Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2009., 10:06   #1
Morski psi


Baš sad gledam ovaj pdf i čudi me kako nema ni jedne teme posvećene ovim najstarijim kralježnicima. (Ako i ima, ja sa unaprijed ispričavam, možda su jako stare teme)
Naime, morski psi su divlje, fascinantne, a i jako ugrožene ribe, no u ljudskoj je prirodi da štitimo samo ono što nam se sviđa...
Ove ribe su iznimno važne za očuvanje naših oceana. Kao najmoćniji grabežljivci na svijetu, koji su počeli lutati vodama milijunima godina prije dolaska dinosaura, oni su konačni element u morskom hranidbenom lancu, te ispod sebe održavaju zamršenu mrežu života.

Nažalost, prema procjeni Organizacije Ujedinjenih naroda za prehranu i poljoprivredu, svake se godine lovi i ubija više od 100 milijuna morskih pasa i sličnih riba. Glavni uzroci tome su pretjerani izlov morskih pasa i korištenje za pripremu juhe od peraje morskog psa, sve popularnijeg jela azijske kuhinje. Određenim vrstama- npr. pilanima, čekićarima, kitopsinama, velikim bijelim psinama - se u posljednjih deset godina broj smanjio za 80%, te su na dobrom putu ka istrebljenju u sljedećem desetljeću.

Danas, kada ljudi čuju nešto o morskim psima, većina odmah pomisli na zvijer koja proždire ljude iz filma RALJE ( 1975. godina ).
Međutim, istina je pomalo drukčija. Od 100 napada morskih pasa koji se prijave godišnje, samo ih je 12 smrtonosnih. Svake godine više ljudi umre od uboda pčela!
Jeste li vi ikada vidjeli ove ribe uživo, iz bliza, hranili ih, gledali neki dokumentarac, što mislite o njima, bojite li ih se, zanimaju me baš vaši komentari i mišljenja o ovim fascinantnim, divljim, i jako ugroženim ribama...

Zapitate li se ikada, zašto morski psi napadaju ljude?
Jesu li morski psi - krvoločne zvijeri ili žrtve našeg neznanja?

Naime, morske pse moguće je istrenirati poput dupina, tako da jedu hranu iz čuvarevih ruku, prevrću se, skaču i uživaju u maženju, jer i morski psi su maze

Zadnje uređivanje Ben Marshall : 08.11.2009. at 10:12.
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 00:04   #2
Pa, bila je tema o Carcharodonu carchariasu u Jadranu, al' okej, malo se rasprava izlizala, dobro će nam doći nova tema.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 01:10   #3
sam tvorac ralja (pisac romana, ne redatelj filma) se kasnije pokajao zbog svog "remek-djela" i zalagao se za "demonstrumizaciju" tih predivnih zivotinja.

bijela psina je valjda najsavrseniji stroj za prezivljavanje na planeti

ja bih voljela biti u kavezu spustena medju bijele psine, premda vjerojatno nemam mua za takvo sto al mogu zamisliti tu ljepotu i adrenalin!
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 15:09   #4
Tnx Herp, mislio sam da ćeš zaključati, ovo je ipak općenito o morskim psima, ne u jadranu i njegovom pojavom u njemu

Quote:
Dancer kaže: Pogledaj post
bijela psina je valjda najsavrseniji stroj za prezivljavanje na planeti :cerek :
Da, ali je i ugrožena vrsta zbog lova koji je jak zbog krive predodžbe o ovim ribama kao o krvoločnim ubojicama. Velike bijele psine broje se u stotinama u cijelom svijetu. Rapidno se smanjuje njihov broj i na pragu su izumiranja, nažalost.
Čitao sam negdje na netu, da ponekad znaju zalutati i doći u naš Jadran, ali zbog tune koje iz Mediterana dolaze u Jadransko more. Ta vrsta morskog psa je izuzetno opasna.
Gledao sam i neke slike tih bijelih psina, a i na slici izgledaju strasno , a tek u vodi među njima
No dobro, nadam se da znate onu izreku, samo mrtav morski pas je dobar morski pas
Poznato je da morski psi imaju različita osjetila kojima se kreću i love u prostoru, ali vjerovatno su najčudnija električna osjetila, odnosno Lorencinijeve ampule. Te ampule su ustvari brojni mali organi, smješteni najčešće na donjoj strani njuške, koji sadrže tanke «dlakaste» stanice ispunjene električno osjetljivim gelom koji detektira niske električne impulse stvorene od strane nervnog sustava pljena kojeg love. Njima, primjerice mlatovi, detektiraju pljen sakriven u pijesku, ali se i orijentiraju pomoću Zemljinog magnetizma. Također, ono toliko puta viđeno i zastrašujuće napadanje kaveza sa roniocima u moru od strane velike bijele psine nije nekakva mržnja i želja da ubiju, već puki podražaj osjetila psine galvanskom strujom koja se proizvodi uranjanjem metalnog kaveza u morsku vodu.

Pogledaj ovu snimku, kada su jedna dvojica ronioca snimali morske pse, iz sigurnosti metalnog kaveza, a morski pas kao od šale razbio vrata i upao u kavez među njima

Quote:
Dancer kaže: Pogledaj post
ja bih voljela biti u kavezu spustena medju bijele psine, premda vjerojatno nemam muda za takvo sto :rofl : al mogu zamisliti tu ljepotu i adrenalin!
O da, to bih i ja htio, meni bi to bio najuzbudljivi događaj u životu i nezaboravno iskustvo, uživao bih naravno
Da mi se dogodi kao na onoj snimci, kod onih ronioca onih, ja bi umro od straha, ne mogu ni zamisliti trenutak kada bi me onako živog grizli i samljeli mi noge, ruke i tijelo jednim ugrizom sa onim oštrim zubima

Ne znam jeste čuli ikada ovo ili pročitali
Quote:
Kineski pomorci su dugo vjerovali da morski psi mogu osjetiti smrt na brodu te ih tako slijediti sve dok tijelo umrlog ne bi bilo bačeno u more. Poznato je da su tijekom devetnaestog stoljeća, mnoge kineske obitelji koje su se doselile u Kaliforniju potrošile znatne količine novca da bi umrle pripadnike obitelji transportirali u rodnu Kinu gdje bi ih pokopali. Pomorci koji su plovili tim brodovima kleli su se da su ih morski psi danima slijedili točno znajući što se nalazi na tim brodovima.
Užas
Nama u zapadnoj kulturi ovakva vjerovanja izgledaju zanimljiva i zabavna, a te kulture primitivne, ne razmišljajući da su naši pogledi i vjerovanja isto tako primitivna i puna praznovjerja.

Utjecaj filmske industrije je doveo do toga da se morskih pasa boje svi, iako ih velika većina ljudi nikad neće vidjeti niti na ribarskim tržnicama, oderane i pripremljene za jelo, a kamoli uživo negdje u moru, tako da neki imaju pogrešno razvijenu sliku o, barem meni, najljepšim bićima mora a tako i cijelog našeg plavog planeta.

Zadnje uređivanje Ben Marshall : 09.11.2009. at 15:38.
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 19:38   #5
Preporucam citanje teme o bijeloj psini koju je Herp referirala, tamo je bila odlicna rasprava o velikoj bijeloj i njezinom zivotu u i oko Jadrana, da ne ponavljamo sve ovdje.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 22:16   #6
Ja ne znam jesam li ja luda, ali mislim da me ne bi bilo ni najmanje strah doći u izravni doticaj sa slatkim "malim" kitovima!
Baš su lijepi.

A opet, ne bojim se ja ni krokodila!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 22:47   #7
Neki dan smo dobili IskonTrio sa TV punom dokumentaraca...i kaj je najbolje, hrpetina ih je o morskim psima
Stvarno su fenomenalni
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 23:10   #8
Dobri su na žaru!!!
__________________
pozdrav
lo-li-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 00:09   #9
Quote:
lo-li-ta kaže: Pogledaj post
Dobri su na žaru!!!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 00:23   #10
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Preporucam citanje teme o bijeloj psini koju je Herp referirala, tamo je bila odlicna rasprava o velikoj bijeloj i njezinom zivotu u i oko Jadrana, da ne ponavljamo sve ovdje.
Da, ali svrha ovog topica je pisati općenito o morskim psima, možda sam malo pretjerao u uvodnom postu oko bijele psine, pa sam ih malčice samo spomenuo, ali nije ih naodmet i spomenuti jel

Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Ja ne znam jesam li ja luda, ali mislim da me ne bi bilo ni najmanje strah doći u izravni doticaj sa slatkim "malim" kitovima!
Baš su lijepi.

A opet, ne bojim se ja ni krokodila!
Pa zašto
Probaj radi iskustva, preko kaveza, pa nisi luda da ideš samo tako među njima
Kavez i promatranje, ajme koji adrenalin i početni strah
Nešto predivno...

Quote:
lo-li-ta kaže: Pogledaj post
Dobri su na žaru!!!
Ali zašto, ne vidiš ni sam da su na dobrom putu ka istrebljenju, nisu oni tako ni loši kao što misliš
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 00:59   #11
je li tko gledao snimke kad ih covjek dovodi u katatonicno stanje?
navodno ih je zbog osjetljivosti nosa i zivcanih zavrsetaka moguce dovesti u stanje potpune katatonije, potpunog mira i opustenosti, nesto nevjeroajtno...

ja se smrznem kad ovo vidim

a gledala sam emisiju na animal palnetu (oni su mi malo manje senzacionalisticki nego discovery ) o tome kako je lik isto pokusavao s velikim bijelima... nije uspio, no svejedno mu je psina dala da joj se primi za ledjnu peraju i tako plivala s njim
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 19:15   #12
Ja sam isto odusevljena tim stvorenjima, ono svako malo o njima nesto citam ili gledam njihove snimke ali opet koliko vec oni meni zanimljivi bili,nikad ne bi zeljela doci u blizinu gdje su oni

Da se meni desila ona stvar sa kavezom kad je morski pas uletio unuta, mislim da se ja od straha ne bi pomakla sa mjesta..

A jeste ovog bisera vidjeli koji je zelio poljubit morskog psa pa ga ovaj mrvicu ugrizao

A ni ovaj Sharkman Michael Rutzen majke mi nije normalan : http://www.youtube.com/watch?v=0jVJF...eature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=G4LgFyDkWoU

http://www.youtube.com/watch?v=C6trY...eature=related


Arianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 20:07   #13
ima i drugih lijepih vrsta i zaštićenih vrsta u jadranskom moru koje niko nigdje ne spominje. osim sto ponekad vidimo njihovu sliku u 24sahata ili takonegdje kako sav okrvavljen visi i bravo ribiči koji su ga ulovii, na vam pecto kuna.
uzas.
ko i dok isto sa zmijama rade
zasto nema negdje neki letak ili poster hvatskih morskih pasa i onih koji nase more posjecuju s napomenama koji su zasticeni?
zasto?
zasto?
ja bi si ga kupila
__________________
Trut, pis, konzistensi, integriti & gušt
artye is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 20:15   #14
Quote:
Mr. Marshall kaže: Pogledaj post



Ali zašto, ne vidiš ni sam da su na dobrom putu ka istrebljenju, nisu oni tako ni loši kao što misliš
ma neznam ja da li su loši ili ne, ali za jest su stvarno ukusni, i nemaju kosti.

Vi ih kao ne bi mogli jesti...
__________________
pozdrav
lo-li-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 22:42   #15
kod njih mi je najjači "istraživački ugriz" tj. "exploratory bite" sa 12000 zuba oštrih ko britva
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 23:00   #16
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
kod njih mi je najjači "istraživački ugriz" tj. "exploratory bite" sa 12000 zuba oštrih ko britva
ž

jel to kao dvanest TISUCA zuba?
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 23:37   #17
Ja sam bio u tom kavezu u Australiji, Neptune Island. Prije nego sam ušao u vodu me bilo stvarno strah ali dok uđeš u vodu ostaneš nekako očaran s njima i jednostavno strah nestane, ili ga ne osjećaš bar većini ljudi je tako...
500 dolara košta 45 minuta boravka u kavezu, (malo je puno, ali to je stvarno ono kako se kaže, once in a lifetime opportunity) i u to vrijeme u kavezu sam vidio i barakudu i delfina, tako da je neistinit onaj mit da tamo gdi su delfini da nema morskih pasa (čuo to negdje)...
Ušla nam je hobotnica u kavez e to je bio tren dok sam se najviše usrao, priznam
Jedna starija gospođa se od straha ispovraćala, a jedna mlađa je bila koja je izašla iz kaveza i onako se rušit počela, ko dok si stvarno pijan da ne možeš stajat, isto pretpostavljam od straha ostala je sjedit na podu jedno 10-15 min.
user_name is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 05:34   #18
Quote:
user_name kaže: Pogledaj post
Ja sam bio u tom kavezu u Australiji, Neptune Island. Prije nego sam ušao u vodu me bilo stvarno strah : crta: ali dok uđeš u vodu ostaneš nekako očaran s njima i jednostavno strah nestane, ili ga ne osjećaš : ne zna: bar većini ljudi je tako...
500 dolara košta 45 minuta boravka u kavezu, (malo je puno, ali to je stvarno ono kako se kaže, once in a lifetime opportunity) i u to vrijeme u kavezu sam vidio i barakudu i delfina, tako da je neistinit onaj mit da tamo gdi su delfini da nema morskih pasa (čuo to negdje)...
Ušla nam je hobotnica u kavez : rofl: e to je bio tren dok sam se najviše usrao, priznam : D
Jedna starija gospođa se od straha ispovraćala, a jedna mlađa je bila koja je izašla iz kaveza i onako se rušit počela, ko dok si stvarno pijan da ne možeš stajat, isto pretpostavljam od straha : ne zna: ostala je sjedit na podu jedno 10-15 min.
Ja sam ovo pronašao na netu . Ja se bar nadam da ću si moći priuštiti tako nešto jednog dana, pošto kod nas nažalost nema opasnih vrsta, ali nema ni lokacija na kojima bi se moglo uživati sa ovim nemanima.
Quote:
RONJENJE S MORSKIM PSIMA NA BAHAMIMA
Kreće se brodom iz marine na otoku Grand Bahama. Putovanje traje dva sata do područja poznatog pod nazivom "Tigrova plaža" (Tiger Beach), a razlog za to je jednostavan - golema populacija morskih pasa. Ronilačko iskustvo nije uvjet jer će vam pri ruci biti certificirani instruktor ronjenja koji će vam pomoći da se uspnete u kavez. Disat ćete putem cijevi koja je povezana s brodom i gledat ćete se oči u oči s najopasnijim vrstama morskih pasa na svijetu.
Kažu da je ovo pravi aktivan odmor koji jamči najviše razine adrenalina u krvi. A kako i ne bi kad cijelo vrijeme paziš da te nešto ne pojede . Možda je i glupo govoriti „o sigurnom ronjenju sa morskim psima“, ali oni koji su probali kažu da je osjećaj neponovljiv i kada se jednom savlada strah počinje uživanje uz jedne od najopasnijih i najsavršenijih predatora na svijetu.

Quote:
500 dolara košta 45 minuta boravka u kavezu, (malo je puno, ali to je stvarno ono kako se kaže, once in a lifetime opportunity)
Ovo je stvarno puno, ali i ovo što si rekao je
Treba si priuštiti za nešto takvo, biti spreman, znati nešto o njima, jer u najmanju je ruku glupo ući u vodu sa morskim psima bez nekog predznanja o ponašanju i načinu na koji reagiraju u određenim situacijama....

Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
kod njih mi je najjači "istraživački ugriz" tj. "exploratory bite" sa 12000 zuba oštrih ko britva
Da
Zubi morskog psa i mene fasciniraju.
Imaju najmanje pet redova gornjih i pet redova donjih zubiju kod kojih neprestano rastu novi. Poredani su jedan iza drugog te uvučeni u usta, no mana im je što su krhki te često pucaju ili otpadaju, kad se to dogodi, novi se zub pomiče naprijed iz prethodnog reda popunjavajući garnitur.
Oblik zubiju ovisi o tipu prehrane; neki psi imaju nazupčane zube kako bi probili oklop ulova, drudi tanke i naoštrene za paranje plijena, a treci pak široke i plosnate za otvaranje školjkaša.
No, svima im je zajednicko to sto su veoma oštri poput britvice
Svaki zub je poput udice s tri kuke s kojima se uspješno sčepa i čvrsto drži plijen.

Baš bih volio imati jedan primjerak, da vidim i opipam onaj vrh, špic, kao na slikama


Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 08:48   #19
Quote:
lo-li-ta kaže: Pogledaj post
ma neznam ja da li su loši ili ne, ali za jest su stvarno ukusni, i nemaju kosti.

Vi ih kao ne bi mogli jesti...:kava :
I? Kakvog su okusa? To me oduvijek zanimalo. Malo nam opiši



Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
ž

jel to kao dvanest TISUCA zuba?:confused :
Nije kao.
Određeni primjerci su poznati po tome što progutaju čitavo zubalo zajedno s plijenom, drugi pak posjeduju garnituru od 300 zubiju poredanih u 27 redova te je svaki zub poput udice s tri kuke s kojima se uspješno sčepa i čvrsto drži plijen

Quote:
Dancer kaže: Pogledaj post
je li tko gledao snimke kad ih covjek dovodi u katatonicno stanje?
navodno ih je zbog osjetljivosti nosa i zivcanih zavrsetaka moguce dovesti u stanje potpune katatonije, potpunog mira i opustenosti, nesto nevjeroajtno...

ja se smrznem kad ovo vidim
Ja za ovo prvi put čujem
Baš je fascinantno
Vidjeti ću i pročitati takvo nešto u knjigama, hmm, sad si me zaintrigirala
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 17:56   #20
Kad vidim morskog psa, sjetim se ralja i one glazbe..
SODERTALJE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.