Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2009., 15:37   #1
Smije li se iz zemlje iznijeti novac radi kupnje necega

Dakle, dragi svi koji se razumijete-

zanima me da li je dozvoljeno iznijeti novac iz zemlje da bi se kupila npr. nekretnina u nekoj drugoj zemlji EU i kako je to regulirano?
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 21:11   #2
Odi na www.hnb.hr i tamo malo pogledaj propise.
No, sve se liberalizira 1.1.2010.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 22:25   #3
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Odi na www.hnb.hr i tamo malo pogledaj propise.
No, sve se liberalizira 1.1.2010.
smije...uz urednu dokumentaciju (kupoprodajni ugovor) i potvrdu o placenom porezu koju predocis banci prilikom transfera.

iako... moguce da naletis na sitne probleme u banci jer to bas i nije svakodnevan posao pa svaka curicka na shaltru to bas i ne zna
__________________
kad stane kisa, ponekad se vide i zvijezde
strelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 13:23   #4
Mozete li me uputiti koji propis gledati, tamo je previse toga i ne znam sto bih gledala?

Radi se o kupnji kuce i udjela u firmi. E sad kome se plaća porez za kupnju kuce? Nasoj poreznoj upravi? Kakve oni veze s tim imaju? A ako iznesem novac iz zemlje u torbi, porez se ne treba platiti jer ova drzava nikad ne bi doznala nista o tom vlasnistvu.

A za kupnju udjela u firmi?
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 21:22   #5
Quote:
m_milica kaže: Pogledaj post
Mozete li me uputiti koji propis gledati, tamo je previse toga i ne znam sto bih gledala?

Radi se o kupnji kuce i udjela u firmi. E sad kome se plaća porez za kupnju kuce? Nasoj poreznoj upravi? Kakve oni veze s tim imaju? A ako iznesem novac iz zemlje u torbi, porez se ne treba platiti jer ova drzava nikad ne bi doznala nista o tom vlasnistvu.

A za kupnju udjela u firmi?
...malo si pogresno shvatila. nema potrebe za iznosenjem nofca u torbi a i nepotrebno je. ne placas nikakav porez ovdije (nemas na sto), samo ti treba potvrda da si ovdije podmirila sva dugovanja drzavi oliti porez...(a mozda i jos nekaj sto je propisano zakonom)

ev..dio iz deviznog zakona

Zaštita izravnih ulaganja


Članak 21.


Rezident može doznačiti sredstva u inozemstvo radi stjecanja vlasništva nad nekretninama u inozemstvu ako je podmirio zakonom propisane obveze.


(za firmu ti ne znam)
__________________
kad stane kisa, ponekad se vide i zvijezde
strelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 21:58   #6
Thx!
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 20:06   #7
Rezident .....


Vec sam nekoliko puta googlovo, bez uspjeha, meni nerazumljivo objasnjenje rezidenta i ne rezidenta ... molio bi da mi netko nacara

Ovako, osoba zivi i radi legalno u inozemstvu, hrvatski drzavljanin, u posjedu putovnice + osobne, ima prijavljenu adresu u HR (prebivaliste ili boravak ?? - i ta razlika mi je ne jasna !!), zadrzava se u kalendarskoj godini max. 70 dana u hrvatskoj, posjeduje novcani kapital u jednoj hrvatskoj banci,..... kako se njega tretira, osim gastarbeitera, rezidentom ili ne rezidentom?

thx u naprijed
__________________
Nekve osobe kupuju si od novaca, kojeg nemaju, stvari, koje ne trebaju, samo da imponiraju drugima, koje ne vole.
Seminom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 20:13   #8
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Odi na www.hnb.hr i tamo malo pogledaj propise.
No, sve se liberalizira 1.1.2010.
To bi onda po izmjeni zakona clanka 36 od 1.1.2010 znacilo da se bez nekve procedure moze jednostrani prijenosi imovine izvrsiti?? - ili sam si to krivo protumacio?
__________________
Nekve osobe kupuju si od novaca, kojeg nemaju, stvari, koje ne trebaju, samo da imponiraju drugima, koje ne vole.
Seminom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 11:54   #9
Quote:
Seminom kaže: Pogledaj post
Rezident .....


Vec sam nekoliko puta googlovo, bez uspjeha, meni nerazumljivo objasnjenje rezidenta i ne rezidenta ... molio bi da mi netko nacara

Ovako, osoba zivi i radi legalno u inozemstvu, hrvatski drzavljanin, u posjedu putovnice + osobne, ima prijavljenu adresu u HR (prebivaliste ili boravak ?? - i ta razlika mi je ne jasna !!), zadrzava se u kalendarskoj godini max. 70 dana u hrvatskoj, posjeduje novcani kapital u jednoj hrvatskoj banci,..... kako se njega tretira, osim gastarbeitera, rezidentom ili ne rezidentom?

thx u naprijed
Rezident sa nerezidentnim pravima. Razliku između tih pojmova ne određuje državljanstvo več mjesto boravka. Kako ima hrvatske dokumente sa hrvatskom adresom ne može biti nerezident, ali mu rad i boravak u inozemstvu (naravno, prijavljen, sa važečim dokumentima) daje nerezidentna prava.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 19:26   #10
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Rezident sa nerezidentnim pravima.
Hvala na odgovoru.

Izvini ali tu varijantu jos nisam procitao. To objasnjenje mi zvuci paradoksno kao "zena koja je malo trudna" !!
__________________
Nekve osobe kupuju si od novaca, kojeg nemaju, stvari, koje ne trebaju, samo da imponiraju drugima, koje ne vole.
Seminom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 21:14   #11
I je i nije. Kao hrvatski državljanin sa hrvatskim dokumentima i adresom ti si rezident. Ali ako radiš u inozemstvu sa urednom prijavom boravka, imaš i nerezidentna prava. Ako radiš, primaš i nekakvu plaću, dakle treba ti nekakav račun u inozemstvu. Kako hrvatski građani ne smiju u inozemstvu imati otvorene račune, stoga takvi imaju i nerezidentna prava. Na njih se ujedno ne odnose ni restrikcije prema rezidentima vezane uz prijenose novca u inozemstvo..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:44.