Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2012., 22:37   #21
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
ovih 21 , 22 u novogradnji je malo nisko,

Kakve ima veze novogradnja ili ne...?
Zasto bi bilo nisko ako je nekome dovoljno tih 21-22?°
Quote:
jer meni za sada temperatura u stanu nije pala ispod 22.5.
Pa nije ti pala jer imas dobru izolaciju...ali to ne znaci da moras grijati na 23-24° ako ti je 21-22° dovoljno. Upalit ce se kad padne ispod toga, ne?
Quote:
ja sam se drzao u pocetku ovih uputa za hodnik i ostale prostorije, ali sam skuzio da mi se po tome neki radijatori nece nikada upaliti. po zimi (12 i 1 mj.) mi temperatura preko noci padne na 21.
Pa lako onda dignes sebi malo vise te "hladne" prostorije...iako mozda i nema potrebe ako ti je stan tako topao da temperatura po noci ne pada ispod 21°.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 22:45   #22
spominjem novogradnju zbog izolacije.
i ne znam, meni je hladno na 21, 22.
ispod 23 mi nema smisla grijati.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 22:55   #23
vezano uz temp. grijanja.
imam susjede, nazalost ne zive ispod i iznad mene, drze u stanu 25, 26 sa tim da jedni drze upaljeno grijanje 24 sata dnevno.
kada sam u stanu iznad njegovog, imas osjecaj da frajer ima podno grijanje u kupaoni. e da su nam oni susjedi ne bi trebali grijati osim 12 i 1 mjeseca.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 23:00   #24
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
spominjem novogradnju zbog izolacije.
Znam zasto spominjes, ali ne razumijem razlog. Ako je nekome hladno na 22, onda mu je hladno bila novogradnje ili ne.
Quote:
i ne znam, meni je hladno na 21, 22.
ispod 23 mi nema smisla grijati.
Ovo definitivno ne razumijem, ako ti je hladno na 21 - 22° kako to da ti nema smisla grijati ispod 23° - ako je ispod 23...to znaci da je manje od 23 i da je tebi hladno...kako onda nema smisla (tebi) grijati?
Ili zelis reci da nema smisla grijati na 21° - 22° ? Bez obzira sto je nekima to ugodna temperatura ...besmisleno je, trebali bi svi grijati bar na 23° ?
Ako je temperatura u stanu 22° i ukucanima je to ok...zasto bi 21- 22° bilo nisko za drzati na termostatu? Pa ako stavi na vise, vise ce plina trositi, a biti ce mu pre vruce.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 23:33   #25
puno puno filozofije i opet smo na pocetku
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 23:45   #26
ukratko, nemrem ti to objasniti, predugo bi to trajalo.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 23:46   #27
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
puno puno filozofije i opet smo na pocetku

Quote:
ovih 21 , 22 u novogradnji je malo nisko,
Mozda se pomakemo ako objasnis sto si ovime htio reci?
Zasto bi bilo malo, ako je nekome to dovoljno?
Zasto ima veze je li novogradnje, stupnjevi su stupnjevi...i u novogradnji mi moze biti zima/vruce, bas kao i u starogradnji ...ovisno o tome na koliko je termostat.
(ok, u novogradnji s dobrom izolacijom to moze biti ugonije/konstantnije, ali temperatura je ipak temperatura)
Ako je u novogradnji to "malo nisko", kako je u starogradnji?
Fakat ne kuzim smisao...je li mojih 21-22° u starogradnji malo puno...ili malo nisko ili sto?

Edit:
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
ukratko, nemrem ti to objasniti, predugo bi to trajalo.
Ok, ako nemres, onda nis. Glavno da je tebi, a i meni toplo.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 23:50   #28
hocu reci, da kada bi namjestio term. ventile ili termostat na tu vrijednost, da se meni dan danas grijanje nebi upalilo.
i kao sto ja znam reci, toplije je na istoj temperaturi ali sa upaljenim radijatorima nego bez upaljenih radijatora.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 07:16   #29
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
hocu reci, da kada bi namjestio term. ventile ili termostat na tu vrijednost, da se meni dan danas grijanje nebi upalilo.
i kao sto ja znam reci, toplije je na istoj temperaturi ali sa upaljenim radijatorima nego bez upaljenih radijatora.
ako imaš višak novaca stavi na 25
sobna temperatura je 20 stupnjeva,a 22 stupnja je
OK temperatura,ko voli više nek stavi,ali postavljać
pitanja je želio uštedjeti na grijanju,pa je tako i odgovoreno.
posebno se ne treba obazirati na razliku u temperaturi od 5
stupnjeva kad se ne grije.To je prevelika razlika i ja nebi stavio
više od 3 stupnja razliku,kao što sam i napisao.
d2267 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 08:22   #30
ja razliku isto imam na 3 stupnja(20 - 23) i nazalost nemam visak novaca pa mogu grijati na 23, nego jednpstavnp mi je hladno na toj temperaturi.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 10:46   #31
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
ja razliku isto imam na 3 stupnja(20 - 23) i nazalost nemam visak novaca pa mogu grijati na 23, nego jednpstavnp mi je hladno na toj temperaturi.
Ljudi ja govorim o tome da planiram potpuno isključiti grijanje kad me nema u stanu, nikakvo održavanje ne vidim potrebnim zato što nocu spavam, a veci dio dana nisam u stanu. Brijem da necu potrošiti više ako po potrebi palim grijanje.Jesam li u pravu?
schimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 12:31   #32
I još nešto: zanima me mogu li staviti u boravku recimo da temperatura bude manja recimo oko 18 stupnjeva jer je tamo inače temperatura veća, tamo je i glavni termostat , a da pomocu ventila u drugim sobama podignem temperaturu na recimo 23 stupnja? Može li to prouzročiti neki problem u sistemu?
schimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 12:43   #33
Quote:
schimo kaže: Pogledaj post
I još nešto: zanima me mogu li staviti u boravku recimo da temperatura bude manja recimo oko 18 stupnjeva jer je tamo inače temperatura veća, tamo je i glavni termostat , a da pomocu ventila u drugim sobama podignem temperaturu na recimo 23 stupnja? Može li to prouzročiti neki problem u sistemu?
Pa vec ti je Edgar odgovorio na to pitanje.
Ne mozes pomocu ventila podizati temperaturu u drugim prostorijama, mozes samo smanjivati...u odnosu na onu koja je u dnevnom boravku, odnosno koja je postavljena na termostatu.
Ako u dnevnom boravku smanjis temperaturu, ako stavis termostat na 18 ...bojler ce se ugasiti kada postigne tu zadanu temperaturu - ako se bojler ugasi u drugim prostorijama ne moze biti visa temperatura. Logicno, ne?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 14:39   #34
schimo
posto ti je ovo prva zima treba malo vremena da se zidovi ugriju.
kazes da imas dva radijatora u dnevnom boravku, ne znam ti raspored radijatora i gdje ti se nalazi termostat, uglavnom ja sam kod sebe na radijatoru koji je blizi termostatu smanjio ga na ventilu na 20 stupnjeva, tako da mi sporije zagrijava boravak i bojler malo duze radi pa automatski dulje zagrijava i ostale prostorije. zaboravih napomenuti da isto imam dva radijatora u boravku i onaj drugi je otvoren na max. naravno ova igra povecava potrosnju plina.
nadam se da si me skuzio.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:15   #35
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
schimo
posto ti je ovo prva zima treba malo vremena da se zidovi ugriju.
kazes da imas dva radijatora u dnevnom boravku, ne znam ti raspored radijatora i gdje ti se nalazi termostat, uglavnom ja sam kod sebe na radijatoru koji je blizi termostatu smanjio ga na ventilu na 20 stupnjeva, tako da mi sporije zagrijava boravak i bojler malo duze radi pa automatski dulje zagrijava i ostale prostorije. zaboravih napomenuti da isto imam dva radijatora u boravku i onaj drugi je otvoren na max. naravno ova igra povecava potrosnju plina.
nadam se da si me skuzio.
E pa to je ono što me zbunjuje: netko kaze da radijatori u boravku gdje je termostat moraju biti odvrnuti do kraja i da onda sve podesavam termostatom, da ne bi doslo do frke u sistemu, a ti sad kazes kako smanjujes na radijatorskim ventilima... Evo sad mi se dogodilo da sam stavio u boravku na 20 stupnjeva i on je brzo to postigao jer je temp po neovisnom termometru vec toliko i bila, a u ostalim sobama mi je hladno. Dakle imam taj problem da kad upalim grijanje u boravku mi bude prevruce jer ne smijem zatvorit radijatore jer je tamo termostat, a u spavacim sobamabude hladno jer termostat brzo postigne temperaturu.
schimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:20   #36
isti slucaj ti je bio i kod mene.
pa sam kod klinaca u sobu, hodnik i kupaonu stavio veci radijator.
meni su radili proracun za djecju sobu kao za spavacu sobu i zato je bilo hladno, djecju sobu sam napravio da bude kao u dnevnom boravku.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:23   #37
druga stvar kod tebe, ne znam kako su ti dimenzionirani radijatori posto ti bojler ide do 90. jer ako su majstori radili proracun grijanja sa tom polaznom temperaturom onda tvoja od 60 koju si stavio tesko funkcionira za ostale prostorije u stanu.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:31   #38
sto se tice termostatskih ventila u dnevnom boravku, oni trebaju biti u pravilu odvrnuti na max. da se ne bi kosili sa termostatom.
e sad, da se ne ponavljam, ako imas dva radijatora u boravku blizi radijator smanji i na 18 da ti bojler duze radi i samim tim duze zagrijava ostatak stana. sa tim da drugi radijator mora biti otvoren na max. sa tim dobivas da ti bojler duze radi bolje grije ostatak stana ali i vise trosi plina.
moj savjet (tako sam ja napravio prije preinaka) pricekaj jos jednu zimu i onda mijenjaj radijatore. sa tim da sam ja stavio i digitalni modulirajuci termostat.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 16:08   #39
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
hocu reci, da kada bi namjestio term. ventile ili termostat na tu vrijednost, da se meni dan danas grijanje nebi upalilo.
i kao sto ja znam reci, toplije je na istoj temperaturi ali sa upaljenim radijatorima nego bez upaljenih radijatora.
Ja te razumijem i u potpunosti se slažem s tobom

temperatura je temperatura, i 20 stupnjeva je uvijek 20 stupnjeva, ali osjećaj ugode je sasvim drugčiji kad imaš dotok topline i kad ga nemaš, tj uopće ne griješ, iako je nazivno u pitanju ista temp. Isto tako osjećaj nije isti ako je recimo 20C, i griješ, ili je 20C a prostor je u fazi hlađenja....

također ne valja zaboraviti da ono što utječe na stupanj ugode je i relativna vlažnost i temp zidova, poda, plafona.....sve u svemu znam šta hoćeš reći.

Prije izolacije sam grijao na 20-21, i bilo mi je toplo, sad mije toliko bez grijanja, ali nije to to, i ak iole hoćeš imati neki osjećaj topline zagriješ barem na 22....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 16:41   #40
pitanje je dali je tema : Ušteda plina - bojler, termostat, pravo mjesto za rasprave o subjektivnom osjećaju topline
imate temu na život u dvoje pa se tam raspravljajte
schimo@ stavi termostat na 15-18 stupnjeva i ne diraj,vikendom pojačaj ako si doma i to je to.
d2267 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.