Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2014., 18:06   #1
Astronomska pojava - pomoć

Da ne pišem iz početka, copy/paste ću ono što sam maloprije poslao pitanje u jednu zvjezdarnicu pa kad već imam vremena odlučio sam i otvoriti temu da mi ipak netko kompetentniji da odgovor jer uvjeren sam da to netko ovdje zna. Naime, odmah u startu bih volio reći da mi je hobi fizika, pročitao sam mnoštvo literatura o big bang-u čak i o teoriji struna o čijoj hipotezi čitam već nekoliko godina, tako da bih volio eliminirati neke gluposti oko vanzemaljaca.
Doista molim pomoć oko ovoga i hvala adminu unaprijed.

PISMO:
Poštovani,

Prije odprilike 20-25 godina, znači kao dijete, nekoliko puta odnosno minimum dva puta koliko se sjećam, sam doživio astronomski događaj koji danas kao 37. godišnjak ne mogu racionalno i znanstveno objasniti uz svo znanje koje imam i pratim. Znači u samom startu bih volio da znate da ne aludiram na nikakve vanzemaljce i kojekakve gluposti, znači nisam needuciran, fizika mi je hobi, a govorim ovo tako da dobijem odgovor za koji sam tek neki dan primjetio imam krivo stajalište upravo zbog "igre riječi" i manjka znanja onda kao djeteta.
Naime, tada nije bilo facebook-a , kao klinci smo se igrali vani, družili se po igralištima i uz mora i rijeke pričali do kasno u noć. Događaji koju su se desili, vizualno su izgledali upravo ovako kako ću vam ih opisati a doista bih cijenio da dobijem barem hipotezu što bi to moglo biti.
Zamislite, da gledate noćno i ne pretjerano zvjezdano nebo i najedanput jedna zvijezda "padne" slobodnim padom, bez akceleracije, bez promjene smjera a prethodno je mirovala. Znači nije imala trag tzv. odziv, nije bila brzina meteora koji ulazi u našu atmosferu velikom brzinom te izgara u atmosferi pa vidimo trag. Ona je pala u žargonu sa "12 sati na 6 sati", znači u smjeru odozgo prema dolje i vizualno se stekne dojam da je pala na zemlju odnosno, do obzora. Brzina pada je meni vizualno izgledala kao recimo danas brzina aviona na velikoj visini a od trenutka svoje kretnje/pada do zalaska za obzor je prošlo oko 5-6 sekundi. Tada sam kao dijete mislio da se taj "fenomen" zove "zvijezda padalica" jer taj astronomski termin mi je bio poznat, pa stoga i nisam dulje razmišljao o tome ali to sam kažem vidio nekoliko puta (najmanje dva puta). Boja je bila bijela i svjetlila je kao prosječna zvijezda. Venera nije mogla biti jer je njena kretnja daleko sporija, a kad smo se dotaknuli Venere, najbolji način da Vam opišem događaj je da zamislite da upravo sad gledate Veneru golim okom i da postoji neka imaginarna nevidljiva ruka koja je drži pa je najedanput pusti i ona padne. Kao da netko drži između dva prsta svjetleći kamen i pusti ga na zemlju sa tim da se brzina proporcionalno ne povećava zbog gravitacije već je ona konstantna. Doista čudno ali znam da je zacijelo astronomski objašnjivo i da je netko u Zvjezdarnici kompetentan dati mi barem hipotetski odgovor što sam to mogao vidjeti. Također, moram napomenuti da je to bilo puno prije kontroliranog rušenja svemirske postaje MIR, ali to zacijelo nebi tako izgledalo, ulazio bi pod kutem u atmosferu i izgaranje bi stvorilo neki trag. Znam da sam dosadan i da već znate možda odgovor ali još samo da napomenem, možda će biti bitno, "zvijezda" se za vrijeme pada nije povećavala niti smanjivala, već je od početka do kraja imala iste konture osvjetljenosti baš kao zvijezda na nebu. S tim želim reći da nije u odnosu na mene padalo od mene ili prema meni već doista odozgo prema dolje. Meni totalno danas neobjašnjivo i doista ne mogu nigdje na internetu pronaći što sam to mogao vidjeti. Unaprijed se zahvaljujem na odogovoru i ispričavam se na "malo" poduljem objašnjenju.
Sa osobitim poštovanjem,
Picard_047 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 23:18   #2
možda sam zapetljao a nikome se neda čitat... evo ovak je odprilike izgledalo kako je na fotki... "zvjezda" odmah iznad strelice je "pala" u tom smjeru prema dolje, zamislite da je trebalo oko 5-6 sekundi za prevalit taj put. Koliki je taj, put ja ne mogu znati i dali je to u našoj atmosferi ili tko zna gdje i koliko daleko pa sam ja mislio da je palo a u stvari je zašlo iza obzora tj. mog videokruga.

[img=http://s29.postimg.org/6wfq2kcqr/zvijezde.jpg]

Zadnje uređivanje Picard_047 : 25.11.2014. at 23:23. Reason: -.-
Picard_047 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 01:07   #3
Fora zvuci, i mene zanima sto bi to moglo predstavljati, ako dobijes neki odgovor/misljenje iz nekog drugog izvora, napisi i ovdje o cemu bi se moglo raditi.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 09:30   #4
Quote:
Picard_047 kaže: Pogledaj post
možda sam zapetljao a nikome se neda čitat... evo ovak je odprilike izgledalo kako je na fotki... "zvjezda" odmah iznad strelice je "pala" u tom smjeru prema dolje, zamislite da je trebalo oko 5-6 sekundi za prevalit taj put. Koliki je taj, put ja ne mogu znati i dali je to u našoj atmosferi ili tko zna gdje i koliko daleko pa sam ja mislio da je palo a u stvari je zašlo iza obzora tj. mog videokruga.

[img=http://s29.postimg.org/6wfq2kcqr/zvijezde.jpg]
S obzirom da nije vjerojatno da je stvarna zvijezda odjednom krenula "padati", bit će da si ipak vidio "zvijezdu padalicu", ma koliko to tebi čudno i neobično bilo.
I da, bila je u atmosferi inače je nebi vidio kako pada.

Sad kad smo to razjasnili možeš retroaktivno i poželjeti neku želju.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 10:55   #5
a najvjerojatnije si u pravu, međutim ne mogu se oteti dojmu i makar je doista davno bilo, jednostavno je bilo puno sporije u odnosu na bilo koji meteor koji sam ikada vidio... Vidio sam i halley comet-u 1986 , nevjerojatan osjećaj.

Nego da se vratimo na bitno, dali bi ti svoju hipotezu mogao potvrditi na slijedeći način jer to je meni u ovom trenutku najrealnije objašnjenje? Naime stavit ću jednu shemu u tlocrtu tj. iznad zbivanja:

A - to sam ja kao promatrač

X - to je meteor

Y - to je mjesto gdje se srušio

[img=http://s22.postimg.org/9garei2cd/doga_aj.jpg]

Mene sad zanima, ako je recimo udaljenost između mene (A) i meteora (X) = cca 1 kilometar a između X i Y = cca 30 km, znači da se meteor kretao uobičajenom brzinom od mene u apsolutnoj točnoj ravnini pa sam stekao dojam da se polako spušta, zar nebi onda svjetlost mjenjala svoj intenzitet ili slabila ili se pojačavala i svejedno ostavila trag? Ja sam stvarno spreman na odgovor da je meteor i svjestan sam da su stvarno stanje i percepcija mozga dva različita pojma, ali eto zanima me od onih koji se kuže u astronomiju dali je u stvari ova shema odgovor na ono što mi se desilo.

Ako netko nije skužio što želim reći, zamislite da se nalazite točno iza piste na određenoj udaljenosti a putnički avion se spušta točno od vas po apsolutnom pravcu prema pisti. Ja bi valjda imao dojam da se spustio kao harier odozgo prema dolje ali zar nebi signalizacija bivala sve manja i manja?

Zadnje uređivanje Picard_047 : 26.11.2014. at 10:56. Reason: -.-
Picard_047 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 13:16   #6
Quote:
Picard_047 kaže: Pogledaj post
a najvjerojatnije si u pravu, međutim ne mogu se oteti dojmu i makar je doista davno bilo, jednostavno je bilo puno sporije u odnosu na bilo koji meteor koji sam ikada vidio... Vidio sam i halley comet-u 1986 , nevjerojatan osjećaj.

Nego da se vratimo na bitno, dali bi ti svoju hipotezu mogao potvrditi na slijedeći način jer to je meni u ovom trenutku najrealnije objašnjenje? Naime stavit ću jednu shemu u tlocrtu tj. iznad zbivanja:

A - to sam ja kao promatrač

X - to je meteor

Y - to je mjesto gdje se srušio

[img=http://s22.postimg.org/9garei2cd/doga_aj.jpg]

Mene sad zanima, ako je recimo udaljenost između mene (A) i meteora (X) = cca 1 kilometar a između X i Y = cca 30 km, znači da se meteor kretao uobičajenom brzinom od mene u apsolutnoj točnoj ravnini pa sam stekao dojam da se polako spušta, zar nebi onda svjetlost mjenjala svoj intenzitet ili slabila ili se pojačavala i svejedno ostavila trag? Ja sam stvarno spreman na odgovor da je meteor i svjestan sam da su stvarno stanje i percepcija mozga dva različita pojma, ali eto zanima me od onih koji se kuže u astronomiju dali je u stvari ova shema odgovor na ono što mi se desilo.

Ako netko nije skužio što želim reći, zamislite da se nalazite točno iza piste na određenoj udaljenosti a putnički avion se spušta točno od vas po apsolutnom pravcu prema pisti. Ja bi valjda imao dojam da se spustio kao harier odozgo prema dolje ali zar nebi signalizacija bivala sve manja i manja?
Prvo sam htio reći da ti shema ne valja jer se iz nje ništa ne vidi, ali sam se predomislio.
Shema ti je idealna jer se iz nje ne može ništa vidjeti. Jel to tlocrt, nacrt, bokocrt? Gdje je treća dimenzija? Jel to položeno ili uspravno? Bez detaljnog opisa se sa sheme ne može jasno vidjeti.

Isto tako dok gledaš zrnce prašine/kamenčić kako izgara u atmosferi, teško se može sa sigurnošću reći di, kud, kamo, koliko brzo. Trebao bi detaljan opis, a to ne možeš.
Isto i avion kojeg gledaš. On leti jako brzo, ali u pojedinim slučajevima se može činiti kao da lebdi u zraku. Jedan promatrač nekad vrlo teško može odrediti jel se takav avion udaljava, približava ili što. Bar na prvi pogled.

Stoga, kao što sam kažeš, budi vrlo spreman na to da si vidio zrnce prašine/kamenčić kako izgara u atmosferi. Ili možda čak avion ili helikopter u spuštanju, tko će ga znati.
Jer je to puno vjerojatnije nego da je Zvijezda Sirijus pala u močvaru. Toga ima samo u crtiću. I to ne svakom.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 14:24   #7
Quote:
Picard_047 kaže: Pogledaj post
Zamislite, da gledate noćno i ne pretjerano zvjezdano nebo i najedanput jedna zvijezda "padne" slobodnim padom, bez akceleracije, bez promjene smjera a prethodno je mirovala. Znači nije imala trag tzv. odziv, nije bila brzina meteora koji ulazi u našu atmosferu velikom brzinom te izgara u atmosferi pa vidimo trag. Ona je pala u žargonu sa "12 sati na 6 sati", znači u smjeru odozgo prema dolje i vizualno se stekne dojam da je pala na zemlju odnosno, do obzora.
Kažeš da je to bilo prije dvadesetak godina, znači u ratnim godinama? Na kom području si to vidio? Postoji mogućnost da se ne radi o astronomskoj pojavi. Ovaj tvoj opis odgovara onom što se vidi kad se s udaljenosti od desetak kilometara gleda aktiviranje balona za izazivanje šumskih požara. Točnije, ako se radi o malom balonu s vatom natopljenom u neku zapaljivu tekućinu, onda se vidi kao zvijezda na tamnom noćnom nebu na udaljenosti od nekih 4 - 5 kilometara. Ako se radi o većem balonu koji kao zapaljiv teret nosi uložak iz osvjetljavajućeg tromblona ili iz osvjetljavajuće minobacačke mine manjeg kalibra (bez padobrana), onda se on kad se aktivira s odgodom na velikoj visini može vidjeti kao zvijezda na udaljenosti od više desetaka kilometara, možda čak i sto. Kod jednostavne izvedbe aktiviranja, fitilj zapali zapaljivu smjesu koja nakon nekog kratkog vremena pregori nit kojom je zakačena za balon i onda slobodnim padom pada prema zemlji. Gledano iz daleka izgleda kao zvijezda koja neko vrijeme miruje na nebu i onda jednolikom brzinom krene prema zemlji.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 20:46   #8
Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Prvo sam htio reći da ti shema ne valja jer se iz nje ništa ne vidi, ali sam se predomislio.
Shema ti je idealna jer se iz nje ne može ništa vidjeti. Jel to tlocrt, nacrt, bokocrt? Gdje je treća dimenzija? Jel to položeno ili uspravno? Bez detaljnog opisa se sa sheme ne može jasno vidjeti.

Isto tako dok gledaš zrnce prašine/kamenčić kako izgara u atmosferi, teško se može sa sigurnošću reći di, kud, kamo, koliko brzo. Trebao bi detaljan opis, a to ne možeš.
Isto i avion kojeg gledaš. On leti jako brzo, ali u pojedinim slučajevima se može činiti kao da lebdi u zraku. Jedan promatrač nekad vrlo teško može odrediti jel se takav avion udaljava, približava ili što. Bar na prvi pogled.

Stoga, kao što sam kažeš, budi vrlo spreman na to da si vidio zrnce prašine/kamenčić kako izgara u atmosferi. Ili možda čak avion ili helikopter u spuštanju, tko će ga znati.
Jer je to puno vjerojatnije nego da je Zvijezda Sirijus pala u močvaru. Toga ima samo u crtiću. I to ne svakom.

napisao sam tlocrt

znam što sam vidio ma koliko to glupo zvučalo i svjestan sam da je doista nepojmljivo vidjeti zvjezdu koja pada ali je to doista upravo tako izgledalo
izgaranja nikakvog nije bilo
Picard_047 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 20:48   #9
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Kažeš da je to bilo prije dvadesetak godina, znači u ratnim godinama? Na kom području si to vidio? Postoji mogućnost da se ne radi o astronomskoj pojavi. Ovaj tvoj opis odgovara onom što se vidi kad se s udaljenosti od desetak kilometara gleda aktiviranje balona za izazivanje šumskih požara. Točnije, ako se radi o malom balonu s vatom natopljenom u neku zapaljivu tekućinu, onda se vidi kao zvijezda na tamnom noćnom nebu na udaljenosti od nekih 4 - 5 kilometara. Ako se radi o većem balonu koji kao zapaljiv teret nosi uložak iz osvjetljavajućeg tromblona ili iz osvjetljavajuće minobacačke mine manjeg kalibra (bez padobrana), onda se on kad se aktivira s odgodom na velikoj visini može vidjeti kao zvijezda na udaljenosti od više desetaka kilometara, možda čak i sto. Kod jednostavne izvedbe aktiviranja, fitilj zapali zapaljivu smjesu koja nakon nekog kratkog vremena pregori nit kojom je zakačena za balon i onda slobodnim padom pada prema zemlji. Gledano iz daleka izgleda kao zvijezda koja neko vrijeme miruje na nebu i onda jednolikom brzinom krene prema zemlji.

bilo je prije rata kad bolje razmislim ali hvala, možda je baš to
Picard_047 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 21:21   #10
Šturo sam odgovarao jer nisam baš imao previše vremena. Naime moja shema se odnosila na post gdje je čovjek napisao svoje mišljenje a ja sam istom samo želio potvrditi njegovu hipotezu. Znači napisao sam tlocrt a jedino nisam odredio visinu, a obzirom da je se odnosilo na njegov post, smatrao sam da je u našoj atmosferi a svi znamo koliko ona iznosi max. u kilometrima a sad plus/minus... samo me zanimalo dali sam mogao vidjeti meteor bez ikakvog traga koji prilikom izaranja ne ostavlja nikakav tragg i dali to uopće postoji il je vizualna percepcija kriva... nije mi bila namjera biti nekorespodentan...


p.s. Bilo je to jednom u Vodicama a jednom na Karlovačkom području, koja godina ne znam i nisam u stvari siguran dali je bilo prije ili poslije rata, tako da je to vjerojatno odgovor.

želim samo da zamislite vizualno da sam vidio "zvijezdu" kako pada i svjestan sam da to nisam vidio ali je to najtočnije objašnjenje viđenog sa moje strane.

sorry ak sam zatrolao temu ili pdf
Picard_047 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.