Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2008., 19:26   #81
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
ma no hard feelings, samo moj komentar, nije bed.
...nikako stari, dijelimo svi istu ljubav, steta sto nam zivot ne moze dopustiti vise slobodnog vremena da u tome i jos vise uzivamo
istriano is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 19:35   #82
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
svidja mi se topic i to sam oduvijek zeli oprobati. naravno postepeno, prvo bi uzeo sve potrebne stvari pa kasnije ekstremnije. istriano javi se na pp!!
...evo me, sav razbijen sidoh sa planina dva dana totalne meditacije...kisa, tuca....sijevanje i grmljavina...i samoca! ...

...ali sve to se isplatilo, nakon sto sam ugledao dvije "bijele guze" (srne), koje slobodno skakucu uzbrdo nakon sto su me opazile, i zamislite ima ljudi koji im jos uvijek usprkos svim njihovim "prezivljavanjima" od rodenja namecu i sudbonosni metak u zatiljak-nikada necu shvatiti lovce!!!!

vidim nisam sam
istriano is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 19:45   #83
Quote:
žalosna sova kaže: Pogledaj post
Mislim, preživljavanje je u našim krajevima skoro pa nepotreno. Nemožeš naći divljinu veću od 20 km a da nema nekog živućeg u blizini. Osim ako ne bježiš od nekoga. Nisam od onih što ponesu u šumu jake zube, pa se hvataju u koštac sa svim i svačim. Samnom ipak ide obleka, hrana, za bar tri dana, svjetlo i baterije, da mi živce po mraku smiruje. Samo, istriano, jel imaš neku diagnozu zog koje drugi ne žele s tobom . Sretoh jednom prilikom u planini tipa koji je imao 20 razbojstava i 5 godina zatvora. Tak ti on meni olakšao dušu u full divljini. Izbjegao sam da razmjenimo telefone da opet odletimo do prirode.
Ovaj vikend ne idem nikuda, imam obaveza, ali slijedeći nisam niš planirao. Uglavnom, negdje gorski kotar i praćenje medjvjeđih tragova.
Bavim se fotografijom i u početku sam stalno zaostajao sa ekipom, dok nisam na kraju sam krenuo. Od jutra do sutra, ali na miru i natenane ispregledam sve što me zanima. A ekipa, pravac vrh, pa dom na pivu. I nakon toga ih gorska služba nosi na ispumpavanje ako ih domar izbaci van.
hahaha.... ekipa je svugdje ista, neces mi vjerovat jedna cura koju sam gore na planini sreo, na povratku blizu planinarskog doma me upitala " Ali zar si ti dosao pijeske do tu?.." skoro da nisam prasnuo u smijeh, "zombi ekipa" pocela je stizati sa autima tik do planinarskog doma nakon sto je sumarija imala genijalnu ideju da ocisti sumsku cestu!

...normalno, olaksao sam joj dusu u full divljini

salu na stranu, to sto ironiziras nije lose...jer koja su vremena, mene je vise strah covjeka zalutalih tamnih misli nego zalutalog medvjeda kada sam sam, tamo negdije bar 30 km od naselja i spremam se na san sa divljinom!.....
istriano is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 10:17   #84
Imao sam bliski susret sa divljim pripadnicima homo sapiens vrste na Zavižanu. Nakon što smo kolega i ja ispustili dušu da se popnemo od Svetog Jurja, i nakon što nam se ostvario san da možemo sjesti na suhi panj ispred doma, pored nas sjele dvije "koke" u špićakima, obučene kao da idu subotom navečer van, koje su se dovezle na vrh u "tuaregu". Ma sve pet, pogled na njih dvije pored botaničkog vrta je nešto što se rijetko viđa u područjima rijetke atmosfere, ali kada su počele komentirati kako je dom na Zavižanu prljav i kako to nije turizam i kako su se razočarale, nas dva smo "popizdili" . Od tada izbjegavam mjesta gdje ekipa može doći sa autima. Vrh Učke pogotovo. Nije više zanimljivo osvajati vrh koji može osvojiti radar od 50 metara. Amerima da slučajno otpadne kakva bomba sa aviona i da hoće da ga bomba promaši, ne mogu ga promašiti koliko je velik.
A medvjedi su MK (mačji kašalj). Sreo sam ih dvadesetak puta. Ta stvorenja su plašljivija od kokoši. Niti jednom nisam uspio izvaditi fotić i poslikati ih koliko brzo bježe. Vukove sam samo čuo, nikada vidio. Ali vjerujem da su oni mene gledali i proučavali natenane (vukovi: but, lopatica, plećka, hm, malo je mastan ovaj planinar, nije dobro, uzrokuje kolesterol - ekipo, ajmo rađe vatat srne )
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 11:01   #85
Lightbulb zov divljine!?

...vidim "nije nas puno" ali ipak nas ima, pa daj zasto nebi onda organizirali, sada kad zatopli...kojih cetri dana u divljini, direktne razmijene znanja i iskustava ali i samog druzenja istinskih ljubitelja prirode...noci uz vatru, pod zvjezdanim nebom, potpunih do jucer neznanaca ali odavno brace koju vezuje istinska ljubav ka stvarnoj, prvoj, jedinoj majci - PRIRODI !!!

sto kazete?...
tko je za?!....
istriano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 18:54   #86
:(

Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
ok cut cemo se ovih dana, u trku sam bas, a vidim da si odgovorio pa reko da ne mislis da ignoriram
vidim nema vise prometa tu ((( ...shit. Poz delta.... završio kurs sa extremesurvive..ludo!!!...

otvorili su forum pa sam bas mislio da te zanima...ali strah me da tu kod nas, survival nije bas IN ....

Poz svima!
istriano is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 11:31   #87
neka te ne bude strah jer to i JEST tako kako kazes - nije to kod nas IN. a zasto? mislim da bi se o razlozima dalo dosta raspravljati. jednostavno treba pronaci maksimalno nacina da se ispromovira i ispropagira ta skola kod nas. mislim, sve sto je novo je poduzetnicki orijentirano, sve sto je poduzetnicko je rizik... interesiranih ce uvijek biti, samo koliko pitanje je?

upravo sam se regao, al prikljucit cu se zapravo za vikend, imam sad neki teski ispit pa mi je svaka minuta dragocjena thanx
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 19:32   #88
Quote:
limac kaže: Pogledaj post
zna li netko gdje nabaviti knjigu o preživljavanju u prirodi na HR jeziku,unaprijed zahvaljujem?
što će ti knjiga , zam misliš da oni što su pisali knjigu nešto znaju o preživljavanju , uzmi ranac , napuni osnovnu opremu i u divljinu , ako preživiš mjesec dana , moš i sam napisati knjigu i to puno bolju nego ovu koju pišu nadr prirodnjaci
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 19:33   #89
Quote:
istriano kaže: Pogledaj post
...vidim "nije nas puno" ali ipak nas ima, pa daj zasto nebi onda organizirali, sada kad zatopli...kojih cetri dana u divljini, direktne razmijene znanja i iskustava ali i samog druzenja istinskih ljubitelja prirode...noci uz vatru, pod zvjezdanim nebom, potpunih do jucer neznanaca ali odavno brace koju vezuje istinska ljubav ka stvarnoj, prvoj, jedinoj majci - PRIRODI !!!

sto kazete?...
tko je za?!....
hehe dobra ti je ideja. vidim cital si Kerouaca i njegvu Dharma Bums. ak nisi josh stignesh.
al sad si me zmislil na zadnju turu po Hrvatskoj..kad sam s 2 Izraelca na Bracu podno Blace kuhal najbolju kashu na jognju od maslinovog drva..srel sam ih v Zagrebu, cekam na tramvaj, vidim idu dva ok tipa, vec po energijama se primeti da odudaraju od ovih zgubljenih raspekmezenih gradskih ovci, i oni ono, dosli su iz pustinje bili par dni tam, culi su da Hrvatska ima super prirodu, i dosli su ju proputovati. samo ruxaki i vrece, bez satora. ja velim, super, ojte unda s menom idem bash na Medvednicu..i tak, poslje smo se nashli slucajno na Bracu, pa smo tam planinarili. dosli su do Braca samo su po vani spali, ruxak im je bil vishe putujuca kuhnja, kashe, tvrdog povrtja, tahine, meda..vreca i par krpica. vlovil ih je desc v Gorskom Kotaru kam sam ih uputil. anyway, propeshacili smo Brac, vuzgali pod Blacom jogenj, tak finu kashu nigdar nisam jel..vjutro isto topli zajutrak..bilo im je cudno koristiti maslinovo drvo koje smo okolo skupili, v Izraelu je Maslina sveta biljka i nije dozvoljeno ju sjeci. anyway, vjutro oni logor pocistili, gde se predi kuhalo, sve temeljito zatrpali -leave no traces- i kad smo odlazili niko nebi mogel reci da je tu neko logoroval i kuhal na jognju i provel noc. sa sobom su imeli organske sapune tak da nisu nish zagadjivali kad bi se prali v prirodi..sve u svemu jako inspirativan susret, i fantastican stav prema svijetu i prirodi.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 20:03   #90
Nije mi jasno sve ovo o preživljavanju.Cilj je ne naći se u takvoj situaciji,a ukoliko se čovjek već nađe biti psihički spreman za tako nešto.Uz to dobro dođe nešto osnovnog znanja i opreme,ali bitno je ono u glavi.Vježbe izrade zaklona,paljenja vatre u raznim uvjetima,izrada zamki i klopki,osnovnog oružja i alata,učenje samoniklih jestivih biljaka ne zahtijevaju višednevne ture po pejzažu.To je više nalik na bushcraftu-druga vrsta zabave.Osim toga razlika je i u vrstama survivala-civilni-važno je što prije doći do prvog naselja i čim prije biti primjećen-vojni,proći neopaženo i prikriti sve tragove prisustva;tako se i tehnike prilično razlikuju,od loženja vatre,zaklona itd...

Inače nije previše važno je li najbliže naselje 20 ili 2 km daleko-primjer su ljudi koji se svake godine izgube po Medvednici-neki se i ne izvuku.500 m po snježnoj vijavici u močvarnoj šikari može biti dalje nego proći pješke od Zagreba do Jaske.

Ali bez obzira kako se zvalo,lijepo je boraviti u prirodi.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 21:41   #91
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
što će ti knjiga , zam misliš da oni što su pisali knjigu nešto znaju o preživljavanju , uzmi ranac , napuni osnovnu opremu i u divljinu , ako preživiš mjesec dana , moš i sam napisati knjigu i to puno bolju nego ovu koju pišu nadr prirodnjaci
pa nije bas tako...

Quote:
mariobab kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno sve ovo o preživljavanju.Cilj je ne naći se u takvoj situaciji,a ukoliko se čovjek već nađe biti psihički spreman za tako nešto.Uz to dobro dođe nešto osnovnog znanja i opreme,ali bitno je ono u glavi.Vježbe izrade zaklona,paljenja vatre u raznim uvjetima,izrada zamki i klopki,osnovnog oružja i alata,učenje samoniklih jestivih biljaka ne zahtijevaju višednevne ture po pejzažu.To je više nalik na bushcraftu-druga vrsta zabave.Osim toga razlika je i u vrstama survivala-civilni-važno je što prije doći do prvog naselja i čim prije biti primjećen-vojni,proći neopaženo i prikriti sve tragove prisustva;tako se i tehnike prilično razlikuju,od loženja vatre,zaklona itd...

Inače nije previše važno je li najbliže naselje 20 ili 2 km daleko-primjer su ljudi koji se svake godine izgube po Medvednici-neki se i ne izvuku.500 m po snježnoj vijavici u močvarnoj šikari može biti dalje nego proći pješke od Zagreba do Jaske.

Ali bez obzira kako se zvalo,lijepo je boraviti u prirodi.
znas o cemu pricas
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 16:08   #92
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Na hrvatskom, ne. Na engleskom, imam ih negdje preko 150 u .pdf, .doc formatima. Kako do njih? Lako. utorrent i skidaj.
ja imam priručnik za prezivljavanje...

Joshua Piven & David Borgenicht

Kada se dogodi nagore- priručnik za preživljavanje

Algoritam Zagreb 2002.


croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 21:30   #93
kupio si to? to neki prijevod na hrvatski? nisam to vidio... Imam tu knjigu skinutu s neta na engleskom.

Uglavnom na netu je tesko naci kvalitetnu literaturu. Svi ti kojekakvi doc i ini fajlovi... sve je to mrsavo. ja sam dosad naisao samo na jednu odlicnu knjigu, ono ful prirucnik, sve ostalo je bezvez. Smijem li vam savjetovati Ray Mears-ove knjige? Imam ih par, narucio direktno iz engleske s njegovim autogramom I savjetujem SAS Survival Handbook (Revised Ed.) od Wisemana, obuhvaca sve sto moze posluziti u prezivljavanju. Super kniga, da ne govorim kako uz nju dobijete onaj plasticni omot, whoooa, pa koja knjiga jos to nudi
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 20:12   #94
Što nosite sa sobom u prirodu (divljinu) za slućaj da se desi neka nesreća?

Ja sam imao nekoliko varijanti počevši sa preteškim ruksakom punim opreme za koju sam shvatio da mi neće trebati osim ako se permanetno ne želim preseliti u neku pečinu do zadnje varijante gdje sve stane u fotrolu za čuturicu.

Nisam od onih koji vježbaju krvarenje da bi znali kako to izgleda u slućaju da negdje nekad u životu prokrvare i volim da mi boravak u prirodi prođe što ugodnije. Dakle, zanima me što nositi sa sobom ako se desi neka nepredviđena, neželjena, potencijalno po život opasna situacija?
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 20:31   #95
http://wildwoodsurvival.com/

na navedenom linku imas sve potrebno, sve je na netu.
cijelih knjiga nesto imam u PDF, al nemam vremena za upload. svojevremeno sam htio poceti pisati nesto, sakupljao sam materijale, komp mi je pun raznih biljeski koje sam vodio.. mozda jednog dana
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 20:37   #96
Tnx ali volio bih da se ne moram vračati korjenima sve do Hušnjakovog brda

Zanima me što konkretno naši planinari nose, osim naravno hrane i vode. Ja sam preveliki ziheraš da bih se oslonio na to da ću vatru upaliti sa dva komada drva ili sa konzervom kole, ionako vodu nosim u pet ambalaži
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 12:41   #97
Pa evo par stvari još uz klopu i vodu:
-prva pomoć
-tika, baterije
-upaljači, šibice, nož, svijeća
-astro folija
-više komada rezervne odjeće, kapa, rukavice
-kabanica, gamaše, plastične vrećice
-GPS, mobitel, karte, kompas
-uže, 2 karabinera

(To je za jednodnevne izlete. )

Višednevni - šator, vreća, karimat, kuhalo, kartuši, posuđe.

Ak se sjetim još nečeg, bum ubacila.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 13:53   #98
Hmmm... ovo mi zvuči kao oprema za preživljavanje u slućaju nuklearne katastrofe... barem što se ove jednodnevne tiče.

- Prva pomoć? Zar cijela? Ne bi li bio dovoljan koji flaster, kompresa i zavoj?
- tika? Što je to?
- upaljači i šibice, zašto oboje?
- svijeća? Ako vas je troje ima smisla
- Što su gamaše?
- GPS je zgodna spravica ali mislim da je too much za jednodnevni izlet
- Uže i karabineri... OK ako imaš iskustva i fizičkog potencijala za penjanje ali uzmi u obzir da 99,99% ljudi nema i sumnjam da bi se upustili u takvu avanturu taman da im je to jedini mogući izlaz. Ja recimo ne mogu pogledati u provaliju pa je teško očekivati da bi se spuštao u nju, pogotovo ne koristeći samo komad špage i dva karabinera.

Moja je ideja sklepati nekakav kit koji ne bi bio zapremine više od litre-litre i pol i teži od 1 kg da se čovjek može ležerno šetati prirodom, a ima sve potrebno ako se desi kakva piz******.

Vjerovatno ovako zvuči nemoguće ali mislim da se odabirom zgodnih malih stvari koje imaju višestruku upotrebu i izbacivanjem onih potpuno nepotrebnih takvo nešto može izvesti.
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 14:10   #99
Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
Hmmm... ovo mi zvuči kao oprema za preživljavanje u slućaju nuklearne katastrofe... barem što se ove jednodnevne tiče.
Okej, ajmo redom.

Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
- Prva pomoć? Zar cijela? Ne bi li bio dovoljan koji flaster, kompresa i zavoj?
Planinarska prva pomoć upravo to i sadrži + par tableta, škarice, mrvicu alkohola i fiziološke, veličina toaletne torbice za šminku, naprimjer.

Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
- tika? Što je to?


Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
- upaljači i šibice, zašto oboje?
Zato jer sam pušač.

Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
- svijeća? Ako vas je troje ima smisla
Ako moraš bivakirati negdje, pa si sklepaš neki priručni šator ili u nekoj rupi u stijeni, može mrvicu povisiti temperaturu, a u šatoru vele skoro za par stupnjeva.

Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
- Što su gamaše?


Za zaštitu od rose, kiše, snijega.

Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
- GPS je zgodna spravica ali mislim da je too much za jednodnevni izlet
To je malo i profesionalna deformacija jer sam biolog, pa ak usput naletiš na neku živinu ili biljku od interesa korisno je odmah zabilježiti koordinate.

Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
- Uže i karabineri... OK ako imaš iskustva i fizičkog potencijala za penjanje ali uzmi u obzir da 99,99% ljudi nema i sumnjam da bi se upustili u takvu avanturu taman da im je to jedini mogući izlaz. Ja recimo ne mogu pogledati u provaliju pa je teško očekivati da bi se spuštao u nju, pogotovo ne koristeći samo komad špage i dva karabinera.
Ne, ne, ne se spuštati u provaliju. Užad i karabineri služe za osiguranje na feratama kao što je ova:



U Hrvatskoj ih nema puno (nažalost). To su klinčani putevi osigurani sajlom. Uže (2 kom., ne duže od par metara) ti služi da napraviš prsni navez, jedan karabiner je na tebi, drugi na sajli, i oprezno se penješ. A uže služi kao zaštita u slučaju pada.
Za prijeći feratu, barem ovu jednostavniju kao na slici, nije potrebno alpinističko iskustvo; ovo zapravo spada u visokogorsko planinarenje.

Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
Moja je ideja sklepati nekakav kit koji ne bi bio zapremine više od litre-litre i pol i teži od 1 kg da se čovjek može ležerno šetati prirodom, a ima sve potrebno ako se desi kakva piz******.

Vjerovatno ovako zvuči nemoguće ali mislim da se odabirom zgodnih malih stvari koje imaju višestruku upotrebu i izbacivanjem onih potpuno nepotrebnih takvo nešto može izvesti.
A čuj, nije svejedno šetaš li se po Medvednici, Velebitu ili Biokovu.
Nije svejedno ni kad se šetaš.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 14:11   #100
Tek sad sam skužila ovo za svijeću.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.