Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2013., 18:29   #1
Upis na teološki fakultet

Evo ovako: trebam ići na prijemni (motivacijski razgovor) za teološki fakultet. Prije toga na adresu fakulteta trebam poslati krsni list i preporuku svećenika. Zanima me jel je ta preporuka obavezna ili ju župnik daje samo onome kome želi. Nije da sam neki vjernik koji ide u crkvu svake nedjelje i nisam baš u nekom dobrom odnosu sa župnikom, ali stvarno želim upisati taj fakultet.
muzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 18:32   #2
koliko ja znam obavezna je,a zupnik ti ju nije obavezan dati.
No,ja ti nisam neki vjernik,pa cemo pricekati da ovi veliki vjernici skuze teme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 18:34   #3
Da, obavezna je preporuka župnika župe u kojoj stanuješ.Očekuje se da si aktivni kršćanin koji redovito ide na euh.slavlja, pa je onda očekivano da te župnik poznaje.
Ako se želiš upisati na KBF, onda je on "konfesionalan" studij što znači da je vjera studenta na prvom mjestu.Taj fakultet završavaju i svećenici.
No, postoji Fakultet Družbe Isusove u ZG na kojoj imaš i teologiju i filozofiju, čini mi se da tamo nije tako strogo...No, nedovoljno sam upućena.

Ako ti je stalo do upisa na KBF, onda pokušaj na fin način razgovarati sa župnikom...ako ti stvara probleme, onda možda postoji neka druga župa u kojoj si više prisutan...pa ti možda taj svećenik da preporuku....Ako na KBF-u nisu taj dan cjepidlake ,mozda ti nece pravit probleme.No, danas upisu pristupaju puno ozbiljinije zbog svih afera koje se događaju...

Studij nije samo učenje, već i zajednička duhovna "nadgradnja", a to znači da je sastavni dio studija i duhovnost, zajedničke molitve, mise, klanjanja, duhovne vježbe, i razne druge pobožnosti.....Nekome tko je npr.ateist ili neke druge vjere, možda bi bilo bi teško u tom okružju...ne radi međuljudskih odnosa, već zbog nemogućnosti da izrazi vlastitu duhovnost..ako kojoj drugoj pripada.

No,studij kao studij je jako zanimljiv, daje široko znanje o filozofiji, teologiji, psihologiji, starim jezicima, glazbi, umjetnosti, povijesti, arheologiji....itd.

Zapravo, studij je predivan.

Zadnje uređivanje naftali : 11.06.2013. at 18:39.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 18:48   #4
Quote:
No, postoji Fakultet Družbe Isusove u ZG na kojoj imaš i teologiju i filozofiju, čini mi se da tamo nije tako strogo...No, nedovoljno sam upućena.
Nije.
Potvrda ti nije obavezna,a navodno primaju i ateiste.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 19:47   #5
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Nije.
Potvrda ti nije obavezna,a navodno primaju i ateiste.
Od tri čovjeka koja znam da su upisala FDI, dvojica su notorni ateisti.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 22:19   #6
Moli bih, ako netko zna, koja je zadnja starosna dob za upis na teološki fakultet? Unaprijed zahvaljujem... Budem, vjerovatno i poslije.

Zadnje uređivanje dominik01 : 11.06.2013. at 22:20. Reason: Musa....daj malo mesa
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:05   #7
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Od tri čovjeka koja znam da su upisala FDI, dvojica su notorni ateisti.
Tak sam si i mislio,ali nisam bio ziher.
FDI je definitivno pristupacniji od KBF.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:27   #8
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Moli bih, ako netko zna, koja je zadnja starosna dob za upis na teološki fakultet? Unaprijed zahvaljujem... Budem, vjerovatno i poslije.
hehe ajd da ti odgovorim...

Zapravo, ako hoćeš studirati kao bogoslov od kojega ćeš kasnije, završivši fakultet, postati svećenik, onda se uopće ne opterećuj starosnom dobi.....

No......moraš imati završenu četverogdišnju srednju školu, državnu maturu, pa tek onda na faks...........

Imaš KBF u Zg, Riječka teologija je područni studij, KBF u Splitu i Đakovu koji su se "otcijepili" od Zagreba, ali za tebe je najbolja Franjevačka teologija u Sarajevu.....

p.s. možda kandidate za svećenike puštaju i bez državne mature.....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:33   #9
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Tak sam si i mislio,ali nisam bio ziher.
FDI je definitivno pristupacniji od KBF.
Nije to stvar pristupačnosti već naravi studija koji je uvijek bio vezan uz svećeničke kandidate.Tek od '90-ih (u novije vrijeme) su se počeli upisivati i laici, koji su opet vezani uz Crkvu jer im je glavna zadaća biti vjeroučiteljima...

Stoga, je li baš čudo da bi takvi trebali biti barem praktični kršćani?

Nije da se ne uvuče ateista i ostalih u studij (ja nemam ništa protiv toga), ali oni kasnije nisu u sustavu navještanja Evanđelja od Katoličke Crkve..jer nemaju ni želju....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:37   #10
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
hehe ajd da ti odgovorim...

Zapravo, ako hoćeš studirati kao bogoslov od kojega ćeš kasnije, završivši fakultet, postati svećenik, onda se uopće ne opterećuj starosnom dobi.....

No......moraš imati završenu četverogdišnju srednju školu, državnu maturu, pa tek onda na faks...........

Imaš KBF u Zg, Riječka teologija je područni studij, KBF u Splitu i Đakovu koji su se "otcijepili" od Zagreba, ali za tebe je najbolja Franjevačka teologija u Sarajevu.....

p.s. možda kandidate za svećenike puštaju i bez državne mature.....
hehe, hvala na odgovoru. Ja ne želim, niti mogu biti svećenik. Prekinuo bih i tradiciju. Iz moje župe je bio jedan ili niti jedan svećenik. Želim fakultet završiti, djeci za uzor. Sarajevo ne dolazi u obzir. Đakovo, Zagreb ili Rijeka. Brat je tri god bio u riječkom sjemeništvu. Srdačno Vam se zahvaljujem, ljubazna forumska kolegice!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:42   #11
Quote:
muzi kaže: Pogledaj post
Evo ovako: trebam ići na prijemni (motivacijski razgovor) za teološki fakultet. Prije toga na adresu fakulteta trebam poslati krsni list i preporuku svećenika. Zanima me jel je ta preporuka obavezna ili ju župnik daje samo onome kome želi. Nije da sam neki vjernik koji ide u crkvu svake nedjelje i nisam baš u nekom dobrom odnosu sa župnikom, ali stvarno želim upisati taj fakultet.
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
No,studij kao studij je jako zanimljiv, daje široko znanje o filozofiji, teologiji, psihologiji, starim jezicima, glazbi, umjetnosti, povijesti, arheologiji....itd.

Zapravo, studij je predivan.
Te u potpunosti neperspektivan.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:51   #12
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Te u potpunosti neperspektivan.
Nemojte, molim Vas, u nedoumicu me bacati
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 23:54   #13
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Nije to stvar pristupačnosti već naravi studija koji je uvijek bio vezan uz svećeničke kandidate.Tek od '90-ih (u novije vrijeme) su se počeli upisivati i laici, koji su opet vezani uz Crkvu jer im je glavna zadaća biti vjeroučiteljima...

Stoga, je li baš čudo da bi takvi trebali biti barem praktični kršćani?

Nije da se ne uvuče ateista i ostalih u studij (ja nemam ništa protiv toga), ali oni kasnije nisu u sustavu navještanja Evanđelja od Katoličke Crkve..jer nemaju ni želju....
Zasto mislis da je to "pristupacniji" bilo zlonamjerno napisano?
Pa pristupacniji je za siri spektar ljudi jer je kak si i sama napisala po naravi takav.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 00:02   #14
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Nemojte, molim Vas, u nedoumicu me bacati
Uzmi u obzir drustveno-politicko stanje u drzavi, nakon 3 do 5 godina ces imati komad papira koji ti ne jamci zaposlenje u struci. Da budem odredeniji; ne jamci ni trenutno.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 00:10   #15
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Uzmi u obzir drustveno-politicko stanje u drzavi, nakon 3 do 5 godina ces imati komad papira koji ti ne jamci zaposlenje u struci. Da budem odredeniji; ne jamci ni trenutno.
Hm! Hvala na savjetu. Zanimanje za KBF moguće zaledim na 3 god... Očekujem moguće i afirmativni post...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 01:34   #16
Autorice, na koji si ti točno fakultet ciljala?
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 10:08   #17
Nekako mi nije jasno zašto bi ateist želio ići na teološki fakultet.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 11:20   #18
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Nekako mi nije jasno zašto bi ateist želio ići na teološki fakultet.
Znam za primjer gdje nije uspio upasti na filozofski,pa je upisao filozofski Druzbe Isusove.
Nesto sam nacuo da se moguce kasnije i prebaciti,ali nije me zanimalo,pa ne znam detalje.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 11:28   #19
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Znam za primjer gdje nije uspio upasti na filozofski,pa je upisao filozofski Druzbe Isusove.
Nesto sam nacuo da se moguce kasnije i prebaciti,ali nije me zanimalo,pa ne znam detalje.
Aha, kontam
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 12:05   #20
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Nemojte, molim Vas, u nedoumicu me bacati
Istina je da je studij predivan. Istina je i to da je neperspektivan. S njim dobiješ široko znanje, ali znanje koje nemaš gdje unovčiti jer, unatoč tome što se na faksu uči o svemu pomalo, nisi ni psiholog, ni glazbenik, ni umjetnik, ni povijesničar, niti arheolog.
Kumica-s-placa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:49.