Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2012., 08:50   #1061
Quote:
Ana36 kaže: Pogledaj post
dakle, 29.06.2012 - INR 2,53 - martefarin 3mg -2 tbl dnevno ; petkom i ned 1 i pol tbl
06.07.2012. INR -3,11 - martefarin 3 mg - pon,sri, pet,ned - 1 i pol tbl; ut,čet , sub - 2 tbl
kontrola 30.07.
Ciljne vrijednosti PV su su 0,20-0,30
INR 2,0-2,5-3,0.
Mirovanje /strože/ je potrebno do nestanka otoka i lokalne osjetljivosti.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 19:05   #1062
Quote:
Ana36 kaže: Pogledaj post
Ja bih možda kasno navečer kad sunce padne , okupala se i u moru, al ne znam koliko mi je to pametno.
možda mi netko može protumačiti što znači ovo:
"Otok lijeve noge
DVT VFS u srednjoj i distalnoj trećini i VP - vene distendirane, ispunjene nehomogenim trombom i nekompresibilne"
dakle, sad bih smjela u more, sa zavojem ili čarapom kad nema sunca?
i ovaj DVT VFS...
što to sve znači?
Ana36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 17:30   #1063
danas sam imala kontrolni CD vena. Nalaz isti kao i prije
jedino ja više nemam smetnji, bolova i otok je minimalan
u petak imam kontrolu vaskularnog kirurga pa ćemo vidjeti što kaže. Jesu to svi sa ovog foruma otišli na godišnji?!
Ana36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 16:06   #1064
Imam pitanjce jer sad već pomalo počinjem brinut.

Prije nekih 5 dana me počela boljet desna noga... prvo je počelo svako jutro po par sati nakon ustajanja (od 8.8.), a kasnije i cijeli dan. Bol koju bi najbolje opisala kao sličnoj boli nakon grča mišića.

Baš sam, ustvari slučajno, u tom periodu radila i pretrage krvi po nalogu ginekologa... provjera fibrinogena. U petak (10.08.) Rezultat nalaza je bio 5,4 H g/L (Ref. interval 1,5 - 4). Radi toga sam, po preporuci ginekologa, prestala s uzimanjem tableta (Yasmin). Točnije ostalo mi je još par tableta ali neću više uzimat kada završim ovaj paket za nekoliko dana.
On me baš pitao da li sam osjetila neke bolove i rekla sam mu za nogu no on je rekao da to vjerojatno nije tromboza nego samo opterećenje na vene.

U subotu sam si kupila (na svoju ruku) aspirin 500 mg i pila po pola tablete (jučer i danas). Sa planom da malo razrijedim krv da će ju to vratit u normalu. Osjetila bi olakšanje ali samo na kratko.
Danas sam malo googlala i naletjela na zdravobudi.hr na ovo "Plućna embolija je začepljenje jedne ili nekoliko grana plućne arterije ugruškom krvi koji nastaje u dubokim venama nogu, zdjelici ili rjeđe u desnim srčanim šupljinama.", pa sam se malo više zabrinula.
Pitam se da li moji simptomi možda ipak odgovaraju nekom ugrušku u nozi. Nisam primijetila ni otok ni promjenu boje ni toplinu na nozi. Samo ta bol.

Bilo kakav savjet ili prijedlog bi dobro došao. Hvala
__________________
Immobilized by my fear
And soon to be blinded by tears...
Nanook is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 23:44   #1065
Draga Ana35, dobrodošla!

Izgleda je većina zaista na godišnjem odmoru, uključujući i mene. Bila sam neko vrijeme izvan civilizacije, pa tek danas otvaram forum.

Ne mogu ti ništa puno reći, jer mi medicina nije struka, al mogu nešto malo iz iskustva. Mjesec i pol od početka bolesti je malo vremena za neke veće promjene. Odlično je to da je otok splasnuo, vjerojatno sada noga i manje boli, lakše ćeš hodati i sve ostalo. Tromboza je bolest koja sporo prolazi i pomaci ka boljem koje se dešavaju u oporavku su toliko sitni da ih nekad i ne primjećujemo. Tek nakon nekoliko mjeseci vidimo da su stvari u mnogome bolje.

DVT je skraćenica za duboku vensku trombozu. VFS bi bila skraćenica za naziv vene u kojoj je tromb. Pretpostavljam vena femorale. U drugom dijelu rečenice koja te muči je opis stanja u venama, koje su kako ja shvatam istegnute, ispunjene trombom koji nije istog sastava/gustoće i vjerojatno su protoci jako otežani.
Molim da se javi neko od struke da objasni ovu dijagnozu, jer se moja interpretacija oslanja na lingvistiku, a ne na medicinu.

I šta kaže vaskularac? Ima li kakvih novosti?
Kako si ovih dana?

Pozdrav!
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 23:50   #1066
Quote:
Nanook kaže: Pogledaj post
Imam pitanjce jer sad već pomalo počinjem brinut.

Prije nekih 5 dana me počela boljet desna noga... prvo je počelo svako jutro po par sati nakon ustajanja (od 8.8.), a kasnije i cijeli dan. Bol koju bi najbolje opisala kao sličnoj boli nakon grča mišića.

Baš sam, ustvari slučajno, u tom periodu radila i pretrage krvi po nalogu ginekologa... provjera fibrinogena. U petak (10.08.) Rezultat nalaza je bio 5,4 H g/L (Ref. interval 1,5 - 4). Radi toga sam, po preporuci ginekologa, prestala s uzimanjem tableta (Yasmin). Točnije ostalo mi je još par tableta ali neću više uzimat kada završim ovaj paket za nekoliko dana.
On me baš pitao da li sam osjetila neke bolove i rekla sam mu za nogu no on je rekao da to vjerojatno nije tromboza nego samo opterećenje na vene.

U subotu sam si kupila (na svoju ruku) aspirin 500 mg i pila po pola tablete (jučer i danas). Sa planom da malo razrijedim krv da će ju to vratit u normalu. Osjetila bi olakšanje ali samo na kratko.
Danas sam malo googlala i naletjela na zdravobudi.hr na ovo "Plućna embolija je začepljenje jedne ili nekoliko grana plućne arterije ugruškom krvi koji nastaje u dubokim venama nogu, zdjelici ili rjeđe u desnim srčanim šupljinama.", pa sam se malo više zabrinula.
Pitam se da li moji simptomi možda ipak odgovaraju nekom ugrušku u nozi. Nisam primijetila ni otok ni promjenu boje ni toplinu na nozi. Samo ta bol.

Bilo kakav savjet ili prijedlog bi dobro došao. Hvala
Ako te noga boli otiđi kod doktora. Možda nije ništa, a možda i jeste.
Bit ćeš mirnija u svakom slučaju.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 08:27   #1067
Quote:
Nanook kaže: Pogledaj post
Imam pitanjce jer sad već pomalo počinjem brinut.

Prije nekih 5 dana me počela boljet desna noga... prvo je počelo svako jutro po par sati nakon ustajanja (od 8.8.), a kasnije i cijeli dan. Bol koju bi najbolje opisala kao sličnoj boli nakon grča mišića.

Baš sam, ustvari slučajno, u tom periodu radila i pretrage krvi po nalogu ginekologa... provjera fibrinogena. U petak (10.08.) Rezultat nalaza je bio 5,4 H g/L (Ref. interval 1,5 - 4). Radi toga sam, po preporuci ginekologa, prestala s uzimanjem tableta (Yasmin). Točnije ostalo mi je još par tableta ali neću više uzimat kada završim ovaj paket za nekoliko dana.
On me baš pitao da li sam osjetila neke bolove i rekla sam mu za nogu no on je rekao da to vjerojatno nije tromboza nego samo opterećenje na vene.

U subotu sam si kupila (na svoju ruku) aspirin 500 mg i pila po pola tablete (jučer i danas). Sa planom da malo razrijedim krv da će ju to vratit u normalu. Osjetila bi olakšanje ali samo na kratko.
Danas sam malo googlala i naletjela na zdravobudi.hr na ovo "Plućna embolija je začepljenje jedne ili nekoliko grana plućne arterije ugruškom krvi koji nastaje u dubokim venama nogu, zdjelici ili rjeđe u desnim srčanim šupljinama.", pa sam se malo više zabrinula.
Pitam se da li moji simptomi možda ipak odgovaraju nekom ugrušku u nozi. Nisam primijetila ni otok ni promjenu boje ni toplinu na nozi. Samo ta bol.

Bilo kakav savjet ili prijedlog bi dobro došao. Hvala
Najvjerojatnije vam nije ništa,a kamoli emobolija pluća.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 10:53   #1068
Nisam ni mislila da imam emboliju pluća nego me bilo strah da bi ju mogla dobit...

Doktoru mi je dosta komplicirano otići jer studiram, živim i radim u Zagrebu, a doktora nikada nisam preselila iz rodnog mjesta gdje mi je još uvijek i službeno prebivalište.
Zato sam i pitala tu da dobijem neki savjet ili komentar. Koliko nekom objektivnom ozbiljno zvuči... a vidim da ne zvuči ozbiljno.
Jučer i danas nisam mogla ni stat na nogu koliko je boljelo... al valjda će proć...
__________________
Immobilized by my fear
And soon to be blinded by tears...
Nanook is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 10:57   #1069
Quote:
Nanook kaže: Pogledaj post
Nisam ni mislila da imam emboliju pluća nego me bilo strah da bi ju mogla dobit...

Doktoru mi je dosta komplicirano otići jer studiram živim i radim u Zagrebu, a doktora nikada nisam preselila iz rodnog mjesta gdje mi je još uvijek i službeno prebivalište.
Zato sam i pitala tu da dobijem neki savjet ili komentar. Koliko nekom objektivnom ozbiljno zvuči... a vidim da ne zvuči ozbiljno.
Jučer i danas nisam mogla ni stat na nogu koliko je boljelo... al valjda će proć...
Ako vas tooliko mući odite na hitni prijem pripadajuće bolnice.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 11:06   #1070
Quote:
Nanook kaže: Pogledaj post
Nisam ni mislila da imam emboliju pluća nego me bilo strah da bi ju mogla dobit...

Doktoru mi je dosta komplicirano otići jer studiram, živim i radim u Zagrebu, a doktora nikada nisam preselila iz rodnog mjesta gdje mi je još uvijek i službeno prebivalište.
Zato sam i pitala tu da dobijem neki savjet ili komentar. Koliko nekom objektivnom ozbiljno zvuči... a vidim da ne zvuči ozbiljno.
Jučer i danas nisam mogla ni stat na nogu koliko je boljelo... al valjda će proć...
Gle, čim te boli noga da ne možeš stati na nju, to je za ići doktoru.
Na hitnoj te niko neće odbiti i ne treba ti uputnica. Dobro ti veli dr. Hrvoje.
Odi i makar prestani brinuti.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 11:30   #1071
Ali samo kratko nakon buđenja me boli tako jako da ne mogu stat na nju, nakon kratkog sjedanja za kompom se bol smiri i boli puno manje
U svakom slučaju bol varira tijekom vremena... ponekad sama od sebe ponekad vjerojatno od nečeg što radim...

Probat ću se organizirat i otići na neku hitnu/dežurstvo ako se ne smiri za još koji dan, možda još i večeras ako će boljet kad ću se vraćat s posla tamo negdje iza ponoći...

Malo je problem što ne znam koja bi mi bila pripadajuća bolnica i kako to ide s hitnom...
Jedino gdje sam dosada bila je u Runjaninovoj na dežurstvu jedan vikend...

Hvala vam oboje na savjetima u svakom slučaju
__________________
Immobilized by my fear
And soon to be blinded by tears...
Nanook is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 18:16   #1072
Quote:
Nanook kaže: Pogledaj post
Ali samo kratko nakon buđenja me boli tako jako da ne mogu stat na nju, nakon kratkog sjedanja za kompom se bol smiri i boli puno manje
U svakom slučaju bol varira tijekom vremena... ponekad sama od sebe ponekad vjerojatno od nečeg što radim...

Probat ću se organizirat i otići na neku hitnu/dežurstvo ako se ne smiri za još koji dan, možda još i večeras ako će boljet kad ću se vraćat s posla tamo negdje iza ponoći...

Malo je problem što ne znam koja bi mi bila pripadajuća bolnica i kako to ide s hitnom...
Jedino gdje sam dosada bila je u Runjaninovoj na dežurstvu jedan vikend...

Hvala vam oboje na savjetima u svakom slučaju
U kojem ste kvartu?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 18:37   #1073
Ne znam baš ni kvartove najbolje. Ili Šalata ili Medvešćak. Blizu Ribnjaka.

Sent from my Ideos using Tapatalk 2
__________________
Immobilized by my fear
And soon to be blinded by tears...
Nanook is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 18:48   #1074
Quote:
Nanook kaže: Pogledaj post
Ne znam baš ni kvartove najbolje. Ili Šalata ili Medvešćak. Blizu Ribnjaka.

Sent from my Ideos using Tapatalk 2
KB Merkur.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 15:10   #1075
Ja imam dosta izražene vene osobito na desnoj nozi.Jedna se proteže od sredine lista skoro skroz do prepone gore.Na nekim mjestima je ispupčena prema van.U zadnje vrijeme mi se čini sve više izraženo....Ponekad me dok hodam boli list lijeve noge tj.više mi se grči,a vene ponekad peckaju.Dr.opće prakse me poslala na dopler,ali sam naručena tek u 11.mj.u vinogradsku...Zanima me jeli treba možda pregled obaviti i prije privatno?Preporuke za Zgb.?Jer što više čitam o venama samo me panika hvata od pojave nekog tromba.Mažem ju heparinom,al mi je dr.rekla da to baš i ne pomaže.....
__________________
Ma daj okreni taj ringišpil u mojoj glavi...
zara01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 19:34   #1076
@ana36

Ako te brine, odi u privatnika i napravi color doppler vena noge s koje strane je problem pa si mirna što se tiče tromboze ili odi na hitni prijem, ali tamo nećeš uvijek dobiti navedenu pretragu jer ju ordinirajuću možda neće smatrati potrebnom (što ne znači da će biti 100% u pravu, ali mora funkcionirati ekonomski racionalno).

Ili jednostavnije ako ti nadležni liječnik može uraditi d-dimere, aku su negativni 99% isključena akutna tromboza, a staru ionako lijekovima baš nećeš riješiti.

Aspirin odnosno acetil salicilna kiselina nije lijek koji će baš spriječiti zgrušavanje krvi u venama ("razrjeđivanje krvi" je termin koji bi odgovarao terminu hemodilucija i nema veze s lijekovima protiv zgrušavanja (oni mogu izazvat razrjeđenje jedino ako s njima izazoveš krvarenje).

Za sprječavanje nastanka i širenja venskog ugruška se uzimaju antikoagulansi, u nas trenunto martefarin, ali njega bez recepta nećeš dobit niti bi ti bilo pametno da ga uzimaš na svoju ruku ni u kojem slučaju.

Ako i rješiš pitanje tromboze i dalje nećeš znati od čega te boli noga, osim ako te ne pogleda netko tko kuži dotičnu problematiku.

Zadnje uređivanje meritas : 17.08.2012. at 19:47.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 19:46   #1077
Quote:
zara01 kaže: Pogledaj post
Ja imam dosta izražene vene osobito na desnoj nozi.Jedna se proteže od sredine lista skoro skroz do prepone gore.Na nekim mjestima je ispupčena prema van.U zadnje vrijeme mi se čini sve više izraženo....Ponekad me dok hodam boli list lijeve noge tj.više mi se grči,a vene ponekad peckaju.Dr.opće prakse me poslala na dopler,ali sam naručena tek u 11.mj.u vinogradsku...Zanima me jeli treba možda pregled obaviti i prije privatno?Preporuke za Zgb.?Jer što više čitam o venama samo me panika hvata od pojave nekog tromba.Mažem ju heparinom,al mi je dr.rekla da to baš i ne pomaže.....
Vene koje vi vidite spadaju u površinski venski sustav i kao takve nisu opasne u smislu izazivanja duboke venske tromboze, one koje to mogu izazvati ne možete vidjeti prostim okom jer su smještene "dublje u tkivu", ako je trombozirao spoj u preponi površnog i vanjskog spleta (nećete to vi moći svojim očima procjeniti) onda vam je potrebna terapija i to nemože čekati do 11 mjeseca, tad terapija više neće imati smisla, iako vam se ništa nužno ne mora dogoditi, organizam se zna pobrinuti za sebe u većini slučajeva.

To što vi vidite su najčešće varikoziteti (proširene vene) i ne znači da su trombozirani, dakle pitanje je da li je ovo što vi vidite u preponi varikozitet (samo proširenje) ili tromboflebitis (crveno, bolno na dodir, više ili manje otečeno), ako je ovo drugo onda bi po meni trebalo dopler odmah napraviti zbog isključenja tromboziranja safenofemoralnog ušća.

Ali ako su te proširene vene od ranije tu i ništa se posebno s njima vizualno ne mijenja onda u pravilu nema panike niti je potrebna pretjerana dijagnostička obrada, osim ako ne želite ići na kozmetski zahvat.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 21:08   #1078
Vene su od prije tu,ali su sad izraženije i prije nisu bile ispupčene.Kapilare popucane ajme,krivo sam napisala da me boli,grči list lijeve noge,desne-na kojoj vene i jesu.Dr sam rekla ovaj tjedan da sam naručena tek u 11.mj,ona kaže da se njoj to ne čini tak alarmantno.....
Ja sam inače paničarka tako da mislim da ću ipak otići privatno na dopler.
Ne brine mene estetski izgled toliko(ali da su grde jesu),već to što peckaju,šire se,boli list....ali zasad ništa nije bolno na dodir,crveno,ni otečeno.
__________________
Ma daj okreni taj ringišpil u mojoj glavi...
zara01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 22:05   #1079
đezzba, Vaš post premješten je ovdje (kliknuti na link).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 15:09   #1080
Poštovanje,molim vas može li mi netko odgovoriti na pitanje...bolujem od DVT-a već godinu dana(dobila u trudnoći sa 26 g.).Na terapiji sam Sintronom 4mg jer mi Martefarin ne odgovara(zbog INR-a).Uglavnom,imam bolove u toj lijevoj nozi stalno i ne mogu dugo ni hodati ni raditi i tako.Ovdje u Zadru,transfuziologinja je rekla da me noga uopće ne bi trebala boliti i poslala me vaskularnom.Vaskularni kirurg mi je u lice rekao da NE ZNA zašto me boli noga i poslao me fizijatru.E sad molim nekoga s ovog foruma ili prisutnog doktora da mi kaže gdje bih se i u kojoj bolnici i kod kojeg doktora mogla naručiti za pregled??Molim vas da mi odgovorite

i molim vas,opisala bih ukratko svoju dijagnozu pa ako mi netko od prisutnih može pomoći kod kojeg doktora i gdje bi se trebala naručiti
za pregled jer su ovi u zadru očito nesposobni
Pacijentica je zaprimljena na odjel fetomateralne medicine zbog DVT-a lijeve noge.Pod terapijom niskomolekularnog heparina
doppler-(...) DVT proksimalne dvije trećine VFS i proksimalne polovice vene popiltee lijevo.
U terapiju uveden fragmin 2x7500.Izražen epi i subfacijalni edem potkoljenice(preporuka čarapa)
doppler nakon 3 tjedna (...) Na CD vena lijeve noge trombozirana VIE u distalnoj polovini ,VFS,poplitealna te proksimalna polovina stražnjih tibijalnih vena i VTA u proksimalnoj polovini VTP u distalnoj polovini protočne,kompresibilne pune se preko perforatora i VSM.Nalaz u progresiji.
Povećava se doza fragmina na 2x10000
Nakon poroda,3 tablete dnevno marivarina (INR 1,15)
Nalaz hematologa (...) Vrijednosti INR-a nisu u terapijskim okvirima unatoč terapiji 3 tabl.Marivarina.Preporuča se napraviti genetska obrada,dopler i prelaz na Sintrom.Žali se na bolove u lijevoj potkoljenici i natkoljenici.
Faktor V Leiden Normalan tip
Faktor II protrombin Normalan tip
MTHFR Normalan tip
PAI-1 Heterozigot 4G/5G
doppler (...) Lijevo kompresibilna VFS do distalne trećine gdje je diskretno slabije kompresibilna ,održanog protoka s nešto slabijom augmentacijom na distalnu kompresiju.Vena poplitea lijevo kompresibilna,održanog protoka s augmentacijom na distalnu kompresiju,kao i vene potkoljenice.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 18.09.2012. at 20:20. Reason: spjanje postova
Kenotaur2409 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:16.