Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2017., 19:57   #1
Moja firma u inozemstvu, ja u Hrvatskoj

Dakle ako mi se pokaže neisplativo otvaranje doo-a, bavio bih se istim ali samo alo drugacije, medjunarodno posredovanje u trgovini i trgovina, iz Azije u sve druge dijelove svijeta (uključujući eventualno i Hrvatsku no mislim da to sad i nije toliko bitno)

Firma bi bila registrirana u Hong Kongu, ja živim (još uvijek) u Hrvatskoj.

I što sad, kako legalno doci do nekog novca, kako to ide? Ako mi je to jedini prihod? Pod uvjetom naravno da firma ostvaruje neku dobit, tj isplacujem si, evo, plaću...
Nemam nikakvih iskustava s tim shemama, znam da neki to imaju pa skroz na crno si salju novce itd, western unionom itd. No opet ako te porezna sta pita, nemres nista potrosit na vece stvari...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 13:47   #2
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Dakle ako mi se pokaže neisplativo otvaranje doo-a, bavio bih se istim ali samo alo drugacije, medjunarodno posredovanje u trgovini i trgovina, iz Azije u sve druge dijelove svijeta (uključujući eventualno i Hrvatsku no mislim da to sad i nije toliko bitno)

Firma bi bila registrirana u Hong Kongu, ja živim (još uvijek) u Hrvatskoj.

I što sad, kako legalno doci do nekog novca, kako to ide? Ako mi je to jedini prihod? Pod uvjetom naravno da firma ostvaruje neku dobit, tj isplacujem si, evo, plaću...
Nemam nikakvih iskustava s tim shemama, znam da neki to imaju pa skroz na crno si salju novce itd, western unionom itd. No opet ako te porezna sta pita, nemres nista potrosit na vece stvari...
Firmu prijaviš poreznoj, kod isplate dobiti platiš 12% poreza + prirez i ... "mirna Bosna".
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 14:12   #3
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Firmu prijaviš poreznoj, kod isplate dobiti platiš 12% poreza + prirez i ... "mirna Bosna".
E a ako nisam nigdje drugdje zaposlen to jest što je s doprinosima?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 14:30   #4
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Dakle ako mi se pokaže neisplativo otvaranje doo-a, bavio bih se istim ali samo alo drugacije, medjunarodno posredovanje u trgovini i trgovina, iz Azije u sve druge dijelove svijeta (uključujući eventualno i Hrvatsku no mislim da to sad i nije toliko bitno)

Firma bi bila registrirana u Hong Kongu, ja živim (još uvijek) u Hrvatskoj.

I što sad, kako legalno doci do nekog novca, kako to ide? Ako mi je to jedini prihod? Pod uvjetom naravno da firma ostvaruje neku dobit, tj isplacujem si, evo, plaću...
Nemam nikakvih iskustava s tim shemama, znam da neki to imaju pa skroz na crno si salju novce itd, western unionom itd. No opet ako te porezna sta pita, nemres nista potrosit na vece stvari...
Otvoriš firmu u wayomingu,odeš u usa i otvoriš bankovni racun priko ovlaštenog agenta(moraš ga imat zbog adrese,on ti skenira dokumente i šalje na tvoj email),dobiješ visa karticu i dižeš novac na bankomatu,to su ti troškovi direktno,i ako ti je dobit do 2 miljona$ platiš wyoming 50$ poreza.i ako ti je dizanje na bankomatu premalo tada otvoriš još jedan bankovni racun na karibima i tamo preusmjeriš dio novca sa kariba na panamu i iz paname šalješ sebi novac kao donacija bogatog strica.Ako su veće svote u pitanju tada se otvori po 10-20 offshore tvrtki i novac seli večinom na zadnji trust tvrtku.Da ti neko tome uđe u trag triba barem 10-20 godina dok sudskim diplomatskim putem imaju sve uvide.
Tebi je dosta wyoming odlazak u usa na otvaranje bankovnog racuna.ili otvoriš racun u bosni,crnoj gori,austriji ako ti dopuste,ali si izbjegao odlazak u USA.Po zakonu bi dobit morao prijavit u RH i platiti porez.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 00:00   #5
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Otvoriš firmu u wayomingu,odeš u usa i otvoriš bankovni racun priko ovlaštenog agenta(moraš ga imat zbog adrese,on ti skenira dokumente i šalje na tvoj email),dobiješ visa karticu i dižeš novac na bankomatu,to su ti troškovi direktno,i ako ti je dobit do 2 miljona$ platiš wyoming 50$ poreza.i ako ti je dizanje na bankomatu premalo tada otvoriš još jedan bankovni racun na karibima i tamo preusmjeriš dio novca sa kariba na panamu i iz paname šalješ sebi novac kao donacija bogatog strica.Ako su veće svote u pitanju tada se otvori po 10-20 offshore tvrtki i novac seli večinom na zadnji trust tvrtku.Da ti neko tome uđe u trag triba barem 10-20 godina dok sudskim diplomatskim putem imaju sve uvide.
Tebi je dosta wyoming odlazak u usa na otvaranje bankovnog racuna.ili otvoriš racun u bosni,crnoj gori,austriji ako ti dopuste,ali si izbjegao odlazak u USA.Po zakonu bi dobit morao prijavit u RH i platiti porez.

Nisam znao da je wayoming porezna oaza ?!

A kako stvari stoje sa Liechtensteinom ?? U Zadru mnogi posluju u toj državi.
Čak i firma gdje radim. http://www.057info.hr/vijesti/2014-1...u-lihtenstajnu
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 00:11   #6
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nisam znao da je wayoming porezna oaza ?!

A kako stvari stoje sa Liechtensteinom ?? U Zadru mnogi posluju u toj državi.
Čak i firma gdje radim. http://www.057info.hr/vijesti/2014-1...u-lihtenstajnu
Ne znam koliko je Lichtenstein ikada bila porezna oaza, vise se radilo o tome da su do 2013 imale bankarsku/poslovnu tajnu i nisu javljale informacije drugim drzavama. Sada javljaju. Vlasnik ove tvoje firme je registriran u Lichtensteinu od 2004, tada se to moglo zamutit, mozda je sad ostao tamo po inerciji. Registrian je na adrei na kojoj je jos 50tak firmi registrirano, znaci vjerojatno neki advokat pro forma vodi ured.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 15:15   #7
DObit bi bila mala pa nije problem i platiti porez, u biti trazim posve legalan bijel način, i u biti primarno sam ciljao na firmu (tek se raspitujem) u Hong kongu jer mislim da bi mi tako bilo najbolje zbog posloanja da je roba u Hong KOngu i u Kini i da ide prodaja b2c i b2b sirom sivijeta, al jezicna barijera je isto tamo jako velika.
Ono, vec imam paranoju o sebi na netbankingu kineske banke s kineskim slovima

No, velim, opet mi nije jasno, što s mojim doprinosima za mirovinsko i zdravstveno, ako nisma nigdje zaposlen. A imam firmu u Hong KOngu i isplacujem si dobit... legalno, u Hrvatsku.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 15:18   #8
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
DObit bi bila mala pa nije problem i platiti porez, u biti trazim posve legalan bijel način, i u biti primarno sam ciljao na firmu (tek se raspitujem) u Hong kongu jer mislim da bi mi tako bilo najbolje zbog posloanja da je roba u Hong KOngu i u Kini i da ide prodaja b2c i b2b sirom sivijeta, al jezicna barijera je isto tamo jako velika.
Ono, vec imam paranoju o sebi na netbankingu kineske banke s kineskim slovima

No, velim, opet mi nije jasno, što s mojim doprinosima za irovinsko i zdravstveno, ako nisma nigdje zaposlen. A imam firmu u Hong KOngu i isplacujem si dobit... legalno, u Hrvatsku.
mi smo razmisljali o otvaranju firme u uk prije nego su izglasali da ce izaci iz eu pa smo odustali jer nam se cinilo da ce to poslije brexita biti komplicirano

ali zakljucak je bio da bismo si sami morali placati ovdje doprinose da bismo imali zdravstveno... ne znam.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 15:29   #9
Mene u biti zanimaju oba slučaja, kako ide - dakle 1) ako sam nezaposlen u RH (ni idje drugdje) 2) AKo sam zaposlen u RH.

Kakve sve poreze moram u RH platit.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:12   #10
Razliku u porezu na plaću, ako je ima, plus porez na dobit.

Samo ne znam kako je to izvedeno sa zdravstvenim ako je Hong Kong u pitanju, EU je vjerojatno malo jednostavnija opcija.

Sam imam problem sa UK, trenutno, s obzirom na Brexit, ali dok ide, ide, onda vjerojatno Irska postaje opcija.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:47   #11
Ne znam, nov sam svemu tome, ali buduci da bi trgovao s robom ih hongkonga, to mi se cinila kao najjednostavniaja opcija (a kolko sam vido oi nisu tamo previse porezno optereceni, ali ne zna sve detalje tocno).
u biti bi se radilo o dropshipu, iako iimam tamo razne kontakte s dobavljaicima pa su mi moguce razne kombinacije (mogu lijepo ispuniti razne zahtjeve US klijenat akoje si bez mojih kontakata i znanja oni mogu malo teze ispuniti; normalno, uzmem proviziju. + dropshi prodaja putem ebayja što je i povezanos ovim prvi jer na ebayju u stvari i skupiš dosta kontakata kupcima. Dakle, nije to neka ogromna zarda, no kad bi se ne znam placalo i 30% poreza sve ukupno, za početak bi se mogla jedna meni zadovoljavajuca plaćica nakupiti, za hrvatske okvire. ). E sad sve ako u Hrvatsk ne budem jos oorezovan po nekim bijesnim stipama i visoke doprinose moro plaćat.

U biti tek trebam provjeriti s agentima u Kini, da li si moram tamo isplacivati placu ili mogu samo dobit, ne znam. Vjerojatno moram plaću.

Kolko sad razumijem (ispravite me ako griješim!), ja bih spadao u pojam "non-resident working in HOng Kong", iako ja u stvari ne bi radio u Hong Kongu nego "iz Hong Konga". FIrma bi dakle imala neki fiktivni ured tamo, ko sto se to vec radi, adresu, valjda kineskog agenta/tajnika itd. A ja radim na daljinu. Imam bankovni raču tamo itd, tj ne ja nego firma...
E sad kako s isplatom plaće,m da li i ja kao osoba moram imati račun tamo, ili isplata plaća ide na moj HR račun, to su vjerojatno sve varijacije neke...

Previše je tu upitnika pa ako ima tko preporuku za agenta ilis avjetnika koji bi znao više oko osnivanja firme u HK neka se javi.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 15:31   #12
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Moja firma u inozemstvu, ja u Hrvatskoj...
Kao fizička osoba, tj. rezident u Hrvatskoj, kada otvoriš firmu u inozemstvu dužan si to prijaviti poreznoj upravi u Hrvatskoj.

Što se tiče poreza, za osobe koje nisu fizičke osobe treba utvrditi rezidentnost, što ovisi o tome postoji li ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Hrvatske i druge države. Ugovori koji postoje nalaze se na stranici porezne uprave: https://www.porezna-uprava.hr/hr_pro...spx#id=pro1600

Izgleda da za Hong Kong ne postoji takav ugovor. Postoji samo prijedlog još iz 2015: https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/...%20-%2017a.pdf

U tvom slučaju firma(kao pravna osoba) postaje HR rezident jer je "mjesto stvarne uprave" u HR. Napomena: "Mjesto stvarne uprave" ne odnosi se na "svakodnevno" upravljanje firmom, nego na mjesto na kojem se donose strateške odluke i/ili zasjeda uprava. Tj. obvezan si voditi knjige u HR i platiti poreze prema HR propisima. Ta firma u Hong Kongu isto tako treba voditi knjige i platiti poreze prema propisima Hong Konga. Zato se i zove "dvostruko oporezivanje".

Ako postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja(npr. UK), u većini slučajeva članak 4.3 glasi:
Quote:
(3) Ako je, zbog odredaba stavka (1), osoba koja nije fizička osoba rezident obiju država ugovornica, tada se smatra rezidentom samo one države u kojoj se nalazi njezino mjesto stvarne uprave.
Dakle, ako živiš u HR i otvoriš firmu u UK, tvoja UK firma postaje rezident u HR jer se ovdje nalazi "mjesto stvarne uprave". Dužan si tu firmu prijaviti HR poreznoj upravi, voditi knjige i plaćati poreze u HR, dok si u UK zbog ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja oslobođen plaćanja poreza prema tom ugovoru.

Uglavnom se radi o OECD-ovom modelu ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Također pogledaj i Opći porezni zakon, Zakon o računovodstvu, itd....

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Previše je tu upitnika pa ako ima tko preporuku za agenta ilis avjetnika koji bi znao više oko osnivanja firme u HK neka se javi.
Bilo kome tko živi u HR i otvara firmu u inozemstvu preporučio bi da nađe dobrog savjetnika u HR, a isto tako još jednog savjetnika u državi u kojoj otvara firmu. Podrazumijeva se naravno da oba savjetnika detaljno poznaju ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja jer postoje razlike u tim ugovorima ovisno s kojom su državom sklopljeni.
Za države s kojima ne postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja(npr. USA, ili Hong Kong(kao posebna upravna regija u NR Kini)) mislim da je potreban neki drugi prihvatljiviji model poslovanja.

Zadnje uređivanje jeran : 04.01.2017. at 16:06.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2018., 19:34   #13
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Ako postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja(npr. UK), u većini slučajeva članak 4.3 glasi:

Dakle, ako živiš u HR i otvoriš firmu u UK, tvoja UK firma postaje rezident u HR jer se ovdje nalazi "mjesto stvarne uprave". Dužan si tu firmu prijaviti HR poreznoj upravi, voditi knjige i plaćati poreze u HR, dok si u UK zbog ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja oslobođen plaćanja poreza prema tom ugovoru.

Uglavnom se radi o OECD-ovom modelu ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Također pogledaj i Opći porezni zakon, Zakon o računovodstvu, itd....
Jest da nije nov post ali dakle ovo je prilično diskutabilno. Ovdje se tvrdi da npr offshore tvrtka u Irskoj plaća porez na dobit u državi odakle je vlasnik. A što ako je jedan vlasnik iz Hrvatske, drugi iz Kine treći iz Luksemburga. Dodatno komplicira ako je firma dioničko društvo više dioničara.

Malo se treba bolje raspitati gospodo. Ne bi Google, Facebook, Apple i ostali otvarali firme u Luksemburgu, Irskoj i drugdje kada bi kod kuće morali plaćati porez kao da su u Americi. Time bi se izgubio svaki smisao offshore firme.

Firma otvorena vani plaća porez u državi gdje je registrirana. Ako vlasnici nisu rezidenti te države i firma ne posluje u njoj, firma plaća uglavnom mali porez na dobit u toj državi. Druga je stvar što vlasnici moraju svaki u svojoj državi rezidentnosti prijaviti privatnu dobit (ako mu je firma isplatila) i na to platiti porez.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2018., 22:12   #14
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Jest da nije nov post ali dakle ovo je prilično diskutabilno. Ovdje se tvrdi da npr offshore tvrtka u Irskoj plaća porez na dobit u državi odakle je vlasnik. A što ako je jedan vlasnik iz Hrvatske, drugi iz Kine treći iz Luksemburga. Dodatno komplicira ako je firma dioničko društvo više dioničara.

Malo se treba bolje raspitati gospodo. Ne bi Google, Facebook, Apple i ostali otvarali firme u Luksemburgu, Irskoj i drugdje kada bi kod kuće morali plaćati porez kao da su u Americi. Time bi se izgubio svaki smisao offshore firme.

Firma otvorena vani plaća porez u državi gdje je registrirana. Ako vlasnici nisu rezidenti te države i firma ne posluje u njoj, firma plaća uglavnom mali porez na dobit u toj državi. Druga je stvar što vlasnici moraju svaki u svojoj državi rezidentnosti prijaviti privatnu dobit (ako mu je firma isplatila) i na to platiti porez.
Irska ima veći porez na dobit nego Hrvatska. Ono što ove firme koriste je "double Irish". Znači osnivaju se dvije nove tvrtke u Irskoj, ali jednoj od njih je porezna rezidenost negdje offshore gdje je 0% porez na dobit. To se može provoditi samo za firme koje prodaju intelektualno vlasništvo, s obzirom da je međunarodnim sporazumima to posebno regulirano, da se oporezuje tamo gdje je sjedište intelektualnog vlasništva, plus irski zakoni su tako složeni da takva kapitalna ulaganja umanjuju poreznu osnovicu, za ostalo ne bi imalo učinka. Znači da se prodaju banane, bolje je registrirati firmu u Hrvatskoj, nego Irskoj, odnosno svejedno je..

I onda Google iz Amerike prodaje intelektualno vlasništvo (neki software u razvoju koji će vrijediti milijarde, ali eto još toliko ne vrijedi jer je u razvoju, nego puno manje) za 100 milijuna Bahamima, Bahami prodaju za 1.000 milijuna Irskoj. Irska firma prodaje krajnjim korisnicima za recimo 2.000 millijuna, ali dobiva umanjenje porezne osnovice za ovih prvih 1.000 koje je kupila od Bahama. Znači u Bahamima je porez 0%, u Irskoj su dobili umanjenje porezne osnovice i opet ništa ne plate, a u drugim državama opet ništa ne plate, jer je u Irskoj intelektualno vlasništvo i nigdje nije plaćen porez, osim SAD što je inicijalno uspio uloviti je uspio.

Ali "double Irish" je ugašen pod pritiskom od strane EU, ako si pratio sporove i milijarde kazni Irskoj. I zabranjen je od 2015. za nove firme, a do 2020. ga moraju prestati koristiti stare firme. Ali naravno, već su u igri druge kombinacije kao "single Malta" koju je napravio Microsoft prije godinu dana i sl. Jednostavno Irskoj ekonomija se bazira na tome i ostavljat će konstantno rupe kako bi spriječili bijeg tih multinacionalnih firmi iz Irske. Irska isto tako osim ovog ima i nulte stope poreza na određene investicijske fondove i sl. koje se bave preprodajom raznoraznih dužničkih instrumenata, mislim da su s tim i prije počeli, jednostavno njima se isplati jer sve te ogromne firme plaćaju milijunske iznose pravno - administriativnoj grani. Jel možeš zamisliti u Hrvatskoj desetke tisuća ljudi koji bi usluživali najkompliciranije i najveće svjetske transakcije? Jednostavno i da ne plate kune poreza, opet se isplati, bolje nego da se ljudi bave švercanjem migranata.

Ali to sve skupa ima malo važnosti za ovu temu jer je neprimjenjivo. U Hrvatskoj je glavno pitanje ionako kako izbjeći porez na dohodak, a ne na dobit. Porez na dobit je praktički nebitan.. čak je i manji nego u većini država, a i tko zna što radi osim ako ostvaruje ne znam kakve ekstra profite neće ga nikada ni platiti u nekom značajnom iznosu.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2018., 09:06   #15
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
O kakvoj shell kompaniji govoriš. Svaka kompanija koja ne posluje na tlu države gdje je osnovana i čiji vlasnik nije rezident može se nazvati shell kompanija. No to je ustvari potpuno legalno i ta firma je potpuno uobičajena kao i svaka druga.
Prisjetimo se, cura je pitala može li otvoriti firmu u inozemstvu, eto tako čisto da nije u Hrvatskoj, a bavila bi se izvozom dobara u EU i sve bi se odvijalo u Hrvatskoj. Ni u jednoj normalnoj zemlji EU to ne bi prošlo, upute EK za PDV kažu da se takvoj firmi ne smije dodijeliti VAT broj, jer zbog takvih i sličnih firmi EU godišnje gubi između 100 i 150 milijuna eura na kružnim prijevarama PDV-a.

Zato samo rekao da se u Irskoj ili Nizozemskoj isplati, ali samo za određene djelatnosti, isporuka dobara u EU nije jedna od tih.

Quote:
Državu se zapravo ne tiče gdje će firma poslovati ako ne posluje u toj državi. Ako posluje tek tada plaća normalan porez na dobit u toj državi.
Nije točno. Čak i naši u novom prijedlogu zakona imaju odredbe o inozemnim ovisnim društvima koje u državama sjedišta plaćaju mali ili nikakav porez na dobit.

Države nisu otoci, isto kao što surađuju po pitanju međunarodne trgovine, tako surađuju i kod fiskalnih pitanja.

Quote:
Tako mnoge države zapravo privlače otvaranje kako ti kažeš shell firmi jer nemaju nikakve štete a ipak zarade. Irska npr.
Isto tako imaš mnoge države koje su porezne oaze, ali su ujedno i prilično siromašne. Nije dovoljno drastično smanjiti ili ukinuti neke vrste poreza, to je tek jedan od uvjeta zašto bi tamo netko htio raditi.

Quote:
Ne treba malima sprječavati da rade ono što veliki odavno i nesmetano rade, i što je konačno sasvim legalno.
To je jako loša ideja. Quod licet Jovi non licet bovi. Veliki imaju superirone informacije, offshore im rade Big4, specijalizirane banke i odvjetnički uredi. Osim toga uvijek su u vezi s politikom tako da točno znaju što trebaju napraviti, čak i unaprijed.

Pogledaj nogometaše u Španjolskoj, oni nisu baš 'mali', to su ljudi teški desetke ili stotine milijuna eura, pa su opet osuđeni za utaju poreza, uvjetnu zatvorsku kaznu i velike novčane kazne. A sigurno su imali kvalitetne savjetnike.

To bi možda negdje drugo i prošlo u tom trenutku, možda Engleskoj ili Italiji, ali ovo je dobar primjer da je offshore stvar političke volje. Jednostavno, Španjolska je odlučila da tako ne može i gotovo.


Quote:
Apple u Irskoj plaća 3% poreza, dok Apple u Americi plaća puni porez. Nagomilali su 250 mlrd USD 'nerezidentnog' casha na koji ne plaćaju porez u Americi.
To nije baš tako, porez na dobit u Irskoj nije 3%, to se izvodi malo drugačije, radi se o dvostrukim društvima i intelektualnom vlasništvu, pa se tu smanjuje efektivno opterećenje.

Quote:
Kraj
Dobro si rekao, nazire se kraj polako. EU je 2016 godine donijela odluku da je Irska omogućila Appleu nezakonitu poreznu evaziju i da je Apple dužan 13 milijardi eura poreza.

Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Irska ima veći porez na dobit nego Hrvatska. Ono što ove firme koriste je "double Irish". Znači osnivaju se dvije nove tvrtke u Irskoj, ali jednoj od njih je porezna rezidenost negdje offshore gdje je 0% porez na dobit. To se može provoditi samo za firme koje prodaju intelektualno vlasništvo, s obzirom da je međunarodnim sporazumima to posebno regulirano, da se oporezuje tamo gdje je sjedište intelektualnog vlasništva, plus irski zakoni su tako složeni da takva kapitalna ulaganja umanjuju poreznu osnovicu, za ostalo ne bi imalo učinka.
Da, tako je.

Quote:
Znači da se prodaju banane, bolje je registrirati firmu u Hrvatskoj, nego Irskoj, odnosno svejedno je..
Točno to sam i rekao u ovom topicu ranije.

Quote:
onda Google iz Amerike prodaje intelektualno vlasništvo (neki software u razvoju koji će vrijediti milijarde, ali eto još toliko ne vrijedi jer je u razvoju, nego puno manje) za 100 milijuna Bahamima, Bahami prodaju za 1.000 milijuna Irskoj. Irska firma prodaje krajnjim korisnicima za recimo 2.000 millijuna, ali dobiva umanjenje porezne osnovice za ovih prvih 1.000 koje je kupila od Bahama. Znači u Bahamima je porez 0%, u Irskoj su dobili umanjenje porezne osnovice i opet ništa ne plate, a u drugim državama opet ništa ne plate, jer je u Irskoj intelektualno vlasništvo i nigdje nije plaćen porez, osim SAD što je inicijalno uspio uloviti je uspio.
Da, glavni alati takve vrste porezne evazije su međusobni krediti i transferne cijene.


Quote:
Ali to sve skupa ima malo važnosti za ovu temu jer je neprimjenjivo. U Hrvatskoj je glavno pitanje ionako kako izbjeći porez na dohodak, a ne na dobit. Porez na dobit je praktički nebitan.. čak je i manji nego u većini država, a i tko zna što radi osim ako ostvaruje ne znam kakve ekstra profite neće ga nikada ni platiti u nekom značajnom iznos
u.

Porez na dobit je kod nas mali i relativno neznačajan za proračun, trpio bi i još olakšica tipa estonskog modela kada plaćaš porez na dobit samo kada je isplaćuješ, ako je zadržana, ništa.

Što se tiče efektivnog opterećenja porezom na dohodak, to kod nas nije veliko, spadamo među bolje u EU po tome.

Ono gdje smo među najgorima u svijetu su doprinosi i PDV.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 02:38   #16
Odlična tema!

Trebao bih savjet oko sljedećeg slučaja:

Bavim se turizmom i poslujem preko paušalnog obrta. Vrlo skoro planiram otvoriti putničku agenciju. Kako u Hrvatskoj postoje razno razni uvjeti koje treba zadovoljiti za tu djelatnosti - dokaz od znanju 2 strana jezika na razinama A1 i B2, dokaz o radu u turizmu od 2.god, položen ispit za voditelja poslovnice, itd., a u US turoperatorsku agenciju (firmu) mogu osnovati online bez ikakvih ovakvih preduvjeta, odlučio sam se za Wyoming.
Em iz razloga što je income tax smiješno malen - za LLC je 52$ godišnje neovisno o prihodu (manje nego u poznatoj korporacijskoj državi Delaware gdje je 300$), em iz razloga što mi je 80% klijenata preko bare.

Firma se znači može osnovati online za cca 300-500$ troška, ovisno o servisu kojeg odaberete. Jedino što se treba tamo osobno pojaviti kako bi se otvorio bankovni račun, ali nebitno sad to...

Mene zanima na koji način najbezbolnije sredstva s tog američkog računa prenijeti u HR? Bilo kao fizičkoj osobi, bilo kao pravnoj (paušalnom obrtu ili firmi)..
Napominjem da sam rezident Hrvatske i djelatnost se obavlja ovdje. Pretpostavljam da bih u tom slučaju mogao u HR otvoriti d.o.o. i ispostavljati fakture američkoj firmi, zaposliti se na direktorski minimalac, a ostatak ispaćivati preko dobiti?

Je li ovakav scenarij moguć/realan?

Hvala unaprijed na odgovorima!

P.S. Hrvatska s US nema potpisan ugovor protiv dvostrukog oporezivanja, ali to je manje bitno budući da je godišnji porez kojeg bi tamo plaćao ionako mizeran.
tac44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 20:26   #17
Dobro, buduci da se Uk sad mijenja izlazi kao lagano iz EU, ima neki rok itd, onda bi mozda bilo bolje negdje drugdje otvorit, da sam u EU (premda bi mi ta dropship prodaja vjerojatnou UK bila veca nego u cijelom ostatku EU, znam vec unaprijed dosta pouzdano; a i nekak mislim da UK nece tak lako izac iz porezne unije sa EU... mozda ce izac iz EU sluzbeno a sve ce ostat po starom... tak se meni cini nekak, al ko bi to znao).
Što da recimo se bavim posredovanjem u prodaji, u szttvari dropshippingom, iz Kine širom svijeta. Gdje mi je najbolje otvorit firmu da bi to radio.
I kakva je generalno onda situacija s oporezivanjem. Npr da u Latvioji otvorim. I bavi se preprodajom tj posredistvom na nacin da kupujem u KIni a prodajem diljem svijeta, u biti dropshipping. Najviše u US, oni su najveci kupci. al ostataks vijeta se nemre nikako zanemarit. To vjerojatno nije ni bitno - kuda cu japrodavat. Nego da sve bude po zakonu u zemljama gdje roba ide itd.

Se moze to kak legalno napraviti da je iole isplativo? Da nisu porez i davanja ne znam 50-60% Ja znam da si mogu naporavit proemeta al moram znat unaprjed ipak koji su mi svi troskovi da to otvorim, i koliko poreza i svega cu morat na kraju platit, dok si ne isplati neki novac u Hrvatsku.

(znam recimo da se ono Monika psoredovanje, nakon par godina prebacilo u LOndon, vjerojatno zbog bolje regulatie itd. Al to je malko drugaciji nacin poslovanja, ne znam. )

I kako to ide u sucaju da ti je to jedini dohodak, a kako u sucaju da ti je drugih dohodak.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 22:05   #18
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
I kakva je generalno onda situacija s oporezivanjem. Npr da u Latvioji otvorim.
Ovo smo već prošli. Pogledaj za Latviju pod "Ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja": https://www.porezna-uprava.hr/hr_pro...t/propisi.aspx

Članak 4.3:
Quote:
3. Kad je, sukladno odredbama stavka 1., osoba koja nije fizička, rezident obiju država ugovornica, nadležna tijela država ugovornica nastojat će riješiti to pitanje međusobnim dogovorom. U nemogućnosti postizanja dogovora, ta osoba nema pravo tražiti bilo kakve povlastice temeljem ovog Ugovora.
Firma plaća poreze ovisno o rezidentnosti, dakle ili u HR ili u Latviji ili moguće u obje zemlje(kao i u slučaju s Hong Kongom). Ovisno o dogovoru "nadležnih tijela država ugovornica".

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
I kako to ide u sucaju da ti je to jedini dohodak, a kako u sucaju da ti je drugih dohodak.
U svakom slučaju inozemnu firmu moraš prijaviti HR poreznoj upravi.

Kao direktor firme ako nisi nigdje drugdje zaposlen prijavljuješ se u obvezno osiguranje kao direktor i/ili član uprave. Za 2017. propisana je osnovica je 7.739,00 kn, pa su doprinosi ukupno 2.878,05 kn mjesečno.

Ako si osiguran temeljem radnog odnosa propisana bruto 1 osnovica je 5.030,35 kn, tj. ukupni mjesečni doprinosi za direktora su 1.934,80 kn.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 02:17   #19
Hvala, sad mi je malo jasnije, mozda i dosta jasnije. Hvala jos jednom. A on sam u biti mislio na Estoniju a ne na Latviju, ali i to tek moram procitati ne ide mi bas citanje zakona najbolje jer sam brzoplet (tj nemma vremena nikad pa s euvijek zurim ) Mislio sam na Estoniju i one njezine E-citizenship fore.
Jer naime meni je dakle cilj naci drzavu gdje nema dvostrukog oporezivanja, a gdje je regulativa za obavljanje tih poslova kojima se ja želim baviti bolja (dakle "postojeća", ili labavija) u odnosu na hrvatsku gdje je regulativa nedoradjena ili nepostojeca ili oneogucava totalno te neke aktivnosti, ili ih prebirokratizira i tako onemogucuje.
Noralno bilo bi dobro i da firma ima sto manji porez na dobit, ne...

ALi ova tvoja zadnja dva odlomka me sada zbunjuju tj nemogu ih smjestiti u ono što dosad znam.
Naime ja paralelno s otvaranjem firme u inozzemstvu razmisljam i o otvaranju firme u Hrvatskoj (koja bi se opet bavila jednim drugim dijelom, trgovina na malo i veliko u Hrvatskoj is licno). I kada sam se raspitivao o tome - a ja naime nisma nigdje drugdje zaposlen, nezaposlen sam trenutno, svagdje je rečeno da je brutto osnovica za direktora 5.035
Evo po svim temama svi gotvore da je to tako. Ili sma ja krivo iščitao i/ili ljudi krivo govore.
A znam da sma naišao i na izvatku iz zakona na brojku od 7.739 kn, ali to nima tada razumio tj mogao povezati.
Sad to moram vidjeti sto je stvarno na stvari. jer cijelo vrijeme radim kalkulaciju, ako cu otvoriti doo u Hvatksoj, ija cu biti jedini zaposleni, da mi je osnovica 5035 (prije e bila 3000 ili koliko). Ne znam otkud sad 7,739, 2,5X više?? Ne znam nakoje se slučajeve točno odnosi prva brojka, a nakoje druga, i kakve veze ima što je firma u hrvatskoj ili u inozemstvu, za te cifre

Evo ga sad sam pronašao ovdje
Quote:
Tako sada prema čl. 21. st. 2. novog Zakona o doprinosima (Nar. nov. br.84/08.do 115/16.), osnovica za doprinose osiguraniku koji je istodobno kod poslodavca član uprave trgovačkog društva ili izvršni direktor trgovačkog društva ili upravitelj zadruge, za rad u punom radnom vremenu ne može biti niža od umnoška svote prosječne plaće i koeficijenta 0,65, što za 2017. god. iznosi 5.030,35 kn.
Zar ne bih bio i u inozemnoj firmi, istovremeno osiguranik i direktor tog trgovačkog društva. Tao bibilo i za inozemnu firmu.

A mogu se prijaviti i na pola ili na četvrtinu radnog vremena (čuo sam da se za hrv firmu, koja je nekakva takva prodaja na daljinu itd, mogu prijavit i na pol radnog vremena, zasto ne i za stranu firmu, ako taj dio podlijeze nasem zakonodavstvu).

A ja za sada jos ne znam hocu li otvarati dvije (jednu tu jednu tamo), samo jednu firmu (i gdje vbi ta jedna firma bila), ili nijednu. Tao da tu ima punno kombinacija. A pretpostavljam isto da nigdje nije tolko komplicirnao zatvaranje firme, kao u Hrvatskoj...

Takodjer, ako otvorim estonsku firmu, za primjer (ako estonija ima taj ugovor o izbj 2X oporezivnaja, dakle ja kao radnik podlijezem hrvatskim zakoniam, a firma što se tiče regulative za firme i poreza na dobit podlijeze zakonima ze države, ako dobro kontam.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 11:20   #20
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Hvala, sad mi je malo jasnije, mozda i dosta jasnije. Hvala jos jednom. A on sam u biti mislio na Estoniju a ne na Latviju, ali i to tek moram procitati ne ide mi bas citanje zakona najbolje jer sam brzoplet (tj nemma vremena nikad pa s euvijek zurim ) Mislio sam na Estoniju i one njezine E-citizenship fore.
Jer naime meni je dakle cilj naci drzavu gdje nema dvostrukog oporezivanja, a gdje je regulativa za obavljanje tih poslova kojima se ja želim baviti bolja (dakle "postojeća", ili labavija) u odnosu na hrvatsku gdje je regulativa nedoradjena ili nepostojeca ili oneogucava totalno te neke aktivnosti, ili ih prebirokratizira i tako onemogucuje.
Noralno bilo bi dobro i da firma ima sto manji porez na dobit, ne...
Kako si sam već primjetio, za Estoniju piše isto kao i za Latviju u članku 4.3. Dakle, HR "nadležna tijela" se dogovaraju sa inozemnim "nadležnim tijelima" od slučaja do slučaja. Tj. ako ne postignu dogovor ide dvostruko oporezivanje.

Za porez na dobit i ostale poreze piše sve u ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Već je @rocker1987 objasnio.

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
ALi ova tvoja zadnja dva odlomka me sada zbunjuju tj nemogu ih smjestiti u ono što dosad znam.
Zakon o doprinosima, Zakon o mirovinskom osiguranju, Zakon o zdravstvenom osiguranju.

Kada otvroriš firmu u inozemstvu prijavljuješ je HR poreznoj upravi i kao direktor moraš biti osiguran. Ako nisi nigdje drugdje zaposlen, tj. nisi osiguran temeljem radnog odnosa, a rezident si u HR, tada je propisana minimalna osnovica za doprinose direktora od 7.739,00 kn.

Ako si osiguran temeljem radnog odnosa, minimalna osnovica za obračun doprinosa direktora je 5.030,35 kn.

Problem je što se u inozemnoj firmi ne možeš zaposliti bez radne dozvole u toj državi. Možeš npr. otvoriti podružnicu u HR, tada se možeš zaposliti i osigurati na temelju radnog odnosa. Druga opcija je da se zaposliš u nekoj trećoj firmi u HR, tada si također osiguran temeljem radnog odnosa.

Za inozemnu firmu potreban ti je savjetnik jer ta firma posluje po pravilima države u kojoj je osnovana. Uglavnom, trebaš se savjetovati o pravima i obvezama firme, mogućim porezima i nametima koji nisu obuhvaćeni ugovorom o dvostrukom oporezivanju, uvjetima poslovanja, itd..., itd...
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.