Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2015., 22:13   #61
Ja se spremam na izradu fasade na kući povrsine od nesto malo preko 300m2,kome bi se trebalo obratiti oko sufinanciranja iz tog eu fonda?
zdenis83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 18:28   #62
Ja sam ih zvao telefonski, nisu mi mogli nikakve detalje oko toga reći. Rekao sam kako gradim kuću, i da je već pod krovom. Pitanje koje su mi postavili je da li je već fasada gore, rekao sam da nije. Izgleda da se kuća u izgradnji tretira tako sve do trenutka kad staviš fasadu. Sva sreća da za to još nismo imali novaca
Uglavnom, imam sve projekte, kuća je projektirana za A+ razred, tako da se nadam sudjelovati u natječaju. Rekli su mi da zovem krajem travnja, da će znati više. Pa kad nešto novo saznam, javljam.
hegedus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 19:19   #63
Nas masovno investitori i projektanti zivkaju i šalju razne upite, ali isto tako odgovor nemamo pravovaljan sve dok se taj natječaj jednog dana ne dogodi i ako se uopće dogodi, za razliku od Austrije gdje imamo nekoliko situacija da su investitori kao fizičke osobe koristili neke tehnologije što spadaju u energetski razred A da bih iskoristili dosta dobre postotke nepovratnih sredstava
__________________
Tehnologija energetski učinkovite gradnje
StiroDom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 13:00   #64
Ovako,

Uskoro planiram obavljati staru obiteljsku kuću. Kuća posjeduje svu potrebnu dokumentaciju. Legalizacija nije bila potrebna jer je kuća stara više od 50 godina. Ono što me interesira, imam li ja ikakva prava zatražiti kakve poticaje ili sufinanciranje od općine, države ili europske unije?

EDIT: da nadodam što treba raditi; planiram rušiti krov, gore dizati betonsku deku, neke zidove ću obnoviti, napraviti kompletno novo krovište sa novim crijepom.
Također, postavljanje plastične stolarije na cijeloj kući, adaptacija podova (laminat, pločice) i sve ostalo što se tiče useljenja.
Planiram se useliti do konca ove godine. tako da ne planiram odugovlačiti previše.

Ako da, ima li tko smjernicu kamo da se uputim dalje informirati? Bio bih vam jako zahvalan.

Pozdrav
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 13:18   #65
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
Ovako,

Uskoro planiram obavljati staru obiteljsku kuću. Kuća posjeduje svu potrebnu dokumentaciju. Legalizacija nije bila potrebna jer je kuća stara više od 50 godina. Ono što me interesira, imam li ja ikakva prava zatražiti kakve poticaje ili sufinanciranje od općine, države ili europske unije?

EDIT: da nadodam što treba raditi; planiram rušiti krov, gore dizati betonsku deku, neke zidove ću obnoviti, napraviti kompletno novo krovište sa novim crijepom.
Također, postavljanje plastične stolarije na cijeloj kući, adaptacija podova (laminat, pločice) i sve ostalo što se tiče useljenja.
Planiram se useliti do konca ove godine. tako da ne planiram odugovlačiti previše.

Ako da, ima li tko smjernicu kamo da se uputim dalje informirati? Bio bih vam jako zahvalan.

Pozdrav
Pa koliko sam ja upoznat, starost kuće ne igra nikakvu ulogu kada je u pitanju sufinanciranje energetske obnove.
Ti kao i svi ostali se možeš prijaviti na natječaj za sufinanciranje fasade, promjene stolarije i sl...

Najbolje ti je provjeriti kod fonda za zaštitu okoliša ili kod ministarstva graditeljstva. Nazovi ih i znat ćeš sigurno...
DarthZly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 20:16   #66
Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Pa koliko sam ja upoznat, starost kuće ne igra nikakvu ulogu kada je u pitanju sufinanciranje energetske obnove.
Ti kao i svi ostali se možeš prijaviti na natječaj za sufinanciranje fasade, promjene stolarije i sl...

Najbolje ti je provjeriti kod fonda za zaštitu okoliša ili kod ministarstva graditeljstva. Nazovi ih i znat ćeš sigurno...
ma nebitno, naveo sam to samo kao još dodatnu informaciju koja bi možda mogla pomoći.

imaju li web stranice?
EDIT: našao sam stranice.

Zna li netko možda iz prve ruke? Jel je netko pokušavao? Što sve treba pripremiti od dokumentacije? I koliko se u prosjeku čeka na sredstva ili se može odraditi u vlastitoj režiji pa se onda dobije povrat?
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 15:46   #67
novi natječaj!

http://www.fzoeu.hr/hrv/index.asp
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 09:10   #68
Energetska učinkovitost, sufinanciranje zamjene stolarije, fasada

lijep pozdrav,

čitam malo u zadnje vrijeme o sufinanciranju izrade fasade ili zamjene stolarije, a sad kad napokon imam urednu legalizaciju za kuću imam se priliku upustiti u to.

od nekih ljudi sam dobio savjet da se ne isplati ne upuštati u to jer je potreban hrpa papira i nekih zahtjeva i da na kraju ispadne skuplje nego kad bi to radili neki lokalni majstori u fušu? jer kao treba sve legalno naravno,.

također me zanima ako netko zna, dali je moguče uključiti samo dio kuče u taj projekt ili mora biti cijela?
kod mene je situacija da je dozidani dio na garaži napravljen prije 5 godina i tamo je stiropor fasada i pvc a na starom dijelu kuće je obična termofasada, pa me zanima dali je moguče uključiti samo stari dio kuče u taj projekt.?


hvala unaprijed na odgovorima,

lijep pozdrav,
matben is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 09:20   #69
pogledaj na stanicama fonda za zaštitu okoliša sve je lijepo objašnjeno
ne treba hrpa papira i nije uopće komplicirano
www.fzoeu.hr/hrv/index.asp?s=enobnovakuca
treba ti energetski certifikat koji ti napravi ovlaštena osoba s popisa koji se nalazi na stranicama fonda, fond ga plaća
trebaš popuniti jedan dokument i priložiti ponudu izvođača radova
i to je to
DAMIRSAMOBOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 09:31   #70
Quote:
DAMIRSAMOBOR kaže: Pogledaj post
pogledaj na stanicama fonda za zaštitu okoliša sve je lijepo objašnjeno
ne treba hrpa papira i nije uopće komplicirano
www.fzoeu.hr/hrv/index.asp?s=enobnovakuca
treba ti energetski certifikat koji ti napravi ovlaštena osoba s popisa koji se nalazi na stranicama fonda, fond ga plaća
trebaš popuniti jedan dokument i priložiti ponudu izvođača radova
i to je to
al to nakon što je sve gotovo? zamjenjena stolarija i stavljena stiro fasada?

Zadnje uređivanje Majstor : 02.05.2015. at 10:07. Reason: Quotanje cijelog posta na koji neposredno odgovaraš nije dozvoljeno. Povlaći kaznene bodove!!
matben is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 09:39   #71
ne, prije početka radova
bar sam ja tako shvatio
a novce dobiješ nakon što su radovi izvedeni i napravljen pregled izvršenih radova
DAMIRSAMOBOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 23:04   #72
iz iskustva ti mogu reć da netreba toliko papirologije,prvo zoveš energetske certifikatore,oni naprave trenutno stanje i certifikat prija fasade,zatim ponudu izvođača i to predaš i kad se i to riješi onda opet energetski certifikat.
Imaš energetski certifikatora koji to sve obave za tebe,ako treba preporuka javi se u inbox.
PRODELMI is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 01:31   #73
Borden

Nije mi jasno zašto Ti je palo na pamet, a još manje što su Ti administratori dozvolili da pod drugim naslovom još jednom otvoriš postojeću temu koja se na forumu.hr već razvlači na preko 100 stranica (Razdjelnici grijanja) i to još više što si tamo već sudjelovao. Možda su zaspali! Osim toga, barem za sada, ovdje se najmanje govori o razdjelnicima i kalorimetrima.

Navuklo me je da se malo umiješam to što se ovdje kroz više postova provlači pitanje pravednosti raspodjele putem kalorimetara i razdjelnika. Neznam što u smislu raspodjele troškova grijanja pod pravednošću podrazumjevaš Ti i drugi, ali ja za pravedan podrazumijevam model koji mi omogućuje da plaćam grijanje na način koji se koliko god je to tehnički moguće približuje mojoj stvarnoj potrošnji. Pažnja : ne govorim o financijskoj visini računa jer je to je druga priča, već samo o pojedincu dodjeljenim kWh-ima, stoga tu ne spominjem jediničnu cijenu.

Budući da je toplinska energija specifični vid energije koji se, za razliku od drugih, ne može uvijek potpuno izolirati i njeno kretanje kontrolirati, u velikoj zgradi, osim ako se ne radi o specijalnoj zgradi sa potpuno izoliranim stanovima, utopija je očekivati da se može sa 100%-tnom točnošču utvrditi pojedinačna potrošnja njenih stanara. Svjestan toga, ako se količina energije koju pojedinačno budemo plaćali u mojoj zgradi bude kretala u granicama od +/- 20% od pojedinačne stvarne potrošnje ja ću takav model već smatrati dovoljno pravednim, a ako ta granica bude pala na +/- 10% to će za mene biti vrlo pravedni model, dok +/- 5 % i manje je nedostižni ideal. Stoga tvrdim da ove naprave mogu i te kako pomoći da raspodijela bude pravedna, ali svakako ne i potpuno precizna! Po meni ovu si temu trebao nazvati : Zašto razdjelnici topline i kalorimetri ne omogućuju preciznu raspodjelu troškova grijanja!

Kada stvar nije u napravama pitati ćete : gdje je onda kvaka zbog koje dio od onih koji su ugradili razdjelnike nisu zadovoljni? Nastavljam govoriti samo o kWh-ima. Problem je u člancima 9. i 10. Pravilnika o raspodjeli troškova toplinske energije, najprije u 2. stavku., a nakon najnovije izmjene i 3. stavku. Stavak 2. je jako problematičan i zbog njega najviše nastaju problemi. Naime, on određuje samo raspon u kome bi se trebali kretati gubici i tzv. „nenamjerna potrošnja“, ali ne određuje tko bi trebao utvrditi stvarni postotak i kojom metodologijom, odnosno za koju minimalno/maksimalno propisanu temperaturu prostora. Suvlasnici, zbog nestručnosti, očito sami to ne mogu nikako pravilno učiniti. Mogu eventualno pogoditi kao na lutriji. Praksa je pokazala da ni tvrtke koje vrše evidenciju i raspodijelu to nisu u stanju ili ne žele učiniti.

Zatim, a sada govorim i o financijskom aspektu, u 3. stavku HERA je napravila pravi „salto mortale“ jer je pokušala na brzinu, i to s retroaktivnim djelovanjem, izravnati nepovoljno socijalno djelovanje neadekvatne primjene već spomenutog nedorečenog 2. stavka što je izbilo u prvi plan zbog visokih jediničnih cijena kWh u nekim gradovima. Sada dio koji se dijeli prema površini stana u mojoj zgradi i nekim drugim zgradama u Rijeci zahvaljujući tom nesretnom 3. stavku prelazi granicu od 50% (veljača 55%, ožujak 64%)

Zadaća HERA-e nije provođenje socijalne politike, već implementirati principe kao što su „naplata prema potrošnji“, „ nagrađivanje štediša“ i "kažnjavanje rasipnika“. Izmjenom 3. stavka su potpuno ..... cijeli Pravilnik i zato što su potpuno skrenuli s pravca europske direktive.

Quote:
"Razdjelnici topline" - zakon ne nalaže njihovu ugradnju.
Što se Tvog poslijednjeg razmišljanja tiče čini mi se da si se malo zaigrao poput artista na trapezu. Veoma rado bih volio vidjeti što bi Ti odgovorili oni iz HERA-e kada bi im kojim slučejem poslao svoj tekst.
IgorDRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 18:55   #74
Pozdrav svima, na početku ću samo spomenut da se unaprijed ispričavam zbog možebitnog krivog mjesta za nadolazeće pitanje. Nisam naišao na odgovor pa bih molio ako mi netko može pomoći.

Spremam se na zamjenu vanjske stolarije (trenutno je stara iz 1980. god) na svom stanu. Kako po netu svugdje nalazim info samo za sufinanciranje i obnovu kuća, te eventualno zamjenu fasada na zgradama..pitam se da li je moguće ostvariti neki oblik sufinanciranja za zamjenu stolarije na stanu (znači samo ja osobno, moj stan, ne cijela zgrada)?

Poslao sam i upit prema fondu, no nisam zadovoljan njihovim odgovorom u kojem kažu da za stan nije moguće ostvariti pomoć budući se zamjenom stolarije na jednom stanu ne može ostvariti ušteda od barem 30%.

Znam, reći ćete što bi ja sad htio, svi plaćaju pa plati i ti...ali eto, da se toliko ova Vlada ne hvali kako pomaže i sufinancira s milijunima kuna...moram se i ja ogrebat za koji 30-40% bespovratnih sredstava

EDIT: u prilog mome razmišljanju ide i činjenica da je cijela zgrada obnovila fasadu, te da su ugrađeni vodomjeri i razdjelnici topline...a sve u svrhu ušteda. Pitam se koliko ćemo štediti zagrijavanjem okoline zgrade...možemo samo više platit za ono što trošimo.
orogoro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 11:14   #75
Prvenstveno ti je natječaj namjenjen za energetsku obnovu obiteljskih KUĆA..dakle tu su u startu izbačeni stanovi.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 16:24   #76
Ja mislim graditi nisko energetsku kuću pa čekam lipanj da vidim oče li objaviti javni poziv, ali nigdje nemogu naći koji su uvjeti za sufinanciranje, da li je to građevinska dozvola ili nešto drugo.
goginjo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 16:47   #77
Mene zanima tko ovdje može biti izvođač radova nop za stolariju? Da li postoji neki popis izvođača ili se može naći neko i iz EU da napravi posao kako spada?
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 20:00   #78
Pozdrav!

Mene zanima da li se mogu prijaviti za sufinanciranje fasade kuće koja još nije dovršena, tj. nema uporabnu dozvolu. Što se tiče prebivališta na toj adresi to bi vjerojatno mogao riješiti, no ne znam kako sa zemljišno-knjižnim izvatkom kojeg treba priložiti, a u njemu nema kuće (ne mogu je upisati bez uporabne, koju ne mogu dobiti buući da kuća nije gotova).

Hvala na odgovorima.
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 22:40   #79
Quote:
tomislav83 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Mene zanima da li se mogu prijaviti za sufinanciranje fasade kuće koja još nije dovršena, tj. nema uporabnu dozvolu. Što se tiče prebivališta na toj adresi to bi vjerojatno mogao riješiti, no ne znam kako sa zemljišno-knjižnim izvatkom kojeg treba priložiti, a u njemu nema kuće (ne mogu je upisati bez uporabne, koju ne mogu dobiti buući da kuća nije gotova).

Hvala na odgovorima.
Nisam proučavao detalje natječaja, no čini mi se da je prvenstveno namjenjen adaptaciji postojećih kuća, a ne subvencioniranju novogradnje. Znači kod novogradnje moraš sve platiti iz vlastitog đepa jer ne možeš kuću upisati dok nema fasadu, a natjećajem se potiće adaptacija postojećih starijih objekata.

Inaće koliko sam vidio, postavili su realno zahtjeve po pitanju procedure i potrebne količine papira, nije problem sakupiti te papire i prijaviti se.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 12:22   #80
Quote:
tomislav83 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Mene zanima da li se mogu prijaviti za sufinanciranje fasade kuće koja još nije dovršena, tj. nema uporabnu dozvolu. Što se tiče prebivališta na toj adresi to bi vjerojatno mogao riješiti, no ne znam kako sa zemljišno-knjižnim izvatkom kojeg treba priložiti, a u njemu nema kuće (ne mogu je upisati bez uporabne, koju ne mogu dobiti buući da kuća nije gotova).

Hvala na odgovorima.
Ne, ovo je sufinaciranje samo za obnovu postojećih obiteljskih kuća sa važećom građevinskom/uporabnom dozvolom.

I jedna bitna stvar. Ako se prijavite recimo za fasadu, ona spada u ovojnicu kuće. I da bi dobili poticaje, morate zadovoljiti određene indexe propusnosti CIJELE ovojnice. Znači ako vam je krov loš, ništa od toga.
Bio mi je certifikator jučer na izvidu i rekao mi je da mi treba još 20cm vune na krov (uz postojećih 5) i 15cm stiropora na fasadu (sad je stara termožbuka 2-5 cm). I uz to mogu dobiti najviše 30000kn poticaja za ovojnicu, znači na 20000€ investicije...

Inače sve vam piše na http://www.fzoeu.hr/hrv/index.asp?s=natjecajifzoeu
slavisa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.