Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2013., 12:00   #361
Moj suprug ima polovicu kuce i dvorista a polovice je vlasnik moja svekrva. Imamo odvojena kucanstva. Evo sad je ona dobila zivotno osiguranje i to sad i mom muzu racunaju pod dohodak a ona nije sa nama potrosila te novce. Mene sad zanima,mi smo promjenili cijelo kroviste,promjenili stolariju,u slucaju bilo kakvog kvara ne sudjeluje u nikakvim troskovima. A ako se radi nesto sto nije po njezinoj direktivi onda stopira renoviranje. Mene sad zanima dal ona isto mora sudjelovati u troskovima,mislim vec nam je pun k... Da neda lipe a ako se njoj digne kurac nemozes nis radit jel je pol njeno?
linola is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 15:44   #362
Suvlasnistvo 1/2

Ovdje je nastao klasican problem sukoba interesa oko 1/2 svakog od suvlasnika gdje jedan zeli prodaju nekretnine i podjelu novca dok drugi hoce ali uz nerealno visoku cijenu tj. samo za svoju 1/2 suvlasnistva zeli dobiti 150 000 eur. (inace trzisna cijena nekretnine: kuca + zemljiste, je procijenjena na 120 000 eur tj svakom suvlasniku polovica toga, tj. 60 000 eur).

Drugi problem je sto je kuca stara cca 30 god i neodrzavana te vrlo lose kvalitete gradnje te je u stanju propadanja zbog nedostatka novaca svakog od suvlasnika. Potreba su ulaganja od cca 300 000 kuna renovacije da bi se ista dovela na stvarnu trzisnu vrijednost.

Treci problem je sto je kuca na dva kata pri cemu donji nema nikakve instalacije ili stolariju, vec je prazan prostor pa time ne predstavlja stambenu jedinicu. Posljedica toga je da nitko ne zeli donji kat iako je geometrijska podijela moguca.

Cetvrti problem je da nitko nema novaca da isplati onog drugog.

Naravno treba podici tuzbu za civilnu razdiobu imovine koja je vanparnicki postupak, zahtjeva puno novaca (kojih opet nitko nema) i predugo traje.

Ima li tko bolju ideju ?
myforumhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 14:05   #363
Quote:
myforumhr kaže: Pogledaj post
Ovdje je nastao klasican problem sukoba interesa oko 1/2 svakog od suvlasnika gdje jedan zeli prodaju nekretnine i podjelu novca dok drugi hoce ali uz nerealno visoku cijenu tj. samo za svoju 1/2 suvlasnistva zeli dobiti 150 000 eur. (inace trzisna cijena nekretnine: kuca + zemljiste, je procijenjena na 120 000 eur tj svakom suvlasniku polovica toga, tj. 60 000 eur).

Drugi problem je sto je kuca stara cca 30 god i neodrzavana te vrlo lose kvalitete gradnje te je u stanju propadanja zbog nedostatka novaca svakog od suvlasnika. Potreba su ulaganja od cca 300 000 kuna renovacije da bi se ista dovela na stvarnu trzisnu vrijednost.

Treci problem je sto je kuca na dva kata pri cemu donji nema nikakve instalacije ili stolariju, vec je prazan prostor pa time ne predstavlja stambenu jedinicu. Posljedica toga je da nitko ne zeli donji kat iako je geometrijska podijela moguca.

Cetvrti problem je da nitko nema novaca da isplati onog drugog.

Naravno treba podici tuzbu za civilnu razdiobu imovine koja je vanparnicki postupak, zahtjeva puno novaca (kojih opet nitko nema) i predugo traje.

Ima li tko bolju ideju ?
evo samo da kažem da razumijem problem i ja tražim rješenje za sličnu situaciju
dishpet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 14:08   #364
suvlasnik sam 1/2 nekretnine, uz druga dva suvlasnika svaki po 1/4.
radi se o velikoj parceli plus 2 kuće i ostale prostorije.

suvlasnici odbijaju bilo kakav sporazum i dogovor oko razvrgnuća.
istovremeno, cijelo vrijeme koriste sve to, odnosno prizemlje jedne od 2 kuće koje je jedino zapravo uređeno i namješteno (i pokretnine su u suvlasništvu). jednu od kuća su nemarom poplavili i tako joj umanjili vrijednost.

imam li ja pravo potraživati ikakvu naknadu (tipa pola mjesečne tržišne najamnine), budući da ne mogu koristiti svoje vlasništvo... a s druge strane plaćam ogromni kredit za stan.

drugo, imam li mogućnost tražiti naknadu zbog umanjenja vrijednosti nekretnine? postoji procjena iz 2010. prema kojoj je sve vrijedilo 35% više u odnosu na procjenu iz 2013 (oni su ju naručili kako bi umanjili vrijednost koju bi mi trebali isplatiti).

svaki savjet je dobrodošao...

hvala!
dishpet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 04:45   #365
Bio sam i ja suvlasnik 1/4 kuče i još nekih "stvari" koje sam nasljedio nakon što mi je otac umro, suvlasnici su 2. brata i mama, i sad kad je mama bila u gruntovnici, sve je prepisano na nju. i sad mene zanima zasto? tko je kriv? ja i ostala braca nismo njoj nista dali. koga da tužim? i jel se uopče isplati?
tommy0412 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 13:45   #366
Problem etažiranja.
Suvlasnik sam kuće u idealnom dijelu, te ću izgleda morati povući prisilne radnje razvrgnuća suvlasništva. Ulagao sam puno u kuću ali s druge strane, uživao sam u korištenju struje, vode itd. Kakva je situacija u praxi, kada se postavi teza da nisam plačao režije(nema nigdje na papiru nit da nisam nit da jesam), dok s druge strane imam R1 račune na svoje ime za sve veće zahvate na kući kojom sam povećao ukupnu vrijednost nekretnine. Druga je dilema... Povečao sam kvadraturu kuće u dijelu u kojem imam u posjedu, te se vizualno lako pokaže da su to naravi dva odvojena kučanstva. Imam li šanse to iskoristiti u svoju korist s obzirom da bi spor vjerojatno bio oko zasebnog izlaza(opa vanjsko stubište) koje želim i fizički odvojiti
tpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 14:15   #367
ne pristaje na podjelu zemljišta

pozdrav.ja,moja dva brata i stric smo vlasnici 75% zemljišta.naš problem je vlasnik ostatka zemljišta.mi bi htjeli podjelit zemlju ali vlasnik 25% zemljišta to ne želi sve dok se ne izglasa GUP,zbog nekih puteva koji bi mogli proc uz parcelu.to sa GUPom sporo ide,plan se iznese pa se ne prihvati,i tako vec par puta.jednostavno želimo podjelit zemlju ali naznamo kako.molim savjet

hvala
elgeruz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 21:39   #368
Suvlasništvo nekretnine i ugovor

Ovako, brat i ja smo dobili kucu kao darovninu i suvlasnici smo...znaci svatko ima 1/2. Kuca je velika i bez problema mogu živjeti dvije obitelji (svaka na jednom katu). Sve je to super i lijepo sad dok se mi slažemo i dok još nema žena

Htjeli bi napraviti neki ugovor s kojim bi se osigurali u buducnosti...ovo su neke od stvari koje bi htjeli napraviti:
-da ni jedan a ni drugi ne može prodavati svoj dio bez suglasnosti drugog (a isto tako ni iznajmljivati)
-kada se oženimo da žene nebudu oštecene i da imaju pravo na priskrbninu
- u slučaju, nedaj Bože smrtni , vjenčana supruga ima pravo doživotno živjeti u toj kuci ali neko trece lice nema prava pristupa (neki novi muž)
-djeca su nasljednici očevine, a ako nema zajedničke djece, poslije smrti majke, očevo vlasništvo pripada bratu ili njegovoj djeci

...svaka kritika, prijedlog, savjet su dobrodošli.

Htjeli bi napraviti što bolji ugovor tako da svi budu sretni
matej_20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 09:10   #369
za početak etažirati kuću ako se ima mogućnosti da se točno zna šta je čije...
homosapiens is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 18:47   #370
Dvojno vlasništvo

Imam kuću u dvojnom vlasništvu,jedan kat ja jedan kat neki rođak, međutim kuća treba ploču,pa me zanima mogu li ja sam neovisno od drugog vlasnika postaviti ploču?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 11:45   #371
Kakva je to kuća bez ploče?
Inače, ako ste upisani u idealnom dijelu, a stavljanje ploče predstavlja rekonstrukciju za koju treba neka dozvola, bez njega to ne bude išlo.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 19:22   #372
starija gradnja ima grede ,daske pa parket,nema cementnu ploču
Inače kuća ne bi mijenjala gabarite već bi se samo unutra stavila ploča i digli pregradni zidovi ,pa mislim budući da se ne radi o nikakvom mijenjanju objekta (nadograđivanju,proširivanju ...) ne treba dozvola...
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 22:14   #373
Preuzimanje napuštenog stana.

Dakle imam situaciju.
Stan je u vlasništvu dvije sestre. Jedna sestra pizdi i fantazira i ne da da se ništa sa tim stanom napravi. Stan stoji prazan već 17 godina. U tom vremenu kompletno je propao, stop se srusio, u zadnji cas je sprijeceno da ne padne i cijeli plafon skupa sa podom kata iznad, vlaga je kompletno unistila sve zidove, postoji opasnost da cijeli stop padne u još 2 dijela stana, prozori također samo što ne padnu. Struje nema jer su se žice uništile, vode nema jer su cijevi zahrđale.
Koji je postupak da se pravno preuzme vlasništvo da bi se stan mogao urediti?
Naglašavam da postoje realne opasnosti da se sve skupa sruši.
Stan je u zgradi sa još 5 stanova.
Hvala unaprijed na odgovoru.
bas ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 00:23   #374
Prije poduzimanja bilo kakvih radova, prvo riješite te vlasničke odnose. U suprotnom bi druga suvlasnica mogla radit probleme da ste izveli radove bez njene suglasnosti.
Moj savjet je da se probate dogovorit oko razvrgnuća. Npr. da vi nju isplatite ili ona vas, ili da prodate stan, podijelite pare - to je najjednostavnije.
Ako ona ne pristaje na ništa od tog, možete podnijet zahtjev sudu za razvrgnućem suvlasništva. E sad, tebi bi najviše odgovaralo pretpostavljam razvrgnuće isplatom tj. da ti nju isplatiš i doviđenja. Trebam te upozorit da sud uvažava takav način razvrgnuća jedino ako ocjeni da postoji opravdan razlog za to. E sad, po meni, činjenica da je stan u derutnom stanju i da si ti spremna ulagat u njega, definitivno bi bio opravdani razlog. U protivnom, sud će, ak je moguće podijelit stan geometrijski, ako nije onda civilno tj. prodajom na javnoj dražbi pa će se stan prodat za neku siću i svi ćete bit na gubitku.

A moguće je da ti prodaš samo svoj suvlasnički dio nekom. To je moguće ak imaš takvu osobu koja bi htjela bit suvlasnik s drugom vlasnicom - njen dečko, muž itd. na primjer. Nekom trećem će ti gotovo pa nemoguće bit to prodat.

Pa ti sad vidi šta je najbolje.
I angažiraj odvjetnika pod obavezno.
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 17:14   #375
Hvala ti na odgovoru.

Meni je definitivno u interesu da stan proda meni jer se zelim tamo preseliti.
Zanima me samo par stvari ako bis mi znao reci:
1. koja je forma podneske koja se daje na sud.
2. koliki su tu otprilike troskovi, pretpostavljam odvjetnik, sudski vjestak..?
3. da li je moguce da se meni daje pravo prvootkupa njenog dijela prije javne drzabe i da li ja mogu sudjelovati na njoj, kako to ide?
Malo mi je fuljaber da se daje na javnu drazbu ako ja pocinjem sa stavom da ga zelim kupiti i urediti..?
Stan ima 45 kvadrata, ne vidim kako bi ga se moglo gometrijski podijeliti zbog unutrasnje stukture?
bas ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 17:50   #376
Quote:
bas ja kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru.

Meni je definitivno u interesu da stan proda meni jer se zelim tamo preseliti.
Zanima me samo par stvari ako bis mi znao reci:
1. koja je forma podneske koja se daje na sud.
2. koliki su tu otprilike troskovi, pretpostavljam odvjetnik, sudski vjestak..?
3. da li je moguce da se meni daje pravo prvootkupa njenog dijela prije javne drzabe i da li ja mogu sudjelovati na njoj, kako to ide?
Malo mi je fuljaber da se daje na javnu drazbu ako ja pocinjem sa stavom da ga zelim kupiti i urediti..?
Stan ima 45 kvadrata, ne vidim kako bi ga se moglo gometrijski podijeliti zbog unutrasnje stukture?
1. Podnosiš prijedlog za razvrgnuće suvlasništva u 2 primjerka nadležnom sudu. Kaj se forme tiče, mogu ti poslat standardni obrazac, al na tvoju vlastitu odgovornost. Dobronamjerna preporuka je da se angažiraš odvjetnika da nebi poslije bilo problema.
2. Po mojoj procjeni ne manje od 5000 kn.
3. Dražba se provodi po pravilima ovršnog postupka. I suvlasnici mogu sudjelovat, licitirat pa će se nekretnina prodat onom ko najviše ponudi. Ako ćeš to bit ti ko suvlasnik, taj iznos ponude ti se umanjuje u omjeru tvog suvlasničkog dijela. Vrijednost stana će ti procjenit sudski vještak i to će bit osnova za određivanje početne cijene na dražbi.
Troškove te zajebancije snose suvlasnici na jednake dijelove osim ak se drukčije ne dogovore.
Angažiraj odvjetnika jer ovo je dost složen postupak i ne preporučam ti da se sama s tim baviš.
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 16:25   #377
oh, pa čini se da bi ovdje mogla dobiti bolji odgovor. pitanje sam postavila na puno težoj temi
zapravo samo tražim odvjetnika za savjetovanje u situaciji sličnoj ko u gornjem slučaju. sve je povezano sa neriješenom ostavinom. jedan samo pizdi i stvara probleme a ne želi dijalog di bi svi profitirali nego ide na sud. pa pošto će to sve trajati, trebali bismo odvjetnika za konzultacije o našim pravima i obvezama dok postupak traje (želimo sitne renovacije, a nemamo odobrenje "suvlasnika"-on bar tvrdi da je suvlasik iako oporuka kaže drugačije)

dakle, ime prezime, da se bavi ovom granom prava, da ima ured u zagrebu i da je, ono, okej.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 13:17   #378
Prodaja zemljišta - više vlasnika - jedan od vlasnika u Australiji

Pozdrav,

Imam jednu situaciju i trebala bi mi vaša pomoć.
Dakle situacija je sljedeća:

Radi se o zemljištu koje ima više vlasnika (uža i šira obitelj), jedan od tih vlasnika je
stariji čovjek koji živi već godinama u Australiji. On je dobio to zemljište preko nasljedstva. Da ne duljim, situacija je ta da su svi suglasni da se to zemljište proda, pa tako i taj gospodin koji živi u Australiji.
Zanima me kakav je sada postupak po pitanju rješavanja te situacije, s obzirom da je on u Australiji, ima 20% zemljišta. Zemljište nije rasparcelirano naravno dakle prodaje se u komadu. Vjerojatno treba i njegov potpis/suglasnost prilikom prodaje.
Dakle, dali se može napraviti nekakakva punomoć - na koju bi on naravno pristao, kojom se slaže sa svim našim odlukama te da nakon prodaje, novci koji mu pripadaju budu prosljeđeni njemu na račun jer nije opcija da on zbog toga dolazi u Hrvatsku. Ili kako to inače u praksi ide?


Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...
cocoori is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 23:23   #379
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Ne. Probaj razgovarati s njima, to je jedio sto mozes
pozdrav,

evo saznah nove informacije o ovome.

Naime, parking kojeg imamo nije uopce parking, nego se on prema zemljisnim knjigama vodi kao dvor i svaki stanar ima pravo na 30 m tog dvora (odnosno svi imamo pravo na cijeli dvor).

Da li ja, kako to nije parking, mogu zatraziti zabranu parkinga u dvoru ispred balkona mi?

Pozdrav
DOLKIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:53   #380
Ne znam gdje postaviti to pitanje ali nadam se da cu tu dobiti odgovor, moj partner zeli graditi kucu ( za sada zivimo odvojeno i nismo u braku) te me trazio da mu trebaju moji podaci da budem uvedena kao investitor uz njega ono sto mene zanima je recimo da ja njemu dam podatke da me se uvede u slucaju da prekinemo ili ja odustanem od gradnje zanima me kakve posljedice bi me sljedile tj dali sam tada duzna snositi kakve troskove kao drugi investitor.
tinca81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.