previše,srezao bih na prihvatljivijih 150m2 ako je moguće.Pa me zanima da li ima uopće smisla upuštati se u to,koliko treba vremena i troškova otprilike...itd
Tnx.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 02:31   #223
Naravno da ima smisla.
Izmjena i dopuna važeće građevinske dozvole nije nikakva nauka pogotovo kad imate referenta koji poznaje predmet i kada ne morate istraživati kome je predmet dodjeljen.
Vrijeme? Slobodno otvorite gradilište i počnite raditi dio radova za koji ste sigurni a istodobno pokrenite postupak izmjene i dopune građevinske dozvole( izrade projektne dokumentacije za ishođenje izmjene i dopune), a kada dobijete izmjenu i dopunu nastavite i završite započeto.
Plačene komunalije?
Nažalost za manju kuću ne dobijete razliku natrag, ako pričamo o Zagrebu.
Od kojeg datuma vam je pravomočna građevinska dozvola?
Filip Steković is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 18:04   #224
Potvrda glavnog projekta je iz 2010 g a početak gradnje prijavljen 2011 g,sad ne znam da li ja moram završiti kuću u sljedećih 10 godina od početka gradnje?Tako je po onom zakonu za dozvole izdane od 2014 g,za nas starije nisam siguran.
Plaćen je komunalni doprinos za koji,koliko mi je poznato,nemam pravo povrata razlike.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 18:39   #225
U biti,sad pogledao u potvrdu glavnog projekta ne piše mi nikakav rok u kojem treba završiti kuću,samo započeti u roku dvije godine-što jesam.
Po novom zakonu od 2014 g obiteljske kuće moraju uglavnom biti završene u roku 5 godine.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 21:13   #226
Ako je po starom zakonu izdana dozvola/ potvrda glavnog projekta onda nemate vremenski rok za završetak.
Filip Steković is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 21:16   #227
Jedino što izmjenu i dopunu treba raditi po starom zakonu po kojem je i započeta gradnja što zapravo vama i ide na ruku jer ne morate poštivati masu novih propisa.
Najgore su prošli oni koji su radili po starom zakonu a započeli gradnju iza donošenja novog zakona jer se od njih traži u izmjeni i dopuni poštivanje svih novih propisa što doslovce znaći izradu potpuno novih projekta+neki novi( kao elaborat alternativnih izvora energije).
Filip Steković is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 21:18   #228
A kuću gradite u Zagrebu ili negdje drugdje?
Filip Steković is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 00:34   #229
Na Krku.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 03:40   #230
A tko je arhitekt?
Filip Steković is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 20:43   #231
da malo podignem temu, pošto sam gledao na tv-u izradu kuće od slame, zemlje i dasaka, zanima me koliko bi došla jedna takva kuća sa cca 200 kvadrata,

zahvaljujem
robertino1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:29   #232
Našao sam jedan oglas s izgrađenim temeljima i cijevima koje vire iz njih. Budući da se ne razumijem u te stvari - što te cijevi konkretno mogu značiti? Da su provučene za vodu i kanalizaciju do npr. metar od temelja, ili da su već blizu priključaka na ulici? Probao sam kontaktirati vlasnika oglasa, nije se javio.

Ako ima temelje i građevinsku dozvolu, znači li to da bi samo preostalo sazidati nešto gore bez peripetija oko papirologije?
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:37   #233
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Našao sam jedan oglas s izgrađenim temeljima i cijevima koje vire iz njih. Budući da se ne razumijem u te stvari - što te cijevi konkretno mogu značiti? Da su provučene za vodu i kanalizaciju do npr. metar od temelja, ili da su već blizu priključaka na ulici? Probao sam kontaktirati vlasnika oglasa, nije se javio.

Ako ima temelje i građevinsku dozvolu, znači li to da bi samo preostalo sazidati nešto gore bez peripetija oko papirologije?
Znači da je postavljen dio onoga što se zove "gruba mreža" koja ide u podnu ploču pa vam iz objekta prema vodomjenom oknu, revizionom oknu/septičkoj jami, a koliko su daleko teško je ovako reći. Pogledaj da li je napravljena koja "šahta" bilo bi logično da je do tamo došla i instalacija.

Što se tiče temelja, treba vidjeti da li postoji GD da li su i temelji izvedeni prema njoj.

Osim toga trebalo bi vidjeti iz koje godine je GD tj. po kojem zakonu je izdana da joj ne bi slučajno "istekao rok valjanosti!".
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:50   #234
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Našao sam jedan oglas s izgrađenim temeljima i cijevima koje vire iz njih. Budući da se ne razumijem u te stvari - što te cijevi konkretno mogu značiti? Da su provučene za vodu i kanalizaciju do npr. metar od temelja, ili da su već blizu priključaka na ulici? Probao sam kontaktirati vlasnika oglasa, nije se javio.

Ako ima temelje i građevinsku dozvolu, znači li to da bi samo preostalo sazidati nešto gore bez peripetija oko papirologije?
vjerujem da je riječ o montažnoj kući
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:51   #235
Ne vidi se na slikama, nisu baš najbolje... Na jednom dijelu kuće viri pet cijevi van (tri tanje, dvije deblje), na drugom samo jedna (mislim da je tanja). Čak mi ni to nije jasno, zašto samo ta jedna, valjda bi trebao biti dovod i odvod jedno kraj drugog.

Ma, hvatam se za slamke. Tražim već duže vrijeme kuću na specifičnoj lokaciji i ne nalazim ništa pametno, pa mi čak pada na ideju ići nešto graditi (a nemam novaca za graditi od nule). Na kraju ću vjerojatno morati kupiti neku staru glupu kuću s "dizajnom" starim pola stoljeća za male novce :/
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 21:37   #236
OK, recimo teoretski da imam zemljište i ništa više od njega. Ni papire, ni arhitekta, ni projekt, ni temelje, ništa.

Što bih mogao gore napraviti za cca 60.000 eura? Recimo da je visoki roh-bau, polako se uređuje iznutra prostorija po prostorija, jeftine pločice i sanitarije, porotherm ili slično da stiropor fasada može pričekati par godina, može i rešo i stari element sa sudoperom neko vrijeme u kuhinji, grijanje na kalorifer, stari tepisi umjesto parketa da se ne hoda po golom estrihu, itd. (Da, znam da sve to zvuči glupo i kao promašaj koji nikada neće biti dovršen, ali trebam novu nekretninu dok nisam prodao staru, a vrijeme mi je velik problem; imat ću za par godina 50-60k eura da skoro pa zatvorim kredit ).

Nekakva opća ideja je cca 120 m2 stambene površine u prizemnici. Koliko je to izvedivo za te novce? Ili da zaboravim tu ideju i odem u podstanare dok se ne riješim stare nekretnine i podignem si budžet? Računam nekako s time da bih do prodaje stare nekretnine uz ovo "kuća pod krovom" imao godišnje 40-50000 kn za polagano uređenje.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 11:17   #237
stara nekretnina? kuća u pripzdini ili stan u zagrebu/varaždinu ...?
ako ti se žuri sa prodajom moraš, jednostavno moraš tražiti manje novaca ako je nekretnina u oglasu duže vrijeme. pogotovo ako ne rentaš i teret ti je. ako rentaš onda možeš čekati sa cijenom jer ako ništa drugo imaš barem nekakvu amortizaciju.

ako ćeš graditi od nule ili na gotovim temeljima onda radi kako treba i što ti treba. nemoj se zaletiti sa velikom kvadraturom i onda za 5/10 godina u 150 kvadrata živi dvoje ljudi. roh bau, izolaciju, temelj napravi bez štednje kako treba. urediti kuću iznutra uvijek možeš nanovo kada dođe bolje vrijeme, ali zidove nećeš moći micati. nosive naravno i stupove.

eventualno ono što si rekao: kupiti staro đubre za jako malu lovu i kada dođe vrijeme srušiti sve do temelja i sagraditi po ćeifu. često se desi da se to ne desi jer eto - nikada nije prilika.

poanta: nikako ništa na silu sa kupnjom i gradnjom kuće/stana. ljudi po dvije/tri godine kupuju stan i često se desi da su mogli bolje, a pogotovo su zadovoljni kada vide koje su opcije bile u igri i sretni su što su čekali duže i donjeli odluku kasnije.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 11:49   #238
Stara nekretnina je kuća na dobroj lokaciji u Zagrebu. Nije uopće još na prodaju because of reasons. Komplicirano, ali pretpostavljam da će za najviše godinu dana ići u prodaju. Premala je, trebam prostora, i trebam promjenu prebivališta također because of reasons. Ići će ispod cijene i netko će za x godina tamo profitirati 300%, ali nema veze.

120 kvadrata za novu kuću djeluje mi kao pristojna količina prostora. Želim dovoljno "zraka" unutra, vrlo veliku kuhinju, i svoju "odraslu" sobu u kojoj nema žene, djece i kućnih ljubimaca Ako bude i dvoje djece, eh, izgradit ću si umjesto toga kućicu negdje u dvorištu pa se sakriti unutra.

Pitanje je što uopće mogu izgraditi sa 60000 eura za sve dozvole, priključke i građevinske radove. To ne znam. I ne znam koliko bi trajalo da se prikupe svi papiri ako se odlučim za varijantu gradnje.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 12:14   #239
neće nitko profitirati od te kuće koju ćeš jednog dana prodati.
stavi na papir cijenu zemljišta i svih dozvola prije gradnje i pogledaj za koliko možeš kupiti kuću sa zemljištem i svim dozvolama taman da je srušiš i gradiš sve ponovo na istoj površini i ima li tu onda više zajebancije - znat će drugi više.
teoretski sve što je u kući možeš prodati na njuškalu tek toliko da nešto izvučeš hehe

govorim to sve jer će te netko samo na zemljištu oguliti koliko košta cijela kuća
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 12:20   #240
Tamo gdje bih išao, zemljište je 15-20€ po kvadratu u oglasima (dakle, realno manje), nije tako strašna stavka u cijeloj priči.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.