Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2004., 14:07   #1
Hrvatski, srpski, bosanski i sve permutacije

'Ovu činjenicu priznaje i međunarodna struka, koja nastavlja baratati pojmom i imenom srpskohrvatskog jezika. Srpskohrvatski je danas jedan lingvistički jezik u obliku tri politička jezika'


Profesor Filološkog fakulteta u Beogradu Ranko Bugarski rekao je da 'jezici ne nastaju političkim dekretom' i da 'u lingvističko komunikacijskoj razini srpskohrvatski jezik živi'.

"Iako je službeno ukinut i ne postoji u političko simboličkom smislu, srpskohrvatski jezik nastavlja da živi",
"Govornici tri nacionalna jezika (srpskog, hrvatskog i bošnjačkog) na koje je on rastočen sporazumijevaju se glatko kao i ranije, a neki ga psihološki i dalje doživljavaju kao svoj maternji jezik", istaknuo je Bugarski. Ovu činjenicu priznaje i međunarodna srtuka, " koja nastavlja baratati pojmom i imenom srpskohrvatskog jezika". "Najkraće, srpskohrvatski je danas jedan lingvistički jezik u obliku tri politička jezika", zaključio je profesor Bugarski.

On je rekao da je srpskohrvatski jezik u procesu raspada Jugoslavije "zloupotrebljen za raspaljivanje ratne histerije", da bi konačno i sam "postao žrtva rata", tijekom kojeg je, kako je rekao, "sahranjen u zajedničkoj grobnici sa jugoslavenskom federacijom".

U regiji još uvijek živi, inače "prevaziđena", romantičarsko nacionalistička ideja s kraja 18. stoljeća o "svetom trojstvu jezika, nacije i države", po kojoj svaki narod mora imati jezik koji pripada samo njemu, rekao je on.

Profesor Bugarski, koji je bio potpredsjednik Međunarodnog udruženja za primijenjenu lingvistiku (AILA), predsjednik Europskog lingvističkog društva (SLE) i koji je član Europske akademije nauka i umijetnosti sa sjedištem u Beču, nedavno je na šest američkih sveučilišta održao predavanja o sudbini srpskohrvatskog jezika.

----

dakle drugari, možete i dalje slobodno ovdje upotrebljavati svoje omiljene izraze tipa:

bataliti
ekser
u poređenju sa
lažovi
...


revolution is offline  
Old 25.07.2004., 16:00   #2
zašto je ova tema na podforumu Politika?

Čini se puno prirodnije ovu temu postaviti na podforum Društvene znanosti gdje ima više ljudi koji znaju nešto o jeziku i jezikoslovlju.
Uostalom, čini se da intencija dotičnog Bugarskog i jest udaljiti tu temu iz sfere dnevne politike.
__________________
nitko i ništa is offline  
Old 25.07.2004., 16:47   #3
Nažalost je tako jer je politika kumovala nastanku službenih varijanata jezika na ovom prostoru. Ilirci su htjeli s pomoću jezika ujediniti južne Slavene, pa se išlo na štokavsku varijantu umjesto na kajkavsko-čakavsku.
 
Old 25.07.2004., 16:55   #4


postoji, evo ga .....kaze profesor u beogradu a revka spremno otvori usta.
__________________
I Love U
hehehoho is offline  
Old 25.07.2004., 16:59   #5
Quote:
hehehoho kaže:


postoji, evo ga .....kaze profesor u beogradu a revka spremno otvori usta.
ma što se ti javljaš?
ti koji govoriš nekim vlajsko-dinarskim jezikom...kakve ti veze imaš s temom?
Žule&Jovan is offline  
Old 25.07.2004., 18:38   #6
Dokaz

Najzorniji dokaz u prilog postojanja srpskohrvatskog je dogovor Milošević-Tuđman iz Karađorđeva.
Ironside is offline  
Old 25.07.2004., 19:11   #7
Re: Dokaz

Quote:
Ironside kaže:
Najzorniji dokaz u prilog postojanja srpskohrvatskog je dogovor Milošević-Tuđman iz Karađorđeva.
Što stariji, to jadniji
M@rio is offline  
Old 25.07.2004., 19:19   #8
Da mogu postavila bih tom profesoru nekoliko pitanja:
1.Zašto srpsko-hrvatski a ne hrvatsko-srpski?
2.Koje mu je službeno pismo? Latinica, ćirilica ili oba?
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Old 25.07.2004., 19:27   #9
Quote:
baka kaže:
Da mogu postavila bih tom profesoru nekoliko pitanja:
1.Zašto srpsko-hrvatski a ne hrvatsko-srpski?
2.Koje mu je službeno pismo? Latinica, ćirilica ili oba?
A zašto bi ti ta pitanja njemu uopće postavljala kad je službena definicija bila "srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski koji Srbi zovu srpskim, a Hrvati hrvatskim", a uvaženi profesor je Srbin, pa ...
A pisma? Možeš li se dosjetiti?
Ironside is offline  
Old 25.07.2004., 19:34   #10
Ma meni je sve jasno.Ja samo malo tupim.
A i mislila sam da je davno rasčišćeno da je srpski jedan jezik, hrvatski drugi, a bošnjački valjda treći, ili nije?
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Old 25.07.2004., 19:41   #11
Quote:
baka kaže:
Ma meni je sve jasno.Ja samo malo tupim.
A i mislila sam da je davno rasčišćeno da je srpski jedan jezik, hrvatski drugi, a bošnjački valjda treći, ili nije?
Ma naravno, pa ne možeš biti Hrvat, a govoriti srpskim ili bošnjačkim!?
Kakav bi to Srbin bio a da govori hrvatski ili bošnjački?
Ni do Bošnjaka se ne bi puno držalo, kad bi govorio hrvatski ili srpski.
To se moglo samo u mraku, ali sad živimo okupani svjetlošću ....Jel' tako?
Ironside is offline  
Old 25.07.2004., 19:49   #12
Quote:
Ironside kaže:

To se moglo samo u mraku, ali sad živimo okupani svjetlošću ....Jel' tako?

$%&# ,ko li ga upali !
 
Old 25.07.2004., 19:51   #13
A opet ću ja postaviti pitanje:
j*** ga vrag, a 'ko upali to svjetlo?
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Old 25.07.2004., 19:58   #14
Quote:
baka kaže:
A opet ću ja postaviti pitanje:
j*** ga vrag, a 'ko upali to svjetlo?
EHO ?

 
Old 25.07.2004., 19:59   #15
Istina, ovome zaista nije mjesto na politici, ali kad je već tu...

Moje mišljenje, iako o lingvistici ne znam puno, je slijedeće:

srpskohrvatski jezik ne postoji. Spomenuti profesor trebao bi biti svjestan da je "srpskohrvatski" jezik također politički koncept, koji je nastao zapravo zajedno sa jugoslavenskom idejom (neka me netko ispravi ako sam u krivu). Istina da su i hrvatski i srpski jezik slavenski. No, treba se zapitati kojim su jezikom govorili hrvati davno prije, od "stoljeća sedmog"? Ukoliko je "srpskohrvatski" jedan jezik, hoće li se uskoro pojaviti netko tko će tvrditi da smo zapravo jedan narod? Meni je već puna kapa tvrdnji poput one da si Hrvati zapravo Srbi katoličke vjeroispovjesti, a šesto mi čulo kaže da tvrdnje dotičnog profesora idu u tom smjeru.

Nadalje, koliko ja znam, u Hrvatskoj se u školama učio hrvatski ili srpski jezik. Ne srpskohrvatski, koji se učio valjda u Srbiji. Do nas opet dovodi do zaključka da je baratanje nazivima jezika zapravo političkog karaktera, ne lingvističkog.
Nek se javi netko tko je za vrijeme juge išao u školu u BiH, zanima me kako se to zvalo u tamošnjim školama.

Na kraju, mislim da nitko ne može negirati ogroman broj djela na hrvatskom (upravo tako, hrvatskom) jeziku kroz našu povijest. Treba li ih nabrojiti?

Sve ovo su opet političke muljaže i velikosrpska baljezganja usijanih mozgova SANU.
Simba-OS is offline  
Old 25.07.2004., 20:12   #16
Quote:
Simba-OS kaže:
Istina, ovome zaista nije mjesto na politici, ali kad je već tu...
Quote:
Moje mišljenje, iako o lingvistici ne znam puno,
Quote:
baratanje nazivima jezika zapravo političkog karaktera, ne lingvističkog.
revolution is offline  
Old 25.07.2004., 20:16   #17
Quote:
Simba-OS kaže:
Nadalje, koliko ja znam, u Hrvatskoj se u školama učio hrvatski ili srpski jezik. Ne srpskohrvatski, koji se učio valjda u Srbiji.

Sve ovo su opet političke muljaže i velikosrpska baljezganja usijanih mozgova SANU.

lupaš !

kakva velikosrpska baljezganja ?

pa danas ti većina Slovenaca npr govori taj hrvatsko-srpski ili srpsko- hrvatski -nemam pojma kako je nekad bilo ispravno i živo me danas zaboli koja će riječ ići prva

i po školskim svjedodžbama se svakojako pisalo i hrvatsko srpski
i hrvatski ili srpski ;i srpskohrvatski i još mali desetak broja kombinacija

pa još pogledaj samo malo krsne listove iz tog doba: pa činovnici po školama i ostalim uredima pisali su, kako im puklo u glavu!
poznat je nered koji je vladao po takvim dokumentima

danas si mogao dignut krsni na kom si se zvao Ivan sutra si mogao bit Jovan i obrnuto

I to je imalo više veze sa neredom u glavama i uredima nego sa
" političkimj muljažama"


Isuse-danas bi se svi pretvorili u političke mučenika !
Pih
Smiješno
 
Old 25.07.2004., 20:18   #18
Quote:
baka kaže:
Ma meni je sve jasno.Ja samo malo tupim.
A i mislila sam da je davno rasčišćeno da je srpski jedan jezik, hrvatski drugi, a bošnjački valjda treći, ili nije?
ne postoji bosnjacki jezik, postoji bosanski, koji je deklaracijom o bosanskom jeziku promoviran u zvanicni jezik bosnjaka, kao i svih ostalih bosanaca i hercegovaca koji ga osjecaju svojim.

na stranu glupavo sda prisvajanje jednog jezika za bosnjake, ostaje cinjenica da se bosanskim jezikom govori na cijelom podrucju bih, ukljucujuci i hercegovinu i rs. naravno, i nazalost, politika je uvjetovala da hrvati svoj bosanski zovu hrvatskim, a srbi svoj srpskim.

s druge strane, politika je manje trajna od jezika, pa ce se i te stvari izmijeniti.
rompepe is offline  
Old 25.07.2004., 20:19   #19
Quote:
rompepe kaže:
politika je manje trajna od jezika,
revolution is offline  
Old 25.07.2004., 20:41   #20
Quote:
revolution kaže:
opet se praviš pametna
Simba-OS is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:00.