Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2011., 11:33   #41
Moja je krenula sa 1,5 god., pa ne znam baš iz vlastitog iskustva, ali dosta vidim kako je kod nas u vrtiću.

Tako mali kikići ili sjede u hranilicama ili ih tete nosaju sa sobom okolo. Uglavnom, pazi se da su od prvog dana uključeni u sve, da sve mogu vidjeti i sl. Za hranu ne znam baš precizno, moja je od prvog dana jela bolje bego kod kuće, ali ona je već bila veća.

A što se tiče spavanja, to mi je najslađe , ima nekoliko "velikih" koji obožavaju kikiće, igraju se s njima i zabavljaju ih kad nemaju neke svoje određene aktivnosti, a kad kikići idu na spavanje, onda ti "veliki" idu s njima i maze ih, pričaju im, pjevaju itd. Moja balavica je svaki dan puna priče o njenim mezimcima među najmanjima, što im je pričala, što su oni onda radili itd...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 11:34   #42
Quote:
BoniZG kaže: Pogledaj post
ma cuj ja kada zbrojim jaslice 1800 kn ili 2000 puta tri onda mi se dadilja vise isplati...nas je puno.
Mah mene zahebava mm....on inzistira na jaslicama
ne kužim?? kako su vam jaslice tako skupe?
što nije neka cifra oko 700 kn?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 11:40   #43
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ne kužim?? kako su vam jaslice tako skupe?
što nije neka cifra oko 700 kn?
ne i u privatnima koja su nam ispod kuce...nekako se uzasavam da jedna teta cuva 15toro djece od 1-3 godine....to mi je toooo much
BoniZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 11:42   #44
ja bi mozda mogla dadilju, imam frendicu, nezaposlena, bavi se cuvanjem u slobodno vrijeme, vidjeti cemo kako ce biti na jesen, al radije bi njoj ostavila, u nju fakat imam puno povjerenje, jer ju znam dugi niz godina
marta26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:00   #45
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post

A ovi jadni klinci koji plaču za mamama...uglavnom pilaju živce tetama pa ih nakon nekog vremena jednostavno ostave same na hodniku da kmeče pred vratima.
u ovo ne želim vjerovati
ček, ti si vidjela vlastitim očima da to rade ?


i da se nadovežem, čitala sam tvoje postove o tim vratima, bravi itd ... mogu samo reći STRAŠNO! u vrtiću tj. jaslicama di moj maleni ide imamo šifre za ulazak, a vrata se sama zatvaraju (ako ih netko ˝slučajno˝ zaboravi zatvoriti )
PandiCh is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:00   #46
DOA vam je lijepo rekla, nemojte slučajno poslati djecu u vrtić!!!!!

kaj se tiče i hrane i svega, kikači se jako brzo uključe. ovaj slučaj di sam imala bebe od 6mj, srećom su bile samo dvije, kad su svi papali-i brljali-i igrali se-i JELI, da, ja sam prvo nahranila jednu na flašicu, a onda drugu. za to vrijeme su u tanjuru imale što i ostali i upoznavale se s hranom. NIKAD NI JEDNO DIJETE NIJE BILO TAK GLADNO DA BI PLAKALO OD GLADI!!! recimo, jednom tjedno su bile hrenovke, to sam im rezala na male komadiće, neki malo veći su ih grickali, variva su jeli svi, i nikad oko jela nije bilo problema, ni u jednom vrtiću!!! za ručak je uvijek topli obrok, i to nije šnicl sa pomfrijem, nego mali komadić kuhane govedine sa pireom, ili čufte ili tak nekaj, lako lomljivo na male komadiće.
kaj se igre tiče, da, bilo je plakanja, ali ne plače njih 30 u isto vrijeme, i na odgajatelju je da se takvom djetetu malo više posveti, da ga aktivira s nečim i zaokupi, da ne misli na mamu i tatu, nego na igru.
tražiti da se dijete ispiše zbog plakanja je po meni nemar odgajatelja. odgajatelj mora znati izaći na kraj sa svakim djetetom. imali smo jednog malog koji nije puštal da mama ode, pa ga je trebalo dobrano zaokupiti da mama kidne na posao, i onda se još pozabaviti s njim 10 minuta da se smiri. i ostatak dana nije plakal. srećom, većina vrtića kod nas "posuđuje" klince iz najstarije grupe damalo pomognu, recimo kod djeljenja zdjelica za hranu, kod natakanja soka u čaše (uuu, da, djeca to znaju!!!), kod pokrivanja za spavanje....

vrtić je djeci nešto novo, i makar u početku zna biti teško, kikači se jako brzo naviknu. a svi oni kojima djeca u vrtiću plaču-nebiste vjerovale, ali roditelji su sami krivi.
jer priprema djeteta za vrtić riječima: idemo se igrati s drugom djecom u vrtić!
nije isto što i priprema djeteta riječima: ti se ideš igrati u vrtić, a mama ide na posao (odmah djetetu kažete da nećete biti uz njega i naravno, ono se preplaši da više nećete doći po njega!)

bježanje djeteta iz vrtića je također-neodgovornost odagajatelja. u oba vrtića u kojima sam ja radila vrata su bila zaključana
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:04   #47
ni slucajno vrtic, a kamoli jaslice, najbolje da svi budemo do njihove 7 godine s njima doma
marta26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:15   #48
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
da, zaboravila sam najbitnije - tvoj pozitivan stav. moraš si zamisliti kak će vam super ići, to je pola posla. postoji ta teorija kako klinci osjete dal ih mi tamo ostavljamo s grčem i imamo negativne emocije ili ih ostavljamo s povjerenjem i pozitivni su - ne znam jel to dokazano, al znam da sam ja oduvijek brijala kak će nama adaptacija super proći i kak su jaslice nešto sasvim ok i tak je i bilo.
Istina.
__________________
Those kilometres and the red lights, I was always looking left and right, Oh, but I˙m always crashing in the same car
Zairra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:16   #49
Quote:
marta26 kaže: Pogledaj post
ni slucajno vrtic, a kamoli jaslice, najbolje da svi budemo do njihove 7 godine s njima doma
i da 18te sa nama spavaju u krevetu
BoniZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:18   #50
Quote:
tiki-vz kaže: Pogledaj post
DOA vam je lijepo rekla, nemojte slučajno poslati djecu u vrtić!!!!!

kaj se tiče i hrane i svega, kikači se jako brzo uključe. ovaj slučaj di sam imala bebe od 6mj, srećom su bile samo dvije, kad su svi papali-i brljali-i igrali se-i JELI, da, ja sam prvo nahranila jednu na flašicu, a onda drugu. za to vrijeme su u tanjuru imale što i ostali i upoznavale se s hranom. NIKAD NI JEDNO DIJETE NIJE BILO TAK GLADNO DA BI PLAKALO OD GLADI!!! recimo, jednom tjedno su bile hrenovke, to sam im rezala na male komadiće, neki malo veći su ih grickali, variva su jeli svi, i nikad oko jela nije bilo problema, ni u jednom vrtiću!!! za ručak je uvijek topli obrok, i to nije šnicl sa pomfrijem, nego mali komadić kuhane govedine sa pireom, ili čufte ili tak nekaj, lako lomljivo na male komadiće.
kaj se igre tiče, da, bilo je plakanja, ali ne plače njih 30 u isto vrijeme, i na odgajatelju je da se takvom djetetu malo više posveti, da ga aktivira s nečim i zaokupi, da ne misli na mamu i tatu, nego na igru.
tražiti da se dijete ispiše zbog plakanja je po meni nemar odgajatelja. odgajatelj mora znati izaći na kraj sa svakim djetetom. imali smo jednog malog koji nije puštal da mama ode, pa ga je trebalo dobrano zaokupiti da mama kidne na posao, i onda se još pozabaviti s njim 10 minuta da se smiri. i ostatak dana nije plakal. srećom, većina vrtića kod nas "posuđuje" klince iz najstarije grupe damalo pomognu, recimo kod djeljenja zdjelica za hranu, kod natakanja soka u čaše (uuu, da, djeca to znaju!!!), kod pokrivanja za spavanje....

vrtić je djeci nešto novo, i makar u početku zna biti teško, kikači se jako brzo naviknu. a svi oni kojima djeca u vrtiću plaču-nebiste vjerovale, ali roditelji su sami krivi.
jer priprema djeteta za vrtić riječima: idemo se igrati s drugom djecom u vrtić!
nije isto što i priprema djeteta riječima: ti se ideš igrati u vrtić, a mama ide na posao (odmah djetetu kažete da nećete biti uz njega i naravno, ono se preplaši da više nećete doći po njega!)

bježanje djeteta iz vrtića je također-neodgovornost odagajatelja. u oba vrtića u kojima sam ja radila vrata su bila zaključana
slažem se
žifka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:18   #51
Moj je s godinu dana krenuo u jaslice. Adaptacija trajala 2 tjedna (vristanje i plakanje), treći tjedan sve 5. Imao jednu gnojnu anginu (dobio od mene), za tjedan dana sve ok. Imao konjuktivitis - riješili smo sve kapljicama i masti za 3 dana. Riješili smo se i varićela i to je to. U jaslice ide s veseljem, kad idem maše mi i kaze papa, tete uvijek kazu koliko je pojeo i koliko je spavao, tako da se ja znam ravnat po tome za ostatak dana. Da znam hocu li mu ponuditi naš ručak za sat ili dva. Lijepo napreduje, naučio je neke lijepe stvari u jaslicama i na kraju mogu reci da sam sa svime jako zadovoljna. Sada ima skoro 16 mjeseci. Najbitnije je u početku ne posustati dok adaptacija traje i onda bude sve ok.
__________________
A2009/M2012/M2014
wilmica_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:34   #52
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
mi smo izmedju jaslica i dadilje odabrali jaslice
dok su tako mali i ne znaju ti ispricati kako provode dane imam vise povjerenja u jaslice nego u nepoznatu tetu s kojom jedan na jedan provodi cijeli dan
To je to. I moja logika.
__________________
Those kilometres and the red lights, I was always looking left and right, Oh, but I˙m always crashing in the same car
Zairra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:37   #53
Quote:
tiki-vz kaže: Pogledaj post
DOA vam je lijepo rekla, nemojte slučajno poslati djecu u vrtić!!!!!

kaj se tiče i hrane i svega, kikači se jako brzo uključe. ovaj slučaj di sam imala bebe od 6mj, srećom su bile samo dvije, kad su svi papali-i brljali-i igrali se-i JELI, da, ja sam prvo nahranila jednu na flašicu, a onda drugu. za to vrijeme su u tanjuru imale što i ostali i upoznavale se s hranom. NIKAD NI JEDNO DIJETE NIJE BILO TAK GLADNO DA BI PLAKALO OD GLADI!!! recimo, jednom tjedno su bile hrenovke, to sam im rezala na male komadiće, neki malo veći su ih grickali, variva su jeli svi, i nikad oko jela nije bilo problema, ni u jednom vrtiću!!! za ručak je uvijek topli obrok, i to nije šnicl sa pomfrijem, nego mali komadić kuhane govedine sa pireom, ili čufte ili tak nekaj, lako lomljivo na male komadiće.
kaj se igre tiče, da, bilo je plakanja, ali ne plače njih 30 u isto vrijeme, i na odgajatelju je da se takvom djetetu malo više posveti, da ga aktivira s nečim i zaokupi, da ne misli na mamu i tatu, nego na igru.
tražiti da se dijete ispiše zbog plakanja je po meni nemar odgajatelja. odgajatelj mora znati izaći na kraj sa svakim djetetom. imali smo jednog malog koji nije puštal da mama ode, pa ga je trebalo dobrano zaokupiti da mama kidne na posao, i onda se još pozabaviti s njim 10 minuta da se smiri. i ostatak dana nije plakal. srećom, većina vrtića kod nas "posuđuje" klince iz najstarije grupe damalo pomognu, recimo kod djeljenja zdjelica za hranu, kod natakanja soka u čaše (uuu, da, djeca to znaju!!!), kod pokrivanja za spavanje....

vrtić je djeci nešto novo, i makar u početku zna biti teško, kikači se jako brzo naviknu. a svi oni kojima djeca u vrtiću plaču-nebiste vjerovale, ali roditelji su sami krivi.
jer priprema djeteta za vrtić riječima: idemo se igrati s drugom djecom u vrtić!
nije isto što i priprema djeteta riječima: ti se ideš igrati u vrtić, a mama ide na posao (odmah djetetu kažete da nećete biti uz njega i naravno, ono se preplaši da više nećete doći po njega!)

bježanje djeteta iz vrtića je također-neodgovornost odagajatelja. u oba vrtića u kojima sam ja radila vrata su bila zaključana
Volim tvoje postove.
Moram ih pokazat mm-u.
__________________
Those kilometres and the red lights, I was always looking left and right, Oh, but I˙m always crashing in the same car
Zairra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 13:46   #54
Quote:
žifka kaže: Pogledaj post
kaj misliš da mi ne vidimo jel dijete pojelo il prolilo???? ne kužim koja je to naša logika???? Odgajatelj sam i nikad ne govorim roditeljima da je dijete dobro jelo ak nije...kakve koristi od toga..nije moja krivnja ak dijete neće jesti

i da...dijete većinom kad dođe doma jede ko da nije hranu vidjelo
zakaj si osobno uvrijeđena?
jesi li se prepoznala u mom postu?

Quote:
PandiCh kaže: Pogledaj post
u ovo ne želim vjerovati
ček, ti si vidjela vlastitim očima da to rade ?
)

da.
a da ne pričam tek kako su na rubu živaca za vrijeme ručka i kad je vrijeme staviti dijete na spavanje.

Quote:
tiki-vz kaže: Pogledaj post
DOA vam je lijepo rekla, nemojte slučajno poslati djecu u vrtić!!!!!
lol. pa ti nemaš živaca za svoje dijete nego ga držiš po cijele dane u viperu dok gledaš film i dojiš ga doma pijana. kako bi tek radila s tuđom djecom?

mislim. kad već provociraš na ovako glup i ekstreman način.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 13:49   #55
što to znači nemojte slučajno poslati djecu u vrtić!!!!! ?
u jaslice ili uopće ne u vrtić ili kako?
my baby is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:00   #56
Quote:
marta26 kaže: Pogledaj post
ni slucajno vrtic, a kamoli jaslice, najbolje da svi budemo do njihove 7 godine s njima doma
Pa je najbolje da mama bude što dulje s djecom, i do 7 godine, i dalje, a druga je stvar što si većina nas to ne može priušititi. Ali, to ne znači da nije bolje biti doma s djecom. Bolje za djecu.
Ja sam sve uvjerenija koliko je važno najmanje do 3 godine bit doma s djecom i mislim da ću, nakon drugog djeteta, ostati na neplaćenom dopustu do 3 godine, ako ikako budemo mogli imat za hranu i režije.

A vjerujem da ima svakakvih teta, i super i loših... Premalo ih je na toliko djece, mislim da je to najveći problem.
klarah is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:27   #57
Ok, ekstremista ima svugdje, pa tako i u vrtiću.

Ali, treba zadržati, kao što je Lali rekla, pozitivan stav.

Ja sam od jutra napredovala, jel?!!

Jedna mi je teta rekla da im uglavnom veći problem na adaptaciji rade roditelji nego djeca.


Mislim da je to jedna velika istina.
__________________
Those kilometres and the red lights, I was always looking left and right, Oh, but I˙m always crashing in the same car
Zairra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 15:15   #58
Jos dok sam bila trudna razmisljala sam o tome. I uzasavam se pomisli da cu malog nakon prvog rodendana poslat u jaslice.
Samo mi je u glavi to da cu doci tamo i da ce mali plakat za mnom, a meni se srce kidat i jos naravno sto stvari uz to!
Nazalost nemam uvjeta bit doma do njegove 3. godine kada mislim da je idealno vrijeme za vrtic! Moram ici radit, a kako sada stvari stoje nemam za tetu cuvalicu. Ah...
__________________
:::Cipelići shop:::...
zaria...! is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 15:37   #59
Ja imam bebu od 15 mj i nema šanse da ide u jaslice.Prvi razlog zbog hranjenja baš tete briga jel dijete pojelo ili nije ,ipak ću se ja doma potruditi da pojede,drugo ne mogu one paziti na toliku djecu,mali su udare jedno drugo,treće dijete se pokaka presvuku djecu za 2 sata.Govorim iz iskustva s starijim djetetom.Smatram od treće godine ok onda su već puno samostalniji .Sami jedu,nemaju pelena znaju se već igrati ,nešto i nauče i to mi je u redu ali do 2,3 godine tko može neka svakako izbjegne,znam da mnogi nemaju mogućnosti ali ako ikako imate nekoga poznatoga to je najbolje.Da i zaboravila sam još dodati bolesti ,da se na kraju svede da je dijete malo pa malo bolesno a vi na bolovanje...to je muka...
arianka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 16:29   #60
DOA, idi se nekud drugdje svađati. Ti jednostavno nemaš ni jedne lijepe riječi NIGDJE. jesi ti ikad ostavila svoje dijete u vrtiću? jesu li se tako ponašali prema tvom djetetu? to o čem pišeš je vjerojatno bio slučaj u istom vrtiću. a to je kriva ta odgajateljica/e koje tamo rade. jer takva situacija nije u svim vrtićima u rh. u nekima možda jest. ali ne u svima.

ja sam imala idealne uvjete rada-presvuć 13 djece za 20 minuta i sve ih spremit spavat, inače je bilo vikanja da sam nesposobna, hranit ih točno određenom količinom hrane (i zanemarit da me djeca mole za još), provodit im točno određeni raspored-jasličarima-s kojima je ponekad teško izaći na kraj čak i dok rade nešto po izboru, a kamoli posložit ih sve pred sebe da MIRNO odslušaju pjesmice itd. ravnateljica je bila nula bodova. znala je samo vikat i špotat, jer po njezinom nikad ništa nije bilo dobro. i znate što? djeca su je se bojala. i slušala je, ali samo zato jer su se bojala. dok sam radila s njima, nisam imala ni jedan jedini incident. tak da o odgajatelju ovisi sve. i to kolko će dijete biti nahranjeno, naspavano, čisto, sretno, i koliko će roditelj biti informiran o danu koji je dijete provelo u vrtiću.

a slučajevi u kojima odgojitelj čita časopise u drugoj prostoriji dok se djeca deru i plaču od jada, doživjela sam i to. i to su obično stariji odgajatelji koji svoj posao ne rade s ljubavlju, nego samo gledaju da si olakšaju. i zato možda ponekad nije najbolja opcija upisati dijete u najbliži ili najjeftiniji vrtić, već u najkvalitetniji. jer sreća djeteta nema cijene.

zaria, djetetu odlazak u vrtić neće biti šok, ako se i ti prema tome postaviš pozitivno! tvoj strah se odmah prenosi na dijete.

idealna priprema vam otprilike ide ovak: s 11 mjeseci, dakle mjesec dana prije kretanja u vrtić, doći s djetetom i porazgovarati s ravnateljem vrtića o upisu. dok vi pričate, dijete promatra okolinu. za par dana doći ponovno, i ostati kojih pola sata-poigrati se malo s djetetom, dopustiti mu da vidi što rade druga djeca. za par dana doći i ostati recimo od poslije doručka pa sve do ručka. sljedeći put ostat i na ručku. pri nekom od tih susreta dijete će možda već samo krenuti među drugu djecu. zatim jedan dan ostaviti dijete na 5 ili 10 minuta da se igra samo dok vi recimo čitate što ima na panou. sljedeći put isto tako vi "skoknete na wc" ili nešto takvo. ako dijete još nije spremno, ne ostavljat ga samog. ali do onda bi već trebalo biti spremno. sad već možete u vrtić odlaziti na igru svaki dan, i svaki dan sve dulje izbivati, dok se dijete igra. i uvijek djetetu ponavljati: idemo se igrati u vrtić, idemo se IGRATI... to je ono ključno. ne spominjite svoj odlazak-moram na posao, moram ići itd...

naravno, to je idealni scenarij i najlakši. ali najdulje traje. i neznam koliko su ravnatelji i odgojitelji u nekim drugim vrtićima spremni na to. ali sve se da dogovoriti, dok god se plati. no, roditelji obično upišu dijete u vrtić tjedan dana pred povratak na posao, ostave dijete u vrtiću, jer sad napokon imaju vremena otić frizeru i na kavu, a tete nek se gombaju sa šokiranim djetetom koje su upravo mama ili tata ostavili nekoj nepoznatoj ženski.
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:00.