Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2007., 16:13   #1
Daždevnjak

pozdrav, pronašao sam guštera u podrumu vlažnom i punom knjiga pa molim da mi netko tko se razumije u guštere napiše o kojoj je vrsti riječ i kako da se brinem o njemu jer ne bi volio da ugine. izgleda prilično lijepo kao što se vidi i na slici koju sam snimio. dugačak je oko 15 cm.



Snimljeno sa Canon PowerShot S50 2007-06-30
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 16:28   #2
Ako se ne varam, to je daždevnjak. Wikipedia kaže:

"Pjegavi daždevnjak (Salamandra salamandra) je vodozemac duguljasta tijela, kratkih nogu i dugačka repa. Pripada u rod daždevnjaka. Tijelo mu je u različitom stupnju prekriveno žutim točkama ili crtama. Neki primjerci mogu biti gotovo sasvim crni, dok kod drugih može prevladavati žuta boja. Ponekad se mogu naći i nijanse crvenog i narančastog. Vlažna koža omogućuje mu život u staništima blizu vode ili pod zaštitom na vlažnom tlu, najčešće u šumama. Žive u vlažnim kopnenim mjestima, ali se razmnožava u vodi. Stoga i više vole sjenovita i hladna staništa.

Radi razmnožavanja potrebni su im mali, čisti potoci. Obično ih se teže može ugledati, jer traže skloništa ispod kamenja, drveta ili drugih predmeta. Oplodnja im je unutarnja.

Aktivni su pretežito uvečer ili noću, no za kišovita vremena može ih se vidjeti i danju. Prehrana im se sastoji od različitih kukaca, paukova i glista, no mogu jesti i mlade žabe.

Pjegavi daždevnjak može imati vrlo dug životni vijek, pa su nađeni primjerci stari i više od pedeset godina"

Ne znam jesi li u blizini kakvog potoka, ali preporučila bih ti da ga otfuraš tamo umjesto da ga zadržiš doma. Koža daždevnjaka luči slabi otrov koji nije opasan za čovjeka, već samo za potencijalne grabežljivce, pa ako doma imaš mica macu ili pesa, drži ih podalje. U svakom slučaju, daždevnjaci su ti indikator čistog okoliša pa to što si ga pronašao može biti samo znak da imaš superčist podrum. Čestitke
Mao is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 16:30   #3
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa gusteeeeeeeeeeeeeer

rekla sam sebi nemoj gledati sliku, nemoj gledati sliku........

i ipak sam je pogledala







nisamlu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 16:45   #4
Quote:
Mao kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, to je daždevnjak. Wikipedia kaže:

"Pjegavi daždevnjak (Salamandra salamandra) je vodozemac duguljasta tijela, kratkih nogu i dugačka repa. Pripada u rod daždevnjaka. Tijelo mu je u različitom stupnju prekriveno žutim točkama ili crtama. Neki primjerci mogu biti gotovo sasvim crni, dok kod drugih može prevladavati žuta boja. Ponekad se mogu naći i nijanse crvenog i narančastog. Vlažna koža omogućuje mu život u staništima blizu vode ili pod zaštitom na vlažnom tlu, najčešće u šumama. Žive u vlažnim kopnenim mjestima, ali se razmnožava u vodi. Stoga i više vole sjenovita i hladna staništa.

Radi razmnožavanja potrebni su im mali, čisti potoci. Obično ih se teže može ugledati, jer traže skloništa ispod kamenja, drveta ili drugih predmeta. Oplodnja im je unutarnja.

Aktivni su pretežito uvečer ili noću, no za kišovita vremena može ih se vidjeti i danju. Prehrana im se sastoji od različitih kukaca, paukova i glista, no mogu jesti i mlade žabe.

Pjegavi daždevnjak može imati vrlo dug životni vijek, pa su nađeni primjerci stari i više od pedeset godina"

Ne znam jesi li u blizini kakvog potoka, ali preporučila bih ti da ga otfuraš tamo umjesto da ga zadržiš doma. Koža daždevnjaka luči slabi otrov koji nije opasan za čovjeka, već samo za potencijalne grabežljivce, pa ako doma imaš mica macu ili pesa, drži ih podalje. U svakom slučaju, daždevnjaci su ti indikator čistog okoliša pa to što si ga pronašao može biti samo znak da imaš superčist podrum. Čestitke
sjajan odgovor ! i brz!

imam i mačka koji je i divlji i pitom (ode u fight navečer a ujutro dođe sav izranjavan u kucu da se mazi prilikom cega zna i ogrebat dobro). također i kornjaču u vrtu (staru pedesetak god) a šuma mi je nedaleko, potoka doduše nema u blizini. imam veliki vrt pa cu ga pustit il tamo il u šumu. pogodila si, okoliš je vrlo čist iako se službeno radi o gradu Zagrebu, doduše graničnom dijelu sa županijom.

jel ovo rijetka vrsta u Hr ? čitao sam da su mnoge vrste guštera ugrožene...u svakom slučaju rijetko lijep primjerak.

hvala na iscrpnim informacijama!
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 16:46   #5
Quote:
nisam_luda kaže: Pogledaj post
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa gusteeeeeeeeeeeeeer

rekla sam sebi nemoj gledati sliku, nemoj gledati sliku........

i ipak sam je pogledala







pa kaj mu fali, vidi kako je lijep? uz to je i bezopasan za ljude. kao i većina guštera.

zar ga ne bi imala za ljubimca ?
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 16:53   #6
Quote:
A.Bandini kaže: Pogledaj post
pa kaj mu fali, vidi kako je lijep? uz to je i bezopasan za ljude. kao i većina guštera.

zar ga ne bi imala za ljubimca ?
nisamlu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 17:06   #7
inace dazdevnjak je zasticena vrsta tako da....
jed2i is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 17:32   #8
ono što mi je vrlo interesantno je to da je spomenuti daždevnjak indikator čistoće okoliša, dakle živim u vrlo zdravom okruženju (uostalom i pogled u nebo noću je kristalno čist) a radi se o službeno zg kvartu (prema karti GUP-a grada Zagreba)

inače, na wikipediji kažu da je ocjena rizika za tu vrstu guštera najmanja moguća, tzv. smanjena, a karta europe pokazuje da ga ima skoro u cijeloj europi. možda je u Hrvatskoj zaista rijedak, pa je zato i zaštićen.
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 18:43   #9
dazdevnjak je vodozemac gusteri su gmazovi

znaju poprskat s otrovom kad se osjecaju ugrozeni pa pazi...nije nimalo zgodno ak ti pogodi oko...neces vidjet nista par sati
i da,zasticen je...
najbolje da ga pustis
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 18:46   #10


dazdevnjaci su super
ima ih dosta u maksimiru...ako ih netko zeli vidjeti najbolje otici za vrijeme kise predvecer
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 19:42   #11
pošto je daždevnjak (dažd = kiša) vodozemac , koža mu ovije mora biti vlažna da bi mogao normalno disati -> zato ti se i sklonio u podrum po ovoj vručini !

ostavi ga gdje je, kako je ušao tako će znati i izaći kad mu vani bude ugodnije ...a ako ti baš jako smeta, odnesi ga do najbliže šume ili potoka (ali ne daleko, jer njihov radijus kretanja nije velik, a ako mu je najbliže bio tvoj podrum, onda je sigurno i tu negdje u blizini doma)
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 14:32   #12
I? Ima kaj novo sa dazdevnjakom? Ja bih ga, da sam na tvom mjestu, ili pustila u prirodu ili pustila na miru. Nikakvi terariji, dazdevnjak nije kucni ljubimac.

I BTW, blago tebi kaj zivis na takvom mjestu...
Mao is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 14:39   #13
a bas je cool, ja sam ih isto nekoliko nasao jos kada smo gradili kucu, pravi su, jedan od najlipsih gustera, i cini mi se na toj slici da se nekako osusio...falimu vlage il sta ja znam...
bobe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 18:20   #14
Ja sam danas srela ovakva 4 komada no neki dan sam srela istoga samo je umjesto žutih imao žarko crvene pjege
semi jo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 02:51   #15
Quote:
semi jo kaže: Pogledaj post
Ja sam danas srela ovakva 4 komada no neki dan sam srela istoga samo je umjesto žutih imao žarko crvene pjege
Da nije macaklin?
Sjećam se da sam daždevnjaka zadnji put vidio prije 10ak godina i to u šumi gdje smo napravili ribnjak. Prekrasan gmaz!
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 10:48   #16
Meni je fascinantno kako je uopce dospio u podrum. Inace imam slicnu pricu od prije par godina, nasao sam ga u sahtu dubokom 3 metra gdje se spustam za ocitanje vode koji je inace zaklopljen sa velkom mealnom plocom i zakljucan.
I da, hiti ga negdje van ak si blizu prirode, pretpostavvljam da ga nemas cime hraniti, samo nemoj sa tim rukama po faci ici poslje...
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.