Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2017., 20:09   #361
Nešto si ti krivo shvatio. Sama tarifa za izdavanje dozvole za kuću je sitna, <1000kn, plaćaju se komunalni i vodni doprinos koji ovise o kubikaži. Iznos vodnog doprinosa je definiran na razini RH, a iznos komunalnog doprinosa na razini tvoje jedinice lokalne samouprave.

Uglavnom, ovi iznosi od 10k kn i 14k kn nikad nisu bili ako se radi o obiteljskoj kući. Od 2014. godine je taj iznos 800kn + biljezi na zahtjev, a i prije toga je bilo tu negdje samo neko vrijeme nije postojala "građevinska dozvola" već Rješenje o uvjetima građenja i Potvrda glavnog projekta (od 10.2007. do 12.2013.).
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 23:57   #362
Stara kuca, ukopali bi se u pod 60 cm, vijenac bi se podiga za 50-ak cm sljeme i malo vise.
Da li je potrebno ishoditi gradevinsku dozvolu ili je moguce ici samo s glavnim projektom?
bukle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 18:11   #363
Pozdrav.
Da li je moguće napraviti kuću koja je manja od onoga što je plaćeno za dobivanje dozvole (naime mislim da neću imat dosta lova pa sam odlučio graditi montažnu kuću koja je manje kvadrature pa da mi ne bi ovi uhljebi nesposobni iz gradskog ureda (Zagreb) stvarali probleme)
Cezos is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 18:28   #364
Nije moguće. Iako za tu ekipu iz ZG nemam nekih dobrih riječi, ne vidim što bi oni bili "uhljebi nesposobni" ako ti ne napraviš kuću po dozvoli?

Nisi naveo o kakvoj se dozvoli radi? Ako je ova najnovija, od 2014. do danas, ona ima u prilogu sve projekte (i geodetski) i ona mora biti takva kakva je projektirana.

Ne znam kako je rješenje napraviti manju montažnu, koja je u principu skuplje rješenje? Ako u konačnici i nisu, u startu jesu jer moraš odmah platiti i fasadu, a kod zidane kuće možeš koliko toliko ići po etapama.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 22:58   #365
Quote:
Cezos kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Da li je moguće napraviti kuću koja je manja od onoga što je plaćeno za dobivanje dozvole (naime mislim da neću imat dosta lova pa sam odlučio graditi montažnu kuću koja je manje kvadrature pa da mi ne bi ovi uhljebi nesposobni iz gradskog ureda (Zagreb) stvarali probleme)
Doprinosi nemaju veze puno.
Kucu mozes napraviti samo onu za koju si dobio gradjevinsku dozvolu a prethodno napravio projekat. Znaci po projektu.
Ukoliko ne zelis vise tu kucu moras ici na izmjenu gradjevinske. To je logicno i jedino ispravno. Iako su nesposobni to nema veze s uhljebima.
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 23:06   #366
Quote:
gradoleg kaže: Pogledaj post
Koliko košta građevinska dozvola za obiteljsku kuću? Koliko je meni poznato bila je 10.000 kn do veljače ove godine kada je cijena pala na 800. No, ubrzo u ožujku ove godine se popela na 14.000 kn. Tko je taj sretnik tko je vadio građevinsku u veljači dobio ju je za 800 Neka me netko informira s novim informacijama, ja zahvalan Nije mi svejedno da li je 10 tisuća, 14 tisuća ili 800, to je svakako ušteda bez obzira na druge troškove... I da li cijena građevinske vrijedi po datumu važenja iste ili po datumu zahtjeva za građevinsku? Konkretno namjeravam sagraditi hižicu od skromnih 50 metara kvadratnih i svaka kuna mi je bitna
Nikad nije bila tih iznosa. Nesto si pobrkao a pretpostavljam sto. U postovima o gradjenju kuce pisao sam o tome. A radi se o strojarskom i elektroprojektu. Odnosno radi se o tome da su izmjenili Zakon a nisu Pravilnik, pa kad si se strogo drzao Zakona i Pravilnika ispadalo je da kuca spada pod 2 kategoriju umjesto dotadasnju 4 kategoriju. A 2 kategorija po starom zakonu bile su hale i proizvodni pogoni. Za njih je gradjevinska dozvola bila 14.000 kn. I tu je nastao dar mar. Dok se ministarstvo nije izjasnilo i reklo da za obiteljske kuce sve ostaje isto, odnosno 830 kn.
I kad pisem da sukladno tome za kuce nije i dalje potrebno raditi strojarski i elektro projekat jos ima puno njih koji govore da nemam pojma.
Eto....
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 23:22   #367
Na taj post je već odgovoreno

Nije se ministarstvo izjasnilo nego je Vlada donijela izmjenu tarife, koja je stupila na snagu ~ mjesec dana nakon izmjena zakona. Nije bilo dar-mara jer su zahtjevi ili predani prije stupanja na snagu izmjena ili su riješeni kad je stupila na snagu nova tarifa.

Ova dva projekta i dalje trebaju, to što jedan ured u tvojoj županiji to drugačije tumači ne možeš uzeti kao pravilo. Što kad uredi po Dalmaciji traže razne pi*darije na koje nemaju pravo i svi im to uredno predaju linijom manjeg otpora, sigurno nećeš pisati da je to potrebno u VŽ.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 18:44   #368
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Na taj post je već odgovoreno

Nije se ministarstvo izjasnilo nego je Vlada donijela izmjenu tarife, koja je stupila na snagu ~ mjesec dana nakon izmjena zakona. Nije bilo dar-mara jer su zahtjevi ili predani prije stupanja na snagu izmjena ili su riješeni kad je stupila na snagu nova tarifa.

Ova dva projekta i dalje trebaju, to što jedan ured u tvojoj županiji to drugačije tumači ne možeš uzeti kao pravilo. Što kad uredi po Dalmaciji traže razne pi*darije na koje nemaju pravo i svi im to uredno predaju linijom manjeg otpora, sigurno nećeš pisati da je to potrebno u VŽ.
Bio je dar mar, sve novine su o tome pisalo u to vrijeme i puno se na radiju i novinama pisalo i pricalo.

A spomenuti projekti ? I dalje ne trebaju
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:07   #369
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Bio je dar mar, sve novine su o tome pisalo u to vrijeme i puno se na radiju i novinama pisalo i pricalo.

A spomenuti projekti ? I dalje ne trebaju
Molim te, kao i prije par dana na drugoj temi, da podjeliš s nama tu odluku ministra ili kako si ju već nazvao.

U suprotnom prestani dezinformirati ljude.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 22:46   #370
Ljudi,

preuzeo sam upravljanje jednom obiteljskom kućom koja je izgrađena 1962 pa renovirana tijekom 80-tih. Ima nekakvu potvrdu o građevinskoj dozvoli staru 15 godina u kojoj samo piše ne-baš-točna kvadratura (piše 242m2 a kuća ima oko 280m2) i to su navodno radili i mjerili neki ljudi iz općine.

Ono što me muči jest:

a) ne postoji nikakav (detaljan) tlocrt objekta (u sklopu kućne administracije), osim onog klasičnog, katastarskog iz aviona (kuća inače ima 3 etaže)
b) trebao bih tu kuću proširit za nekih 80m2 i radit neke renovacije na sadašnjoj kvadraturi (pregradne zidove npr, dodatne 4 kupaonice, dodat jedno stepenište itd). Dakle, kompletan koncept kuće će se izmjenit.

Kaj sad napravit da sve bude legitimno?

1. dali da pozovem nekog arhitekta da sve to iscrta kak želim napravit i tražim za sve to zajedno građevinsku dozvolu, skup s već postojećim stanjem, ili
2. da se prvo iscrta ovo sadašnje stanje i legitimno proknjiži, pa da potom, kasnije, za preinake i proširenje tražim novu dozvolu??
Sexbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 23:11   #371
Trebao bi to moći riješiti sve u jednom, ali će svakako taj arhitekt pregledati tvoje papire i vidjeti što točno imaš i može li se to smatrati legalnim. Jedino ako ta kuća nije legalna i/ili ne zadovoljava prostorni plan, potrebno je prethodno obaviti legalizaciju, ali onda je i dogradnja upitna.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 14:21   #372
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Nešto si ti krivo shvatio. Sama tarifa za izdavanje dozvole za kuću je sitna, <1000kn, plaćaju se komunalni i vodni doprinos koji ovise o kubikaži. Iznos vodnog doprinosa je definiran na razini RH, a iznos komunalnog doprinosa na razini tvoje jedinice lokalne samouprave.

Uglavnom, ovi iznosi od 10k kn i 14k kn nikad nisu bili ako se radi o obiteljskoj kući. Od 2014. godine je taj iznos 800kn + biljezi na zahtjev, a i prije toga je bilo tu negdje samo neko vrijeme nije postojala "građevinska dozvola" već Rješenje o uvjetima građenja i Potvrda glavnog projekta (od 10.2007. do 12.2013.).
za kuću od cca 100 kvadrata meni su na više mjesta rekli ovako
- GD - 1000 kn
- infraktruktura - struja 67000 kn, voda 10 000 kn, plin 14 000 kn, komunalni doprinos 32 000 kn, sve cca - Zagrebačka županija je u pitanju

tako da je GD najmanji problem
Fifika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 15:12   #373
Quote:
danila kaže: Pogledaj post
Zatvaramo terasu i pretvaramo ju u stambeni prostor.
Koliko se čeka građevinska dozvola?
Mi smo to planirali dovršiti do jeseni, ali sad smo čuli da se građevinska čeka i preko godinu dana. Što nisu smanjili rok na mjesec dana uvođenjem e-dozvole?
nije ni 30 dana ni 365
Sestra je čeka punih 7 godina

znači od 5 do 10

ne znam što bih ti rekla, ja sam odustala od gradnje i sad ću s ušteđevinom koju sam mislila dati za gradnju kuće radije otići vani na nekoliko godina raditi i pokušati živjeti, nego se mrcvartiti kao sestra koja ne izmaku snage, psihičke, fizičke i financijske.

sretno ti od srca, nadam se ćeš ti bolje proći
Fifika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 22:19   #374
Mi cekali tjedan dana u zg

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
neo1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 09:06   #375
Quote:
Fifika kaže: Pogledaj post
za kuću od cca 100 kvadrata meni su na više mjesta rekli ovako
- GD - 1000 kn
- infraktruktura - struja 67000 kn, voda 10 000 kn, plin 14 000 kn, komunalni doprinos 32 000 kn, sve cca - Zagrebačka županija je u pitanju

tako da je GD najmanji problem
Struja 67000 kn.

Znači zakupila bi 40 kW. Bravo za Vas
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 10:30   #376
vjerojatno u to racuna i kabel od ormarica do kuce, ali i razvod struje po cijeloj kuci.
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 12:24   #377
Quote:
mikislavac kaže: Pogledaj post
vjerojatno u to racuna i kabel od ormarica do kuce, ali i razvod struje po cijeloj kuci.
Ak je tak, onda joj ne štima račun plina i vode
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 09:28   #378
Da li mi netko može ovak prst oko izračunati sve troškove oko izdavanja građevinke, priključke, projekt za kuću od nekih 140 m2 za Zagreb?
Sve priključke bi trebalo povlačiti nekih 30-40 m
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 15:49   #379
Quote:
neo1234 kaže: Pogledaj post
Mi cekali tjedan dana u zg

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk

Upadam ko padobranac, al ne mogu si pomoc ma mi cekamo 3mjeseca,prosao onaj uvid za susjede i nista jos...

Neo1234, pretpostavljam da ste podnijeli e-zahtjev?

Jel moguce da je takva razlika u vremenskom periodu ovisno o nacini prijave..?!
Renderica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 09:41   #380
Imam pitanje, nije baš vezano za građ.dozvolu ali ne znam gdje da pitam.

Dakle imam stan u stambenoj zgradi koja je izgrađena 1996g. i nije legalizirana iako je upisana i u katastar i u gruntovnicu. Nije legalizirana jer je izgrađena jedna etaža previše(potkrovlje) u kojoj su dva stana. Pokrenuo se postupak legalizacije zgrade, odbijen je zahtjev..žalba itd..i došlo je sada do rješenja koje će izgleda biti pozitivno i zgrada će se legalizirati.
Mi(stanari) sada djelimo trošak elaborata i plaćamo "Naknadu za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru", ta naknada se dijeli i plaća prema vlasničkom udjelu u zgradi.

E sad, ono što me interesira, pošto vidim da nam slijedi obračun vodnog i komunalnog doprinosa individualno po stanovima, pošto meni ovaj čovjek koji je sve pokrenuo i vodi to nije uopće napomenuo ta dva troška, ja gledam malo po netu i za našu zgradu po m3 površini to ispada oko 260 000kn troška.
To se sada djeli po vlasničkom udjelu ili samo po broju stanova? Što ako ja odbijem uopće sudjelovat u legalizaciji, dali svejedno moram podmiriti taj trošak?
__________________
So never refuse an invitation, never resist the unfamiliar, never fail to be polite and never outstay the welcome. Just keep your mind open and suck in the experience. And if it hurts, you know what? It's probably worth it.
Cesc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.