Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2015., 12:33   #201
ha. gle. moj lanjski post.
pa jel može netko se osvrnuti na to.

ove godine smo malo pametnije: prvo smo postavili cijevi, prije ikakvih radova, a potom sam kopala, gnojila..
lani je sve već bilo posađeno i posijano kad smo postavljali cjevi izbušene prema rasporedu od preklani. pa je bilo ne sasvim pogođeno.

i onda kak, rajčice moraju uvijek biti na istoj poziciji, mahune na istoj (raspored rupa i cijevčica onome kako se sadi), salata na istoj (špricaljke) ..kako onda se mijenja "plodored"?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 12:56   #202
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post

i onda kak, rajčice moraju uvijek biti na istoj poziciji, mahune na istoj (raspored rupa i cijevčica onome kako se sadi), salata na istoj (špricaljke) ..kako onda se mijenja "plodored"?
Plodored znači da svake godine mijenjaš kulturu na gredici.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 13:43   #203
Pa znam što znači. Ok možda mijenjanje i plodored je antioksimoron

Ali mislila sam kako primijeniti plodored ako su cijevi i nastavci uvijek isto smontirani. Za posaditi rajčicu na mjeto lanjske salate treba drugu cijev zašarafiti. A moj muž kaže da to nije napravljeno (gardena sustav) da se često mrda. Da bi se razlohalo. A kako drugačije?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 14:35   #204
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Pa znam što znači. Ok možda mijenjanje i plodored je antioksimoron

Ali mislila sam kako primijeniti plodored ako su cijevi i nastavci uvijek isto smontirani. Za posaditi rajčicu na mjeto lanjske salate treba drugu cijev zašarafiti. A moj muž kaže da to nije napravljeno (gardena sustav) da se često mrda. Da bi se razlohalo. A kako drugačije?
Cijevi ostaju na mjestu, ništa se ne miče niti prilagođava.
Posve je nebitno na koje ćeš mjesto nešto posaditi jer je zemlja na gredici stalno vlažna uslijed kapanja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 16:34   #205
jbg ne mogu paradajze saditi na gredicu sa rasporedom
http://i.imgur.com/brgwjfxm.jpg

paradajz sadim u formaciji
http://i.imgur.com/lEHNT6Gm.jpg

uzmi u obzir da je to užasno malen vrt. svega 5 gredica (od 2m) -barem ovaj povrtni dio o čemu ja pričam (kapalica nakapa još 3 stabla i bobičasto voće)

okej, a inače, plodored -da li je nužan uopće? je li to spada u napredniji vid vrtlarenja, dok je manje dobra opcija desetljećima saditi sve isto? ili baš neophodno?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 17:38   #206
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
jbg ne mogu paradajze saditi na gredicu sa rasporedom
http://i.imgur.com/brgwjfxm.jpg
Možeš, možeš. Sasvim dovoljno mjesta za sadnju.

Quote:
paradajz sadim u formaciji
http://i.imgur.com/lEHNT6Gm.jpg
Ovo ne kužim.

Quote:
okej, a inače, plodored -da li je nužan uopće? je li to spada u napredniji vid vrtlarenja, dok je manje dobra opcija desetljećima saditi sve isto? ili baš neophodno?
Nužan i poželjan u svakom slučaju. Ne spada u napredno vrtlareneje već u osnovno. Naime, ako godinama na istom mjestu uzgajaš uvijek istu kulturu postoji vrlo velika opasnost od pojave bolesti i štetnika. osim toga jedna te ista kultura iscrpiti će zemlju.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 21:46   #207
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ovo ne kužim.
paradajze sadim u formaciji po 4, većih razmaka (45cmx45cm) i bitna mi je ta formacija zbog kolaca koji onda stoje ovak:

http://i.imgur.com/x6wqutql.png

nije mi se dalo crtati sve, jel..


(btw što se događa sa slikama, zašt mi ne prikazuje. nego samo link.)
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 21:49   #208
Promijeni formaciju i stvar riješena.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 22:52   #209
Danas su u dnevniku rekli promjena vremena od četvrtka, gledam na internetu; http://www.vremenskaprognozahr.com/beli-manastir.php pa oni predviđaju obratno... Uglavnom moje pitanje je da li navodnjavate na dan kada pada kiša? Naprimjer kiša pada ujutro, sve je vlažno do podneva opet sve suho, da li treba navodnjavati čim se zemlja osuši ili taj dan preskačete? Hvala!
__________________
Zadnja posjeta: 8-12-2006 u 22:42 | Osvojih miliun!?
MALI-miki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 23:52   #210
Quote:
MALI-miki kaže: Pogledaj post
Danas su u dnevniku rekli promjena vremena od četvrtka, gledam na internetu; http://www.vremenskaprognozahr.com/beli-manastir.php pa oni predviđaju obratno... Uglavnom moje pitanje je da li navodnjavate na dan kada pada kiša? Naprimjer kiša pada ujutro, sve je vlažno do podneva opet sve suho, da li treba navodnjavati čim se zemlja osuši ili taj dan preskačete? Hvala!
Najbolji rezultati navodnjavanja se postižu ako imaš senzore koji mjere vlagu u tlu.
Odokativnom merodom navodnjavaš kad je suho i nema kiše.
Znači, kad pada kiša ili dan nakon kiše nema potrebe osim ako je zemlja ekstremno suha.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 06:21   #211
Osim senzora u tlu imate i met.stanicu koja predviđa da će kiša i odgađa (automatsko, programirano )kapanje. Al to se muž s tim igra..
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 21:24   #212
Imam colnu cijev zabijenu u zemlju i ručnu pumpu. Voda je na 5metara.
Želim navodnjavati 4 reda kupina kap po kap. Od vode do kupina ima 20m, a svaki red kupina je 50m dugačak. Da li uzeti vrtnu pumpu ili hidropak? Koja je razlika? Hobi je uzgoj pa ne želim veliku investiciju. Ostalo za navodnjavanje imam, osim vrtne pumpe/hidropaka.
kole_vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 23:39   #213
Quote:
kole_vk kaže: Pogledaj post
Imam colnu cijev zabijenu u zemlju i ručnu pumpu. Voda je na 5metara.
Želim navodnjavati 4 reda kupina kap po kap. Od vode do kupina ima 20m, a svaki red kupina je 50m dugačak. Da li uzeti vrtnu pumpu ili hidropak? Koja je razlika? Hobi je uzgoj pa ne želim veliku investiciju. Ostalo za navodnjavanje imam, osim vrtne pumpe/hidropaka.
Pumpa bi bila bolji izbor.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 08:07   #214
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Pumpa bi bila bolji izbor.
To mi se sviđa. E sad imam jedno pitanje, našao sam neku jeftinu pumpu Einhell BG-GP 636:
Snaga: 600 W;
Maksimalni dostavni kapacitet: 3,600 l/h;
Maksimalna dostavna visina: 40 m;
Maksimalni pritisak: 4 b;
Usisni i izlazni priključak: 1“ ženski ;
Maksimalna temperatura vode: do 35 °C.

Po svemu ova pumpa mi odgovara(i po karakteristikama i cijeni), jedino što ne znam kako pumpe rade. Ovdje piše da je protok 3600 litara po satu.
Ja imam 180 kupina, a to bi bilo 180 kapaljki. Ako uzmem da mi po satu kapaljka može iskapati 2 litre, to je ukupno 360 litara.

Što bude s 3240 litara koje još pumpa želi/može/hoće pumpati po satu?
kole_vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 08:28   #215
Quote:
kole_vk kaže: Pogledaj post
To mi se sviđa. E sad imam jedno pitanje, našao sam neku jeftinu pumpu Einhell BG-GP 636:
Snaga: 600 W;
Maksimalni dostavni kapacitet: 3,600 l/h;
Maksimalna dostavna visina: 40 m;
Maksimalni pritisak: 4 b;
Usisni i izlazni priključak: 1“ ženski ;
Maksimalna temperatura vode: do 35 °C.

Po svemu ova pumpa mi odgovara(i po karakteristikama i cijeni), jedino što ne znam kako pumpe rade. Ovdje piše da je protok 3600 litara po satu.
Ja imam 180 kupina, a to bi bilo 180 kapaljki. Ako uzmem da mi po satu kapaljka može iskapati 2 litre, to je ukupno 360 litara.

Što bude s 3240 litara koje još pumpa želi/može/hoće pumpati po satu?
Ako je to ruska pumpa ona ti ne smije raditi 1 sat .
To je vjerovatno pumpa koju uroniš u vodu i ona ti stalnim pumpanjem za 1 sat može puniti vodu u posudu do 3 600 litara .

Pritisak 4 bara ne znači pritisak u crijevu već ako je pumpa duboko 40 m u bunaru ,a na vrhu bunara vodu točiš u kantu ili posudu onda je pritisak u pumpi i dijelu crijeva do 4 bara .

Crijeva za kap po kap su do 0, 8 bara .

Riješenje ti je da kupiš višenamjensko PVC bure , napuniš ga i pustiš vodu u crijeva .

Imam rusku pumpu i bunare duboke 22 i 25 m .

Imam sustav za navodnjavanje kap po kap sa prirodnim padom direktno iz izvora i iz bureta , pa ako nešto treba pojasniti rado ću pomoći !

Imam i vodovod na njivi , tu sam riješio problem da voda iz vodovoda ide u posudu koja ima preljev , a onda iz posude u crijeva za kap po kap da ih pritisak iz vodovoda ne pokida . Prati se koliko iz posude odlazi i toliko iz vodovoda se slavinom pusti da ne prelijeva iz posude !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 09:51   #216
Quote:
kole_vk kaže: Pogledaj post
To mi se sviđa. E sad imam jedno pitanje, našao sam neku jeftinu pumpu Einhell BG-GP 636:
Snaga: 600 W;
Maksimalni dostavni kapacitet: 3,600 l/h;
Maksimalna dostavna visina: 40 m;
Maksimalni pritisak: 4 b;
Usisni i izlazni priključak: 1“ ženski ;
Maksimalna temperatura vode: do 35 °C.

Po svemu ova pumpa mi odgovara(i po karakteristikama i cijeni), jedino što ne znam kako pumpe rade. Ovdje piše da je protok 3600 litara po satu.
Ja imam 180 kupina, a to bi bilo 180 kapaljki. Ako uzmem da mi po satu kapaljka može iskapati 2 litre, to je ukupno 360 litara.

Što bude s 3240 litara koje još pumpa želi/može/hoće pumpati po satu?
Baš sam htio jučer pitati, imaš li T-tape ili alkatenske cijevi, jer za T-tape bi bolja bila pumpa zbog manjeg pritiska, a za dugogodišnje nasade koji se rade sa alkaten cijevima i kapaljkama bolji bi bio hidropak, jer tamo moraš imati veći pritisak. Sama pumpa mislim da ne bi odgovarala u ovoj konfiguraciji...

Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Ako je to ruska pumpa ona ti ne smije raditi 1 sat .
To je vjerovatno pumpa koju uroniš u vodu i ona ti stalnim pumpanjem za 1 sat može puniti vodu u posudu do 3 600 litara .

Pritisak 4 bara ne znači pritisak u crijevu već ako je pumpa duboko 40 m u bunaru ,a na vrhu bunara vodu točiš u kantu ili posudu onda je pritisak u pumpi i dijelu crijeva do 4 bara .

Crijeva za kap po kap su do 0, 8 bara .

Riješenje ti je da kupiš višenamjensko PVC bure , napuniš ga i pustiš vodu u crijeva .

Imam rusku pumpu i bunare duboke 22 i 25 m .

Imam sustav za navodnjavanje kap po kap sa prirodnim padom direktno iz izvora i iz bureta , pa ako nešto treba pojasniti rado ću pomoći !

Imam i vodovod na njivi , tu sam riješio problem da voda iz vodovoda ide u posudu koja ima preljev , a onda iz posude u crijeva za kap po kap da ih pritisak iz vodovoda ne pokida . Prati se koliko iz posude odlazi i toliko iz vodovoda se slavinom pusti da ne prelijeva iz posude !
Ovaj niskotlačni sustav koji imaš se razlikuje od njegovog, za njegov bi trebao cisternu podići na 30 metara da toliki stupac vode stvori dovoljan pritisak da se aktiviraju samokompenzirajuće kapaljke...

To su ta 2 sistema koji postoje:

https://adavinic.files.wordpress.com...kap-po-kap.jpg

https://www.deere.com/common/media/i...pe_642x462.jpg
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 10:18   #217
Quote:
Tihy kaže: Pogledaj post
Baš sam htio jučer pitati, imaš li T-tape ili alkatenske cijevi, jer za T-tape bi bolja bila pumpa zbog manjeg pritiska, a za dugogodišnje nasade koji se rade sa alkaten cijevima i kapaljkama bolji bi bio hidropak, jer tamo moraš imati veći pritisak. Sama pumpa mislim da ne bi odgovarala u ovoj konfiguraciji...



Ovaj niskotlačni sustav koji imaš se razlikuje od njegovog, za njegov bi trebao cisternu podići na 30 metara da toliki stupac vode stvori dovoljan pritisak da se aktiviraju samokompenzirajuće kapaljke...

To su ta 2 sistema koji postoje:

https://adavinic.files.wordpress.com...kap-po-kap.jpg

https://www.deere.com/common/media/i...pe_642x462.jpg
@Đuro Japarić - to mi je bio prvotni plan sa spremnikom vode i slobodni pad, ali od toga sam odustao i radi financija i radi praktičnosti.
Spremik od 1000L - 350HRK - polovni
Malo željeza i majstoru za varenje - 100HRK
Obična potopna pumpa za punjenje spremnika - 250HRK
I to mi je već 700HRK, a ovu pumpu Einhell(319) ili Hidropak već mogu za taj iznos.
Što se tiče praktičnost, kako imam 4 reda trebao bih imati poprečnu okitenku za 4 reda(na 30-40cm visine) i ona bi mi smetala za prolazak kroz redove kosilicom. Također sam na par mjesta našao da 10m slobodnog pada vode je oko 1 bar i da idem na 2m visine spremnika vjerujem da bih mogao 1(max 2 reda) od jednom navodnjavati, pa naizmjence.

@Tihy imam alkatenske cijevi i kapaljke za njih koje moram izbušiti, kapaljke imaju mogućnost da doziram brzinu kapanja.

Od pumpe do početka redova imam 20m i zatim imam 4 reda po 50m dužine.

Onda da vrtnu pumpu i ne gledam već samo hidropak?
Također, okitenku sam planirao staviti po zemlji i onda ove manje cijevi za kapaljke podići na 30cm visine na početku reda, da li će vrtna pumpa/hidropak moći gurnuti vodu na 30cm visine 4 puta po 50 metara?
kole_vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 11:39   #218
uzmeš 120 l plastičnu bačvu, napraviš dolje odvod, spojiš pumpu na struju, umetneš tajmer za lampice cca 35 kn na rasprodaji, i pumpaš svakih 15 minuta vodu u bačvu, jer se ona u međuvremenu stigne isprazniti.

Kad skužiš ritam punjenja i pražnjenja namjestiš tajmer po svojim potrebama.

I svi sretni i zadovoljni.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 11:49   #219
Sad sam u stvari pročitao ovo zadnje koje si napisao.

Ja sam imao na kupinama, 10 redova dužine 130 m, i sve su bile odjednom priključene na navodnjavanje na onu plastičnu traku crnu s rupama. IBC kontejner je bio 1000 l i njega sam punio sa tom pumpom od 600 W.

Prvo sam ga napunio do vrha,pa odvrnul pipu, i on se ispraznio do 1/3 volumena za neko vrijeme, zatim je pumpa pumpala vodu iz potoka u kontejner, i nije se prepumpavala, a niti sam ostao bez vode u kontejneru.

Uzmi one potopne pumpe, kaj se nađu na akciji.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 11:50   #220
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
uzmeš 120 l plastičnu bačvu, napraviš dolje odvod, spojiš pumpu na struju, umetneš tajmer za lampice cca 35 kn na rasprodaji, i pumpaš svakih 15 minuta vodu u bačvu, jer se ona u međuvremenu stigne isprazniti.

Kad skužiš ritam punjenja i pražnjenja namjestiš tajmer po svojim potrebama.

I svi sretni i zadovoljni.
A na kojoj visini mora biti ta bačkva da bi imala dovoljanpritisak da na 50 metara gora vodu kroz kapaljku?
kole_vk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.