Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2007., 20:16   #1881
Quote:
Takodjer, po pitanju hanefiske pravne skole, ta, nema potrebe da ovdje mijesas hanefisku pravnu skolu jer i sam dolazim iz sredine gdje se praktikuje hanefiska pravna skola, tj., mezheb i ne vidim da igdje hanefiski mezheb preferira to sto si ti tvrdio - da je Muhammed, s.a.w.s. stvoren 40.000 godina prije bilo cega i da je sve zbog njegovog nura tj., svjetlosti. I kad bi to i bilo u hanefiskom mezhebu, ta, mi nismo slijepci pa da slijedimo jedan mezheb na slijepo, jer ako pri tome nema dokaza iz Kur'ana i Sunneta, onda se to jednostavno i nedvosmisleno odbija, odbacuje kao neosnovano i netacno.
Mislio sam i to sam jasno napisao da se iz pitanja vezana za fikh primjenjuje Hanefijska pravna škola. Tako smo se prilikom pokretanja ove teme dogovorili nas nekolicina muslimana. A da odgovori druge pravne škole moraju biti naglašeni.
Derviš is offline  
Old 06.02.2007., 20:24   #1882
Quote:
Dalje, kazes da te ne diram, a da ni ti mene ne diras. Ovdje nije 'diranje' tebe, a ni s tvoje strane 'diranje' mene, vec ovdje je u pitanju islam. Znamo dobro da je islam i tvoja i moja vjera i da moramo o njoj da pricamo ono sto je istina, za sto postoje dokaze, a ne slijediti nesto slijepo od ovog ili onog sejha bez gledanje u dokaze casnog Kur'ana i Sunneta Allahova Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem.
Mislim da se trebaš malo opustit.

Da se vratim namazu.

Da sam upoznao Islam bez sufijskih uputa i podrške, vjeruj mi da ga nikad ne bi primio.
Jer kažu i Katolici da se mora ovo i ono i da je to Bog naredio.
Isto tvrde i Židovi.
Hindusi....
I svi se pozivaju na Knjige jer u knjizi piše ...na toj i toj strani...
Derviš is offline  
Old 07.02.2007., 19:27   #1883
Quote:
Musliman.hr kaže:
Once pita.



Prvi poslanik bio je Adem a.s. a posljednji Muhammed s.a.v.s..Međutim treba znati da je Muhammed s.a.v.s stvoren prije bilo čega drugog na 40 hiljada god. te da je od njegova nura(svjetla)stvoreno sve ostalo.
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Whaaaaaaaaat ???

Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren prije 40 HILJADA godina bilo cega stvorenog ? Hello, da li smo ovo pisali u pijanom stanju ili pak iz neznanja u trijeznom stanju ?!

Kakvo je ovo vjerovanje koje se nudi ovdje ljudima ?

Muhammed, s.a.w.s., zna se kad je rodjen i to je to, a nije on stvoren prije bilo cega drugog, ali jeste stvoren onda kada je i stvoren odnosno rodjen, sallallahu alejhi we sellem, i jeste najodabraniji covjek ljudskog roda i svega stvorenoga, jeste bio najavljen kod prijasnjih objava i Poslanika, Musa'a i Isa'a, alejhimusselam. Medjutim, to ne znaci da je Muhammed, s.a.w.s, bio stvoren bilo cega na 40 hiljada godina prije, jer je prijasnjim Poslanicima objavio Allah da ce se pojaviti Poslanik Muhammed, s.a.w.s., ili Ahmed...

Mislim, nemojte pretjerivati oko ovoga uzdizanja Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, na mjesta koja nisu istinita i koja nisu tacna, na mjesta za koja Uzviseni Allah a ni on sam kao Poslanik, alejhisselatu ve selam, nikada nisu prozborili, tj., nemamo dokaza.

Ima jedan 'hadis' koji govori o Ademu, a.s., kako je on pricao sa Allahom, dzelle sanuhu, i kako je molio Allaha Muhammedovim imenom, neuzubillah, pa ga je Allah upitao odakle ti znas za Muhammeda, a on je rekao da je vidio napisano njegovo ime na Arsu,... pa je kao Allah rekao da je stvorio sve i stvorit ce sve zbog Muhammeda, alejhisselatu ve selam, jer je to sve zbog njega i njegove svjetlosti. Kao to je svrha stvaranja.

Ovaj 'hadis' je lazan i da'if ( slab ), dakle ne moze se uzeti kao dokaz i kao prihvatljivo iz vise razloga. Hadis nije dosao vjerodostojnim putem prenosilaca, dakle sened ( prenosioci ) mu nije vjerodostojan, dalje, sam hadis je kontradiktoran hiljadama drugih hadisa kao i kur'anskih ajeta, npr., da neko Allaha moli necijim imenom, to je sirk ( pridruzivanje Allahu sudruga, mnogobostvo, idolopklonistvo ), a Adem, a.s., nije cinio sirk jer je bio poslanik, subhana Allah. Dalje, Allah kaze u Kur'anu: "Ve ma halektul dzine vel inse ila lija'budun. Sto znaci: " A dzine i ljude sam stvorio samo da bi Me obozavali ( da bi Meni ibadet cinili ) Dakle, to je svrha stvaranja.

Zamolio bih da se ne pretjeruje vise ispod zastave islama i muslimana!
Selam Prolazniku
Mislim da je naš dragi brat Derviš je u pravu.
Kuran Časni postoji oduvijek u Božanskom Intelektu,Allahovom Intelektu,iz ćega jasno slijedi Dervišev iskaz.
Mi poštujemo dignitet našeg cijenjenog Derviša,koji se mnonoga trudi da Svjetlo Istine ovdje prezentira.
Selam brate Dervo!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Old 07.02.2007., 21:41   #1884
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Selam Prolazniku
Mislim da je naš dragi brat Derviš je u pravu.
Kuran Časni postoji oduvijek u Božanskom Intelektu,Allahovom Intelektu,iz ćega jasno slijedi Dervišev iskaz.
Mi poštujemo dignitet našeg cijenjenog Derviša,koji se mnonoga trudi da Svjetlo Istine ovdje prezentira.
Selam brate Dervo!
Alejkum selam brate Bosniac.

Sva hvala pripada Allahu. On je taj koji nagrađuje svačiji trud. "...kad bi oni samo znali" Kur an.
Derviš is offline  
Old 07.02.2007., 21:46   #1885
Selam.

Za one koji tvrde da su muslimani, neki tamo...jedan link

http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak...skole,61608.jl

Koji kazuje dvije stvari.
Da se mi muslimani itekako znamo uklopiti i prilagoditi i bit ugodni kada smo gosti, druga - lijepa gesta domaćina i hvala im što su nam to omogućili.
Da napomenem još da je Islamska zajednica u Hrvatskoj ( kao institucija ) na putu dobijanja certifikata ISO 9001.
Derviš is offline  
Old 08.02.2007., 01:20   #1886
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Autor la ilahe illallah zna se ko je, neuzubillah, ali jeste autor pogrjesnog tumacenja sehadeta i prvi koji je poceo propagirati tu ZABLUDU.
Allah dž.š. je objavio Islam kao savršenu vjeru. Njegovo savršenstvo ( između ostalog ) jest u tome što je Allah znao da će biti i da ima različitih ljudi sa različitim sposobnostima. U Islamu svaki čovjek sa svim svojim različitostima i mogućnostima može naći sebe i u njemu biti zadovoljan. Svaki najbjedniji fukara i svaki najveći svjetski um. Vaše takvo shvatanje vjere Islama ograničava Allahovu vjeru na samo jedan segment društva koji je Btw. većina. Kako danas, tako i prije. Time zakidate mogućnost naprednijim ljudskim potencijalima da svoj potencijal usreće. Znaš li da El - Fatiha ima sedam mesela ili sedam različitih tumačenja. Do vas je doprlo smo jedno. Ono prvo. Ne čudi me što je Šejh Čolić r.a. nazvao današnje muslimane da su poočenašili Fatihu. Da je samo isčitavaju ko molitvenu čitulju. I još je rekao da današnje avamske mase ( narodni puk) vjeruje( mjesto u Allaha ) u se i u svoje kljuse.
Jer kaže on - Kada musliman kaže "JA vjerujem u Allaha - time sebe stavlja u položaj gdje je on sam sebi gospodar i da on sam odlučuje kada će i hoće li uopće vjerovati, pa se eto odlučio da ipak vjeruje, klanja, donosi nijet...

A avamske su mase zaboravile što su u mektebu naučile da se sve što se događa, događa Božjom voljom i Božijim određenjem. Da i ne spominjem da smo Božiji robovi. A ima li rob ikakva prava, slobode itd...

A šta ćemo sa Kur anskim ajetom - "Nisi ti bacio kada si bacio, Allah je bacio."

A šehadet fino kaže da je svjedočenje. A biti svjedokom ne znači i biti akterom. Ali vi jedno govorite, a drugo radite.

Pa onda Bismillah...Vi to shvaćate i prevodite sa U ime Allaha....Znači TI nešto radiš u ime Allaha. A Allah je jedan.
Pravilan prijevod i tumačenje za tek početnike jest- Sa Allahovim imenom...Ili sa Issumom Allahovim. A ISM je ime,čuvenje, poznatost...
Nije Allah tebe postavio za svoga advokata pa da ti radiš u Njegovo ime. Nego te postavio kao svoga roba. Pa u tom slučaju možeš raditi i djelovati samo i isključivo SA Njegovim čuvenjem. Sa njegovim imenom. A Njegovo Ime nije odvojeno od Njega.

"Mi smo kupili živote vjernika u zamjenu za đennet."

Zašto svojataš svoj život kada si ga prodao Allahu. Ili možda još nisi?

Sedžda-- Zašto padaš na sedždu? Kome se klanjaš? Allahu? Allahu nije potrebna tvoja sedžda.

" Allah je bogat a vi ste siromašni "
"...a Allah je neovisan "

Sedžda je potrebna tebi da shvatiš da sedždom svjedočiš vlastitu svekoliku nemoć.Ili dublje, da shvatiš da postoji samo Allah i sedždom to dokazuješ sebi. Allah to zna. Njemu nisu potrebni tvoji dokazi.

Kažeš da slijediš sunnet. A djelima opovrgavaš.
Pejgamber s.a.v.s je znao cijelu noć provesti na sedždi pa kad ga je jedne prilike Hazreti Aiša r.a. upitala da zašto to radi kad je njemu Allah oprostio i prošle i buduće grijehe. On je odgovorio- " Zar da ne budem zahvalan rob svome Gospodaru".
Ti klanjaš jer je Allah naredio. Pejgamber s.a.v.s. je klanjao iz ljubavi.
A šta je to ljubav. Zar nisu riječi Pejgambera s.a.v.s. upućene nama- Ko mene ne bude više volio od samog sebe taj nije istinski vjernik.

Dobro, reći ćeš , i uvažit ću, nisi na tom stupnju ali trudiš se i tako to. Nije ni Dervo, ne sekiraj se. Ali put kojim si krenuo ne ide u tom smjeru uopće. Tapkaš u mjestu i vrtiš se u krugu. Jer šerijat kakvog ti zastupaš tek je sistem življenja na dunjaluku. Okvir sa kojeg se kreće na put prema Allahu. Vi ste taj okvir uzeli da je konačno odredište. Stojite na aerodromskoj pisti i čekate da poletite. Ne leti se bez aviona. Pista sam neće nikad poletit.
Derviš is offline  
Old 08.02.2007., 08:40   #1887
Selam alejkum.

Još da i ovo kažem.
Nick koji je postavio pitanje na koje sam mu odgovorio.( 40 000) Svojim pitanjem i izričajem je pokazao visok intelekt. Zato sam ponudio takav odgovor, neće li se zainteresirat za više sfere, pa bi onda u Tekiji nastavili. Inače ovu temu poštujem i puno u njoj ne govorim o duhovnom segmentu vjere. Zato ne treba trčat pred rudo, što no kažu.
Derviš is offline  
Old 08.02.2007., 20:37   #1888
Islam. mislilac/sufija Arebi (1165-1240 g.) u svom kapitalnom djelu
DRAGULJI POSLANČKE MUDROSTI

Govori o preegzistencijalnoj naravi Poslanika islama:

POGIAVLJE XXVII
DRAGULJ NEUSPOREDIVE MUDROSTI
U MUHAMMEDOVOM LOGOSU1

Neusporedivost (besprimjernost) čini bit njegove mudrosti,
jer je on najsavršenija jedinka ljudske vrste. Stoga i jeste stvori-
teljni čin (Amr) otpočeo s njim, (kao trajnom paslikom), i ispu-
nio se u njemu.2
S jedne strane, on bijaše poslanik već onda
kada je Adam još uvijek lebdio izmedu vode i ilovače,
i s druge
strane, on bijaše, u svome zemaljskom postojanju, pečat (Ha-
tim) svih poslanika. 3

Komentar:
1 U ovom Logosu Ibn 'Arabi ne razmatra osobu Poslanika islama, ukoliko je
on konkretna povijesna ličnost, već prvenstveno istražuje njegovu pre-
egzistentnu narav kao prvu božansku teofaniju i najuzoritije očitovanje u
božanskom stvaralačkom profiliranju makro i mikrokozmosa. Ta zbilja se u
njegovu sustavu pojavljuje pod različitim naslovima, kao što su na primjer:
muhammadanski Logos, muhammadanska Zbilja, muhammadanska
Svjetlost. Muhammadova metafizička narav za Ibn 'Arabija predstavlja
najsavršenije očitovanje u kojemu se u punini odrazila Riječ Božja u svim
svojim temeljnim obzirima. Ta narav ujedno predstavlja i sinonim za Sa-
vršenog Čovjeka i za Savršenog Namjesnika Božjeg koji se u svakom po-
vijesnom času i u svakom pokoljenju očituie u brojnim slikama unutar
skrivenih realiteta makro i mikrokozmosa. Šire komentare o tomu vidi:
'Afifi, Šarh..., II, str. 319-521.
2 S njim je, smatra Ibn 'Arabi, otpočeo i dovršio se cildus cjelokupne povijesti
nebeskoga poslanstva. Od mudrosti koja je njemu od Boga darovana
primali su svi poslanici u svome navještenju božanskih poruka, i u njemu su
se, kao dovršitelju božanskoga objavljenja u povijesti, smirili svi vidljivi i
nevidljivi refleksi božanskih riječi. Vidi: Bali Efendi, Šarh..., str. 420.
3 On je prozvan Pečatom poslanika stoga što poslije njega nije više bilo
božanskih glasnika, niti će ih biti. S druge strane, Muhammad a.s. se po
svojoj duhovnoj ili unutarnjoj zbilji poistovjećuje sa vjčnim Logosom, tako
da se smisao Pečata, u vezi s njegovom osobom i ulogom u dovršenju sveg
nebeskog objavljenja, razotkriva kao svojevrsna sinteza svega onoga što
mu je prethodilo u smislu svekolikih bogoduhih poruka svjetovima.
Vidi: Al-Qašam, Šarh..., str. 326-327.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Old 10.02.2007., 12:01   #1889
Quote:
Saul Tigh kaže: Pogledaj post
Očito ga vi u "Islamu" ipak držite za suhu šljivu kad ste se ne tako davno od Maroka do Indonezije digli na stražnje noge radi jednog jedinog citata.
Ne znam što vas je pogodilo mišljenje jednog tako nebitnog pojedinca.
Pa zato što je on izraz mišljena cijelog kršćanstva,eto zašto smo se digli.A on se brzo povuko jer je vidio da mi volimo svog Poslanika da nam je on Svetinja i da ga poštujemo beskrajno,on je samo provjeravo kakav je naš stav i iznenadili smo ga svojom prvrženošću svom Poslaniku.Vi blatite svoju vjeru stalno nemate više autoriteta kojeg možete slušati...
__________________
Čovjek kojeg svi Vole...
bulbul is offline  
Old 11.02.2007., 22:53   #1890
Dakle ova tema je očišćena od Prolaznikovog mišljenja koji je bio pokušaj dialoga i tema se vraća u prvobitnu svrhu.

Blaise je rekla:
Quote:
Blaise kaže: Pogledaj post
Ovime (a i kartončićem) Prolaznik se može smatrati upozorenim na spam.


Što se tiče razdvajanja, imamo mali problem. Bumo videli.
Također će svaki sliejdeći Prolaznikov post biti obrisan sa ove teme, dakle ne sa foruma religija, nego samo sa ove teme.

Nadam se da će se na ovoj temi odvijati stvari kao prije i još bolje-gledajući na uspješnost dialoga između muslimana i nemuslimana.

Selam alejkum i neka je mir sa vama.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 11.02.2007., 22:58   #1891
Postovi su prebačeni u:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=195520
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 12.02.2007., 00:40   #1892
Dragulji poslaničke mudrosti

je kapitalno djelo 'Arabi-ja,Iz Andalusa (Španija)
koji je jedan od največih mističkih filozofa/mislilaca u islamu.
Arabi je u svom kapitalnom djelu

Dragulji poslaničke mudrosti

predstavio kako je Božanska Mudrost,Božanska riječ,očitovana preko mnogobrojnoh božjih poslanika od Adema,Nuha,Ibrahima,Išmaila,Yusufa,Isaa, do Muhameda (Ahmeda) upućena čovjeku,koju treba da primi njegovo čisto srce i ta jasna Božanska Svjetlost poprimala je različite boje,ovisno o srcu primatelja,koje nije ostajalo pasivno već bi počelo isijavati duhovnu energiju.
Filozof iz Andalusa,kako ga mnogi zovu na Zapadu, nije bio od mnogih suvremenika shvačen,pa ni danas, zbog njegovih iskaza o religijama na jednom višem nivou,reklo bi se transcedentnom susretu religija.
Danas,više nego ranije, jer su i intelektualne potrebe današnjeg čovjeka na višoj razini ,Filozof iz Andalusa se temeljito izučava i na Zapadu i na Istoku.
Pokušaću napisati u nekolika postova ponešto o Arabiju,radi otklanjanja dilema o njemu,što je interesantno i za muslimane i za nemuslimane,i globalno je u okviru ove teme.
Evo sadržaja Arabijeva djela
Dragulji poslaničke mudrosti ,
iz kojeg se vidi da je obradio za 23 Poslanika mudrost u njihovu Logosu.

SADRŽAJ

Uz bosanski prevod Fusus Al-Hikam
- Dragulji poslaničke mudrosti.. 5
Recenzija djela Fusus Al-Hikam .................................... 7
Uvod................................ .......................................9
POGLAVLJE 1
Dragulj božanske mudrosti u Adamovom Logosu ..... 13
POGLAVLJE II
Dragulj bogoduhe mudrosti u Šitovom Logosu ...... 27
POGLAVLJE III
Dragulj zanosne mudrosti u Nuhovu Logosu ....... 45
POGLAVLJE IV
Dragulj svete mudrosti u Idrisovom Logosu ........ 59
POGLAVLJE V
Dragulj o žestokoj mudrosti u Ibrahimovom Logosu ... 69
POGLAVLJE VI
Dragulj o istinskoj mudrosti u Ishaqovom Logosu .... 79
POGLAVLJE VII
Dragulj uzvišene mudrosti u Ismailovom Logosu ..... 93
POGIAVLJE VIII
Dragulj duhovne mudrosti u Ya'Qubovom Logosu . . . 103
POGLAVLJE IX
Dragulj svjetlosne mudrosti u Yusufovom Logosu . . . 113
POGIAVLJE X
Dragulj jedincate mudrosti u Hudovom Logosu ...... 125
POGIAVLJE XI
Dragulj proslovne mudrosti u Salihovom Logosu . . . 139
POGLAVLJE XII
Dragulj srcane mudrosti u Šu'Aybovu Logosu ....... 147
391
POGLAVLJE XIII
Dragulj gospodstvene mudrosti u Lutovom logosu . 161
POGIAVLJE XIV
Dragulj preodrediteljske mudrosti u Uzajrovom
logosu ....................... ^
POGLAVLJE XV
Dragulj navjestiteljske mudrosti u 'Isaovom logosu 185
POGLAVLJE XVI
Dragulj milosrdne mudrosti u Sulejmanovu logosu . 205
POGLAVLJE XVII
Dragulj egzistencijalne mudrosti u Dawudovu logosu 221
POGIAVLJE XVIII
Dragulj duševne mudrosti u Junusovom logosu . . . . 231
POGLAVLJE XIX
Dragulj nevidljive mudrosti u Ejubovom logosu .... 237
POGLAVLJE XX
Dragulj velièanstvene mudrosti u Yahyaovom logosu 247
POGIAVLJE XXI
Dragulj vladalaèke mudrosti u Zakariyyaovu logosu . 253
POGLAVLJE XXII
Dragulj neposredne mudrosti u 'Ilyasovu logosu ..... 261
POGLAVLJE XXIII
Dragulj vrle mudrosti u Luqmanovu logosu ........ 271
POGIAVLJE XXIV
Dragulj predvoditeljske mudrosti u Hamnovu logosu 279
POGIAVLJE XXV
Dragulj prefinjene mudrosti u Musaovu logosu ...... 289
POGIAVLJE XXVI
Dragulj trajne mudrosti u Halidovu logosu ........ 309
POGLAVLJE XXVII
Dragulj neusporedive mudrosti u Muhammadovom

logosu Pogovor-AbuBakrMuhammadIbn'Arabi
(1164-1240) . . . 331
Index sufijskih pojmova ............. 381
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103

Zadnje uređivanje Bosniac : 12.02.2007. at 01:14.
Bosniac is offline  
Old 12.02.2007., 13:38   #1893
a sto ste obrisali onaj moj post gdje sam napisao da nam svima fali objektivnosti?

ocito da mislite da vama (sufijama) ne treba ili?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 12.02.2007., 14:38   #1894
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
a sto ste obrisali onaj moj post gdje sam napisao da nam svima fali objektivnosti?

ocito da mislite da vama (sufijama) ne treba ili?
Selam Musa.

Prebačen je na drugu temu gdje i svi ostali. Barem mi se tako čini.

A ko je objektivniji od nas, muslimana?
Derviš is offline  
Old 12.02.2007., 18:53   #1895
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam Musa.

Prebačen je na drugu temu gdje i svi ostali. Barem mi se tako čini.

A ko je objektivniji od nas, muslimana?
bil hajr, nisam ga tamo nasao, pa rekoh da za svaki slucaj priupitam...
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 12.02.2007., 20:12   #1896
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
bil hajr, nisam ga tamo nasao, pa rekoh da za svaki slucaj priupitam...
Moguće i da je obrisan. Ako jest, to je slučajno. Jer post je bio dobar i nema razloga da bi bio izbrisan.

Evo našao sam ti posthttps://www.forum.hr/showpost.php?p=7372529&postcount=56
A evo ti i teme na kojoj jehttps://www.forum.hr/showthread.php?p...29#post7372529
Derviš is offline  
Old 12.02.2007., 23:23   #1897
Recenzenti djela Arabija,Dragulji poslaničke mudrosti

Prof.dr. Vladimir Premec
Prof.dr. Enes Karić

su istakli značaj objavljivanja ovog djela na našem jeziku kao
duhovnu jeku ezoterijske gnoze islama na našim prostorima,
i blagodatan uticaj na naš duhovni prostor.
Evo teksta te Recenzije:

RECENZIJA DJELA FUSUS AL-HIKAM Dragulji poslaničke mudrosti
Djelo Fusus Al-Hikam ili Dragulji poslaničke mudrosti naj-
večeg mističkog filozofa u islamu Muhyi-d-Din Ibn 'Arabija pred-
stavlja temeljno vrelo ezoterijske spoznaje u islamu, pa i šire.
Filozof iz Andalusa, kako obično vole zvati Ibn 'Arabija, ovo svo-
je djelo je podijelio u 27 poglavlja ili 27 logosa u kojima nije
bitno oslovio samo ključna pitanja filozofijske i teologijske tra-
dicije do njegova vremena, nego je normirao i svu sufijsku tra-
diciju islama, po prvi put, i s njom otvorio neke nove duhovne
perspektive tradicionalnoj mudrosti islama, perpsektive koje će
predstavljati vrela trajnoga nadahnuća za sve suvremene istraži-
telje ne samo sufijske tradicije, već tradicionalne mudrosti islama
uopće. Na njegovu mišljenju se žestio duh brojnih musliman-
skih, a osobito onih koji danas zdušno promiču tradicionalnu
mudrost u smislu perenijanle filozofije i perenijalne religije. Se-
yyed Hossein Nasr, Rene Guenon, Frithjof Schuon, Titus Bour-
ckhardt, Michel Valsan su, zapravo, najbolji duhovni izdanci koji
su narastali ili još uvijek narastaju na dohovnome tlu Ibn 'Ara-
bijeva opusa.
Temeljna simbolika Ibn 'Arabijevih Dragulja i mudrosti koji
svaki od 27 dragulja u sebi sadrži bitno se očituje u sljedećem:
božanska mudrost, očitovana ili uosobljena u brojnim povije-
snim likovima glasonoša božanskih riječi, usklađuje se sa srcem
ili sa čovjekovom intimom koja jest primateljka rečene mudro-
sti, i to na jednak način na koji čista i po sebi bezbojna svjetlost
prima boju kristala koji ju prelama. Tako očitijući obzir onog
Božanskog i njegov formalni izgled ovise o samom recipientu
božanske mudrosti, skladno iskazu čuvenog sufije Bistamija:
"Boja rijeke je boja njenoga dna." A primateljka, koja nije samo
srce Božjeg čovjeka, već srce čovjeka kao takvog ili bolje srce
kao njegovo integralno i suštinsko biće, nije pasivna u tom od-
nosu primanja onog Božanskog ili čistoga svjetla, već ona jest
aktivna božanska mogućnost po kojoj se transcendentna bo-
žanska Hipostaza nepretrgnuto oblikuje u novim i nikad opeto-
vanim samoočitovanjima i samoozbiljenjima.
Objavljivanjem ovoga djela u nas označiće se temeljno pre-
nošenje svih duhovnih jeka ezoterijske gnoze islama i svih nje-
nih blagotvornih upliva na ovo naše duhovno tlo. Osim toga,
sama misao filozofa iz Andalusa, neiscrpno zgusnuta u sadržaju
ovoga djela, biće sasvm poticajan duhovni kvasac koji će izazvati
nova stvaralačka gibanja u ovdašnjem čovjekovu duhovnom us-
ponu Božanskom vertikalom.
Sarajevo, 10.05.1993.
Prof.dr. Vladimir Premec
Prof.dr. Enes Karić

Prof.dr. Vladimir Premec je prof. na fakultetu u Sarajevu, a Prof.dr. Enes Karić je prof. na Islamskoj Akademoji u Sarajevu,
poznati intelektualci.
Recenzija je,znači,povoljno primila navedeno djelo i dala preporuku.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103

Zadnje uređivanje Bosniac : 13.02.2007. at 01:02.
Bosniac is offline  
Old 13.02.2007., 04:38   #1898
Selam Alejkum muslimanima, ostalim zdravo....

zelio bih i ja da se ukljucim.

Pokusao sam da procitam sto vise postova da bih stekao sud o forumu, a i da ne ometam druge forumashe pitanjima i komentarima koji su vec pomenuti. Odmah bih napomenuo da mi se jako dopada kako Dervis vodi ovaj forum.

Ukljucio bih se za sada u jedan segment diskusije:

Quote:
Prolaznik_ kaže:
Whaaaaaaaaat ???

Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren prije 40 HILJADA godina bilo cega stvorenog ? Hello, da li smo ovo pisali u pijanom stanju ili pak iz neznanja u trijeznom stanju ?!

Kakvo je ovo vjerovanje koje se nudi ovdje ljudima ?

Muhammed, s.a.w.s., zna se kad je rodjen i to je to, a nije on stvoren prije bilo cega drugog, ali jeste stvoren onda kada je i stvoren odnosno rodjen, sallallahu alejhi we sellem, i jeste najodabraniji covjek ljudskog roda i svega stvorenoga, jeste bio najavljen kod prijasnjih objava i Poslanika, Musa'a i Isa'a, alejhimusselam. Medjutim, to ne znaci da je Muhammed, s.a.w.s, bio stvoren bilo cega na 40 hiljada godina prije, jer je prijasnjim Poslanicima objavio Allah da ce se pojaviti Poslanik Muhammed, s.a.w.s., ili Ahmed...
Uhhh. Ja ovo nikad ne bih napisao.

Nesto je moralo biti prvo. Prapocetak (Ezel).

Allah je sve stvorio od nura (svjetla). Allah nije svjetlo jer je on stvorio svjetlo. Nur i prvo sto se stvorilo od nura za ovaj svijet je Nuri-Muhammed. On je od najveceg Allahovog nura.

Hadis:
Prvo sto je Allah stvorio je pamet u odnosu na predocavanje nevidjenog.
Prvo sto je Allah stvorio je Nur (svjetlo) u odnosu na stvaranje uopce.
Prvo sto je Allah stvorio je Kalem, u odnosu na proces zbivanja
Prvo sto je Allah stvorio je ruh (dusa) u odnosu na pojave u zivotu.

Allah brise sta hoce i utvrdjuje sta hoce i kod Njega je majka knjiga Ummul-Kitab. Kur'an XIII-45

U prapocetku postoje 4 ploce (levhe). Prva je LEVHI KAZA (Prva odredba, Apsolutna pamet, Prva pamet, Hakikati Muhammedijje, Najvise pero, Ummul Kitab) - na njoj upisano sto ce se desiti. Nakon toga nema promjena.

Ostale 3 necu opisivati radi kratkoce posta.

Sta je Hakikati Muhammedijje? Muhammedova bitnost. Korijen svega. Bijeli biser (durri-bejda). Kondenzirano svjetlo velicine shake. Samo iz djelica tog svijetla stvorena je cijela Vasiona, tj. materijalni svijet.

U Kur'anu se kaze Allah je stvorio svjetlo nebesa i zemlje...

Bljesak tog svjetla u Alemi lahutu (duhovnom svijetu) bio je Nurri-Muhammedi, koje je zasjalo u obliku jednog bijelog bisera. To svjetlo zove se jos i Ruhul Ervah - Dusa dusa i Nurul envar - Svjetlo nad svjetlima. Iz tog svjetla je Allah stvorio sve duse. To je pocetak stvaranja. Tada je dusa dobila akl (intelekt).

Dakle, duse su bile stvorene mnogo prije Adema. Bezmi Elest naziva se prva trpeza. Kad su duse bile okupljene na Prvoj trpezi Allah je upitao: "Jesam li ja vas Rabb (Stvoritelj, Gospodar)". Duse su odgovorile: "Da, Jesi. Ti si nas Rabb, Kalu Bela (Od vajkada, oduvijek).

Duse na Prvoj trpezi bile rasporedjene prema nekim srodnostima, te je takva i njihova manifestacija na ovom svijetu.

Kaze se da je Allah stvorio duse na 200.000 godina prije Adema.

Dakle, Dervis je sve pisao u trijeznom stanju, a Hz Pejgamberov Nur je kao sto vidis stvoren prije bilo cega. Ono sto se manifestiralo posljednje u ovom svijetu nastlao je prvo u duhovnom. Nur Pecata vjerovjesnika nastao je prvi.

Za hadis koji navodis u drugom dijelu posta ja ne znam, pa ga ne mogu komentirati. Samo ni daif Hadisi nisu bezvrijedni, tj. ne treba ih nipodastavati i, ako ih se vec spominje, treba voditi racuna o interpretaciji, tj. da bude korektna. Ako mozes naci taj hadis provjeri da li se govori da je Adem a s molio Allaha Muhammedovim s a v s imenom ili se radi o trazenju sheffaata (zauzimanja) od Muhammeda s a v s, to potpuno mijenja smisao...
forget-me-not is offline  
Old 13.02.2007., 05:30   #1899
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Allah dž.š. je objavio Islam kao savršenu vjeru. Njegovo savršenstvo ( između ostalog ) jest u tome što je Allah znao da će biti i da ima različitih ljudi sa različitim sposobnostima. U Islamu svaki čovjek sa svim svojim različitostima i mogućnostima može naći sebe i u njemu biti zadovoljan. Svaki najbjedniji fukara i svaki najveći svjetski um. Vaše takvo shvatanje vjere Islama ograničava Allahovu vjeru na samo jedan segment društva koji je Btw. većina. Kako danas, tako i prije. Time zakidate mogućnost naprednijim ljudskim potencijalima da svoj potencijal usreće. Znaš li da El - Fatiha ima sedam mesela ili sedam različitih tumačenja. Do vas je doprlo smo jedno. Ono prvo. Ne čudi me što je Šejh Čolić r.a. nazvao današnje muslimane da su poočenašili Fatihu. Da je samo isčitavaju ko molitvenu čitulju. I još je rekao da današnje avamske mase ( narodni puk) vjeruje( mjesto u Allaha ) u se i u svoje kljuse.
Jer kaže on - Kada musliman kaže "JA vjerujem u Allaha - time sebe stavlja u položaj gdje je on sam sebi gospodar i da on sam odlučuje kada će i hoće li uopće vjerovati, pa se eto odlučio da ipak vjeruje, klanja, donosi nijet...

A avamske su mase zaboravile što su u mektebu naučile da se sve što se događa, događa Božjom voljom i Božijim određenjem. Da i ne spominjem da smo Božiji robovi. A ima li rob ikakva prava, slobode itd...

A šta ćemo sa Kur anskim ajetom - "Nisi ti bacio kada si bacio, Allah je bacio."

A šehadet fino kaže da je svjedočenje. A biti svjedokom ne znači i biti akterom. Ali vi jedno govorite, a drugo radite.

Pa onda Bismillah...Vi to shvaćate i prevodite sa U ime Allaha....Znači TI nešto radiš u ime Allaha. A Allah je jedan.
Pravilan prijevod i tumačenje za tek početnike jest- Sa Allahovim imenom...Ili sa Issumom Allahovim. A ISM je ime,čuvenje, poznatost...
Nije Allah tebe postavio za svoga advokata pa da ti radiš u Njegovo ime. Nego te postavio kao svoga roba. Pa u tom slučaju možeš raditi i djelovati samo i isključivo SA Njegovim čuvenjem. Sa njegovim imenom. A Njegovo Ime nije odvojeno od Njega.

"Mi smo kupili živote vjernika u zamjenu za đennet."

Zašto svojataš svoj život kada si ga prodao Allahu. Ili možda još nisi?

Sedžda-- Zašto padaš na sedždu? Kome se klanjaš? Allahu? Allahu nije potrebna tvoja sedžda.

" Allah je bogat a vi ste siromašni "
"...a Allah je neovisan "

Sedžda je potrebna tebi da shvatiš da sedždom svjedočiš vlastitu svekoliku nemoć.Ili dublje, da shvatiš da postoji samo Allah i sedždom to dokazuješ sebi. Allah to zna. Njemu nisu potrebni tvoji dokazi.

Kažeš da slijediš sunnet. A djelima opovrgavaš.
Pejgamber s.a.v.s je znao cijelu noć provesti na sedždi pa kad ga je jedne prilike Hazreti Aiša r.a. upitala da zašto to radi kad je njemu Allah oprostio i prošle i buduće grijehe. On je odgovorio- " Zar da ne budem zahvalan rob svome Gospodaru".
Ti klanjaš jer je Allah naredio. Pejgamber s.a.v.s. je klanjao iz ljubavi.
A šta je to ljubav. Zar nisu riječi Pejgambera s.a.v.s. upućene nama- Ko mene ne bude više volio od samog sebe taj nije istinski vjernik.

Dobro, reći ćeš , i uvažit ću, nisi na tom stupnju ali trudiš se i tako to. Nije ni Dervo, ne sekiraj se. Ali put kojim si krenuo ne ide u tom smjeru uopće. Tapkaš u mjestu i vrtiš se u krugu. Jer šerijat kakvog ti zastupaš tek je sistem življenja na dunjaluku. Okvir sa kojeg se kreće na put prema Allahu. Vi ste taj okvir uzeli da je konačno odredište. Stojite na aerodromskoj pisti i čekate da poletite. Ne leti se bez aviona. Pista sam neće nikad poletit.
O.K., trazim sad od moderatora da ovaj odgovor meni od dervisa, takodjer, izbrise jer nema smisla da ovo stoji kad su izbaceni svi moji odgovori na ovo na drugu temu. Ili prebacite i ovo ili maknute sa ove teme!
Prolaznik_ is offline  
Old 13.02.2007., 05:31   #1900
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Selam Alejkum muslimanima, ostalim zdravo....

zelio bih i ja da se ukljucim.

Pokusao sam da procitam sto vise postova da bih stekao sud o forumu, a i da ne ometam druge forumashe pitanjima i komentarima koji su vec pomenuti. Odmah bih napomenuo da mi se jako dopada kako Dervis vodi ovaj forum.

Ukljucio bih se za sada u jedan segment diskusije:



Uhhh. Ja ovo nikad ne bih napisao.

Nesto je moralo biti prvo. Prapocetak (Ezel).

Allah je sve stvorio od nura (svjetla). Allah nije svjetlo jer je on stvorio svjetlo. Nur i prvo sto se stvorilo od nura za ovaj svijet je Nuri-Muhammed. On je od najveceg Allahovog nura.

Hadis:
Prvo sto je Allah stvorio je pamet u odnosu na predocavanje nevidjenog.
Prvo sto je Allah stvorio je Nur (svjetlo) u odnosu na stvaranje uopce.
Prvo sto je Allah stvorio je Kalem, u odnosu na proces zbivanja
Prvo sto je Allah stvorio je ruh (dusa) u odnosu na pojave u zivotu.

Allah brise sta hoce i utvrdjuje sta hoce i kod Njega je majka knjiga Ummul-Kitab. Kur'an XIII-45

U prapocetku postoje 4 ploce (levhe). Prva je LEVHI KAZA (Prva odredba, Apsolutna pamet, Prva pamet, Hakikati Muhammedijje, Najvise pero, Ummul Kitab) - na njoj upisano sto ce se desiti. Nakon toga nema promjena.

Ostale 3 necu opisivati radi kratkoce posta.

Sta je Hakikati Muhammedijje? Muhammedova bitnost. Korijen svega. Bijeli biser (durri-bejda). Kondenzirano svjetlo velicine shake. Samo iz djelica tog svijetla stvorena je cijela Vasiona, tj. materijalni svijet.

U Kur'anu se kaze Allah je stvorio svjetlo nebesa i zemlje...

Bljesak tog svjetla u Alemi lahutu (duhovnom svijetu) bio je Nurri-Muhammedi, koje je zasjalo u obliku jednog bijelog bisera. To svjetlo zove se jos i Ruhul Ervah - Dusa dusa i Nurul envar - Svjetlo nad svjetlima. Iz tog svjetla je Allah stvorio sve duse. To je pocetak stvaranja. Tada je dusa dobila akl (intelekt).

Dakle, duse su bile stvorene mnogo prije Adema. Bezmi Elest naziva se prva trpeza. Kad su duse bile okupljene na Prvoj trpezi Allah je upitao: "Jesam li ja vas Rabb (Stvoritelj, Gospodar)". Duse su odgovorile: "Da, Jesi. Ti si nas Rabb, Kalu Bela (Od vajkada, oduvijek).

Duse na Prvoj trpezi bile rasporedjene prema nekim srodnostima, te je takva i njihova manifestacija na ovom svijetu.

Kaze se da je Allah stvorio duse na 200.000 godina prije Adema.

Dakle, Dervis je sve pisao u trijeznom stanju, a Hz Pejgamberov Nur je kao sto vidis stvoren prije bilo cega. Ono sto se manifestiralo posljednje u ovom svijetu nastlao je prvo u duhovnom. Nur Pecata vjerovjesnika nastao je prvi.

Za hadis koji navodis u drugom dijelu posta ja ne znam, pa ga ne mogu komentirati. Samo ni daif Hadisi nisu bezvrijedni, tj. ne treba ih nipodastavati i, ako ih se vec spominje, treba voditi racuna o interpretaciji, tj. da bude korektna. Ako mozes naci taj hadis provjeri da li se govori da je Adem a s molio Allaha Muhammedovim s a v s imenom ili se radi o trazenju sheffaata (zauzimanja) od Muhammeda s a v s, to potpuno mijenja smisao...
Ja ne zelim da odgovaram na ovo na ovoj temi. Zato treba ili da autor ovog komentara ili moderator prebaci ovaj komentar na temu koja je otvorena kao nova za ...
Prolaznik_ is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.