Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2016., 12:26   #1821
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post

razišli se ljudi
Gdje li su?
Da ih mogu pismom zvati...
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 15:30   #1822
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Gdje li su?
Da ih mogu pismom zvati...
Možeš ih zvati kako god hoćeš, čini se da će doći tek kad sami tako odluče.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 20:13   #1823
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Možeš ih zvati kako god hoćeš, čini se da će doći tek kad sami tako odluče.
A odlučit će kad ih nešto ovamo privuče.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 23:29   #1824
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
A odlučit će kad ih nešto ovamo privuče.
Evo, dogovorit će se nas par muških pa ćemo izvesti Full Monty.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 16:51   #1825
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Oporba nema antonim. Njezina je etimologija skroz drukčija; mislim da dolazi od glagola 'opirati se'.
Tko je na vlasti ne mora se opirati, a bogme ni upirati. Prema tome, antonim oporbi može biti klimavac ili mlitavac.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 22:03   #1826
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Tko je na vlasti ne mora se opirati, a bogme ni upirati. Prema tome, antonim oporbi može biti klimavac ili mlitavac.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 11:17   #1827
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Nekoliko tisuća knjiga pročitanih na engleskom. Još više tisuća magazina i novina. Kad jednu riječ susretneš u stotine i stotine raznih konteksta ( kontekstova? konteksata? ) uđu ti u mozak i sve njezine nijanse značenja.

Uz to, više od 25 godina profesionalno pišem tekstove na engleskom i prevodim, što te posebno tjera na razmišljanje o egzaktnosti značenja izraza.

Godinama sam i šefovao/urednikovao nad prevoditeljima i copywriterima.

Nakupi se onda toga u glavi čudo jedno.


Koliko onda godina imaš Emeriči?
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.

Zadnje uređivanje Ista dy Ajelo : 31.03.2016. at 19:15. Reason: Dodavanje citata.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 14:54   #1828
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Nekoliko tisuća knjiga pročitanih na engleskom. Još više tisuća magazina i novina. Kad jednu riječ susretneš u stotine i stotine raznih konteksta ( kontekstova? konteksata? ) uđu ti u mozak i sve njezine nijanse značenja.
Kužim: čitati, čitati, čitati, čitati...upijati riječi i njihova značenja.

Quote:
points kaže: Pogledaj post
Koliko onda godina imaš Emeriči?
Zašto su godine bitne? Rimbaud je sve svoje pjesme napisao između šesnaeste i dvadesete godine.
A Bukowski je počeo ozbiljnije pisati u kasnim tridesetima godina života.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 18:55   #1829
Quote:
points kaže: Pogledaj post
Koliko onda godina imaš Emeriči?
Hjoj... previše. Pred desetak godina, kad sam došao na forum.hr, bio sam više nego duplo stariji od prosječnog forumaša. Sad sam valjda i više od toga.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 20:59   #1830
Ne vjerujem da si baš duplo stariji od mene, ali možda blizu. 50?
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 07:11   #1831
Quote:
points kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem da si baš duplo stariji od mene, ali možda blizu. 50?
Dodaj još petnaest.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 18:42   #1832
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Hjoj... previše. Pred desetak godina, kad sam došao na forum.hr, bio sam više nego duplo stariji od prosječnog forumaša. Sad sam valjda i više od toga.
Pa, evo, u počast Emericzyju, sa željom da ga zrele godine što više - pomlade, tipkam ovaj tekst.
Svi podaci su izmišljeni.

Emericzy (pravo ime: Emerik Schoonlgish) društveno-nepolitički radnik i djelatnik. Rođen je u Irskoj, na dan sv. Patrika 849. godine. Braći Ćirilu i Metodu predložio je da da barbare Hrvate pokrste, što je i učinjeno, ne uvijek bez otpora i glatko. U slobodno vrijeme, Emericzy je smislio glagoljicu (i oblu i uglatu) te je oko 1100. godine izdikritrao opatu Držihi tekst na vapnenačkom kamenu koji danas poznajemo kao Bašćanska ploča.
(Kojih dvjestotinjak godina prije, savjetovao je kneza Tomislava da se proglasi kraljem.)
Bio je protiv povezivanja hrvatskog i ugarskog kraljevsta, ali naši ga velikaši nisu poslušali - znamo kako je zbog toga tekla daljnja povijest.

Napustio je hrvatske krajeve i otišao u Italiju. Bio je dobar prijatelj s Danteom. Dante mu je pokazao svoj spjev, pun sočnih izraza i bijesa na stanovitu Beatrice, koja mu nije htjela dati svoj... cvijetak.
Emericzy je pročitao cijeli spjev, koji je u originalu bio pisan dvostruko rimovanim dvanaestercem.
Predložio je Danteu da Beatrice prikaže kao božansko biće a ne kao bludnicu te da stih bude jedanaesterac. Njegov je prijatelj prihvatio sugestije, ali je zaboravio zahvaliti na pomoći te se Emericzyjevo ime nigdje u spjevu ne spominje - no zato se u Božanstvenoj komediji govori o Hrvatima na jednom mjestu.

U petnaestom stoljeću, upozano je Marina Držića te mu savjetovao da komedije piše na čistom hrvatskom jeziku. Ovaj to nije prihvatio, pa je miješao talijanski venecijanski dijalekt, iskrivljeni latinski s hrvatskim čime smo dobili vrlo nečitljiv tekst - kao naručen za školsku lektiru.
Držić je imao u planu napisati i tisuću soneta, ali ga je Emericzy, srećom, u tome zaustavio.

Nakon Držića, E. se upoznaje i druži sa Shakespeareom. Malo je poznato da su njegovi 'Romeo i Julija' nastali na temelju zgoda koje je E. pripovijedao slavnom dramatičaru. U izvornom tekstu, radilo se o zaljubljenom paru iz Dubrovnika, Dživu i Marini, ali engleski je dramatičar imena prilagodio svom jeziku.

E. pričanja poslužila su i Titušu Brezovačkom, starom kajkavskom komediografu da se proslavi i Šenoi da napiše nekoliko svojih romana u 19. stoljeću. Šenoa je inače pisao njemačkim, ali ga je E. 'preobratio' na naš jezik, kao i Ljudevita Gaja. Emericzy je pomogao i Antunu Mihanoviću s tekstom himne - naime, on je zapeo kod stihova u pretposljednjoj kitici gdje je namjeravao spomenuti Kaptol, Gradec i Zagreb, ali E. mu je predložio stih 'kud li šumiš, svijetu reci.' To je i ostalo.

Od početka 20. st. E. prijateljuje s Miroslavom (Fritzom) Krležom. Savjetovao je Krleži da Balade Petrice Keremphua napiše na staroj kajkavštini i pomagao mu je kod redigiranja teksta.
Također, vrlo se kritički odnosio prema Fritzovom oduševljenju za socijalizam.

Dobar je kolega bio i s Cesarićem. U početku pjesnikovanja, Dobriša Cesarić je bio poznat po epskim spjevovima, a E. mu je predložio da potpuno promijeni smjer svoga izričaja, da bude kratak i sažet, pa je E. zaslužan za mnoge Cesarićeve minijature.

Emericzy je volio putovati po svijetu (za sebe kaže da je 'slučajni turist'). Prilikom susreta s Kennedyjem, pozvao ga je u posjet Hrvatskoj, na Hvar u studenom 1963., no njegova je administracija takav prijedlog odbila.
Predsjednik je otputovao u Dallas - a svi znamo što se ondje zbilo.

Savjetovao je Miši Kovaču da pokuša pjevati na način Elvisa Presleya. Mišo je otišao vidjeti Presleyev nastup uživo u New Yorku, ali nije mu se svidio taj rokenrol, pa je nastavio po svom.

Dvijetisućitih Emericzy upoznaje FeetaF1 (pravog imena Zvrndoslav Tomkić) i savjetuje ga da se okani pisanja na engleskom i da pokuša više vremena posvetiti pisanju na hrvatskom.

Emericzy je profesor engleskog jezika na Hrvatskim studijima u Tokiju.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 21:24   #1833
Nisam čitao dalje od trećeg reda, ali zaključujem da imaš jako puno slobodnog vremena.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 23:12   #1834
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Pa, evo, u počast Emericzyju, sa željom da ga zrele godine što više - pomlade, tipkam ovaj tekst.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 18:27   #1835
Pao snijeg.

Gdje su lanjski snijezi?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 20:53   #1836
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Francek! Mislim, Villon. Među mojim ljubavima odmah uz bok Rabelaisu.

Nego, ima i druga njegova pjesma, potpuno u istom stilu, a govori o velmožama iz drevnih vremena. Bar bih tako ja prevela les seigneurs du temps jadis. Tu baladu nitko nije uglazbio iako bi se mogla pjevati točno na istu melodiju kao i ova. Doduše, referen joj je prilično... traljav: Mais où est le preux Charlemagne! Možda zato.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 19:50   #1837
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post

Francek! Mislim, Villon. Među mojim ljubavima odmah uz bok Rabelaisu.
A ova mu je iznad svih.


O Jovovišu iliti pak Jovovom goljinskom prepodobnišu

Varači varkom u varnoj varajci
Oknite okljaj okatkom, nek šarne,
Nemojte trkom u utrč trkajci
Jer matorija matorce sve – džarne.
Krakom krakuljaj krkljajnoj krkljajci,
Sramom sramotskim sramljajke da zgarne,
Opaz i obzir! Da vas ne prčvarne!
Dever deveri boščaluke sparne.

(Prijevod S. Vinaver)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 10:59   #1838


Ima neka tajna veza.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2016., 22:19   #1839
Jel se ovdje sad linkaju pjesme?

Dugo me ni bilo
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 09:22   #1840


Pa sretna vam svima Nova godina, gdje bili i gdje ne bili!
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:30.