Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2015., 19:05   #441
Quote:
musicXgirl kaže: Pogledaj post
Bok, planiram upisati kineski na Konfucijevom institutu, pa me zanima kakvo je znanje engleskog potrebno, budući da su koliko sam shvatila, sva predavanja na engleskom. Je li dovoljno znati prosječno engleski ili mora biti baš odlično.
Hvalaa
Nije potrebno vrhunsko znanje engleskog, prosječno je sasvim dovoljno.
To je i tako promotivni tečaj, iako se određena doza ozbiljnosti traži i poželjna je.
Ja sam krenuo na to, ali sam morao odustati zbog ostalih obaveza, ali tebi želim uspješno učenje kineskog jer je to jedna zanimljiva i pozitivna vještina, a vjerojatno će ti i koristiti u budućnosti, barem malo
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 15:47   #442
Hvala ti
musicXgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 01:38   #443
Ima tko kakvu preporuku za udžbenike i ina pomagala za učenje kineskog?
Ova knjiga po kojoj radimo u Konfucijevom institutu je Bože sačuvaj.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 14:16   #444
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ima tko kakvu preporuku za udžbenike i ina pomagala za učenje kineskog?
Ova knjiga po kojoj radimo u Konfucijevom institutu je Bože sačuvaj.
Ja sam u Americi učio kineski tri mjeseca. Imali smo neki priručnik koji je napravila profesorica. Na pinjinu sve. Bez ideograma. U tri mjeseca smo naučili jedan ideogram - mei - što znači lijepo.
Najprije smo vježbali tonove - ima 4 tona - i sve na latinici - pinjin. Znam samo. Wo she - Ja sam.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 15:42   #445
U Puli krece besplatni tecaj kineskog za građane,3 grupe po 15 ljudi.
Dali se netko prijavio?
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 16:16   #446
Nitko ništa,malo da podignem temu ima li tko ko uci kineski/mandarinski?
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 15:52   #447
Pozdrav,

Ima li tu netko tko bi mi htio pomoći na način da mi prevede na hrvatski (ili engleski, votevr) jednu jedinu rečenicu koja je izgovorena na kineskom? Nisam sigurna radi li se o mandarinskom, pretpostavljam da da - u pitanju je jedna rečenica koju svako malo izgovaraju Xiaomi bluetooth slušalice koje me izluđuju

Ako ima voljnih, molim da se javite ili ovdje ili u pm, pa vam dam link na tonski zapis toga što kineska teta ugodnog glasa kaže, a što mene izludi svaki dan preko nekoliko puta Dobrovoljcu plaćam pivu Hvala.


PS: jebemteživote
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 01:39   #448
Stavi na https://vocaroo.com/ pa cu ti probati prevesti ako je na mandarinskom.
Tim Budong is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 10:25   #449
Hvala ti na ponudi, ali u međuvremenu sam se sjetila da je bivši kolega oženio kineskinju, pa sam njih zamolila da mi pomognu "Slušalice izvan dosega" je odgovor Što ne bi bilo čudno da nisu stajale 10 cm od mobitela

No, dobro, sad je i ta misterija riješena Barem ova lingvistička. Ovu harversku tek predstoji riješiti.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 20:37   #450
Kineski jezik

Interesira me kako kinezi u svoje pismo dodaju znakove za nove pojmove. Primjerice: računalo, zrakoplov, internet..itd.
Kako pišu tekstove u kojima se spominju imena stranih državljana.

Na koncu, zašto nisu reformirali svoje pismo, a tradicionalno kinesko pismo zadržali kao dio njihove kulturne baštine?
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 23:23   #451
Postoji kineski pomoćni latinični alfabet pinyin, a rabi se i Wade-Gilesova transkripcija kineskih riječi. Prepoznaje se po brojnim apostrofima.

Pinyin nije zamjena za kinesko pismo nego usputni alat.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2018., 01:20   #452
Quote:
odgovorko kaže: Pogledaj post
Interesira me kako kinezi u svoje pismo dodaju znakove za nove pojmove. Primjerice: računalo, zrakoplov, internet..itd.
Kako pišu tekstove u kojima se spominju imena stranih državljana.

Na koncu, zašto nisu reformirali svoje pismo, a tradicionalno kinesko pismo zadržali kao dio njihove kulturne baštine?
Pa tvore nove riječi iz već postojećeg leksičkog fonda. Da se sad ne gnjavim sa pinyinom i znakovima, no računalo je diannao - dian (električki) + nao (mozak), televizija je dianshi, dian (električki), shi (vid), telefon je dianhua, dian+hua (glas), avion je feiji, fei (letjeti)+ ji (uređaj) ...

Države imaju il opisno ime, npr Meiguo=Amerika, mei (lijep)+ guo (zemlja, država) tak da amerika je 'Lijepa zemlja' , dolar je meiyuan, mei (lijep), yuan (njihov novac), euro je ouyuan, Francuska je pak Faguo, fa (zakon)+guo tj Zemlja zakona, Njemačka je Deguo, de(vrlina) tj Zemlja vrline, Engleska je Yingguo , ying (hrabar),

Dok nazive nikih zemalja jednostavno fonetski prilagode, npr Hrvatska iz engleskog Croatia je Keluodiya, Italija je Yidali, Španjolska je Xibanya (ovo x se čita kao sj), Indija je Yindu, Jugoslavija je Nansilafu (nan znači jug dok silafu je prilagodba za 'slavija'), London je Lundun, Zagreb je Sagelebu i tak

Za stanovnika neke zemlje il grada sam na kraju dodaš riječ ren (čovjek), pa tako Amerikanac je Meiguoren, Hrvat je Keluodiyaren, a Zagrebčanin je Sageleburen.
Shiletian is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 16:59   #453
Fali mi kineski!!Shiletian,ti ucis ili si ucio/la?
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 23:19   #454
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
Fali mi kineski!!Shiletian,ti ucis ili si ucio/la?
Pa učio sam ga, 你呢?
Shiletian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2018., 15:38   #455
Quote:
Shiletian kaže: Pogledaj post
Pa učio sam ga, 你呢?
Ja sam završio A1 pocetkom ovog ljeta.Sada cekam da mi se jave iz Konfucijevog ins. pa bih krenuo na A2.
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2018., 22:01   #456
bio sam u Kini neko vrijeme, i osim ni hao i šje šje nisam nikada skužio ništa.
zato vam želim puno uspjeha jer trebat će vam ,kada počnu blebetat nitko ih ne može zaustavit.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2018., 13:56   #457
E jebemu miša,koliko si vremena proveo tamo?
Nama je A1 trajao 7 mjeseci i može se ulovit dosta samo se treba posvetit učenju.
Mi smo mogli razgovarat samo sa profesoricom,a naravno da je razgovor najbolja vježba.
Da sam imao prilike provest 6,7 mjeseci u Kini to bi išlo kao podmazano.Ja se samo nadam da će uskoro krenut i nastavak da završim barem A2 iako mi je plan barem do B1,B2 dogurat.
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 13:13   #458


Zna netko značenje ovog?
data crusader is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 19:31   #459
Quote:
data crusader kaže: Pogledaj post


Zna netko značenje ovog?
na trećem( ) fali potez ali mislim da je
autor/ica htio reći da te mrzi

我讨厌你 (mrzim te )
__________________
bolja kobra u džepu nego piton u gaćama
Pulgasari is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 20:30   #460
Sad mi jako fali kontekst.

Data, što si toj osobi učinio?
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.