Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2013., 23:28   #241
Quote:
Pahuljica82 kaže: Pogledaj post
I moj dečec kreće u jaslice i načelno se slažem da je njima malima, ukoliko roditelji imaju tu mogućnost, bolje biti još neko vijeme 1 na 1. Ali me jako zanima kakve to "posljedice" imaju djeca koja su krenula u kolektiv a 10, 12, 15 mj u odnosu na one koji su krenuli s 3 god? Ne mislim na boleštine nego ostalo
Nije poanta u psljedicama - bar ne dugorocnima.. moze biti duza i teza adaptacija, mogu biti cesca oboljevanja; mada osobno mislim da ne bi bilo puno bolje niti "kasnije".

Poanta je samo u tome sto razvojno gledajuci bebaci od godine dana nemaju neke izrazenije koristi od kolektiva prvenstveno u pogledu socijalizacije; ono, vrsnjaci su im "zadnja rupa na svirali" a odrasli su uzor i mjerilo.kad se tome nadodaju nase prekrcane jaslice, lako se dodje do zakljucka da bebaci bad nista ne gube ako propuste tu prvu godinu jaslica.
No, to ne znaci da su mladje jaslicke grupe konc logori i da bebaci bas nista korisno tamo ne usvoje.
Da sam imala mogucnosti, svoje dijete bih ostavila doma do drugog rodjendana. No nisam, i od 12 mj je u jaslicama. I skroz joj je okej tamo. Al da je mogla bez njih, mogla je. Cak nit nije nesto extra bolezljiva (ono, hitna nas jos nije vidjela ) al si mislim, da je bila doma, mozda mi ne bi popila nit ove tri ture antibiotika koje je "zaradila" u toj prvon jaslickoj godini..
A opet s druge strane, mozda bi je jos uvijek ja morala hraniti, mozda se ne bismo s 23 mj skinuli iz pelena..
Mozda su u sumi :-)

Jaslice nisu strava i uzas i tak to sve, ali ako postoji mogucnost - da, jednogodisnjoj bebi je bolje "jedan na jedan".
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 07:32   #242
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
...

Poanta je samo u tome sto razvojno gledajuci bebaci od godine dana nemaju neke izrazenije koristi od kolektiva prvenstveno u pogledu socijalizacije; ono, vrsnjaci su im "zadnja rupa na svirali" a odrasli su uzor i mjerilo.kad se tome nadodaju nase prekrcane jaslice, lako se dodje do zakljucka da bebaci bad nista ne gube ako propuste tu prvu godinu jaslica.
...
A kako se tu uklapa koncept mjesovite jalicke, npr bebe od godinu dana i djeca od 2,5 ili 3 godine? Pitam jer recimo moj mladji je totalno opcinjen starijom, i to je krenulo od valjda prvog mjeseca zivota, njemu je samo da bude s njom, da se igra s njom, oponasa je itd. Najdrazi crtic je onaj koji ona gleda, najdraze igre one koja ona igra itd. Tek nedavno je pronasao svoje "ja" i zakljucio da su autici zanimljiviji od lutkica Hocu reci, da li se i jednogodisnje bebe mogu ipak nesto "socijalizirati" i nauciti ako ima vece djece u grupi, kao da npr imaju stariju bracu i sestre?
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 13:18   #243
Tihi Vz, pročitala sam kako bi trebala teći idealna adaptacija. ja doduše, nemam jednogodišnju bebu, već će moj imati nešto preko dvije kada krene, ali svejedno bih željela da ta adaptacija prođe što bezbolnije za njega, pa me zanima, jer nisi napisala, koliko vremena bi ta adaptacija trebala trajati. Ja, naime, imam mogućnost da traje koliko god je potrebno, ali zanima me koliko ti misliš da bi trebala trajati.

Također me zanima, zašto kažeš da djetetu ne treba reći da mama neće biti u vrtiću. PA moj sve kuži, kako da mu kažem da IDEMO SE IGRATI, kad će za par dana OSTATI SAM (bez mene da se igram s njim). Zar nije to laganje? Ja bih voljela da mu se to nekako može uljepšati pa da nije u startu preplašen, ali također mislim da treba reći istinu jer šta dobijem od toga da mu kažem da idem s njim i onda ga ostavim samog?
reta3161 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 06:03   #244
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A kako se tu uklapa koncept mjesovite jalicke, npr bebe od godinu dana i djeca od 2,5 ili 3 godine? Pitam jer recimo moj mladji je totalno opcinjen starijom, i to je krenulo od valjda prvog mjeseca zivota, njemu je samo da bude s njom, da se igra s njom, oponasa je itd. Najdrazi crtic je onaj koji ona gleda, najdraze igre one koja ona igra itd. Tek nedavno je pronasao svoje "ja" i zakljucio da su autici zanimljiviji od lutkica Hocu reci, da li se i jednogodisnje bebe mogu ipak nesto "socijalizirati" i nauciti ako ima vece djece u grupi, kao da npr imaju stariju bracu i sestre]?
Naravno da mogu, to bi i trebala biti poanta mjesovitih grupa. Da stariji pomazu mladjima, a mladji uce od starijih u nekakvom prirodnom okruzenju.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 07:05   #245
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Naravno da mogu, to bi i trebala biti poanta mjesovitih grupa. Da stariji pomazu mladjima, a mladji uce od starijih u nekakvom prirodnom okruzenju.
hm da, al ja se bas i ne bih usudila staviti bebu od 12mj sa trogodisnjacima.
pogotovo ne po HR standardima
a defitinitivno ne po krsenju HR standarda

nakon 18 mj, lagano da, sa dvo i trogodisnjacima...
nakon 24mj, po meni mogu i cetverogodisnjaci, i petogodisnjaci sa njima

moja ide od 2,5 gdoine u mjesovitu grupu sa djecom od 2,5-7 i ja vidim masu prednosti

medjutim, beba od godinu dana, a pogotovo ako jos ne hoda ili ne hoda stabilo, tesko da ce imat zadovoljene potrebe u mjesovitoj grupi.
niti ovi stariji dok ce se bebe hraniti, uspavljivati, prematati.


da se mene pita, djeca od 12-18 mj ne bi smjela biti u grupama vecim od 6-8.
uz naravno, individualne razlike, plus minus koji mjesec.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 07:29   #246
u nasoj jasličkoj grupi su djeca od 1-3 god, veci pomazu manjima, manji kopiraju vece (i ono sto treba i netreba ), uglavnom, moj je presao sad 3 god, a krenuo je s godinu i 4mjeseca, i imam samo riječi hvale. stekao je 2 prijatelja s kojima se stalno igra + ostala ekipa, on je pokazivao (sad kad je veci ) kak se jede malima i dr. sad je presao u srednju grupu (3-5god). mjesane grupe su zakon
__________________
Album
zlatna ivkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 18:32   #247
imam pitanje za mame iz Osijeka. nasa curica bi trebala 1.9. krenuti u jaslice, radi se o Tratincici. tad ce taman napunit 11 mjeseci. bila bi jako zahvalna kad bi se javile neka mama cije je dijete islo ili ide tamo, zanima me kolike budu grupe i koliko teta na koliko djece, kako se ponasaju prema tako malim (jos ne hoda, ne zna zaspati sama i ne jede sama). znaci jel ih hrane ili se moraju snalazit (ne mislim da ce ih ostavit bez jela nego jel im stave tanjur pa nek copkaju). jer ona ne zna, pokusavamo i ucimo, ali ne ide zasad, mozda jedan zalogaj stavi u usta, ostalo razbaca. i po meni je to normalno, ali ne znam kakav je njihov stav prema tome.
__________________
Music is what feelings sound like.
blanca nieves is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 12:06   #248
Moja je u grupi od 6 mjeseci do 3 godine. Svi su, dakle, zajedno u jaslicama. Vidim samo korisi takvih grpa, nikad mi se nije ukazala niti jedna mana. U jaslice je krenula s 11 mjeseci i tad joj je puno začila jedna djevojčica od 2,5 godine koja joj je donosila dude, uspavljivala je, mazila i pazila... Jednogodišnjacima su obično dosadni drugi jednogodišnjaci, a neka starija djeca uživaju se brinuti o njima i korist je obostrana. Malecka koja se brinula o mojoj curi je odavno već u starijoj grupi, ali još ljubav među njima još traje. A moja cura je sada u ulozi te malecke, ima jednu bebu koju čuva i pazi od njegovih 6 mjeseci. Tete kažu da je jako nježna prema bebi i slobodno je mogu ostaviti nasamo s njom. Bebi je sad već skoro godina, a moja cura je obožava sve više. Najbolje mi je bilo kad je u parku gledala bebu od jedne tete, a ova joj rekla - Neka ti mama rodi jednu bebu - moja cura joj je na to odgovorila : Ja već imam bebu, bebu Adnana.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 19:38   #249
Pozdrav mame
Nemam bas bebu od godinu dana, ali imam od godinu i 9mj. i ide u jaslice. Sve je ok, lijepo se prilagodio (ide od 9.mj), ali muku mucimo sa spavanjem.
Inace je tezak za zaspati, bori se sam protiv sebe iako mu dusa spava, ali na kraju zaspi. kod kuce ne spava ispod dva sata nikada, a uglavnom po tri, nekad i duze.
A tamo, da ne kazem, blagi uzas. Danas nije spavao nikako, a inace jedva sat vremena, ako spava preko sata, slavimo doma. ima sve potrebne rekvizite, ali on ima period u kojem mu je lak san i probudi se i odmah na noge. rekla sam tetama sto puta da ga polegnu nazad i inace nastavi spavat, bar kod kuce, ali treba ga polec odmah, a ne nakon 10 min, ali nista. Ili neko dijete vristi pa ga probudi i sl.
Ok, ja kuzim da tamo ima puno djece i da se ne mogu baviti samo s njim, ali meni je popodne doma kaos. Necu opisivati kako izgleda nenaspavano dijete jer to vjerojatno svi znate. Da je to ponekad, ne bi nista rekla, ali to je svaki dan. Mislim da nije ni zdravo za dijete da je konstantno nenaspavano. Ako mi zaspi kad dode doma onda nema spavanja do pola noci, i duze.
Moje pitanje je sto da ja napravim da mu olaksam to spavanje? Jel imao tko slicnu situaciju?
Sad su, recimo, dobili pripravnicu jer je jedna teta na bolovanju, zato i nije spavao danas, koja doslovno ne zna kako se djeca zovu! Znam da je to kod nas tako, ali oni su ipak mali, njima su to ogromne promjene. Kazem, ne zna kako se zove, a kud njihove navike i sl. Opet, znam da po tom pitanju ne mogu nista, ali sto da napravim da on rze zaspi i duze spava? Glupo pitanje, ali mozda je netko imao slicnu situaciju jer ga ne mogu vise gledati tako umornog
Hick-up is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 22:12   #250
Kod mene je bila identicna situacija. Teski nespavac od rodjenja.Imali smo sjajne tete, ali to nije pomagalo. Uglavnom, ona je krenula prije prvog rodjendanavu jaslice i do druge godine je spavala u kolicima (bila su uvijek u vrticu) cca pola sata dnevno. Poslije 2. rodjendana smo odustali i dogovorili s direktorom vrtica da se druzi sa starijom djecom dok jaslicari spavaju.
Bilo je zeznuto jer bi mi cesto zaspala kad bih dosla po nju, u 17h, i onda uvecer ne bi mogla zaspati do ponoci. Ali ona je tek sada, s 4g , dobar spavac. Naravno, po danu ne spava.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 23:28   #251
Mislim da Hick nije htjela reci da je njen nespavac nego da ne moze odspavati u vrticu vise od 2-2,5h kao sto spava doma. Govorimo o popodnevnom spavanju. Ispravi me.Hick ako sam.krivo skuzila. Imam istu situaciju ja. Doma preko vikenda spava od 12 pa do 15.30-16h. U vrticu rijetko kad preko sat-sat i petnaest. Isto ovo sto si navela, lak san i nije mu tiho i mirno kao doma. E sad moj je nesto stariji, ima 2god i 3mj pa kad dodje doma unatoc krizi koja ga uhvati oko 17h uspijem ga nekako zabaviti, uglavnom kad je bilo toplije to su bili izlasci van a sad razne igrice. Jedva izdrzi do 19.30, tad je kupanjac i iza 20h je u krevetu u snovima. Probaj ga zainteresirati nekim sitnicama, igricama, tih par sati mu se skroz posveti pa ga navecer probaj pol sata ranije staviti spavati..
Malo Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:50   #252
Exclamation

Moj ne ide u jaslice ali vas pratim jer je izraziti nespavac

Sad sam u cudu jer svi oko mene govore da im djeca u jaslucama super spavaju ali doma nece niti pod razno,mislim naravno na dnevno spavanje preko vikenda kad su doma
I bila sam uvjerena da je sa svima tako....
I da ce se moj tek u vrticu odmoriti i naspavati jer doma imamo dram
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 14:09   #253
MOj je spavač ali isto u vrtiću puno kraće spava nego doma
Sa 2 godine bi doma odvalio bez problema 12-16, a tamo ak je ulovio 1,5-2 sata puno sam rekla, uglavnom oko 1,5 sat
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 14:42   #254
Tako je, Malo sunce, nije nespavac, vec je tezak za zaspati, ali kad zaspi, onda spava. Kod mene je, zapravo, jako slicno kao i kod tebe. od podne do 15, ili duze - doma, ali u vrticu, majko mila. obicno pola sata, do sat, sto mu nikako nije dosta.kazem, ako odspava sat i pol, to je super.
Isto ga uhvati kriza oko 17, 18, onda vristi, place, koci se, baca, apsolutno sve ga zivcira, npr. ako sam sjela gdje on nije htio, ako jedem, a on nece da jedem i tak. Inace nije takav, ali tim danima samo trazi razlog za kmecanje, a tome nije on kriv, jadan je umoran. inace cijelo popodne provodimo skupa jer se malo vidimo tako da to nije upitno i cim ga nesto ljuti, mijenjam aktivnost da izbjegnem scenu, nekad uspijem, nekad ne, ali cijelo vrijeme sam naspanana i trudim se da ne kmeci bez razloga jer onda ne moze doc k sebi, i to ja strasno iscrpljujuce, kako za njega, tako i za mene. umjesto da uzivam sa svojim djetetom, ja predvidam svaki korak i mucimo se. ne staljam ga na spavanje jer je onda jos gore, ne moze se probudit, a navecer od spavanja nista nego eto tako, glumim klauna.
sad je za blagdane bio doma dva tjedna. to je doslovno drugo dijete. zaista smo svi uzivali i bas je bila opustena atmosfera, nijednom nije cvilio bez razloga, igrao se sam, bio raspolozen... dok inace non stop ide za mnom i samo cvili mama mama. dakle, kronicno je neispavan.
ja bih htjela njega nekako nauciti da lakse zaspi. a sad, kako da ga naucim na buku, ne znam, jer i mene bi probudilo dijete koje vristi. tv i neki lagani razgovor mu ne smeta. dapace, imali smo renovaciju cijelo ljeto i stalno su stemali sa hilticom i kraj toga je spavao. tako da stvarno ne znam koji je problem u vrticu i kako ga rijesiti. mozda mu samo treba vremena da se navikne, ali mi ga je toliko zao gledati umornog, a ne znam sta bi. inace, zna mi doma spavati dva sata da se uopce ne pomakne, onda se okrene na drugu stranu i spava jos sat, dva.
uglavnom, kaos
Hick-up is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 17:05   #255
Hick-upvevo jednog trika kojeg tete zadnjih 10ak dana kod mojeg malca primjenjuju i pali. Dakle malac ima dudu samo za spavanje (i u vrticu i doma). Kad je u vrticu vrijeme spavanja, tete mu ne daju dudu, ne trazi niti se buni na to. Nakon kojih 45min kad se probudi daju mi dudu i on nastavi spavati jos min 1,5h. Odusevilo me to kad su mi rekle, jer prvo napokon se naspava u vrticu i drugo postoji mogucnost da se odvikne od dude. 2x se uopce nije probudio nego je spavao 2h bez dude.
Malo Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 17:57   #256
moja curica je krenula u jaslice sa 13 mj. adaptacija je prošla bezbolno, ona jednostavno obožava druge klince i od početka se nije bunila da ostane. naš problem su česte viroze, srećom za sada je ostalo na virozi. od Božića do sada je bila doma jer je baka mogla uletiti, sutra se vraća.. malo je reći da sam u grču, očekujem do kraja tjedna temperaturu

da nema tih boleština rekla bi da je vrtić savršen za mnoge klince ali ovako smatram da je bolje za njih da budu doma do 3 godine. sigurno da bi i onda obolijevali ali ipak su veći i lakše se bore sa temperaturama i sl.
__________________
sunce,mjesec i zvijezde :)
mallinagrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 22:40   #257
Quote:
mallinagrey kaže: Pogledaj post
moja curica je krenula u jaslice sa 13 mj. adaptacija je prošla bezbolno, ona jednostavno obožava druge klince i od početka se nije bunila da ostane. naš problem su česte viroze, srećom za sada je ostalo na virozi. od Božića do sada je bila doma jer je baka mogla uletiti, sutra se vraća.. malo je reći da sam u grču, očekujem do kraja tjedna temperaturu

da nema tih boleština rekla bi da je vrtić savršen za mnoge klince ali ovako smatram da je bolje za njih da budu doma do 3 godine. sigurno da bi i onda obolijevali ali ipak su veći i lakše se bore sa temperaturama i sl.
Izdrzite ovu godinu, vec odicu ce imati stvoren imunitet i biti ce bolje. I da krene sa 3god, sama si rekla da bi bilo isto jer moraju negdje taj imunitet steci nekad.
Malo Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 16:39   #258
Dizem temu jer me zanima slijedece.

1. Da li dijete “mora” krenuti u jaslice s godinu dana ili krece kad ja hocu da krene (s 14 mjeseci kad se ja vracam na posao). Jer mi nije jasna da li svako dijete zasebno prolazi adaptaciju il kako to izgleda obzirom da ne pune sva djeca u isto vrijeme godinu dana i ne krecu sva u jaslice zajedno kao pocetak školske godine pa svi staraju zajedno.

2. Koliko vremenski dijete “mora” biti u vrticu? Da li je to stvar dogovora s tetama il “mora” doci u odredjeno vrijeme i ostati odredjeni broj sati.

3. Da li je problem ako dijete malo ide malo ne ide u jaslice? Tipa ide 3 dana 2 dana je doma?

__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 16:45   #259
Quote:
BACARDI kaže: Pogledaj post
Dizem temu jer me zanima slijedece.

1. Da li dijete “mora” krenuti u jaslice s godinu dana ili krece kad ja hocu da krene (s 14 mjeseci kad se ja vracam na posao). Jer mi nije jasna da li svako dijete zasebno prolazi adaptaciju il kako to izgleda obzirom da ne pune sva djeca u isto vrijeme godinu dana i ne krecu sva u jaslice zajedno kao pocetak školske godine pa svi staraju zajedno.

2. Koliko vremenski dijete “mora” biti u vrticu? Da li je to stvar dogovora s tetama il “mora” doci u odredjeno vrijeme i ostati odredjeni broj sati.

3. Da li je problem ako dijete malo ide malo ne ide u jaslice? Tipa ide 3 dana 2 dana je doma?

hjoj, pa nisu jaslice konc.logor.
dijete krece kad ti hoces, nije da ce ga pokupiti pred vratima na dan kad puni 12 mj. i silom odvuci na adaptaciju.
s tim da su prijave za vrtice u 5.mj. i dijete do 31.8. te godine mora napuniti godinu dana. inace - ili privatni vrtic ili neka druga opcija cuvanja (ili cekanje da se oslobodi mjesto u gradskom vrticu kamo spadate, sto se nekad i ne dogodi).
adaptaciju ce proci kad krene, bilo to sa 12 ili 22 mj.
potpisujes, pretpostavljam, cjelodnevni boravak, ali naravno da dijete ne mora biti u vrticu 10 sati ako ga netko moze odvesti kasnije ili pokupiti ranije.
ovo za neredovito pohadjanje vrtica bas i ne kuzim (ako imas drugu opciju cuvanja, cemu vrtic?) - nitko ti nece prigovarati ako nije svaki dan u vrticu, ali placat ces svejedno punu cijenu. i treba to reci tetama da ne misle da muljate s bolestima pa te traze lijecnicke potvrde.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 17:03   #260
Ja ga skoro pa tako dozivljavam
Vidim kinderbete s resetkama u kojima bebe placu i vriste, bacaju se na sve strane i jedva cekaju da na vratima ugledaju mamu ili tatu

Opcija jaslica je jedina, ali razmisljam da ju koji dan postedim i ostavim s tatom doma buduci da ima klizno radno vrijeme tj moze se dogovoriti i obaviti posao popodne kad sam ja vec doma.
Placala bi punu cijelu pa makar isla i samo 2 dana u tjednu, al nekako bi ju tu prvu godinu rano poštedila da nije tamo od-do.

S 2 godine bi po meni bilo idealno da krene al sta da se radi kad nemam previse izbora.

Edit: ne kuzim ovo za lijecnicke potvrde
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:20.