Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2009., 22:14   #81
Ne treba Aniću vjerovati, ima debilizama unutra.

@Little - moje je mišljenje o kroatistima većinom loše, ali ne doživljavam pretjerano pohvalno da ti s pozicije učenice koja nije ni primirisala fakultet pljuješ po osobi koja je tu kroatistiku ipak studirala (kvaliteta je, doduše, upitna). Standardom se ne govori, nebitno sad diktira li ili ne, i u mojim bilježnicama svašta piše čak i kad si ja zapisujem. Ako ti smeta, ispraviš i to je to. Stvar je u tome da ako se štogod naučilo u posljednje vrijeme, to ne znači da se popilo svu pamet svijeta, jer, na posljetku, i ti pridjeve sklanjaš prema određenoj paradigmi.

Inače, koliko to god paradoksalno izgledalo, ne dam da se pljuje po kroatistima ako to čini netko tko ne zna kakve su muke proći Teoriju/Svjetsku kod Stamaća/Bitija, gigantsku Stariju i Noviju i sl. Tako da i kolege s FFZG-a, koje ne podnosim zbog nepismenosti, ipak cijenim baš zbog toga, jer kroatistika ovdje i na drugim fakultetima ne može se uspoređivati.
Abyssus is offline  
Old 22.01.2009., 22:24   #82
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Ne treba Aniću vjerovati, ima debilizama unutra.

...
stvano kroz vrijeme od 3 godine, kad promislim
u koji ti pogledaš kad si nesigurna?
Egenus is offline  
Old 22.01.2009., 22:27   #83
Quote:
Egenus kaže: Pogledaj post

Nisam bio siguran za "kroz 3 godine", ali sam pogledao u rječnik, i eto ti ga u Aniću.
Anić navodi samo pravilnu vremensku upotrebu prijedloga kroz, a nepravilnu, što je normalno, ignorira.

1. Pravilna vremenska upotreba: "Ta se ideja sreće kroz cijelo osamnaesto stoljeće". "Kroz četiri godine učenja stekao je golemo znanje kod kipara I. M." (To je zbivanje od početka do svršetka jednog vremenskog odsjeka.).

2. Nepravilna vremenska upotreba: "Doći ću kroz dva sata.", "Vidjet ćemo se kroz dva mjeseca." (To je rok nakon kojega će se nešto dogoditi.). Pravilno je: za dva sata, za dva mjeseca.

(Neki stariji gramatičari smatrali su nepravilnom i upotrebu pod 1, ali se ona danas prihvaća, pa ju je prihvatio i Anić. Upotrebu pod 2. nije).
Shain is offline  
Old 22.01.2009., 22:28   #84
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Ne.

Samo se spominju da postoje ti oblici. Zna se kako se to sklanja, pobogu. A govorim o Institutovoj, Silić-Pranjkovićevoj i Težak-Babićevoj gramatici za koje sam sigurna, a to su nam jedine unazad 50 godina. A kako idemo dalje, stanje je isto jer je to noviji oblik.
da sad sam vidio kraticu oprostite na širenju neistina
zato imamo glas razuma
Egenus is offline  
Old 22.01.2009., 22:38   #85
Nije studirala u Zagrebu pa ne znam što je morala učiti, a što ne... Ne smatram se autoritetom, nipošto, ali ako sam ja dva puta u životu otvorila gramatiku i ipak bila u stanju uočiti 3 greške koje su se dogodile u razmaku od 5 minuta, stvarno ne znam što su nju učili...
LittleStar is offline  
Old 23.01.2009., 08:15   #86
Quote:
vinolio kaže: Pogledaj post

poput Anića
U tome se ne uzima u obzir ona stara tvrdnja:

"Leksikografski poslovi, ma kako da su na solidnoj osnovi rađeni, imaju tu prednost da u njima smije biti praznina i pogrešaka." (H. v. Meltzl).
Shain is offline  
Old 23.01.2009., 08:34   #87
Quote:
Egenus kaže: Pogledaj post
ne shvaćam što sam pogriješio
iako u novije vrijeme gramatika dopušta bratovoga, materinoga
Sâmo me zanima tvojí jasnijí opis i poimanje odredhenih i neodredhenih pridjevov.
Naime, onaj/ona kojino/ano zna objasniti, svenek i svojimi riecsmi, taj/ta "zna znanje", a znanje jest veliko imanje. Daklje, shto po tvojemu sudu i prosudbi nije tocsno u navedenomu primjeru ?!
Sovann Maccha is offline  
Old 23.01.2009., 08:37   #88
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Ne.
Kadano bi sâmo znala koliko ih imade i ima. Nu, ne nudhno i unutar ie. veleskupine i veleporodice.
Sovann Maccha is offline  
Old 23.01.2009., 08:39   #89
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
"Leksikografski poslovi, ma kako da su na solidnoj osnovi rađeni, imaju tu prednost da u njima smije biti praznina i pogrešaka." (H. v. Meltzl).


da, dragi Shaine, tako bi to trebalo biti u svijetu znanosti, znanja, kulture, civiliziranosti, altruizma i tolerancije... dakako, ne i u svijetu infantilne samopromocije i krajnje nekulturne agresivnosti, egomanije itd.

još samo mali ispravak pogrešnog navoda: suosjećam, dakako, i s riječkim, ali i svim ostalim kroatistima, a eventualnu uvredu lingvistima definitvno ograničavam samo na "pojedine lingviste s ovog foruma"
vinolio is offline  
Old 23.01.2009., 11:26   #90
u kojim se govorima koristi "što" i "gdje"?

rijetko čujem da to netko kaže osim u službenim prilikama. ljudi kažu di,đe i šta ( što uglavnom čujem od kajkavaca i čakavaca kad ne kažu kaj ili ča) ali pretpostavljam da ima i krajeva gdje se kaže što i gdje ako su izabrane za standard. koji bi to bili?
Shurik is offline  
Old 23.01.2009., 13:40   #91
Quote:
Sovann Maccha kaže: Pogledaj post
Sâmo me zanima tvojí jasnijí opis i poimanje odredhenih i neodredhenih pridjevov.
Naime, onaj/ona kojino/ano zna objasniti, svenek i svojimi riecsmi, taj/ta "zna znanje", a znanje jest veliko imanje. Daklje, shto po tvojemu sudu i prosudbi nije tocsno u navedenomu primjeru ?!
najjednostavnije (i generalizirano): određeni odgovaraju na pitanju koji, a neodređeni kakav: kaput je žut (kakav je kaput); uzmi onaj žuti kaput (koji kaput). između ostalog, pridjevi na -ski -čki -ški itd. su određeni, a na -ov -ev itd. su neodređeni. ispravi me ako griješim

Zadnje uređivanje Egenus : 23.01.2009. at 13:50.
Egenus is offline  
Old 24.01.2009., 13:22   #92
Quote:
Egenus kaže: Pogledaj post
najjednostavnije (i generalizirano): određeni odgovaraju na pitanju koji, a neodređeni kakav: kaput je žut (kakav je kaput); uzmi onaj žuti kaput (koji kaput). između ostalog, pridjevi na -ski -čki -ški itd. su određeni, a na -ov -ev itd. su neodređeni. ispravi me ako griješim
Zar "zhutí kaput", "crvení brieg", "grdi ljudi" ili "drveno vozilo" isto ne odgovaraju na pitanje "kakov/i/o", doticsno ne opisuju/oblikuju vlastnost imenice ?! Ucsini odmak od ovoga shto si napisal i razmisli shto stvarno odredhuje pridjeve. Uzmi u obzir da mnogi slavjenski jezici razlicsno opisuju ter odredhuju pridjeve.
Sovann Maccha is offline  
Old 24.01.2009., 13:33   #93
Quote:
*roo* kaže: Pogledaj post
Dragi vinolio, i ovo je upitno jer je u nekoliko navrata svojim rečeničnim konstrukcijama bacila zrno sumnje glede svojih godina i statusa studenta (npr. "kakvi mi sve dolaze na kroatistiku") Meni to nalikuje na - meni kao profesoru....

U svakom slučaju, ovakav način komunikacije ružan je i za profesora i strah me pomisliti kakva su mu tek predavanja ...

Ali, ako je zbilja djevojče od 21 godine, kakvo će tek biti čeljade za 10,20 godina... život je pred njom, a s takvim stavom (i kratkim fitiljem) .... ne znam kak' bu prošla
Vidim kako su pojednici zalutali pod ovaj podslied. Nije mi jasno zashto ne otvorite nov i naslovite ga u slogu "Zlingvistica Abby i ja - sve shto sam igda zheljel rechi", tako chete prestati zatrpavati glupostmi ovaj podslied osmishljen za razgovor o jeziku s odmakom od uobicsajenih pitanj i odgovorov u svezi hrvatskoga jezicsskoga standarda. Zar vam nije dosta da ju bezsmisleno i nesuvislo proganjate pod "jezicsnim savjetnikom" ??!! Prestanite ju tjerati s ovoga razpravishta, ovdje ima pravo biti/pisati koliko i vi. Ako vam se ne svidhaju njezini upisi, tada ih preskacsite i zanemarujte, ali ju - dovraga - konacsno pustite na miru !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sovann Maccha is offline  
Old 24.01.2009., 14:50   #94
Quote:
Sovann Maccha kaže: Pogledaj post
Zar "zhutí kaput", "crvení brieg", "grdi ljudi" ili "drveno vozilo" isto ne odgovaraju na pitanje "kakov/i/o", doticsno ne opisuju/oblikuju vlastnost imenice ?! Ucsini odmak od ovoga shto si napisal i razmisli shto stvarno odredhuje pridjeve. Uzmi u obzir da mnogi slavjenski jezici razlicsno opisuju ter odredhuju pridjeve.
pa ako se napiše žuti kaput, onda je to netočno; ovo razlikovno i se nalazi samo kod muškog roda jednine. nekad i naglasak ima razlikovnu ulogu; voda je zele`na (neodređena); ta voda je ze`lena (određena).
eto ja ne mogu napraviti odmak te odrediti što stvarno određuje pridjeve, ti to napravi za mene; ne mogu uzeti u obzir jer ne znam; nisam lingvist, nisam kroatist, nisam slavenist...
ako što griješim ispravi me, što da ti kažem
Egenus is offline  
Old 24.01.2009., 17:16   #95
Quote:
Sovann Maccha kaže: Pogledaj post
Vidim kako su pojednici zalutali pod ovaj podslied. Nije mi jasno zashto ne otvorite nov i naslovite ga u slogu "Zlingvistica Abby i ja - sve shto sam igda zheljel rechi", tako chete prestati zatrpavati glupostmi ovaj podslied osmishljen za razgovor o jeziku s odmakom od uobicsajenih pitanj i odgovorov u svezi hrvatskoga jezicsskoga standarda. Zar vam nije dosta da ju bezsmisleno i nesuvislo proganjate pod "jezicsnim savjetnikom" ??!! Prestanite ju tjerati s ovoga razpravishta, ovdje ima pravo biti/pisati koliko i vi. Ako vam se ne svidhaju njezini upisi, tada ih preskacsite i zanemarujte, ali ju - dovraga - konacsno pustite na miru !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Može pitanje? Zašto ovako pišeš, ili ak nisi odavde, otkud si?
vermicide is offline  
Old 24.01.2009., 17:53   #96
Quote:
Logos kaže: Pogledaj post
... s obzirom na to da mi tvoje pisanje nije razumljivo pa nisam ni pokušao čitati; dakle ukoliko zaista želiš da ti se odgovori za početak nauči pisati standardnim hrvatskim jezikom
Što važi za sve, važi i za Mudru Sovu .

Ako je nekijema dozvoljeno ignorisat pravopis, gramatiku, bilo što što makar "miriše" na standard, to je mnim i njoj dozvoljeno pisat jezikom koji je, da povijest nije imala "lijeva skretanja" , danas moga bit standard hrvatskoga jezika.

Niko ođe ni na što nije primoran, pa ako se kome što ne sviđa ne mora čitat, ako ne razumije ne mora odgovarat.. ali bi svijema dobro došlo malo dobronamjernosti!.. barem...
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 24.01.2009., 20:59   #97
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Što važi za sve, važi i za Mudru Sovu .

Ako je nekijema dozvoljeno ignorisat pravopis, gramatiku, bilo što što makar "miriše" na standard, to je mnim i njoj dozvoljeno pisat jezikom koji je, da povijest nije imala "lijeva skretanja" , danas moga bit standard hrvatskoga jezika.
...
a gdje si ti to vidio da Mudroj Sovulji (kako je ti zoveš) tko što ovdje brani, ajde pokaži mi da i ja to vidim
Logos is offline  
Old 25.01.2009., 07:24   #98
Quote:
vermicide kaže: Pogledaj post
Može pitanje? Zašto ovako pišeš, ili ak nisi odavde, otkud si?
Mozhe ! A zashto ne bih ?! Ja sam "odovdje", ali i "odavle", "odavlen" ter "odavde". Prsitnija pitanja slati izkljucsivo "pepejkom".
Sovann Maccha is offline  
Old 25.01.2009., 07:27   #99
Quote:
Egenus kaže: Pogledaj post
pa ako se napiše žuti kaput, onda je to netočno; ovo razlikovno i se nalazi samo kod muškog roda jednine. nekad i naglasak ima razlikovnu ulogu; voda je zele`na (neodređena); ta voda je ze`lena (određena).
eto ja ne mogu napraviti odmak te odrediti što stvarno određuje pridjeve, ti to napravi za mene; ne mogu uzeti u obzir jer ne znam; nisam lingvist, nisam kroatist, nisam slavenist...
ako što griješim ispravi me, što da ti kažem
A kako je, recimo, u englezskomu jeziku ?
Sovann Maccha is offline  
Old 25.01.2009., 08:16   #100
Quote:
Sovann Maccha kaže: Pogledaj post
Kadano bi sâmo znala koliko ih imade i ima. Nu, ne nudhno i unutar ie. veleskupine i veleporodice.
Kako me samo čitaš! No, svejedno, baš bi me zanimalo čuti koju više o tome.
Didi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.