Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 07:28   #4001
Imam osjećaj da je riječ o onakvom bračnom koji "leži" cijelom površinom na podu
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:44   #4002
u tom slučaju ti ne treba poplun, i ljeti i zimi je dovoljna plahta
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 16:28   #4003
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Imam osjećaj da je riječ o onakvom bračnom koji "leži" cijelom površinom na podu
Je, sve "leži" na podu. Ne volim nikakav namještaj s nogicama. Jedino ono što stvarno mora bit na noge je stol i stolci (iako gledam kako i stol za jelo moram nabaviti sa stupom / jednom debelom nogom u sredini).
Sjedeća garnitura, ormari, komode, kuhinja, kreveti...sve mora biti do poda!

Zato i pitam, da li će to sve blokirati toplinu
saanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:30   #4004
Ako nemaš termostat u toj sobi, onda hoće. Jer će termostat u dnevnom npr gasiti grijanje na 22, dok se u sobi neće uspijeti zagreijati.
Ali 2 stvari:
1) ako je kuća izolirana dobro, i nećete grijanje gasiti, vremenom se sve to normalizira zbog termalne mase i krevet sam se zagrije cijeli
2) većina ljudi i preferira spavati u malo hladnijem.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:38   #4005
pozdrav,
nakon što sam proučio forum i dalje sam u dilemi kako projektirati podno grijanje...

ukratko, novogradnja, dobro izolirano sa svih strana, 120 m2 na dvije etaže (60+60), lokacija Podravina.
Predviđeno je podno grijanje bez radijatora, dva razdjelnika (6+6), oko 850m cijevi fi 16 te da svime upravlja kondenzacijski kombi bojler viessmann 100-w.

-dakle dilema je da li ubaciti cirko pumpu i miš ventil ili sve tjerati preko bojlera...čitaj da li mi je isplativo/pametno dodatno investirati u set pumpa+miš ventil?

-regulacija temperature preko centralnog sobnog termostata ili po vanjskom osjetniku?

-sekundarna regulacija spavaćih soba, ako ima netko dobra iskustva sa dodatnim termostatom i elektorotermičim pogonom ventila...naime brine me kako se odražava na ostatak stana kad se ventili za spavaće sobe potpuno zatvore, budući da, isti rade na sistemu otvoreno-zatvoreno???


Molim mišljenja iz vlastitog iskustva
le tour is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 16:02   #4006
Quote:
le tour kaže: Pogledaj post
-dakle dilema je da li ubaciti cirko pumpu i miš ventil ili sve tjerati preko bojlera...
......
-regulacija temperature preko centralnog sobnog termostata ili po vanjskom osjetniku?
.......
-sekundarna regulacija spavaćih soba, ako ima netko dobra iskustva sa dodatnim termostatom i elektorotermičim pogonom ventila...naime brine me kako se odražava na ostatak stana kad se ventili za spavaće sobe potpuno zatvore, budući da, isti rade na sistemu otvoreno-zatvoreno???...
1. Ako bojler ima pumpu onda nije potrebna još jedna
2. Temperaturu u prostoru postavljaš na bojleru nakon iskustva. Podno je tromo i dok se osjeti bilo kakva promjena regulacija će divljati.
3. Kad jednom balansiraš......:klap:
Da li se misliš grijati samo preko bojlera?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 08:47   #4007
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
1. Ako bojler ima pumpu onda nije potrebna još jedna
2. Temperaturu u prostoru postavljaš na bojleru nakon iskustva. Podno je tromo i dok se osjeti bilo kakva promjena regulacija će divljati.
3. Kad jednom balansiraš......:klap:
Da li se misliš grijati samo preko bojlera?

da, grijati ćemo samo preko bojlera.

Koja je preporuka za manju temperaturu u spavaćim sobama, ručno prigušiti krug na povratu ili?

Pitao sam za pumpu, jer mi jedan majstor preporuča da spojim podno direktno na bojler, dok me drugi nagovara da bojler rasteretim i ugradim pumpni set (cirko pumpa i miš ventil), radi pauza u grijanju (tuširanja, potrebe kuhinje) u vrijeme dok bojler zagrijava sanitarnu vodu (nemamo PTV-spremnik). Po mišljenju tog drugog majstora u tom vremenu mogle bi se osjetiti oscilacije u grijanju...meni osobno to nema smisla radi akumulirane topline u glazuri i keramičkom podu.
le tour is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 09:07   #4008
teoretski:
grijanje radi, pumpa bojlera tjera vodu kroz pod
netko se ide tuširati, bojler prebaci ventil na toplu vodu, isključi grijanje poda, i kroz pod više ništa ne cirkulira
i koliko se može osjetiti ta razika na podu za vrijeme od cca 30 minuta? mislim ništa
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 07:58   #4009
Pozdrav svima na forumu.
U fazi sam odabira sustava grijanja, ta nakon podosta pročitanog sadržaja ovdje na forumu, ipak imam par pitanja na koje bih molio odgovor.
Grijanje će sadržavati 2 kruga podnog grijanja (za svaku etažu posebno) te na svakoj etaži po jedan radijator u kupaonici. E sad koliko sam skuzio najbolje bi bilo povući poseban krug i za te radijatore, ali majstori mi savjetuju da umjesti da se povlači još jedan krug se iz podnog uzme vod za taj jedan radijator prije mješajućeg ventila di je voda toplija. Mislim da čak poszoje i gotovi razdjelnici s tom mogučnošću. Molim mišljenje od uvaženih članova foruma. Hvala

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk
dardi77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 08:10   #4010
Obavezno poseban krug! Nećeš valjda "tjerati" podno po ljetu kad se trebaš samo okupati
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 09:19   #4011
Hvala na odgovoru. Drugo pitanje; nema bas puno mjesta u kotlovnici pa bih stavio pumpu kruga podnog grijanja u ormarić razdjelnika podnog grijanja zajedno sa mješajućim ventilom na motorni pogon. Dali je to izvedivo, ili mora biti i pumpa u kotlovnici koja tjera do ove u razdjelniku? Pretpostavljam da ne.

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk
dardi77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 10:27   #4012
Pumpu možeš ugraditi bilo gdje!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 10:31   #4013
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pumpu možeš ugraditi bilo gdje!
Znaci jedna pumpa-jedan krug grijanja, samo dovoljne nazivne snage da odrzava potreban protok...? Da li postoji razlika u odabiru pumpe, npr. kada se svi krugovi podnog zatvore,a pumpa radi, kako to utjece na njezin rad? Hvala

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk

Zadnje uređivanje dardi77 : 25.01.2018. at 10:49.
dardi77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 11:11   #4014
Imam podno i 4 kruga + jedan radijator + ljestve. Sve to tjera jedna pumpa!
Svakoj centrifugalnoj pumpi je "lakše" kad ne tjera vodu, već ju samo vrti, iako se tada polako počinje zagrijavati.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 11:25   #4015
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Imam podno i 4 kruga + jedan radijator + ljestve. Sve to tjera jedna pumpa!
Svakoj centrifugalnoj pumpi je "lakše" kad ne tjera vodu, već ju samo vrti, iako se tada polako počinje zagrijavati.
Da li to znači da mora postojati prostrujni ventil između polaza i povrata da bu se omogucila cirkulacija. Što se događa kada su sve elektroglave na podnom zatvorene (znaci nema cirkulacije). Na radijatorima također, što kada termoventil zatvori radijator i tako 3 radijatora koliko će ih biti u mom slučaju. Hvala

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk
dardi77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 07:12   #4016
Osvrt na kupnju cijevi za podno grijanje.
Tražio sam više prodavača ponude za cijevi za podno grijanje 16x2 PE-RT/AL/PE-RT bez napomene za brand. Sve ponude su mi došle za cijevi PE-RT bez Al sloja... Kao slučajno previdjeli pa APP... Onda kad ih se ispravi - stižu ponude sa cifrom x2! No i razlike su preko 20% za iste cijevi, a da ne pričam o razlici u cijenama brandova...
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 15:26   #4017
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Osvrt na kupnju cijevi za podno grijanje.
Tražio sam više prodavača ponude za cijevi za podno grijanje 16x2 PE-RT/AL/PE-RT bez napomene za brand. Sve ponude su mi došle za cijevi PE-RT bez Al sloja... Kao slučajno previdjeli pa APP... Onda kad ih se ispravi - stižu ponude sa cifrom x2! No i razlike su preko 20% za iste cijevi, a da ne pričam o razlici u cijenama brandova...
To je tako u zivotu, necu nikad zaboravit jednu recenicu od prijatelja a glasi ovako; i Fiat je auto pa ljudi kupuju Mercedes.


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Detek-eramika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 07:12   #4018
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Osvrt na kupnju cijevi za podno grijanje.
Tražio sam više prodavača ponude za cijevi za podno grijanje 16x2 PE-RT/AL/PE-RT bez napomene za brand. Sve ponude su mi došle za cijevi PE-RT bez Al sloja... Kao slučajno previdjeli pa APP... Onda kad ih se ispravi - stižu ponude sa cifrom x2! No i razlike su preko 20% za iste cijevi, a da ne pričam o razlici u cijenama brandova...
Garancija na pe-rt cijevi je 25 god. dok je na pe-rt/al 10 god.Mene su svi uvjeravali da su pe-rt cijevi sasvim ok i da ne treba traziti dalje od toga. E sad dali je to stvarno tako, može biti predmet rasprave.

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk
dardi77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 07:52   #4019
Znate li one crne plastične cijevi za vodovod? Nekad su se zvale alkaten!
Kad su dobre za vodovod i vruću i hladnu vodu, zašto nebi bile dobre i za podno?
Imam ih već 30tak godina u podu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 15:43   #4020
Poanta mog posta nije bila da diskutiram koliko su koje cijevi manje ili više pogodne za što (imate deklaracije i svojstva svake vrste), već osvrt na gledanje trgovaca na to. Traži se ponuda za jedno, a na njemu je da ponudi ako ima to ili ako nema traženo, da da uz obrazloženje alternativu. Ovako ispada da je kupac budala koji ne zna što traži, a trgovac zna već projektni zadatak pa on bira što kupcu treba...
Inače nisam dobio nikakvu garanciju uz cijevi (niti sam je tražio jer ionako sam to postavljam, a ne instalater proizvođača cijevi).
Svaka cijev ima dijagram koliko joj je predviđeno trajanje uz koje uvjete (temperatura, tlak...).
viz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:22.