Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2014., 13:19   #1
Orion (SAD) i ISRO-OV (India)

Danas na svoj prvi (bez-posadni) let krece Orion, letjelica koja bi ljudima trebala otvoriti duboki svemir te konacno odvesti ljude na Mars



a kasnije u mjesecu na svoj prvi (bez-posadni) let krece i Indijska letjelica ISRO-OV, koja bi trebala pokrenuti Indijska ljudska putovanja u svemir, te postaviti Indiju na četvrto mjesto država koje su samostalno poslale ljude u svemir (SSSR/Rusija, Amerika, Kina te Indija).

__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 22:30   #2
Nije baš primjereno uspoređivati Orion i ISRO jer je ISRO ipak manja orbitalna kapsula, manja i od Soyuza. Namjena im je sasvim drugačija. Ali svejedeno, dobro je vidjeti da se i Indija uključila u nacije koje putuju svemirom.
Danas sam gledao lansiranje i let Oriona (live feed preko neta) i mogu reći da je bilo zaista impresivno. Prvi let letjelice za ljudsku posadu (doduše sad je bio samo testni let bez astronauta) izvan van Allenovog pojasa nakon 42 godine što je po meni zaista žalosno u usporedbi sa zaletom u šezdesetim godinama kad se činilo da je sve moguće i kada su ljudi grabili ogromnim koracima naprijed.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 09:51   #3
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Nije baš primjereno uspoređivati Orion i ISRO jer je ISRO ipak manja orbitalna kapsula, manja i od Soyuza. Namjena im je sasvim drugačija. Ali svejedeno, dobro je vidjeti da se i Indija uključila u nacije koje putuju svemirom.
Danas sam gledao lansiranje i let Oriona (live feed preko neta) i mogu reći da je bilo zaista impresivno. Prvi let letjelice za ljudsku posadu (doduše sad je bio samo testni let bez astronauta) izvan van Allenovog pojasa nakon 42 godine što je po meni zaista žalosno u usporedbi sa zaletom u šezdesetim godinama kad se činilo da je sve moguće i kada su ljudi grabili ogromnim koracima naprijed.
Nije mi ni bila namjera uspoređivati Orion i ISRO-OV, nego malo san se požurija u četvrtak kad san posta temu pa nisan napisa dobar naslov, namjera mi je bila ukazati na to da ce po prvi puta u povjesti u istom mjesecu iste godine biti testirane dvije ljudske svemirske letjelice.

Orijon je od pocetka zamišljen kao letjelica za duboki svemir, ali ni ISRO-OV nece biti za "baciti" jer Indijci žele sa modificiranom verzijom letjelice i do mjeseca ici dakle bitno je da prototip bude uspješan i da njihova nova raketa GSLV MK III bude uspješna.

Glavno je da se stvari u svemiru zakuhavaju i da se broj igraca povecava, Orion i SLS, PPTS i Angara A7, Shenzhou i Long March te ISRO-OV i GSLV Mk III
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 15:29   #4
Što je je, postaje zanimljivo. Sljedećih deset godina bi mogli gledati novi procvat ljudskog istraživanja svemira. Amerikanci i kinezi na Mjesecu, indijci u orbiti a rusi izgleda također kuhaju nešto novo i ovaj embargo zapada ih je okrenuo vlastitim planovima. Izgleda da planiraju novu stanicu u orbiti od već napravljenih modula viška koji više neće ići na ISS kako je planirano. Od tamo planiraju konačno rusko spuštanje na Mjesec poslije fijaska rakete N1 sedamdesetih. Mars će realno pričekati još petneastak do dvadeset godina osim ako neki privatnik ne krene ozbiljno u akciju.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 09:51   #5
Indijski test rakete i njihove svemirske kapsule ce biti 18.12.2014, prozor za lansiranje ce biti od 4:30 do 7:30 ujutro po Hrvatskom vremenu.

Ako sve dobro prođe, prvi Indijski ljudski svemirski let bi se trebao dogoditi do 2016 (po trenutnom planu i programu)

link
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 23:30   #6
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Nije baš primjereno uspoređivati Orion i ISRO jer je ISRO ipak manja orbitalna kapsula
Aaa...orbitalna kapsula.
Ja mislio da se neko ISRO.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 00:11   #7
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Glavno je da se stvari u svemiru zakuhavaju i da se broj igraca povecava, Orion i SLS, PPTS i Angara A7, Shenzhou i Long March te ISRO-OV i GSLV Mk III
Falcon 9 i Dragon V2 si zaboravio. Sljedi test vracanja prvog stupnja Falcon 9 ovaj petak. Ako to uspije sljedi drastican pad cijena lansiranja (uz ove ustede koje vec imaju).
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 08:43   #8
Indija uspješno testirala raketu i kapsulu za ljudske letove u svemir.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 10:21   #9
u svemu tome spacex je najrevolucionarniji, jer oni za razliku od isro i nase, planiraju covjeka ne samo poslati na mars, vec mu omoguciti i povratak na zemlju. to ne moze niti nasa niti isro, a njihove letjelice su predvidjene za jednokratnu uporabu, a ja ne znam kako misle kolonizirat mars sa time, ako je cijena jednog lansiranja 500000000 dolara? a valjda ni ne planiraju koloniju na marsu nego misle biti prvi koji su poslali covjeka na mars. samo ne znam kako ce ga vratit na zemlju. pa nema frke to ce spacex. kao sto je receno, slijedi test u subotu. sve ovo dobiva novo znacenje, i nije cisti SF jer ako se dokaze princip ponovne uporabe raketa to ce znaciti milijarde i milijarde ustedjenih dolara, i svi mi znamo sta to znaci po pitanju trajnog ljudskog prisustva i istrazivanja svemira.

CRS-5: LAUNCH SATURDAY
wish them luck!
__________________
sur l'amour, vous allez perdre votre esprit.
abdel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 11:28   #10
SpaceX je i tako za red velicine jeftiniji od konkurencije. Sad ce bit jos jeftinijii, sto omogucava lansiranje vise projekata nego prije.

Najava za MCT booster je 100 tona do Marsa (oko 400 tona do orbite, sto je blizu mase ISS-a).
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 10:45   #11
live stream povijesnog lansiranja: http://new.livestream.com/accounts/1...events/3665355 10, 9. 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. idemo! upravo sada falcon 9 napusta atmosferu, jos samo da se spusti na zemlj uspjesno!
__________________
sur l'amour, vous allez perdre votre esprit.
abdel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 14:17   #12
lansiranje dragon kapsule do ISS-a uspjesno, medjutim povratak prvog stupnja rakete na zemlju nije prosao tako dobro. naime, prvi stupanj rakete je sletio na autonomnu platformu, no nije usporio te je eksplodirao na platformi.
__________________
sur l'amour, vous allez perdre votre esprit.
abdel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 13:15   #13
Quote:
abdel kaže: Pogledaj post
lansiranje dragon kapsule do ISS-a uspjesno, medjutim povratak prvog stupnja rakete na zemlju nije prosao tako dobro. naime, prvi stupanj rakete je sletio na autonomnu platformu, no nije usporio te je eksplodirao na platformi.
Usporio je, ali nije sletio vertikalno:
https://vine.co/v/OjqeYWWpVWK
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 23:42   #14
ne predaje se spacex tako lako, već prekosutra će ponovno pokušati prizemljiti prvi stupanj rakete. nedavno prizemljenje je loše prošlo zato što je hidraulika krilaca za stabilizaciju rakete otkazala, a ono najvažnije za lansiranje i prizemljenje-motor je radio kako je trebalo.

http://www.businessinsider.com/space...landing-2015-1
http://www.businessinsider.com/space...st-live-2015-2
__________________
sur l'amour, vous allez perdre votre esprit.
abdel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 00:01   #15
Pratite uživo Falcon 9 lansiranje DSCOVR satelita zakazanog za 6:10pm EST sa Cape Canaverala, Florida. 5 minuta do lansiranja.
__________________
sur l'amour, vous allez perdre votre esprit.
abdel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.