Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2008., 13:57   #21
Najzgodniji ti je primjer za pamćenje jedan tjelesni: ruka (dugouzlazni) - ruke (dugosilazni), noga (kratkouzlazni) - noge (kratkosilazni). Moj prvi primjer kad skužih da zapravo razlikujem kratkosilazni od kratkouzlaznog bio je par jedan - jednak. Prvi ima kratkoulazni, a drugi kratkosilazni i fino bi se trebalo osjetiti jer su riječi slične.

Na televiziji nitko ne govori kako treba. A ti ne naglašavaš krivo nego naglašavaš sasvim pravilno, prema svim "pravilima" tvog dijalekta. Standardnom nitko ne govori i ne bi trebao govoriti u neformalnoj komunikaciji.

Doduše, ja padam na slavonske naglaske. Požeške, recimo.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 14:47   #22
Quote:
crvenooka kaže: Pogledaj post
Abyssus, međutak, Belevarac hvala
mislim da sam skuzila
primjeri koje ste mi dali su sjajni i osjecam razliku tako da sada mogu usporedjivati sa ostalim rijecima i skuzit gdje je sta (a sta je sad sa terorizmom na kraju? )

ali kao sto je netko spomenuo mostarce, zanima me sta vi mislite koja regija u hr ima najizvjestacenije naglaske i izgovor? inace sam iz slavonije, sto svi skuze odmah, jer kao raazvlaaaaaciiiiiiim doook priicaaaam i jos krivo naglasavam neke rijeci

i sta je s dnevnikom? nemam bas osjecaj da oni bas sve ispravno izgovaraju, a trebali bi, ne?
De ako si iz šire okolice Broda, tada vjerojatno razvlačiš hrvatskije od mnogih iekavskih Hrvatâ. Lîpe snaše 'di se daste, u sîniku sve se po(d)daste (tko bi gori sad' je doli, a tko doli, gori ustaje). Peteronaglasní sustav nije istovjedan četveronaglasnomu (standard) i tu nastaju problemi za mnoge Slavonce (i ne sâmo). Meni je peteronaglasní draží i milozvučnijí - uzto da je i riedak ter na izumiranju. Zato ga čuvaj i njeguj.

Standardom nitko ne govori, ali većina piše. To vriedi za sve jezike svieta. Naglasci služe za prepoznavanje urođenoga (i naučenoga kada je u pitanju standard) od neurođenoga. Naglasci (uz izgovor) su podložni stalnima mienama. Dostatno je imati 60% stranaca u zemlji i piši kući propale su sve slovnice ter pravila pravogovora. Drugí i tećí naraštaj počinje postupno usvajati govor srjedine, ako i sâmo ako nije utom toga on postaĺ većina. Primjeri su diljem Amerike (SAD, Kanada, Belize), Afrike, Brazila i Europe.

dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 14:58   #23
Quote:
Belevarac kaže: Pogledaj post
Gdi? U Crnoj Gori? Sumnjam da svi Crnogorci tako izgovaraju.
Otvori Anića i obrati pažnju na riječi: terorizam, komunizam, lingvistika... I ne pravi me, molim te, blesavom. Samo sam je upozorila na to da u rječniku neće sve biti kako misli da jest, čak i ako je najsigurnija da ispravno izgovara. Ne može ni mene nitko natjerati da se toga držim, ali ako me netko pita, uvijek ću naglasiti da je u rječniku tako.
međutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 15:20   #24
Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
Otvori Anića i obrati pažnju na riječi: terorizam, komunizam, lingvistika... I ne pravi me, molim te, blesavom. Samo sam je upozorila na to da u rječniku neće sve biti kako misli da jest, čak i ako je najsigurnija da ispravno izgovara. Ne može ni mene nitko natjerati da se toga držim, ali ako me netko pita, uvijek ću naglasiti da je u rječniku tako.
Međutice, Orest ište pomoć pod jezičskim svîtnikom (koji i ne svîtuje bez kroatisticâ). Ja se ne ću oglasit' da me ne bi bilo i preveć. Ali ti ustupam mîsto i prigodu, kako ne bih bidna uvîk slušala - vi jezikoslovke mi kroatistice.

Eto te tute 'jubim.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 15:40   #25
Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
Međutice, Orest ište pomoć pod jezičskim svîtnikom (koji i ne svîtuje bez kroatisticâ). Ja se ne ću oglasit' da me ne bi bilo i preveć. Ali ti ustupam mîsto i prigodu, kako ne bih bidna uvîk slušala - vi jezikoslovke mi kroatistice.

Eto te tute 'jubim.
Ma dobro, čemu sad ovo? Ta se rasprava otvorila kao odgovor na tvoj rolleyes, a Abyssus me napala ničim izazvana, pa sam odgovorila. Ja memam namjeru pričati ono o čemu ne znam, a eto, naglaske znam dobro, pa sam se umiješala. Što se mene tiče, međustrukovna rasprava je završena, a ja sam svoje mišljenje o mjestu lingvistike već rekla, a Aby sam odgovorila jer je prva počela. Uostalom, nije ni bitno tko će što reći ako dobro govori, a ako se ne slažemo, možemo raspraviti. A ako je netko glup, on je to što jest jer jednostavno jest, nevezano uz struku.
međutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 15:50   #26
Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
Otvori Anića i obrati pažnju na riječi: terorizam, komunizam, lingvistika...
Otkad se Anić uzima mjerodavnim za naglaske? Pa čak su i na Katedri za standardni jezik preporučili studentima da ga se klone.

Što se tiče kroatističkih guranja u ladice, ja to smatram apsolutnim debilizmom. Ja, kao kroatistica, jel'. Pogotovo izmišljotine o silaznim naglascima u sredini riječi koje ne žele priznati ni u najočitijim slučajevima (genitiv množine kao prototip). Posljedica mentaliteta "sve mora biti prema pravilu koje je izmišljeno za potrebe pravila".


Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
a Aby sam odgovorila jer je prva počela.
Moj tata jači je od tvog!
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 16:01   #27
Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
Ma dobro, čemu sad ovo? Ta se rasprava otvorila kao odgovor na tvoj rolleyes, a Abyssus me napala ničim izazvana, pa sam odgovorila. Ja memam namjeru pričati ono o čemu ne znam, a eto, naglaske znam dobro, pa sam se umiješala. Što se mene tiče, međustrukovna rasprava je završena, a ja sam svoje mišljenje o mjestu lingvistike već rekla, a Aby sam odgovorila jer je prva počela. Uostalom, nije ni bitno tko će što reći ako dobro govori, a ako se ne slažemo, možemo raspraviti. A ako je netko glup, on je to što jest jer jednostavno jest, nevezano uz struku.
Mah sve je jasno, ali sam izkoristila ovu prigodu osvrčući se na tvoju opazku u slogu: vi (bahati - a što ino, jelida ) jezikoslovci ne dopuštate da vam se mi (valjada kroatisti) miešamo i uviek znate "najbolje". Tako je to bilo doživljeno. Zato i rekoh, prigoda je tu, pako tko voli nek izvoli. Dapače.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 17:55   #28
Ovako ono pocse (da se ne zaboravi):

Quote:
međutak kaže: Pronađi u rječniku riječi s istim naglaskom i čitaj ih, te usporedi jesi li izgovorila isti naglasak, samo pazi na riječi koje eventualno inače krivo izgovaraš(npr. u Aniću je terorizam s kratkouzlaznim, a svi ga izgovaramo s kratkosilaznim).

Gdi? U Crnoj Gori? Sumnjam da svi Crnogorci tako izgovaraju.

Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
Otvori Anića i obrati pažnju na riječi: terorizam, komunizam, lingvistika... I ne pravi me, molim te, blesavom. Samo sam je upozorila na to da u rječniku neće sve biti kako misli da jest, čak i ako je najsigurnija da ispravno izgovara. Ne može ni mene nitko natjerati da se toga držim, ali ako me netko pita, uvijek ću naglasiti da je u rječniku tako.
Daklem:
  1. medjutak tvrdi da "terorizam" svi izgovaraju s KS,
  2. a Anich ima, tvrdi medjutak, KU - znacsilo bi da Anich grishi,
  3. otvaramo ricsnike: Anich - KU, Shonje - KU, Klaich - KU, Deanovich/Jernej - KU, HJP - KU, pitam babu i dida - KU ... ne da mi se vishe,
  4. kako meni "sugerirano" terorįzam, kojeg prima medjutku "svi govorimo", osim Anicha, vucse na Crljenu Rvacku, odtuda i moje pitanje,
  5. prvi put csujem da bi komu palo na pamet izgovoriti "terorizam" s KS,
  6. ne bih nikoga pravio blesavim, jer ih vech postoji "kriticsna masa".
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 20:53   #29
Ja velim s tromim.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 00:56   #30
Quote:
Belevarac kaže: Pogledaj post
Ovako ono pocse (da se ne zaboravi):

Quote:
međutak kaže: Pronađi u rječniku riječi s istim naglaskom i čitaj ih, te usporedi jesi li izgovorila isti naglasak, samo pazi na riječi koje eventualno inače krivo izgovaraš(npr. u Aniću je terorizam s kratkouzlaznim, a svi ga izgovaramo s kratkosilaznim).

Gdi? U Crnoj Gori? Sumnjam da svi Crnogorci tako izgovaraju.



Daklem:
  1. medjutak tvrdi da "terorizam" svi izgovaraju s KS,
  2. a Anich ima, tvrdi medjutak, KU - znacsilo bi da Anich grishi,
  3. otvaramo ricsnike: Anich - KU, Shonje - KU, Klaich - KU, Deanovich/Jernej - KU, HJP - KU, pitam babu i dida - KU ... ne da mi se vishe,
  4. kako meni "sugerirano" terorįzam, kojeg prima medjutku "svi govorimo", osim Anicha, vucse na Crljenu Rvacku, odtuda i moje pitanje,
  5. prvi put csujem da bi komu palo na pamet izgovoriti "terorizam" s KS,
  6. ne bih nikoga pravio blesavim, jer ih vech postoji "kriticsna masa".
Dobro je li ti gledaš televiziju, slušaš radio ili šta drugo?! Tko to izgovara terorizam, komunizam, itd. s kratkouzlaznim? Svi ga izgovaraju s kratkosilaznim na istom slogu, a ako ti to ne čuješ, onda ne znam govorimo li mi o istom jeziku i o istim naglascima. Isto vrijedi i za lingvistika, kroatistika... Očito si shvatio da govorim o kratkosilaznom na prvom slogu jer ne znam koja bi druga poveznica između ovoga što ja govorim i Crnogoraca mogla biti. A što se tiče Anića, nisam ni rekla da se iz njega trebaju učiti naglasci, nego sam rekla "npr. u Aniću", tek toliko da se shvati o čemu pričam. Tko uopće navodi njega kao kompetentnoga? Nikad se više u životu nisam načudila i "blijedo nagledala", nego kad sam iz njega vježbala naglaske.
međutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 01:11   #31
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Otkad se Anić uzima mjerodavnim za naglaske? Pa čak su i na Katedri za standardni jezik preporučili studentima da ga se klone.

Što se tiče kroatističkih guranja u ladice, ja to smatram apsolutnim debilizmom. Ja, kao kroatistica, jel'. Pogotovo izmišljotine o silaznim naglascima u sredini riječi koje ne žele priznati ni u najočitijim slučajevima (genitiv množine kao prototip). Posljedica mentaliteta "sve mora biti prema pravilu koje je izmišljeno za potrebe pravila".



Moj tata jači je od tvog!
Ponavljam: ako je netko glup, glup je neovisno o struci. A ako ja mislim različito od tebe, to mislim zato što tako mislim, a ne zato što mi je netko na kroatistici isprao mozak i rekao mi da tako mislim. Ja sam navela pravila o naglašavanju ne rekavši pritom ništa o tome slažem li se ja s time ili ne. Šta ja, uostalom, znam je li crvenooka ili netko drugi to pitala tek toliko jer je zanima, ili joj to treba za školu, faks ili nešto treće. A neki rječnici i autori se drže tih dotičnih pravila, pa je zato u već spomenutom Aniću lingvistika s kratkouzlaznim, dijamant ne može biti onako kako ga svi izgovaramo s naglaskom na zadnjem slogu, nego je ta varijanta u zagradama, itd. Šta ti znaš šta ja mislim i s čime se slažem, a s čime ne? I s čime se slažem zato što tako mislim, a s čime zato što su mi tako rekli na kroatistici? Nagađaš bezveze i trpaš sve u isti koš. I daj se smiri već jednom i ne moraš ti biti jedina ovdje koja nešto zna. Ono o čemu znam ću reći, a ono o čemu ti znaš više neću, ili ću priznati da znaš bolje, a mišljenje je druga stvar, tu nitko nije ni u pravu, ni u krivu.
međutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 03:38   #32
Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
dijamant ne može biti onako kako ga svi izgovaramo s naglaskom na zadnjem slogu
Hajde prekini s time svi, svi, svi, ozbiljno, već iritira.

Meni je dijamant kratkouzlazni na drugom slogu, i?
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 04:27   #33
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Hajde prekini s time svi, svi, svi, ozbiljno, već iritira.

Meni je dijamant kratkouzlazni na drugom slogu, i?
Pa kad si ti najpametnija! Nas ostalih 4 milijuna 443 tisuće i još nešto sitno nismo, pa zato tako izgovaramo. A ti si i ratoborna, mi drugi nismo. A ti i ne podnosiš da netko ima drugačije mišljenje, mi drugi podnosimo. A ti i moraš biti glavna ovdje, drugi ne moraju. A ti moraš sve živo komentirati, drugi ne moraju. A ti si popila pamet cilog svita, drugi nisu. A ti si odlučila pošto-poto riješiti se svakoga tko ne priznaje tvoj autoritet, a drugi nisu. A ti imaš komplekse koje trebaš liječiti, drugi nemaju. A ti se meni stalno obraćaš, a ja tebi ne. I tako dalje, i tako bliže... I?
međutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 06:17   #34


Ako itko ne podnosi drukčije mišljenje, to si upravo ti. Jer, tko smo mi koji ne spadamo u te SVE, a SVI tako govore. Moram reći materi i babi da se okane tih loših naglasaka.


Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
Pa kad si ti najpametnija! Nas ostalih 4 milijuna 443 tisuće i još nešto sitno nismo, pa zato tako izgovaramo.
Ne znam, ali sumnjam da je moja baka od svojih sedamdesetak godina koja govori kao i ja podlegla nasilnom utjerivanju naglasaka. Meni je dijamant najobičnija stvar, kao da kažem student ili, ne znam, idiot. Prilagođavanje prirodnom naglasnom sustavu.

Ako ti nešto ne izgovaraš, to ne znači da to ne postoji u sustavu ili da je izmišljeno.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 07:19   #35
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post


Ako itko ne podnosi drukčije mišljenje, to si upravo ti. Jer, tko smo mi koji ne spadamo u te SVE, a SVI tako govore. Moram reći materi i babi da se okane tih loših naglasaka.




Ne znam, ali sumnjam da je moja baka od svojih sedamdesetak godina koja govori kao i ja podlegla nasilnom utjerivanju naglasaka. Meni je dijamant najobičnija stvar, kao da kažem student ili, ne znam, idiot. Prilagođavanje prirodnom naglasnom sustavu.

Ako ti nešto ne izgovaraš, to ne znači da to ne postoji u sustavu ili da je izmišljeno.
Aha, i lingvistika i kroatistika s kratkouzlaznim isto kažeš, sigurno. A i one sve terorizme, komunizme i sve ostale -izme isto. I proizvod s kratkouzlaznim i pandža s dugosilaznim. Aj ne izmišljaj. Dijamant još stoji, ali ovo ne i imam pravo kad kažem svi, a ako te iritira svi, onda ću ubuduće trošiti pola sata dok napišem "velika većina govornika hrvatskoga nestandardnoga govora" ili nešto slično. Stvarno koji je tvoj problem? Žena je pitala kako da nauči razlikovati naglaske, ja joj najnormalnije odgovorim i preporučim vježbicu pomoću koje se vrlo lako uči i samo napomenem neke stvari koje mogu buniti kad se to uči, a tebe ni ne spominjem, a ti odmah grakneš. Ne stavljaj mi riječi u usta jer nigdje nisam ni spomenula ni da se slažem s Anićem, ni s pravilima o naglašavanju. Upravo suprotno! Ali sam ih spomenula jer upravo ona objašnjavaju neke nejasnoće u standardu. Ljudi su 100% uvjereni u nešto, a onda otvore rječnik i vide nešto skroz drugo. Ja ne znam stvarno! Šta ovdje treba krvavo zaslužiti pravo glasa?!
međutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 07:52   #36
Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
Aha, i lingvistika i kroatistika s kratkouzlaznim isto kažeš, sigurno. A i one sve terorizme, komunizme i sve ostale -izme isto. I proizvod s kratkouzlaznim i pandža s dugosilaznim. Aj ne izmišljaj.
Je li sve u redu s tobom, djevojko?

Da, imam kratkouzlazne i ne znam što je tu toliko čudno. I kroatisti s moje godine iščuđavali su se kratkouzlaznom na drugome slogu u kroatisti, kao da to nikad prije nisu čuli. Meni sasvim normalno. Stitchu, recimo, nije, ali njegov je dijalekt baš specifičan da dvosložnicama tog tipa prebaci naglasak, a višesložnicama ne (imat će student, ali arhitekt).

Ali ova me pandža prilično šokirala, fala bogu da je dugosilazni, i to očit iz aviona. Evo, sad sam i brata natjerala da izgovori dok se sprema u školu. Proizvod imam kratkouzlazni, ali na prvom.

I sad odjednom dijamant "još stoji", a maloprije NITKO tako nije govorio.

Svašta.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 09:57   #37
Red face

Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
To nam je prvi korak za dva najlakša naglaska. Koja strana ima dulji podebljani samoglasnik?


Pokušaj osjetiti gore gdje je što dugo, a dolje nekakvu razliku u izgovoru. Negdje bi trebalo ići uzlazno, samo da ide, a negdje se izgovor ipak malčice mijenja. Možeš li odrediti gdje?

Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Najzgodniji ti je primjer za pamćenje jedan tjelesni: ruka (dugouzlazni) - ruke (dugosilazni), noga (kratkouzlazni) - noge (kratkosilazni).

Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Ja volim s tromim.

Quote:
crvenookoa kaže: Pogledaj post
opet upozoravam da nemam pojma o tome, ali zar ne ide i taj me u meta nekako gore, pa se ta spusta, onda ova fi-zi-ka ide nekako staccato, pa nikako ne mogu skuzit jel se dize il sta...

Ne bi se štela mešati, ali meni ovi postovi, a i cijela tema, nekak perverzno (da ne velim preverzno ) zvuče.
Dete Cvetja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 21:56   #38
Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
Dobro je li ti gledaš televiziju, slušaš radio ili šta drugo?! Tko to izgovara terorizam, komunizam, itd. s kratkouzlaznim? Svi ga izgovaraju s kratkosilaznim na istom slogu, a ako ti to ne čuješ, onda ne znam govorimo li mi o istom jeziku i o istim naglascima. Isto vrijedi i za lingvistika, kroatistika... Očito si shvatio da govorim o kratkosilaznom na prvom slogu jer ne znam koja bi druga poveznica između ovoga što ja govorim i Crnogoraca mogla biti. A što se tiče Anića, nisam ni rekla da se iz njega trebaju učiti naglasci, nego sam rekla "npr. u Aniću", tek toliko da se shvati o čemu pričam. Tko uopće navodi njega kao kompetentnoga? Nikad se više u životu nisam načudila i "blijedo nagledala", nego kad sam iz njega vježbala naglaske.
  1. gledam daljovidnicu, slusham krugoval ili shto ino,
  2. "svi mi" i "svi oni" izgovaraju "terorizam, komunizam" s KU; i dok se protěst, dijamŷnt, studěnt - koji vishe koji manje - mogu csesto csuti, komunįzam, lingvįstika, kroatįstika - nigdi csuti. "Komunizam" je od svih, naravno, najucsestalija u 2. pol. 20. st., pa da ja eto ne primitih, ne ocsuh, kako ono "svi oni". ... Kakve li slucsjnosti: evo pajdo kod Tarika na kvizu upravo govori lingvìstika, a Tarik dodaje: "najpoznatiji lìngvist"!! Naravno, to mi nije nikakav argument.
Iz svega je izvuchi dva mogucha zakljucska:
  1. ili sam ja podpuno nagluh (koja je ovo slozska figura?),
  2. ili je tebi Bog vishe udilio na sluhu.
A jamio na niekom drugom mistu.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 22:05   #39
Quote:
Dete Cvetja kaže: Pogledaj post
Ne bi se štela mešati, ali meni ovi postovi, a i cijela tema, nekak perverzno (da ne velim preverzno ) zvuče.
Ne bi ti pridmet tribao "preverzno" zvucsiti; naglasba je vrlo, rekli bi puliticsari, ositljiv i tezsak problem. Mnogi tu padoshe a da boja i ne okusishe, pa odtuda i malo slidova po besidishtima. Svatko o svemu u jezicsnom podrucsju mozse kako-tako laprdati - u naglasbi ne mozse. Tu je najjacsi sudar govornoga i sustavnoga.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 00:27   #40
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Je li sve u redu s tobom, djevojko?

Da, imam kratkouzlazne i ne znam što je tu toliko čudno. I kroatisti s moje godine iščuđavali su se kratkouzlaznom na drugome slogu u kroatisti, kao da to nikad prije nisu čuli. Meni sasvim normalno. Stitchu, recimo, nije, ali njegov je dijalekt baš specifičan da dvosložnicama tog tipa prebaci naglasak, a višesložnicama ne (imat će student, ali arhitekt).

Ali ova me pandža prilično šokirala, fala bogu da je dugosilazni, i to očit iz aviona. Evo, sad sam i brata natjerala da izgovori dok se sprema u školu. Proizvod imam kratkouzlazni, ali na prvom.

I sad odjednom dijamant "još stoji", a maloprije NITKO tako nije govorio.

Svašta.
A da nisi ti Slavonka? Ako je tako, razumijem zašto ti je normalan kratkouzlazni na kroatistika i terorizam i da tako izgovaraš proizvod. Da, dijamant stoji jer ima i onih koji ga izgovaraju s kratkouzlaznim. Dalmatinci neće reći ništa od navedenoga, osim neki dijamant, a bogami i na televiziji je lingvistika s kratkosilaznim, a ako ti to ne čuješ, tu ti ja ne mogu pomoći. A šta su svi oni na tvom faksu koji su se tome čudili? I oni na mome? Na kraju krajeva, moja profesorica iz Teorije jezika, dakle lingvistica, isto je izgovarala bilingvizam, lingvistika, itd. ovako kako ja kažem. A ova iz Fonetike nam je u ispitu izbjegavala davati riječi takvoga tipa jer zna da je navika takva. Kako to objašnjavaš?
međutak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.