Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2015., 20:52   #41
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Reci nam na koje granice Izraela miliš, na one kad su Adam i Eva protjerani iz Raja, na one od prije 5000 godina, one iz '48 ili one iz '67 itd. da znamo, kako ne bismo došli na klizav teren. Jer, ko zna? Možda za koju godinu u okviru ove teme budemo diskutovali o židovskim nasljeljima u Jordanu, oko Damaska itd.
uopće se ne radi o granicama. nego se radi o izuzetno dobrom filmu. kad odgledaš film, javi, pa ćemo raspravljat. do tada .

meni je taj film zanimljiv iz više razloga.

prvo, crni židovi. do tad samo čula za njih.
drugo, air lifting izuzetno dobro organiziran, tipično za izrael. kad je za njihove, sve daju. rado bih da se moj vlastiti narod tako bori za nas koji smo svuda po svijetu.
treće. i mi u europi imamo problema s rasizmom. kako oni u toj malenoj zemlji izlaze s time na kraj, ne znam. nek nam prodaju tajnu.
antilles is offline  
Old 06.04.2015., 21:37   #42
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
uopće se ne radi o granicama. nego se radi o izuzetno dobrom filmu. kad odgledaš film, javi, pa ćemo raspravljat. do tada .

meni je taj film zanimljiv iz više razloga.

prvo, crni židovi. do tad samo čula za njih.
drugo, air lifting izuzetno dobro organiziran, tipično za izrael. kad je za njihove, sve daju. rado bih da se moj vlastiti narod tako bori za nas koji smo svuda po svijetu.
treće. i mi u europi imamo problema s rasizmom. kako oni u toj malenoj zemlji izlaze s time na kraj, ne znam. nek nam prodaju tajnu.
Vjerovatno bi bio zanimljiv i meni da imam vremena i volje da ga pogledam. Ja ovdje ordiniram onako rekreativno iz čiste zabave i da se malo nadmudrujem. Moja upadica je vezana za sam okvir teme. Malo volim provicirat bez zle namjere, a i ne opijam se propagandom jer život je kratak.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 06.04.2015., 22:01   #43
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
uopće se ne radi o granicama. nego se radi o izuzetno dobrom filmu. kad odgledaš film, javi, pa ćemo raspravljat. do tada .

meni je taj film zanimljiv iz više razloga.

prvo, crni židovi. do tad samo čula za njih.
drugo, air lifting izuzetno dobro organiziran, tipično za izrael. kad je za njihove, sve daju. rado bih da se moj vlastiti narod tako bori za nas koji smo svuda po svijetu.
Je, baš bih volio da vidim koliko bi se Hrvata vratilo u Hrvatsku sve da im država pošalje avion ravno do kućnog praga.

Quote:
treće. i mi u europi imamo problema s rasizmom. kako oni u toj malenoj zemlji izlaze s time na kraj, ne znam. nek nam prodaju tajnu.
Pa i ne izlaze baš, etiopski Židovi su u dosta podređenom položaju.
ruka-slave is offline  
Old 06.04.2015., 22:25   #44
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Vjerovatno bi bio zanimljiv i meni da imam vremena i volje da ga pogledam. Ja ovdje ordiniram onako rekreativno iz čiste zabave i da se malo nadmudrujem. Moja upadica je vezana za sam okvir teme. Malo volim provicirat bez zle namjere, a i ne opijam se propagandom jer život je kratak.
nikakve veze s propagandom, politikom, ovim, onim. poruka je univerzalna.
kad budeš imao vremena, odgledaj. vrijedno je. naročito, ako si cinefile.
antilles is offline  
Old 06.04.2015., 22:27   #45
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
nikakve veze s propagandom, politikom, ovim, onim. poruka je univerzalna.
kad budeš imao vremena, odgledaj. vrijedno je. naročito, ako si cinefile.
Sve filmove koji mi se sviđaju već sam odgledao.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 06.04.2015., 22:54   #46
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Sve filmove koji mi se sviđaju već sam odgledao.
to sam i ja mislila. dok nisam danas odgledala: "and justice for all" (al pacino)

Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Je, baš bih volio da vidim koliko bi se Hrvata vratilo u Hrvatsku sve da im država pošalje avion ravno do kućnog praga.
ja se mislim vratit početkom 2016. bez aviona na pragu, vjerovao ili ne.

Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
a i ne izlaze baš, etiopski Židovi su u dosta podređenom položaju.
istina.
pitanje je, medjutim, koliko smo svi mi ostali spremni prihvatit crne i ostale drugačije boje ?
zato, svaka čast izraelcima.
antilles is offline  
Old 07.04.2015., 00:18   #47
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
to sam i ja mislila. dok nisam danas odgledala: "and justice for all" (al pacino)
Stari film. Ja uživam u režiji Davida Leana.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 07.04.2015., 01:35   #48
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
istina.
pitanje je, medjutim, koliko smo svi mi ostali spremni prihvatit crne i ostale drugačije boje ?
zato, svaka čast izraelcima.
Akademičarka E. Šohat, temeljem vlastitog iskustva preseljenja iz Bagdada u Izrael, navodi da je adaptacija protekla traumatično jer je arapska jevrejska zajednica bila izložena diskriminacijama i predrasudama o inferiornosti od strane aškenaskih upravitelja i evropskih Jevreja. Šohat kod potonjih ističe izrazito šovinistički pristup stavljanja u ulogu „civilizatora“ što se odrazilo na surov tretman jevrejskih pridošlica iz Azije i Afrike, nabrajajući pritom ksenofobne ispade u vidu nazivanja iračkih Jevreja „prljavim i smrdljivim Iračanima“, nasilne rituale sapunanja tzv. obojenih Jevreja, prisilno šišanje zulufa kod jemenskih Jevreja što je smatrano obeščašćenjem, te intenzivno korištenje DDT-a na zdravoj djeci zbog potencijalnih „tropskih bolesti“ što je godinama kasnije negativno utjecalo na njihovo zdravstveno stanje. Socio-ekonomski i politički dispariteti između aškenaskih i mizrahijsko-sefardskih Jevreja doveli su 1950-ih do redovitih nereda, čak i međusobnih nasilnih okršaja (zbog čega su osnovane Crne pantere).

Izvor: Shohat, Ella Habiba (2002.). "A Reluctant Eulogy: Fragments from the Memories of an Arab-Jew". u: Abdo-Zubi, Nahla; Lentin, Ronit. Women and the Politics of Military Confrontation: Palestinian and Israeli Gendered Narratives of Dislocation. New York: Berghahn Books. str. 262.-278.

To je ono što kaže struka. Židovska, izraelska.
Filmići, Hollywood i ino su nešto drugo.
napadide is offline  
Old 07.04.2015., 07:14   #49
Quote:
napadide kaže: Pogledaj post
surov tretman jevrejskih pridošlica iz Azije i Afrike, nabrajajući pritom ksenofobne ispade u vidu nazivanja iračkih Jevreja „prljavim i smrdljivim Iračanima“, nasilne rituale sapunanja tzv. obojenih Jevreja, prisilno šišanje zulufa kod jemenskih Jevreja što je smatrano obeščašćenjem, te intenzivno korištenje DDT-a na zdravoj djeci zbog potencijalnih „tropskih bolesti“ što je godinama kasnije negativno utjecalo na njihovo zdravstveno stanje. .
Jako često se čuje kako "pravi Hrvati" ,one bosanske, nazivaju

-bosančugama- . Inače europski Jevreji su u Izraelu već zatekli domicilne

Jevreje Sefarde. A to za sapunanje je previše čak i od akademičarke,

pa nisu ih drugi kupali i sapunali valda.

Zulufe inače nose i Askenazi. Jedino ih (u ono doba) nisu nosili sekularni

pripadnici Judaizma.

DDT- se koristio planetarno jer se nije znalo za njegovu štetnost.

Falashi ( etiopski Jevreji), kao i oni iz Jemena imaju svoje mijesto u

Izraelu. Ne kažem daproblemanije bilo ali sve je to u granicama normale.
Yehudi du Nuvas is offline  
Old 07.04.2015., 07:52   #50
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
uopće se ne radi o granicama. nego se radi o izuzetno dobrom filmu. kad odgledaš film, javi, pa ćemo raspravljat. do tada .

meni je taj film zanimljiv iz više razloga.

prvo, crni židovi. do tad samo čula za njih.
drugo, air lifting izuzetno dobro organiziran, tipično za izrael. kad je za njihove, sve daju. rado bih da se moj vlastiti narod tako bori za nas koji smo svuda po svijetu.
treće. i mi u europi imamo problema s rasizmom. kako oni u toj malenoj zemlji izlaze s time na kraj, ne znam. nek nam prodaju tajnu.
Krajnje je pogrešno etiopljane smatrati crncima jer oni to nisu.

Jesu tamniji od random bijelca, ali ništa više nego što su svijetliji od random crnca.
Njihova fizionomija je također mix, a njihova lica ne nose isključivo obilježja crne rase.

Imaš takvih i arapa hejbet i ne smatraju se crncima. Većina swahili kulture je takva, a i dosta arapa sa poluostrva...


Dakle, Etiopljani i muslimanske swahili zajednice na obalama istočne Afrike sve do JAR-a se ne mogu smatrati crncima.
RIOBOSS is offline  
Old 07.04.2015., 09:52   #51
Israel Aerospace Industries is engaged in high-tech manufacturing for the F-35 fighter jet project.
http://www.jpost.com/HttpHandlers/Sh...16&h=530&w=758
Yehudi du Nuvas is offline  
Old 07.04.2015., 10:12   #52
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
..
etiopijski židovi, tzv. falashas. fascinantna priča i jednako fascinantan film (dobio više nagrada), airlifting etiopijskih židova 1984., operacija "moses".

Live and become. (va, vis and deviens)
kad budete imali vremena (2h30), preporučam svima koje zanimaju izrael i povijest. francuski film, al ovdje imate engl. subtitles.
https://www.youtube.com/watch?v=bLb0E0zxMiE
Odličan film, bio je na HRT3 prošle godine (Kod nas su naslov preveli kao "Postani čovjek").
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Old 07.04.2015., 20:14   #53
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Krajnje je pogrešno etiopljane smatrati crncima jer oni to nisu. .... /
niti ne smatram.
samo sam skratila, da uštedim vrijeme sebi i drugima. simple as that.


Quote:
Guns of Brixton kaže: Pogledaj post
Odličan film, bio je na HRT3 prošle godine (Kod nas su naslov preveli kao "Postani čovjek").
ja bih to prevela s: "idi i postani" (ostalo mi se čini suvišno).

je, odličan film.
potiče na razmišljanje bez obzira na vjeru, tj. jesi li, ili nisi, židov.
npr. i sami imamo brojnu dijasporu po svijetu, skoro ravnu židovskoj. en+, ima nas koji smo se toliko selili da više ne znamo šta zovemo "doma". svuda smo doma, a istovremeno, nigdje nismo doma. .
antilles is offline  
Old 08.04.2015., 10:10   #54
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
niti ne smatram.
samo sam skratila, da uštedim vrijeme sebi i drugima. simple as that.


ja bih to prevela s: "idi i postani" (ostalo mi se čini suvišno).

je, odličan film.
potiče na razmišljanje bez obzira na vjeru, tj. jesi li, ili nisi, židov.
npr. i sami imamo brojnu dijasporu po svijetu, skoro ravnu židovskoj. en+, ima nas koji smo se toliko selili da više ne znamo šta zovemo "doma". svuda smo doma, a istovremeno, nigdje nismo doma. .
Doma si tamo gdje se osječaš dobro i gdje živiš sa svojom familijom.
mikoli is offline  
Old 08.04.2015., 20:17   #55
Zašto Izrael mrzi multikulturalizam?
Brundlefly is offline  
Old 08.04.2015., 20:23   #56
Quote:
Yehudi du Nuvas kaže: Pogledaj post
Jako često se čuje kako "pravi Hrvati" ,one bosanske, nazivaju

-bosančugama- . Inače europski Jevreji su u Izraelu već zatekli domicilne

Jevreje Sefarde.
A to za sapunanje je previše čak i od akademičarke,

pa nisu ih drugi kupali i sapunali valda.

Zulufe inače nose i Askenazi. Jedino ih (u ono doba) nisu nosili sekularni

pripadnici Judaizma.

DDT- se koristio planetarno jer se nije znalo za njegovu štetnost.

Falashi ( etiopski Jevreji), kao i oni iz Jemena imaju svoje mijesto u

Izraelu. Ne kažem daproblemanije bilo ali sve je to u granicama normale.
da jesu,i to cak njih 5000 tisuca
balkanunited is offline  
Old 08.04.2015., 20:25   #57
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Krajnje je pogrešno etiopljane smatrati crncima jer oni to nisu.

Jesu tamniji od random bijelca, ali ništa više nego što su svijetliji od random crnca.
Njihova fizionomija je također mix, a njihova lica ne nose isključivo obilježja crne rase.

Imaš takvih i arapa hejbet i ne smatraju se crncima. Većina swahili kulture je takva, a i dosta arapa sa poluostrva...


Dakle, Etiopljani i muslimanske swahili zajednice na obalama istočne Afrike sve do JAR-a se ne mogu smatrati crncima.
Za Etiopiju se slažem, za sve južnije već ne.

Zanimljivo bi bilo pogledati koliko su Tutsi u Ruandi danas slični nekim narodima Etiopije, ili je to samo mit da su od tamo došli.
Iako, prošla su i stoljeća i narodi su se mješali.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 08.04.2015., 23:26   #58
Quote:
Brundlefly kaže: Pogledaj post
Koliko god bila tehnološki napredna, Izrael je ipak samo mala ksenofobična država. I nacistička Njemačka je bila tehnološki među najnaprednijim državama, a znamo kakvo je to društvo bilo bolesno.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 09.04.2015., 07:41   #59
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Koliko god bila tehnološki napredna, Izrael je ipak samo mala ksenofobična država. I nacistička Njemačka je bila tehnološki među najnaprednijim državama, a znamo kakvo je to društvo bilo bolesno.
RH je samo mala ksenofobična država a nije niti tehnološki napredna.
Yehudi du Nuvas is offline  
Old 09.04.2015., 08:11   #60
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
niti ne smatram.
samo sam skratila, da uštedim vrijeme sebi i drugima. simple as that.


ja bih to prevela s: "idi i postani" (ostalo mi se čini suvišno).
Vjerovatno (u ovom slučaju, bar) neki kompromis između šta vjernijeg prijevoda i nečeg konkretnijeg, dramatičnijeg, šta će privuć gledatelje. Ovo makar nije promašilo duh filma, ono šta ponekad naprave komercijalne tv postaje zna bit cirkus.
(Ima tema na fhr)
Quote:
potiče na razmišljanje bez obzira na vjeru, tj. jesi li, ili nisi, židov.
npr. i sami imamo brojnu dijasporu po svijetu, skoro ravnu židovskoj. en+, ima nas koji smo se toliko selili da više ne znamo šta zovemo "doma". svuda smo doma, a istovremeno, nigdje nismo doma. .
O našoj dijaspori neki Hrvati koji emigriraju kažu da je najbolja za izbjeć.
Žao mi je što je tako (ako je tako).
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.