Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2015., 17:03   #1
Nasljeđivanje obiteljske mirovine

Invalid sam i živim od obiteljske mirovine koju sam naslijedio od oca kao uzdržavani član obitelji i kućanstva. Ako me moja supruga nadživi, može li naslijediti moju mirovinu? Napominjem da je ona živjela sa mnom i za očevog života i brinula se za zajedničko kućanstvo i to godinama. Sad ima zdravstveno osiguranje preko moje naslijeđene, obiteljske mirovine.
žic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 17:16   #2
ne ak ona ima svoju mirovinu....
TheMartian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 12:15   #3
Ona nema svoju mirovinu, cijeli živor je posvetila brizi o meni i našem kućanstvu
žic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 19:00   #4
Citiram sa stranica HZMO-a:

ČLANOVE OBITELJI koji imaju pravo na obiteljsku mirovinu su

1. Udovica /udovac/ izvanbračni drug/životni partner/ neformalni životni partner imaju pravo na obiteljsku mirovinu:


- ako su do smrti bračnog druga nakon kojeg im pravo pripada navršili 50 godina života ili

- ako su mlađi od 50 godina života i ako je do smrti bračnog druga nastupio potpuni gubitak radne sposobnosti ili je potpuni gubitak radne sposobnosti nastao u roku od jedne godine nakon smrti bračnog druga ili

- ako je nakon smrti bračnog druga ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na obiteljsku mirovinu, a udovica ili udovac/izvanbračni drug obavljaju roditeljsku dužnost prema toj djeci. Ako tijekom trajanja prava po toj osnovi nastupi potpuni gubitak radne sposobnosti, zadržavaju pravo na obiteljsku mirovinu dok postoji takva nesposobnost.


Ako udovica / udovac / izvanbračni drug / životni partner/ neformalni životni partner do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života, pravo na obiteljsku mirovinu imaju kad navrše 50 godina života.

Udovica / udovac / izvanbračni drug / životni partner/ neformalni životni partner koji su tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu navršili 50 godina života zadržavaju pravo trajno, a ako pravo prestane prije navršene 50. godine života, ali nakon navršene 45. godine života, pravo na obiteljsku mirovinu mogu ponovno ostvariti kada navrše 50 godina života.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 21:06   #5
Hvala!
žic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.