Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2015., 12:05   #1
Obiteljsko nasilje

Poznanica mi dobila uvjetnu kaznu od 3 mjeseca zbog obiteljskog nasilja.

Ona je prekinula s dečkom s kojim je živjela godinu dana. On ju je toliko ošamario da je pala na pod, pobjegla je u drugu sobu, zvala policiju i čekala da dođu.

Oboje su dobili jednaku kaznu - on zbog nasilja, ona zbog verbalnog nasilja jer je on izjavio da je vikala na njega. On je imao pravo na izjavu pred sutkinjom, ona nije. Kaže da je samo imala pravo na repliku.

Ono što mene zanima (jer sam šokirana ovakvim raspletom situacije i obećala sam da ću joj pomoći) je ima li ona elemenata za žalbu na presudu zbog toga što se nije imala pravo braniti i zbog toga što su njih dvoje živjeli samo godinu dana skupa i to nije izvanbračna zajednica (pa ne bi trebalo niti biti nasilje u obitelji)?
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 12:41   #2
Quote:
Éowyn FTW kaže: Pogledaj post
Poznanica mi dobila uvjetnu kaznu od 3 mjeseca zbog obiteljskog nasilja.

Ona je prekinula s dečkom s kojim je živjela godinu dana. On ju je toliko ošamario da je pala na pod, pobjegla je u drugu sobu, zvala policiju i čekala da dođu.

Oboje su dobili jednaku kaznu - on zbog nasilja, ona zbog verbalnog nasilja jer je on izjavio da je vikala na njega. On je imao pravo na izjavu pred sutkinjom, ona nije. Kaže da je samo imala pravo na repliku.

Ono što mene zanima (jer sam šokirana ovakvim raspletom situacije i obećala sam da ću joj pomoći) je ima li ona elemenata za žalbu na presudu zbog toga što se nije imala pravo braniti i zbog toga što su njih dvoje živjeli samo godinu dana skupa i to nije izvanbračna zajednica (pa ne bi trebalo niti biti nasilje u obitelji)?


Ovako
Ona , a i svatko drugi, ima pravu na žalbu u roku od 15 dana od prijema iste
To, ima li ta žalba osnove, utvrđuje sud
O tome radi li se o Obiteljskom nasilju već je odlučio podnositelj optužnog prijedloga, dakle nadležna policijska postaja čiji su predstavnici izašli na intervenciju. Čim je temeljem toga održano ročište, znači da se radi o Obiteljskom nasilju, i to se neće osporavati. definiranje izvanbračne zajednice neće i ne može osporiti obiteljsko nasilje
To da se nije imala pravo braniti naprosto nije istina

Vjerojatno su bili pozvani kao prvo i drugookrivljeni. Treba vidjeti zapisnik s ročišta
ne znam o kojem se sudu radi?
ako je prekršajni u Zagrebu, kategorički tvrdim da je nešto pobrkala
nažalost sam tamo doma kao svjedok i(ili Žrtva) u slučajevima Obiteljskog nasilja

savjet 1
preseli ovu temu na Život u dvoje, tamo ti se više prati nasilje u obitelji i veće su ti šanse da dobiješ kompetnetnije komentare
savjet 2
pomoglo bi da znamo radi li se možda o kaznenoj prijavi
naime, od lipnja se obiteljsko nasilje tretira i kao kazneno djelo, pa treba znati na kojem je sudu bili suđenje
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 13:29   #3
Quote:
Éowyn FTW kaže: Pogledaj post
ima li ona elemenata za žalbu na presudu zbog toga što se nije imala pravo braniti i zbog toga što su njih dvoje živjeli samo godinu dana skupa i to nije izvanbračna zajednica (pa ne bi trebalo niti biti nasilje u obitelji)?
Nasilje u obitelji odnosi se na nasilje nad bliskim osobama koje su članovi obitelji, bivši bračni ili izvanbračni drug ili istospolni partner i osobe koje žive u zajedničkom kućanstvu.
Pravo na obranu je temeljno načelo kaznenog postupka zajamčeno Ustavom i ukoliko osoba smatra da joj je bilo uskraćeno, ima pravo na žalbu, što je uostalom i navedeno u uputi o pravnom lijeku u presudi po kojoj je proglašena krivom.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 13:35   #4
Ne znam detalje jos, samo ovo sto sam napisala. Vjerojatno cu se danas vidjeti s njom.

Ono sto je meni apsurdno je da je ona dobila potpuno jednaku kaznu kao on koji ju je fizicki napao i od koga se morala skrivati zakljucana u sobi. I to zato sto je vikala na njega u trenutku kad ju je napadao.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 13:53   #5
Quote:
Éowyn FTW kaže: Pogledaj post
Ne znam detalje jos, samo ovo sto sam napisala. Vjerojatno cu se danas vidjeti s njom.

Ono sto je meni apsurdno je da je ona dobila potpuno jednaku kaznu kao on koji ju je fizicki napao i od koga se morala skrivati zakljucana u sobi. I to zato sto je vikala na njega u trenutku kad ju je napadao.
Kužim, ali nije nasilje samo fizičko, nego i (citiram sa stranice MUP-a) "psihičko nasilje, odnosno primjena psihičke prisile koja je prouzročila osjećaj straha, ugroženosti, uznemirenosti ili povrede dostojanstva, verbalno nasilje, verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim imenima ili na drugi način grubo verbalno uznemiravanje, uhođenje ili uznemiravanje preko svih sredstava za komuniciranje ili preko elektroničkih i tiskanih medija ili na drugi način ili komuniciranja s trećim osobama". Pretpostavljam da se radilo o boldanom tj da je on to tako prezentirao na sudu.
http://www.mup.hr/1129.aspx
PS ti bez uvida u presudu zapravo ne možeš ništa zaključiti vezano uz pitanja koja si postavila, osim na osnovi onog što ti je ona rekla.

EDIT: a ovo je van svake pameti
http://www.jutarnji.hr/istukao-me--r...-kuna/1057307/
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 14:20   #6
Policija, a i sud, postupaju u takvim slučajevima po uhodanom obrascu
Ako nema svejdoka, ili materijalnih tragova (snimke nisu dokaz!?!), a oboje su učesnici i oboje su opzuženi, svatko dobije jednaku kaznu (rjeđe) ili se oboje oslobode radi nedostatka dokaza (ćešće)

nećeš ništa postići, ni ti ni ona
nek odradi tu kaznu, bolje da je uvjetna, nego novčana, 3 mjeseca brzo prođe
uostalom, kakav je to dečko koji je šamara????
meni je na drugom topicu to bio svaki drugi post, kad sam se žalio na obiteljsko nasilje
sam si si birao ženu
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:11   #7
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
P
nek odradi tu kaznu, bolje da je uvjetna, nego novčana, 3 mjeseca brzo prođe
Novčana je do soma kn, ali ne znam samo hoće li ona nakon toga biti registrirani obiteljski nasilnik
Ja se baš ne bih tako lako dala otkantati radi tuđe krivnje
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:16   #8
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Novčana je do soma kn, ali ne znam samo hoće li ona nakon toga biti registrirani obiteljski nasilnik
Ja se baš ne bih tako lako dala otkantati radi tuđe krivnje
Novčana je od soma pa nadalje + 300kn sudski troškovi
Biti će registrirani...tri godine pa se briše.
Na žalost ni žalbom vjerojatno ništa neće promjeniti...ovo je već dugo uvriježena praksa ...kazniti oboje bez obzira
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:38   #9
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Novčana je od soma pa nadalje + 300kn sudski troškovi
U pravu si, ali ne znamo po kojem zakonu je kažnjena. U Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji stoji:
Član obitelji koji počini nasilje iz članka 4. ovoga Zakona kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 90 dana. Ali možda je i po Kaznenom Zato velim, treba vidjeti što piše u presudi.
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Biti će registrirani...tri godine pa se briše.
Na žalost ni žalbom vjerojatno ništa neće promjeniti...ovo je već dugo uvriježena praksa ...kazniti oboje bez obzira
E vidiš, to je shit, da je ona registrirana kao takva samo zato jer je vikala dok ju je on mlatio Mislim da to nije ni u slučajevima narušavanja javnog reda i mira.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:42   #10
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
E vidiš, to je shit, da je ona registrirana kao takva samo zato jer je vikala dok ju je on mlatio Mislim da to nije ni u slučajevima narušavanja javnog reda i mira.
nije mi nikako jasno na temelju čega je ona osuđena za verbalno nasilje (osim ako nije priznala, snimak ili svjedoci) - kako bi on to dokazao?

po toj logici i ja mogu prijaviti tebe, na primjer, za verbalno nasilje i eto te u registru.
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:43   #11
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
U pravu si, ali ne znamo po kojem zakonu je kažnjena. U Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji stoji:
Član obitelji koji počini nasilje iz članka 4. ovoga Zakona kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 90 dana. Ali možda je i po Kaznenom Zato velim, treba vidjeti što piše u presudi.


E vidiš, to je shit, da je ona registrirana kao takva samo zato jer je vikala dok ju je on mlatio Mislim da to nije ni u slučajevima narušavanja javnog reda i mira.
Znam sve...rekoh samo da je to već dugo praksa
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:45   #12
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Znam sve...rekoh samo da je to već dugo praksa
Gore sam stavila link na članak s naslovom "Istukao me, rekla sam mu da je budala, meni kazna 6000, a njemu 1000 kuna' "
Nekad čovjek ne može vjerovati u kakvom svijetu živimo. Ali pravo i pravda često nisu ni blizu jedno drugome, češće su u suprotnosti.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:46   #13
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Gore sam stavila link na članak s naslovom "Istukao me, rekla sam mu da je budala, meni kazna 6000, a njemu 1000 kuna' "
Vidjela sam i što reći
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:54   #14
Quote:
poison.Ivy kaže: Pogledaj post
nije mi nikako jasno na temelju čega je ona osuđena za verbalno nasilje (osim ako nije priznala, snimak ili svjedoci) - kako bi on to dokazao?

po toj logici i ja mogu prijaviti tebe, na primjer, za verbalno nasilje i eto te u registru.
Nemam pojma Znam samo da ima neka fora kad se ljudi svađaju (to je što se tiče prekršaja protiv javnog reda i mira) ako su otvorena vrata onda su krivi.
A ovo mi baš i nije jasno. Moguće da je priznala da je vikala. Ili je netko od susjeda čuo pa svjedočio.
Premalo je podataka u uvodnom postu da bi mogli nešto zaključiti, osim ako je ovo bilo presudno:
Quote:
Éowyn FTW kaže: Pogledaj post
ona zbog verbalnog nasilja jer je on izjavio da je vikala na njega.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 16:43   #15
1.priznala je u dokaznom postupku(policiji ili na raspravi)
2.svjedocili su susjedi,ili cak i sami policajci ako su dosli po pozivu
3.samo njegova izjava nije i ne moze biti dokaz ni na kaznenom ni prekrsajnom sudu
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 18:23   #16
Dakle ako mene netko izmlati i bojim se za svoj zivot, policiju mogu zvati samo u slucaju da sam 100% sigurna da me nema cime teretiti inace mogu racunati na kaznenu prijavu?

I cisto hipotetski, smijem se braniti udarcima (nuzna obrana, jel), ali mi je pametnije da pritom sutim i pazim da ga ne uvrijedim?

Netko je pitao kakav je to decko. Prvi put je podigao ruku na nju i to u trenutku kad je prekinula s njim. Cura je pobjegla u drugu sobu i zvala policiju.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 19:00   #17
Strašno mi je ovo i čitati.

No, na žalost, u našem sudstvu samo riječ puno štete napravi. Znam za primjer gdje je susjeda, starija gospođa, optužila svojeg susjeda, tada jedva punoljetnog, da joj je prijetio smrću samo da napakosti njegovim roditeljima. Njezin muž koji je bio 50m dalje je svjedočio i tužiteljica je digla optužnicu ignorirajući zdrav razum. Na prvom ročištu je sve srušeno sa pitanjem - vi mene ne čujete tu udaljeni 2 i pol metra od mene, a čuli ste što je optuženi rekao vašoj supruzi sa 50 m?

Eo, moj savjet tvojoj prijateljici bi bio da definitivno uzme odvjetnika, bez odgađanja. Čuo sam mnogo primjera gdje su ljudi, znajući da nisu krivi, olako pristupili optužbama na svoj račun i ne uzimali pravnu pomoć. Svi su redom u nekoj mjeri osuđeni...
mužjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 20:21   #18
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
U pravu si, ali ne znamo po kojem zakonu je kažnjena. U Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji stoji:
Član obitelji koji počini nasilje iz članka 4. ovoga Zakona kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 90 dana. Ali možda je i po Kaznenom Zato velim, treba vidjeti što piše u presudi.
Kažnjeni su po obiteljskom a ne po kaznenom.
Sud može dosudit kaznu zatvora kako stoji u zakonu a istu kaznu može pretvorit u uvjetnu na određeni rok.

Quote:
Éowyn FTW kaže: Pogledaj post
Dakle ako mene netko izmlati i bojim se za svoj zivot, policiju mogu zvati samo u slucaju da sam 100% sigurna da me nema cime teretiti inace mogu racunati na kaznenu prijavu?
Možeš je zvat u svakom slučaju a poslije će se utvrdit da li si i ti po nečemu kriva.Obiteljski zakon ne tolerira ni vikanje između gore navedenih subjekata.Nije kaznena nego prekršajna.

Žalit na presudu se može i zbog kazne i zbog toga jer nije imala pravo na obranu.Ako je vikala onda nema potrebe za žalbom jer je kazna uvjetna.Ako nije i ne postoje dokazi da nije onda nek se žali.Suci u ovakvim slučajevima (bez svjedoka) poderu oboje i tjeraj dalje.

Žalba bi išla po čl.194 st.1 toč.1 http://www.zakon.hr/z/52/Prekršajni-zakon
Objašnjeno u čl.195 st.2
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 03.11.2015. at 20:32.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 09:36   #19
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Kažnjeni su po obiteljskom a ne po kaznenom.
Sud može dosudit kaznu zatvora kako stoji u zakonu a istu kaznu može pretvorit u uvjetnu na određeni rok.
U svim postupcima vezanim za nasilje u obitelji prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, primjenjuju se odredbe Prekršajnog zakona, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o sudovima za mladež.
Ne znam koje bi to bile odredbe Obiteljskog zakona u kojima su sankcije pa te molim ako možeš napisati prema kojem članku Obiteljskog zakona tvrdiš da su kažnjeni
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 16:04   #20
Situacija ovakva.
Moja majka je zapravo dugi niz godina bila ponajviše moj verbalni zlostavljač. Situacija je nakon mog preseljenje ( zajednički život pa udaja)prolazia razne faze,ali njeni ispadi su ovisno o njenom psihičkom stanju bili manji ili veći ili ih u nekim fazama nije ni bilo. sve sam podnosila iako teško.Ona dugi niz godina pije kojekave antidepresive,ali nikada nije na pravilini konkretan način liječila svoja stanja. SVe to što nam je ona pričala nije držalo baš vodu i gotovo sam sigurna da njenje psihološke dijagnoze nisu kvalitetno postavljene.
Krajem ovog ljeta stanje se vidno pogoršalo,posvadila se sa dobrim dijelom ostale obitelji,izvrijeđala koga god je stigla,svima pametovala oko njihovoh života,mene na momente kao nikada prije vrijeđala. Znajući kako regaira na ikakav savjet nismo joj ništa govorili,izbjegavali svađe iako bi ih ona na ovaj ili onaj način izazvala.Pokušala okrenuti mog muža protiv mene i slična glupšosti.
Nakon niza negodnih situacija kada sam već nakon svakog telefonskog razgovora, i susreta s njoim tresla se i plakala,suprug i ja smo odlučili probati dati ultimatum ili nek se ide liječiti ili nema kontakta osobiti samnom,a unučad može viđati samo uz njegov nadzor. Otišli njenom doktoru,upozorili ga na sve i da je spominjla suicid ne samo nama negi i drugim ljudima. Drugi dan mi je došla na posao donjela neki poklon koji mi je namjenila za useljenje u novi stambeni objekat ( koji mi ne treba i totalno je nepotreban-bačen novac,a i tamo ćemo se useliti tek za par godina) ,lupila me,pljunula i rekla mi da me se odriče. Sa poklonom je bilo i pismo puno uvreda koje mi je tak i tak pričala cijeli moj život.
Sramota i šok koji sam doživla tog dana su nemjerljivi. Na preporuku psihologa za dva dana sam zajedno sa mužem napad prijavila policiji,uzeta je izjave jednog svjedoka.
Nepotrebno je pisati kako se osjećam i kroz što prolazim. Kontakti nakon toga sa njom ima samo moj suprug preko poruka koje su uglavnom bezobrazne i vrijeđajuće i dolazila je do moje kolegice s posla preko nje poslala meni poruku kako ona ide kod pravobraniteljice za djecu,na socijalni rad oko viđanja unuka i još ju zvala telefonom za tjedana dana.
Policija je bila kod nje nakon 10tak dana,nakon toga je bila opet negodna preko poruka.
Znam da si traži odvjetnika za to kada ćemo doći na prekršajni sud.
Ono i jedino što ja želim je da se ona ide liječiti i tada će imati našu potporu,tako smo joj i rekli.
Ne želim se sresti s njom na sudu pa me zanima što trebam napraviti da dam pisanu izjavi i da se na sudu pojavi moj suprug.

Njena imovina mi ne treba,spremna sam sudjelovati u njenom liječenju,ali više nisam mogla dopustiti da moje zdravlje trpi.
Majka sam i bitno mi da budem najbolja moguća majka svojoj djeci,a ovako sam bila na putu da skrpz izludim.
Inače bili smo ina socijanom radu sa zahtjevom da se njeno stanje provjeli jer da ona stvarno psihički nije dobro-otpili su baas,zahtjev nisu željeli na i zaprimiti,ponovo kod njenog doktora koji nema baš sluha za ono što pričamo.
Ispričama se ako sam nesuvisla,ali sve mi je jako osjetljivo.
Dosta godina mojoj majci i financijski pomažemo,svašto smo trpili u nadi da će ipak nekako krenuti na bolje-što se na momente i činilo i kako bi djeca imala nekakv odnos sa bakom.
kućica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:17.