Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 15:43   #2701
Ukoliko kreditom kupujem u potpunosti namješten stan, treba li sav taj namještaj biti naveden u predugovoru/ugovoru ili više deklarativno (znači navedem "kuhinja sa pripadajućom bijelom tehnikom" umjesto ta i ta kuhinja, gorenje štednjak, ova mikrovalna, ovaj frižider, itd).

Kako se u tom slučaju zaštititi da nakon isplate kredita bivši vlasnik ne pokupi pol stvari iz kuce?
donner is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 17:37   #2702
Navedite u ugovoru detaljno ono za što se bojite da ne nestane, a vrijedno je

Kad bi nakon toga uzeli te stvari sa sobom mogli biste ih tužiti na predaju stvari koje su navedene u ugovoru jer je to dokaz da ste ih i kupili.

Dokazi mogu biti i saslušanja, ali slabiji su to dokazi.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 08:22   #2703
To, i kod primopredaje slikajte sve i spremite te slike. Datum je uvijek dostupan u info.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 13:37   #2704
Pri prebacivanju režija sa starog na novog vlasnika, šta se sve prebacuje? Struja, voda, plin, pričuva?
Šta sa telefonom/internetom?
__________________
Uhljeb, majke mi
frosty840 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 23:34   #2705
Quote:
frosty840 kaže: Pogledaj post
Pri prebacivanju režija sa starog na novog vlasnika, šta se sve prebacuje? Struja, voda, plin, pričuva?
Šta sa telefonom/internetom?
Pa kako se dogovorite s (bivsim) vlasnikom. Moze on prebaciti na vas usluge, a moze ih i preseliti sa sobom ili ukinuti, a vi si ugovorite uslugu s operaterom po izboru
sanjabeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 11:04   #2706
Molim ako mi netko može reći, čiji potpis se ovjerava na predugovoru, a čiji na konačnom ugovoru? Na kojem su i kupac i prodavatelj, a na kojem samo prodavatelj?
lilliam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 11:11   #2707
Potpis prodavatelja se uvijek ovjerava.

Poanta ovjere potpisa prodavatelja je da se ovjeri potpis osobe koja prenosi neko svoje pravo, u ovom slučaju pravo vlasništva.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 17:12   #2708
Založni dužnik

Pozdrav,neznam dali je bila tema već.
Prodao sam stan,dobio kaparu i potpisao predugovor.
Kupac me zove jer hoće kredit dizati u banci i traži me da se potpišem na neki dokument da sam ja založni dužnik?
Neznam o čemu se tu radi pa ako netko može malo pojasniti.
Hvala
kugla27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 21:56   #2709
Moraš potpisati njegov ugovor o kreditu jer banka prije isplate kredita hoće upisati založno pravo-hipoteku na tvoj stan.

Potpišite i glavni kupoprodajni ugovor tada kad ćeš potpisivati ugovor o kreditu.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 12:56   #2710
Trebam pomoc oko prodaje nekretnine.
Kupac(fizicka osoba) koji bi kupio nekretninu od fizicke osobe želi sve platiti u kešu na ruke.
Pošto je cijena izrazena u eurima pa ne bi imao gubitak pri konverziji u kune po prodajnom tecaju, pa opet u eure po kupovnom. Što bi imao ako je uplata na tekuci racun.

Sad mene zanima je li to moguce?
citao sam da je od 1.1.2018 novi zakon koji kaze:
"pravne ili fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost u Hrvatskoj neće smjeti primiti naplatu ili izvršiti plaćanje u gotovini u vrijednosti od 75.000 kuna (do sada 105.000 kuna)"

Da li se ovo odnosi na prodaju nekretnine od fizicke osobe drugoj fizickoj osobi?
__________________
Nakit
malatrubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 14:22   #2711
Ne odnosi, možeš primiti keš.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:27   #2712
Question Kupnja stana

Pozdrav,

molim vas brzi savjet... Agencija me uvjerava da su svi papiri čisti i da nema nikakvih problema i prepreka koje bi mogle kasnije biti problem no mene brine sljedeće:

Zgrada je izgrađena 1965.
Agencija kaže da nema nikakvih uporabnih/građevinskih i ostalih dozvola (i da to nije ni potrebno) jer je sve u knjizi položenih ugovora i da se svi ti papiri ustvari nalaze u arhivima jer je gradnja prije 1968.

Cijela katastarska čestica na kojoj se nalazi zgrada je u vlasništvu RH - Ministarstvo obrane.
U prijepisu posjedovnog lista piše da tu katastarsku česticu posjeduje RH-MO.

Stan je davne 1995 kupljen od države, naslijeđen sa supruga na suprugu i zadnje naslijeđuje unuk 2013.
Prema izvadku iz knjige položenih ugovora (imam ZK uložak i poduložak) vlasnik stana u stambenoj zgradi je fizička osoba (unuk).
U vlastovnici piše da na temelju ugovora o darivanju uknjižuje pravo vlasništva - 1/1 (dobio sam na uvid ugovor o darovanju)

U Teretovnici piše da postoji teret (piše iznos tereta) i upisana je hipoteka na nekretninu - upisano pravo RH - Ministarstvo obrane.
To nam je rečeno od strane vlasnika i plaća se mjesečna rata dok se ne otplati.

Kada su upiše samo broj ZK uloška u vlastovnici piše da je vlasnik RH 1/1 i da su iz ZK uloška preneseni vlasnici.
U teretovnici tereta nema.

Pitanje - je li to sve u redu?

Hvala.
Pintax is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:29   #2713
U redu je.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 13:31   #2714
Thumbs up

Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
U redu je.
Hvala.
Pintax is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 11:55   #2715
Kupnja kuce..

Pozz ljudi..
Trenutno sam u procesu kupnje kuce.
Nasao sam kucu koja mi se sviđa i cijena je dobra.
Zanjima me koji je iduci korak? Naravno odlazak u banku ali me zanjima koje sve papire bi trebao traziti od vlasnika na uvid kako bi bio siguran da je sve ok sa papirima.

Koje sve papire moram nositi sa sobom u banku?
I da li mi trebaju neki papiri od kuce koju kupujem?

Znam da ima dosta pitanja ali bi volio biti spreman, Hvala na odgovorima.
Rizlamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 12:24   #2716
Itekako su ti potrebni papiri od kuće koju kupuješ.

1. Vlasnički list - da je nekretnina bez tereta, tko su vlasnici i eventualni pokušaji upisa kroz povijest zemljišta. Ima li kakvo pravo služnosti na zemljištu npr.
2. Građevinska dozvola - ako je kuća građena poslije 1968. (mislim), potrebna je valjana građevinska dozvola sa plaćenim komunalnim doprinosima. Ako je građena poslije '68. a bez građevinske, jesu li vlasnici pokrenuli postupak legalizacije?

Za banku ne znam, ali vlasnički i građevinska su ti osnovne stvari kod kupovine kuće, kupovao za gotovinu ili preko kredita.
Tamara Ria is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 12:50   #2717
Vlasnik ima Vlasnicki list od kuce kaze da bez problema.
Ima i građevinsku dozvolu ali kaze da ima komunalnog duga 6000kn i to bi on riješio kroz moju kaparu.

Da li bi valjalo da potpisujemo neki ugovor u kojem se navodi da sam mu isplatio kaparu?
Rizlamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 13:36   #2718
U ovom slučaju javni bilježnik može pomoći sastavljanjem ugovora ili predugovora o kapari uz dokumentaciju, a nešto može i pomoći osobni bankar ili bankarica
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 15:17   #2719
Quote:
Rizlamen kaže: Pogledaj post
Da li bi valjalo da potpisujemo neki ugovor u kojem se navodi da sam mu isplatio kaparu?


Naravno, to je u tvom interesu kad već daješ određeni iznos novaca.

Napišite predugovor.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 12:26   #2720
Zamjena nekretnina (stanova) - kako složiti ugovor?

Bok,

Ima li netko primjer ugovora koji treba složiti za zamjenu stanova koji bi bio dobar za:
a) banku - za dizanje kredita
b) poreznu upravu
c) gruntovnicu - koja ce na osnovu toga uknjiziti stan

Hvala unaprijed
MisterYes is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:58.