Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2017., 19:53   #501
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Potopljeni radijator.
Zar nebi zrak koji je ipak laksi od vode s vremenom isplivao u gornji dio radijatora.
Ili je potopljeni radijator nesto drugo...
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 09:15   #502
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Posteno, znaci ipak je zrak krivac, cudno zasto nije dosao u gornji dio radijatora, sta mislis postici sa tim igranjem sa prigusnicama vjerojatno tako mozes regulirati vrijeme ostanka tople vode u radijatoru - protok tople vode kroz radijator.
Da, situacija je bila da radijator grije kipuce gore, dakle 100%, a dolje uopce ne grije znaci 0%.

Trenutno je situacija da gore grije i dalje 100%, a dolje otprilike 2x manje, znaci 50%. Drasticno bolje, ali nije jos savrseno.

Dobio sam savjet da na prva dva najbliza radijatora na prigusnicama zatvorim protok do kraja i onda odvrnem za 2 kruga. To bi trebalo pomoci da se cijeli radijator zagrije, probat cu danas/sutra pa javim rezultat.

I probat cu jos otvorit loncice i ostavit otvorene neko vrijeme da mozda jos zraka izadje. Provjerit jos koji put sve radijatore i nadam se postic ravnomjerno grijanje.

PS. I mene zanima sto je to potopljeni radijator Zar nebi svaki trebao bit potopljeni u dobrom smislu?
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 17:16   #503
Malo sam hendikepiran po pitanju pisanja.
Po pitanju potopljenog radijatora; svi radijatori koji su u ravnini s peći ili su niže od bojlera, to su potopljeni radijatori. Da se mogu lakše odzračiti, na vrhu cijevi iznad radijatora postavlja se odzračni lončić, jer pumpa malo teže u takvim instalacijama izvlači zrak van ( da pojednostavnim). za takve se radijatore cijevi vode iznad radijatora i kod njih se spuštaju dolje , na radijator. Kad ih ima nekoliko u nizu, kod zadnjega se obavezno trebaju staviti, na vrh cijevi lončići, prvi se radijatori priguše na prigušnicama, a zadnji se ostavi malo jače otvoren. To se radi polako, dok se ne postigne željeni protok i zagrijavanje radijatora.

Ako je radijator veći, 1,60 m ili veći, prigušnica se stavlja na suprotnu stranu od ventila, baš zbog ravnomjernog zagrijavanja cijelog radijatora.

Kad su kod velikih radijatora , prigušnica i ventil na istoj strani, topla voda odmah kod ulaza u radijator izlazi na prigušnicu van i ne zagrijava dovoljno cijeli radijator.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 08:32   #504
Mislis ako je radijator 1.6m duzine ili veci jel? Po tome ispada da mi je prigusnica na krivoj strani. Nisam mjerio radijator al tu je negdje duzinom ja mislim.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:25   #505
Zna li itko tko je zaduzen za popravljanje radijatora na kojima su instalirani razdjelnici. Jesu oni koji su ih instalirali, HEP ili to radim na svoju ruku?

Inace, radi se o grijanju na toplanu u zgradi (Zagreb), a problem je taj sto mi se samo pola radijatora grije (otprilike gornja polovica je topla, a donja hladna).


Slike radijatora:

https://ibb.co/jXPDRm
https://ibb.co/irKPXR
https://ibb.co/euf9z6
velmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 14:02   #506
Da li ti je odgovarajuća toplina u prostoru?....JE! I kaj hoćeš?
.....
Otvori termo glavu do kraja, ako ti smeta što radijator nije sav vruć!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 14:23   #507
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Da li ti je odgovarajuća toplina u prostoru?....JE! I kaj hoćeš?
.....
Otvori termo glavu do kraja, ako ti smeta što radijator nije sav vruć!
Ne razumijem smisao tvog posta, ako ne zelis pomoci nisi morao nista ni pisati.
Prvo, nisam nigdje napisao da je toplina odgovarajuca. Drugo radijator se ne uspijeva zagrijati bez obzira kako okrenuo ventil. Trece, zasto ne bih popravio nesto
sto ne funkcionira kako treba ako to zelim?
velmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 14:59   #508
Quote:
velmi kaže: Pogledaj post
Ne razumijem smisao tvog posta, ako ne zelis pomoci nisi morao nista ni pisati.
Prvo, nisam nigdje napisao da je toplina odgovarajuca. Drugo radijator se ne uspijeva zagrijati bez obzira kako okrenuo ventil. Trece, zasto ne bih popravio nesto sto ne funkcionira kako treba ako to zelim?
1. Nisi nigdje napisao niti da temperatura u prostoru nije odgovarajuća! Jer to onda traži drugačiju intervenciju!
2. Da bi ti netko mogao dati savjet moraš dati neke osnovne podatke!
3. Ako je temperatura u prostoru zadovoljavajuća - što te briga zašto radijator nije skroz vruć?
4. Izmjeri temperaturu ulaza u taj radijator, kako griju ostali..... i onda čačkaj po prigušnici i automatskom ventilu ili se žali Toplani!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:26   #509
Quote:
velmi kaže: Pogledaj post
Zna li itko tko je zaduzen za popravljanje radijatora na kojima su instalirani razdjelnici. Jesu oni koji su ih instalirali, HEP ili to radim na svoju ruku?

Inace, radi se o grijanju na toplanu u zgradi (Zagreb), a problem je taj sto mi se samo pola radijatora grije (otprilike gornja polovica je topla, a donja hladna).
Pitanje je, tko je do sada održavao radijatore u zgradi i u stanovima?
Tko je snosio troškove?

Postavljanje razdjelnika , ne znači prijenos ispravnosti i održavanje istih na tu treću stranu. Ako nije drugačije dogovoreno na nivou stanara u zgradi, svaki stanar samostalno održava svoje radijatore, odnosno zove majstora.

Ali postoji jedna mogućnost koja se tiče grijanja iz toplinske stanice u zgradi, a to znači da upravitelj zgrade mora odzraćivati zajednički sistem grijanja u zgradi, odnosno na najvišem katu . To bi trebalo ići iz pričuve.

Navedeni problemi navode me na takav zaključak.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 09:16   #510
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Pitanje je, tko je do sada održavao radijatore u zgradi i u stanovima?
Tko je snosio troškove?

Postavljanje razdjelnika , ne znači prijenos ispravnosti i održavanje istih na tu treću stranu. Ako nije drugačije dogovoreno na nivou stanara u zgradi, svaki stanar samostalno održava svoje radijatore, odnosno zove majstora.

Ali postoji jedna mogućnost koja se tiče grijanja iz toplinske stanice u zgradi, a to znači da upravitelj zgrade mora odzraćivati zajednički sistem grijanja u zgradi, odnosno na najvišem katu . To bi trebalo ići iz pričuve.

Navedeni problemi navode me na takav zaključak.
Zahvaljujem. Nismo tako davno kupili stan pa nisam bas bio upucen. Evo pitao sam predstavnicu stanara pa mi je dala broj od nekog servisera koji je prije radio u zgradi.
Susjeda u stanu pored nema, pa nisam mogao provjeriti imaju li oni slicnih problema.

Meni je bitno rijesiti to, ako je problem u zajednickom sustavu koji se pokrije iz zgrade, jos bolje.
velmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 11:00   #511
Imam problem sa grijanjem u stanu, 55m2, bojler je Vaillant turbotec plus vuw soe 202/3-5 (20 kw) i u stanu je lotrica u kupaoni, radijator u hodniku, spavacoj sobi kuhinji i dnevnom boravku.

Radijator u dnevnom boravku je najveci i najslabije grije (Radson 1500x600 21S, cca 1900w) iako nije zadnji u nizu. Kad sam dosao u stan, uopce nije grijao, skinuo termo ventil (u nadi da je on zastekao), ventil radi normalno podmazao iglu, no ista stvar.
Skuzio sam da je zatvoren na prigusnici (H ventil) i tu sam ga skroz otvorio (polaz/povrat) no međutim taj radijator i dalje najslabije grije, kada upalim grijanje, nakon 10 min svi radijatori su na tipa 60°C, on je na 40°C (mjereno prvi vrhu radijatora IC termometrom). Nakon sat-dva grijanja to se malo ujednači, ali taj radijator je i dalje najhladniji od svih u stanu i to sto mu treba min sat vremena da počne normalno grijat. Ostali nakon 10 min griju kako treba.

Probao ga odzračit na gornjem ventilu, nema zraka, samo voda ide. Probao zatvorit sve ostale radijatore, samo njega full otvorit, znači sva topla voda bi trebala ici u nejga, ali ista stvar, dugo mu treba da se ugrije i kad je ugrijan, opet je hladniji od ostalih radijatora u stanu.

Nekom logikom, očito je da zagrijana voda sa polaza smanjenim protokom ulazi u njega, za razliku od ostalih radijatora i on jednostavno slabije grije. U čemu bi mogao biti problem? H-ventil? Sam radijator? (stan je star 10 god i sve u njemu je iz 2008.)

Najveci problem je u tome sto je dnevni boravak najveci prostor u stanu i u njemu se najvise boravi, a on je na sjevernoj strani i kad na to dodamo taj najveci radijator koji polovično grije, dobijemo to da bez obzira koliko grijao, u dnevnom je uvijek par stupnjeva hladnije, ako su ostali radijatori na termo glavama postavljeni na 3 od 5, a on na 5/5 znači skroz otvoren.

Taj problematičan radijator treba izmjestit za nekih 50 cm ulijevo na istom zidu, pa sam razmisljao da kad se to bude radilo odmah kupim novi radijator vece snage, ( tipa 1400x600 22, cca 3000w) tako da se dnevni bolje zagrije.

Nekako računam da i ovaj radijtor normalno grije, vec bi bilo bolje, a kad bi se postojeći zamjenio sa 50% jačim, da bi to onda grijalo kako treba.

Unaprijed puno hvala i LP
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 13:59   #512
Jesi stavljao mozda vaservagu na radijator?Strana na kojoj je odzracnik mora bit mrvicu visa?
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 14:36   #513
Guglajuci raznorazne probleme sa radijtorima/grijanjem, naletio sam i na taj problem, iskreno nisam, radijator se onako na oko činio "u vagi" ali budem danas kad dodjem doma provjerio da mozda odzračnik nije potopljen. U slučaju da je, pretpostavljam da mi je najednostavnije otvorit odzračnik, čekat da isteče sva voda i kad krene zrak onda nadopuniti sistem na bojleru?
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 12:05   #514
Iz posta mogu zaključiti da imaš pločasti Integra radijator, s "H" ventilom ili možda pločasti kompakt, jer i on ima "H" ventil, ali nije ispod radijatora nego sa strane?

Ako je ventil ispod radijatora , radi se o Integri? Na slici možeš vidjeti kako se taj radijator mora spojiti. Sad provjeri, nalazi li se spoj polaznog voda sa unutarnje strane ili ne? Možda je radijator krivo spojen?

Ako je dobro spojeno, možeš pokušati napraviti spoj na drugi način. Sheme spajanja za Integra radijatore su moguće, a sve ovisi kako ti eventualno odgovara.
Za takve velike radijatore, uvijek je bolje spajanje na naći da polazni vod ulazi (samo za primjer)s desne strane, a povratni vod je na suprotnoj strani, Na takav način se preko prigušnice osigurava bolje zagrijavanje - zadržavanje vruće vode u samom radijatoru.

Imam takav radijator i spojen je na takav, opisan način, ali nije Integra nego je Kompakt.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 13:59   #515
Ja bih probao sve ostale prigusiti na povratu a njega bih ostavio full otvorenog.
Najblize radijatore bih otvorio samo za jedan krug na povratu a kako su radijatori udaljeniji tada bih otvarao za jedan krug vise.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:21   #516
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Iz posta mogu zaključiti da imaš pločasti Integra radijator, s "H" ventilom ili možda pločasti kompakt, jer i on ima "H" ventil, ali nije ispod radijatora nego sa strane?

Ako je ventil ispod radijatora , radi se o Integri? Na slici možeš vidjeti kako se taj radijator mora spojiti. Sad provjeri, nalazi li se spoj polaznog voda sa unutarnje strane ili ne? Možda je radijator krivo spojen?

Ako je dobro spojeno, možeš pokušati napraviti spoj na drugi način. Sheme spajanja za Integra radijatore su moguće, a sve ovisi kako ti eventualno odgovara.
Za takve velike radijatore, uvijek je bolje spajanje na naći da polazni vod ulazi (samo za primjer)s desne strane, a povratni vod je na suprotnoj strani, Na takav način se preko prigušnice osigurava bolje zagrijavanje - zadržavanje vruće vode u samom radijatoru.

Imam takav radijator i spojen je na takav, opisan način, ali nije Integra nego je Kompakt.

Radi seo Integra radijatorima i problem je izgleda sto su zamjenjeni polaz i povrat, odnosno nije spojeno po shemi, tj polaz je na vanjskom priključku, a povrat na unutarnjem.

Jel to uzrok slabijeg (i sporijeg) grijanja tog radijatora?
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:28   #517
jel mi moze netko objasnit taj H-ventil?

http://static.etzbshop.s8.upgates.co...942e27eb3e.png

ova dva ventila na svakom vodu su na slici zatvorena, otvaraju se tako da ih se zakrene za 90°. Prigusnica je sa strane i sad mi nije jasno kad je ona skroz "zategnuta" onda otvorena ili zatvorena? Kod mene na tom problematičnom radijatoru je trenutno skroz stegnuta.

Kako je u planu izmjestanje radijatora, i stavit cu jaci radijator, jel ima sad smisla malo zatvoriti taj radijator na povratu, čisto da malo bolje grije?

Unaprijed hvala i LP
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:58   #518
Quote:
Markoma7 kaže: Pogledaj post
Radi seo Integra radijatorima i problem je izgleda sto su zamjenjeni polaz i povrat, odnosno nije spojeno po shemi, tj polaz je na vanjskom priključku, a povrat na unutarnjem.

Jel to uzrok slabijeg (i sporijeg) grijanja tog radijatora?
Normalno je da radijator ne grije, ako si siguran da su cijevi krivo spojene na radijator.
Na slici se vidi, a i normalno je da je topla voda - ulaz uvijek spojen na unutarnjoj strani, ovisno tome kako je smješten radijator. Zbog toga nikakva kombinacija , osim ispravnog spajanja ne može osigurati ispravno zagrijavanje radijatora.

Kad je riječ o prigušnici, ona se otvara okretanjem na lijevu stranu.Ako je zatvorena , tada je okrenuta na desnu stranu i treba je okretanjem u lijevo otvoriti.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 12:48   #519
A pitanje je ako je on krivo spojen. Treba prvo pokusati izbalansirati sistem pa onda vidjeti kaj se desava.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 13:58   #520
Quote:
Markoma7 kaže:
Probao ga odzračit na gornjem ventilu, nema zraka, samo voda ide. Probao zatvorit sve ostale radijatore, samo njega full otvorit, znači sva topla voda bi trebala ici u nejga, ali ista stvar, dugo mu treba da se ugrije i kad je ugrijan, opet je hladniji od ostalih radijatora u stanu.
Možda bi više pomoglo da staviš sliku tog spoja radiajtora i sam radiajtor, da se vidi kako to izgleda?
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.