Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2016., 12:33   #1941
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
To je za oba kata?
cop predlozene mi crpke je 4,2. ......
To je za kompletnu kuću.
COP ovisi o vanjskoj temperaturi! Navedeni je za vanjsku od 7°C. Kak pada temperatura tak pada i COP!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 18.10.2016., 12:43   #1942
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
To je za kompletnu kuću.
COP ovisi o vanjskoj temperaturi! Navedeni je za vanjsku od 7°C. Kak pada temperatura tak pada i COP!
superiska
zadovoljna sam.
hvala svima na trudu i na savjetima. ako ne bude sljakalo, znam da nije pumpa kriva nego fasada
tomorrow2 is offline  
Old 18.10.2016., 15:20   #1943
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
superiska
zadovoljna sam.
hvala svima na trudu i na savjetima. ako ne bude sljakalo, znam da nije pumpa kriva nego fasada
Ne bude ti kriva niti pumpa niti fasada nego najobicnija fizika protiv koje ne mozes.

Ako ti treba 12kW kada je vani -7 onda trebas imati pumpu koja ti daje 12kW kada je vani -7 sto znaci da kada je vani +7 ona ce moci davati znatno vise, jer padom temperature pada i efikasnost pumpe.
europe2seoul is offline  
Old 18.10.2016., 15:32   #1944
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ne bude ti kriva niti pumpa niti fasada nego najobicnija fizika protiv koje ne mozes.

Ako ti treba 12kW kada je vani -7 onda trebas imati pumpu koja ti daje 12kW kada je vani -7 sto znaci da kada je vani +7 ona ce moci davati znatno vise, jer padom temperature pada i efikasnost pumpe.
smiri malo dozivljaje, niti je kod mene -7 niti ne mislim da cu se besplatno grijati.
ako bas bude bilo minus 7, spavat cu u dnevnom boravku i upaliti dodatnu grijalicu. apsolutno najniza temeperatura u puli je bila 1979-te i to -9C. to je kao da proracunavas grijanje za Zg na -25 C.
http://klima.hr/razno.php?id=priopce...olutno_najniza
tomorrow2 is offline  
Old 18.10.2016., 15:41   #1945
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
smiri malo dozivljaje, niti je kod mene -7 niti ne mislim da cu se besplatno grijati.
ako bas bude bilo minus 7, spavat cu u dnevnom boravku i upaliti dodatnu
Ne moras biti bezobrazna. O elementarnoj fizici ne znas nista, pitas, ljudi ti hoce pomoci a ti tako. Ajd bok radi sto hoces...
europe2seoul is offline  
Old 18.10.2016., 15:57   #1946
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ne moras biti bezobrazna. O elementarnoj fizici ne znas nista, pitas, ljudi ti hoce pomoci a ti tako. Ajd bok radi sto hoces...
nisam ni rekla da znam. niti sam bila bezobrazna i nezahvalna (pogotovo ne prema lee champi koji je mi je odgovorio na najbitnije pitanje), nego ti ne shvacas da ne mogu svi napraviti fasadu ni mijenjati prozore. pogotovo ne na zgradi koja nije njihova. ako mi je jedina opcija grijanje na struju, zasto ne bi odabrala najjeftiniju opciju? ako sagradim svoju kucu, mogu preseliti uredaj. ima sto faktora koji utjecu na moju odluku i ne moram ih sve obrazlagati (cak je pozeljno da na ovom temi ne obrazlazem svoju obiteljsku situaciju). da ne govorimo o tome da mi je projektant rekao za tu opciju jer sigurno se nisam sama toga sjetila
tomorrow2 is offline  
Old 18.10.2016., 17:08   #1947
Dizalica ti je odlično rješenje i grijati ćeš se gotovo cijelu zimu bez problema, osobito ako ti je to projektant rekao koju snagu da uzmeš koji sigurno nije koristio šacometriju za proračun kao ... U primorskoj Hrvatskoj se bez problema može grijati na dizalicu zrak-voda. Ako i ne bude dovoljno toplinske snage, lako se dogriješ na el. grijalice. A fiziku zgrade uvijek možeš popraviti ...
Komfor grijanja je odličan (održavanje nikakvo, regulacija rada odlična, mogućnost hlađenja, grijanje samo potrošne tople vode u prijelaznom periodu), no cijena energenta/el. energije je nešto viša od drva iz vlastite šume (gdje je i komfor sasvim nešto drugo).
viz is offline  
Old 18.10.2016., 18:10   #1948
Bok, evo malo novosti od mene. Dobio sam ponudu za dizalice topline no neke stvari mi nisu jasne pa ako neko zna da objasni.

Daikin
ERLQ011CV3 21.500kn
ERLQ014CV3 27.000kn
ERLQ016CV3 29.000kn

Nejasno mi je; EHBX16C3V- hidrobox zavanjske jedinice ERLQ-CV3 22.800kn
Cemu to sluzi? I jos i ovo; EKHBDPC2- tavicakondenzata unutarnje jedinicepotrebna u režimu hlađenja...

Trazio sam i izracun za -10C no jos mi se nisu javili strojari i odgovorili isto tako na projektnu temperaturu u sobi.
Hvala
tom07 is offline  
Old 18.10.2016., 19:37   #1949
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Dizalica ti je odlično rješenje i grijati ćeš se gotovo cijelu zimu bez problema, osobito ako ti je to projektant rekao koju snagu da uzmeš koji sigurno nije koristio šacometriju za proračun kao ... U primorskoj Hrvatskoj se bez problema može grijati na dizalicu zrak-voda. Ako i ne bude dovoljno toplinske snage, lako se dogriješ na el. grijalice. A fiziku zgrade uvijek možeš popraviti ...
Komfor grijanja je odličan (održavanje nikakvo, regulacija rada odlična, mogućnost hlađenja, grijanje samo potrošne tople vode u prijelaznom periodu), no cijena energenta/el. energije je nešto viša od drva iz vlastite šume (gdje je i komfor sasvim nešto drugo).
Hvala
Drago mi je da cujem pozitivna iskustva
tomorrow2 is offline  
Old 19.10.2016., 11:49   #1950
Quote:
Mag99 kaže: Pogledaj post
Legioneli pogoduje temperatura vode od 30-37C, dok na 45C počinje termička obrada legionele. Ovih 60C je definitivno uništavanje legionele i to je super, moj odgovor je bio za pitanje @freelancer što će mi temp. vode od 55C.
Ok, to je onda Ok, ali na 1 sat, jedan dan 1 puta u 1 mjesec.

Quote:
V@is kaže: Pogledaj post
Koji modeli/proizvođači TP imaju najviši COP?
Najviše što sam našao za 16 kW je Mitsubishi, za A2/W35 ima COP 3.25.
Approved by Bafa:
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/e...e_wp_liste.pdf
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 19.10.2016., 11:52   #1951
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Ok, to je onda Ok, ali na 1 sat, jedan dan 1 puta u 1 mjesec.



Approved by Bafa:
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/e...e_wp_liste.pdf
Puno cesce nego jednom mjesecno.
Mekto is offline  
Old 19.10.2016., 11:55   #1952
Quote:
tom07 kaže: Pogledaj post
Bok, evo malo novosti od mene. Dobio sam ponudu za dizalice topline no neke stvari mi nisu jasne pa ako neko zna da objasni. Daikin
ERLQ011CV3 21.500kn
ERLQ014CV3 27.000kn
ERLQ016CV3 29.000kn
Nejasno mi je; EHBX16C3V- hidrobox zavanjske jedinice ERLQ-CV3 22.800kn
Cemu to sluzi? I jos i ovo; EKHBDPC2- tavicakondenzata unutarnje jedinicepotrebna u režimu hlađenja...
Ne kuži kaj ti nije jasno, vansjka jedinca, unutranja jedinica i kadica za kondenzat za unutranju jedinicu. Pa imaš internet googlaj. Ja imam to isto. Imaš moja iskutsva (samo što ja imam 8kw) na ranijim stranicama pa pogledaj.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 19.10.2016., 12:01   #1953
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Puno cesce nego jednom mjesecno.
Ma dajte ljudi (oprostite) ali filizofirate too much oko te legionelle, evo šta kaže Daikin službeno:
3.6.6 Legionella protection
This function serves to prevent bacterial contamination in the hot
water storage tank. For accurate controllers for drinking water hy-
giene, refer to the national provisions.
The Legionella protection function in the Daikin Al-
therma EHS(X/H) is deactivated when leaving the
factory
as the possibility of bacterial contamination is
very low:
– Low volume of heat exchanger (stainless steel) used for heating drinking water.
– Frequent complete water replacement "first-in-first-out".
– No stagnant water areas in drinking water storage.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 19.10.2016., 13:01   #1954
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Ne kuži kaj ti nije jasno, vansjka jedinca, unutranja jedinica i kadica za kondenzat za unutranju jedinicu. Pa imaš internet googlaj. Ja imam to isto. Imaš moja iskutsva (samo što ja imam 8kw) na ranijim stranicama pa pogledaj.
Iskreno, nisam vidio to gdje si pisao o tome, pogledat ću sada. Nije mi jasno gdje je tu rezervar za PTV i nisam znao da uz vanjsku jedinicu mora biti i ova unutarnja, to nisam znao. Googlao sam, no nisam se baš snašao ni pronašao.
tom07 is offline  
Old 19.10.2016., 13:02   #1955
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Ma dajte ljudi (oprostite) ali filizofirate too much oko te legionelle, evo šta kaže Daikin službeno:
3.6.6 Legionella protection
This function serves to prevent bacterial contamination in the hot
water storage tank. For accurate controllers for drinking water hy-
giene, refer to the national provisions.
The Legionella protection function in the Daikin Al-
therma EHS(X/H) is deactivated when leaving the
factory
as the possibility of bacterial contamination is
very low:
– Low volume of heat exchanger (stainless steel) used for heating drinking water.
– Frequent complete water replacement "first-in-first-out".
– No stagnant water areas in drinking water storage.
Daikin ne kaze nista, ako lokalni propis zahtjeva instalater mora ukljuciti mod ili skljuciti i to je to. Korisnik nema odnosno ne bi trebao imati izbor sto se toga tice.

No da ljudi previse drame oko toga, to stoji. Mnogo puno pametnijih glava je razmisljalo o tome pa prosjecan laik zaista ne mora razbijati glavu oko gluposti.

Uostalom kome se cita neka cita, bezveze stalno linkate neke strane izvore, daikin ionako sve manuale ima i na hrvatskom, pa tko hoce proucavati...

https://my.daikin.eu/dam/document-li...s_Croatian.pdf
Mekto is offline  
Old 19.10.2016., 13:06   #1956
Quote:
tom07 kaže: Pogledaj post
Iskreno, nisam vidio to gdje si pisao o tome, pogledat ću sada. Nije mi jasno gdje je tu rezervar za PTV i nisam znao da uz vanjsku jedinicu mora biti i ova unutarnja, to nisam znao. Googlao sam, no nisam se baš snašao ni pronašao.
Ne mora biti split sustav, ali tvoj jest. Posotje monoblok modeli gdje je bas sve vani.

Opet, sto imas guglati, odes na hrvatsku verziju stranice od proizvodaca i tamo to procitas. Nije li to najlogicnije?

https://my.daikin.eu/dam/document-li...s_Croatian.pdf
Mekto is offline  
Old 19.10.2016., 13:19   #1957
Quote:
tom07 kaže: Pogledaj post
Iskreno, nisam vidio to gdje si pisao o tome, pogledat ću sada. Nije mi jasno gdje je tu rezervar za PTV i nisam znao da uz vanjsku jedinicu mora biti i ova unutarnja, to nisam znao. Googlao sam, no nisam se baš snašao ni pronašao.
Tanka nemaš u ovome što si naveo prije, samo vanjska, unutranja i ladica za kondenzat. I ja sam tank kupio odvojeno, ako mene pitaš i imaš novaca uzmi od https://www.acv.com/gb/customer/technologies
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 20.10.2016., 09:17   #1958
Može li mi netko reći zašto Mitsubishi Zubadan od 14 kW za A2W35 ima COP samo 2.96, a reklamira se kao neka high tech TP. Za usporedbu jeftinija Ecodan od 16 kW za A2W35 ima veći COP 3.25.

Da li ja to nešto krivo gledam?
http://www.deltron.hr/wp-content/upl...-zrak-voda.pdf
sandymandy is offline  
Old 20.10.2016., 09:30   #1959
Quote:
sandymandy kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći zašto Mitsubishi Zubadan od 14 kW za A2W35 ima COP samo 2.96, a reklamira se kao neka high tech TP. Za usporedbu jeftinija Ecodan od 16 kW za A2W35 ima veći COP 3.25.

Da li ja to nešto krivo gledam?
http://www.deltron.hr/wp-content/upl...-zrak-voda.pdf
Sve je to tu negdje. Svejedno nećeš imat preko 3.
Tunjica is online now  
Old 04.11.2016., 17:45   #1960
Bok ekipa!

Pročitao sam nekih 20ak zadnjih stranica i nažalost nisam uspio dokučiti isplati li se staviti dizalicu topline u stanu koji je sada u izgradnji.
Živim u Mostaru, gdje temperatura zimi rijetko pada ispod 0C, ali su ljeta paklena (zna biti do 50C).

Stan je površine 110m2, 10cm striropor izolacije vanjskih zidova, PVC otvori sa troslojnim staklom. U dnevnom boravku i kuhinji (skupa oko 45m2) planiram staviti pločice, tako da bih volio imati podno grijanje, dok u sobama ide parket.
Dobio sam sljedeću ponudu:
r.br. Naziv proizvoda-usluge j.mj. količina
1 Dizalica topline Mitsubishi Electric tip PUHZ SHW 75 VHA ECODAN u kompetu sa freonskim izmjenjivačem, regulacijom Mitsubishi PAC IF 32, te osjetnicima kompl 1
2 Cirkulacijska pumpa tip UPS 25-60 kom 3
3 Kotlovski razdjelnik 2 k,g. izoliran kom 1
4 3-puti miješajući ventil sa regulatorom temperature 1'' kom 1
5 Nepovratni ventil 1'' kom 3
6 Kugla ventil 1'' kom 6
7 Automatski odzračni lončić Afriso 1/2'' kom 4
8 Kugla-ventil 1/2'' sa holenderom kom 2
9 Cu cijev fi 22 met 45
10 Cu cijev fi 18 met 40
11 Cu cijev fi 15 met 10
12 Aarmaflex 9 x 22 met 45
13 Aarmaflex 9 x 18 met 40
14 Aarmaflex 9 x 15 met 10
15 Ventilo-konvektor RIELLO Design inverter tip 33B u kompletu sa nogicama i termostatom kom 3
16 KC cijev fi 32 u kompletu sa koljenima račvama čepovima i spojnicama met 40
17 Razdjelnik za podno grijanje 5 k.g. u kompletu sa ormarićem i spojnicama kompl 1
18 Pex cijev za podno grijanje hlađenje 17 x 2 met 600
19 Stiroflor za podno grijanje 35-55 m2 65
20 Estrolit tekućina lit 10
21 Radijator kupaonski 1720 x 500 kom 2
22 Radijatorski ventil sa termoglavom kom 2
23 Radijatorska prigušnica 1/2'' kom 2
24 Akumulacijski spremnik PTV 200 lit kom 1
25 Ekspanzijska posuda 25 lit kom 1
26 Ekspanzijska posuda 12 lit sanitarna kom 1
27 Sigurnosni kotlovski set kompl 1
28 Ms i Cu fiting, plin,kisik, ovjesni pribor paušal 1
29 Montaža opreme paušal 1
30 Termostat Salus Wi FI kom 1

Ukupna cijena je oko 71000 kuna. Što vi mislite? Isplati li se to staviti u mome slučaju ili da idem na rješenje sa klimom sa jednom vanjskom jedinicom i dvije unutarnje? Ali kako ću onda riješiti podno grijanje?

Nadam se da mi možete pomoći...

Pozdrav
mateo777 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.