Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2007., 08:43   #281
Quote:
moondreams kaže: Pogledaj post
nije los link , ima dosta osnovnih stvari o tibetanskom budizmu i o njegovim skolama ... samo sto svi takvi sajtovi vuku na lineage kojem oni pripadaju. bilo bi super da postoji sajt sa svim informacijama o tibetanskom budizmu, ali da oni koji ga rade nisu pristrani ni jednom lineage posebno

ovde ima takodje dosta dobrih info tekstova

http://www.keithdowman.net/index.html
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 08:56   #282
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Da li je Buda primao objavu od Boga? Ako da, da li usmenu ili pismenu?
u smislu u kome je to slucaj sa gledistem o islamu, nije.medjutim ezoterisjki , a uzasne li reci,budizam, poznaje nesto sto bi se moglo nazvati objavom u uslovnom smislu reci, a koja je dobijanje ucenja iz ravni primordijalnosti koja nije entitetskog tipa.no to je vec veoma komplikovana stvar i forum nije bas mesto gde bi se to moglo objasniti.dovoljno ce biti da ti kazem da centralnoazijski sufi redovi u svom naucavanju nisu daleko od onoga sto poducava tibetanski budizma. licni rumija, suhravardija... vidim kao osobe koje su govorile istovetnu stvar kao i budiosticki mistici tibeta.uostalom ni gurdieff nije medju njima pravio razliku, a ti , budici, sufista znas dobro ko je on.moje je licno misljenje da kada se covek oslobodi kulturnih uslovljenosti odredjenog prostora i razlike u govoru, da sufizam i tibetanski budizam govore istim jezikom.takodje, ja shvatam da je muhamed objavu dobio iz te primordijalnosti koju sam pomenuo, ali da je prpblem nastao kada se ona deifikovala tokom vremena u predstavu o jedan koja je na razini ljudskog prebrojavanja objekata. to islamsko jedan, odnosno tevhid, kako ja shvatam stvari, istovetna je budistickoj primordijalnosti u kojoj nema ni subjekta ni objekta.tada govorimo ne o brojcanom jedan, vec o jednosti, odnosno nedualnosti.naravno, ovo sto govorim je licni uvid.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 10:27   #283
metta

mozda pomogne

http://www.avaaz.org/en/stand_with_b...p/?cl=20603933
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 11:57   #284
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
u smislu u kome je to slucaj sa gledistem o islamu, nije.medjutim ezoterisjki , a uzasne li reci,budizam, poznaje nesto sto bi se moglo nazvati objavom u uslovnom smislu reci, a koja je dobijanje ucenja iz ravni primordijalnosti koja nije entitetskog tipa.no to je vec veoma komplikovana stvar i forum nije bas mesto gde bi se to moglo objasniti.dovoljno ce biti da ti kazem da centralnoazijski sufi redovi u svom naucavanju nisu daleko od onoga sto poducava tibetanski budizma. licni rumija, suhravardija... vidim kao osobe koje su govorile istovetnu stvar kao i budiosticki mistici tibeta.uostalom ni gurdieff nije medju njima pravio razliku, a ti , budici, sufista znas dobro ko je on.moje je licno misljenje da kada se covek oslobodi kulturnih uslovljenosti odredjenog prostora i razlike u govoru, da sufizam i tibetanski budizam govore istim jezikom.takodje, ja shvatam da je muhamed objavu dobio iz te primordijalnosti koju sam pomenuo, ali da je prpblem nastao kada se ona deifikovala tokom vremena u predstavu o jedan koja je na razini ljudskog prebrojavanja objekata. to islamsko jedan, odnosno tevhid, kako ja shvatam stvari, istovetna je budistickoj primordijalnosti u kojoj nema ni subjekta ni objekta.tada govorimo ne o brojcanom jedan, vec o jednosti, odnosno nedualnosti.naravno, ovo sto govorim je licni uvid.
Kod tibetanskog budizma se ne upotrebljava pojam Bog, oni vise govore o energijama. Otpadnik je lijepo ovo objasnio . Sufiji vrlo slicno funkcioniraju (na tom ezoterijskom nivou - da, kakva grozna rijec hehe), isto kao i recimo Bon, Zen, Tao, cak i karmelicanke...
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 12:01   #285
Raiden, znam da malo skrecem sa teme ovog topica, ali mozda bi mi ti mogao pomoci. Sufiji imaju cijelu nauku o ezoterijskoj (opet ta rijec, zna li netko neku drugu istog znacenja? haha) upotrebi zvuka. Da li znas mozda nesto vise o tome i imas li neke knjige? (znam da postoji literatura, ali nikako da dodjem do nje)
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 20:03   #286
Quote:
moondreams kaže: Pogledaj post
nije los link , ima dosta osnovnih stvari o tibetanskom budizmu i o njegovim skolama ... samo sto svi takvi sajtovi vuku na lineage kojem oni pripadaju. bilo bi super da postoji sajt sa svim informacijama o tibetanskom budizmu, ali da oni koji ga rade nisu pristrani ni jednom lineage posebno
Probaj još jedan link o tibetanskom budizmu, možda vredi:

Dharma Dictionary
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 20:16   #287
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Probaj još jedan link o tibetanskom budizmu, možda vredi:

Dharma Dictionary
super !!!!! dharma wikipedia
hvala ti !
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 22:43   #288
Quote:
moondreams kaže: Pogledaj post
Raiden, znam da malo skrecem sa teme ovog topica, ali mozda bi mi ti mogao pomoci. Sufiji imaju cijelu nauku o ezoterijskoj (opet ta rijec, zna li netko neku drugu istog znacenja? haha) upotrebi zvuka. Da li znas mozda nesto vise o tome i imas li neke knjige? (znam da postoji literatura, ali nikako da dodjem do nje)
Slušaj naj i mevlevijski zikr. Tu ćeš naći to.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 22:58   #289
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Slušaj naj i mevlevijski zikr. Tu ćeš naći to.
mozes me malo bolje uputiti? nisam te nista shvatila
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 02:37   #290
Nijedan slobodnoumni covijek nece tvrditi da samo on posjeduje istinu. Nisu ni preci naši tvrdili takvošto. Objašnjavajuci svoja saznanja služili su se mitologiom. Vidjevši dobri i loših strana razvoja i napredka došli do zakjlucka da sile koje utjecu, takoðe se raðaju i umiru, dok drugi ostaju vjecni. I nazivaše ih bogovima, polubogovima itd.


Posmatrajuèi borbu bogova vidješe da ce i ona jednoga dana okoncat, a to nazvaše krajem svijeta i zakljuciše da s vremenom niko nece biti u pravu zbog raznih spletki. Sve njihove price ce nestati ujedno s bogovima, polubogovima, anðelima itd. a nama smrtnicima preostaje samo da gledamo njihovu bitku,......


........to jest dok se oni nekome od nas ne obrate;


Mojsia, Snorre i Firdosi sabrali su ondašnje price i spleli ih u svak svoje djelo.
Brkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 16:38   #291
Ima li netko da kaže koliko je "istine" u ovom poimanju. meni se čini da jako odgovara misli zen budizma, a samim time bi trebao i budizmu kroz sve ili barem dio njegovih škola...

Dakle, "materijalni i "duhovni" svijet nisu dvije različite dimenzije, one su isto. Ne postoji materijalno ili duhovno, postaji samo ono što jest, stvarnost u svoj svojoj punini, ta stvarnost je u isti mah i materijalna i duhovna, jedno od drugog je neodvojivo i ne samo to, to je zapravo ista stvar, a koliko ćemo i kako to spoznati ovisi o tome kako funckionira naša percepcija. To bi otprilike značilo da istinu ne valja tražiti u nekim višim ili drugim sferama, izvan ove naše, jer one zapravo ne postoje, postoji samo jedna, ona je svuda oko nas i u nama samim.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 20:39   #292
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
...To bi otprilike značilo da istinu ne valja tražiti u nekim višim ili drugim sferama, izvan ove naše, jer one zapravo ne postoje, postoji samo jedna, ona je svuda oko nas i u nama samim.
Kada ga je božanstvo Rohitasa upitalo da li je moguće putujući dostići drugi kraj sveta, gde nema rođenja, starosti, umiranja, nestajanja i ponovnog rođenja, Buda je ovako odgovorio gde zapravo treba da tragamo, podrazumevajući pod pojmom "svet" zapravo patnju:

"Ja kažem, prijatelju, da putujući nije moguće upoznati, videti ili dostići drugi kraj sveta, gde nema rođenja, starosti, umiranja, nestajanja i ponovnog rođenja. Ali u isto vreme, ne tvrdim da je moguće dokrajčiti patnju a da se ne dosegne kraj sveta, nego ukazujem na to da je upravo u ovom telu, čiji je uzrast ograničen, a spoznaja oskudna, sadržan svet, pojava sveta, dokončanje sveta i put koji vodi dokončanju sveta.

Putujući se neće nikad stići svetu do kraja; a dok se ne stigne do kraja sveta, nema rešenja patnje. Zato mudar znalac sveta oskudnošću života dokončava svet. Mirujući spoznaje kraj sveta i smiruje želju, i za ovim svetom i za onim svetom.

Nikad se putovanjem dostići neće
kraj ovoga sveta --
nikad.
Ali, bez stizanja na
kraj ovog sveta
nema izbavljenja
od patnje i nespokoja.

Zato, istinski mudrac,
znalac u pogledu ovoga sveta,
znalac u pogledu kraja ovoga sveta,
proživevši svetački zivot,
smiren,
upoznavši kraj sveta,
ne žudi ni za ovim svetom
niti za bilo kojim drugim.

Rohitassa suttal, AN IV.45
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 21:25   #293
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Dakle, "materijalni i "duhovni" svijet nisu dvije različite dimenzije, one su isto. Ne postoji materijalno ili duhovno, postaji samo ono što jest, stvarnost u svoj svojoj punini, ta stvarnost je u isti mah i materijalna i duhovna, jedno od drugog je neodvojivo i ne samo to, to je zapravo ista stvar, a koliko ćemo i kako to spoznati ovisi o tome kako funckionira naša percepcija.
Ne znam za Zen, ali evo malo iz Theravade.

Ovisi šta smatraš pod materijalnom, a što pod duhovnom sferom. Prema učenju, svijet je sastavljen od:

materija, senzacija, percepcija, mentalna formacija i svijest

Ovih zadnjih četiri bi se moglo nazvati 'duhovnim'. U tom smislu materija utječe na duhovnu sferu, a duhovna sfera utječe na materijalnu. U smislu nekog duhovnog napretka, svatko od nas se sastoji od tih pet skupova i to je sve što je potrebno za 'duhovni napredak', nikakve dimenzije i ostala bla bla bla. Što se tiče spoznaje, to uglavnom ovisi o stanju svijesti u kojem se nalazimo.

Naravno, u Pali Kanonu ćeš naći opise 'svijetova' (i polubogova (deva) koji žive u njima) gdje se prvo ukida materija, pa sve do egzistencije same svijesti bez ičega drugog. Sad, da li ćeš to shvatiti kao pravu egzistenciju ili kao stanje svijesti, nije bitno. Važna je poruka.

Eto, moje shvaćanje.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 09:54   #294
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Ima li netko da kaže koliko je "istine" u ovom poimanju. meni se čini da jako odgovara misli zen budizma, a samim time bi trebao i budizmu kroz sve ili barem dio njegovih škola...

Dakle, "materijalni i "duhovni" svijet nisu dvije različite dimenzije, one su isto. Ne postoji materijalno ili duhovno, postaji samo ono što jest, stvarnost u svoj svojoj punini, ta stvarnost je u isti mah i materijalna i duhovna, jedno od drugog je neodvojivo i ne samo to, to je zapravo ista stvar, a koliko ćemo i kako to spoznati ovisi o tome kako funckionira naša percepcija. To bi otprilike značilo da istinu ne valja tražiti u nekim višim ili drugim sferama, izvan ove naše, jer one zapravo ne postoje, postoji samo jedna, ona je svuda oko nas i u nama samim.
To stanoviste se bazira na Prajnaparamita suti koja je osnova zen skole i drugih mahajana i vadjrajana pravaca.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 10:49   #295
Zanima me na kojim textovima se zasniva tantricki buddhizam, ako mi netko zna objasniti. Klasicna indijska mahayana skola madhyamaka i yogacara se zasnivala na djelima Naragdjune, Asange, Vasubandhua, Dignage i sutrama poput Prajnaparamite. No, skole poput vajrayane, sahajayane i kalacakrayane... koji su njihovi znacajniji predstavnici i klasicna djela?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 11:17   #296
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Zanima me na kojim textovima se zasniva tantricki buddhizam, ako mi netko zna objasniti. Klasicna indijska mahayana skola madhyamaka i yogacara se zasnivala na djelima Naragdjune, Asange, Vasubandhua, Dignage i sutrama poput Prajnaparamite. No, skole poput vajrayane, sahajayane i kalacakrayane... koji su njihovi znacajniji predstavnici i klasicna djela?



moondrems ti je vec rekla
Outer or Lower Tantras:
- Yogatantra
- Upayatantra
- Kriyatantra
Inner or Higher Tantras
- Maha Yoga
- Anu Yoga
- Ati Yoga

Dzogchen je Ati Yoga. eliascapriles.dzogchen.ru ; www.vajranatha.com

sakyape akcenat stavljaju na hevajra tantru i njen konacni stupanj Lamdre, prenosilac ucenja je mahhasiddha Virupa www.buddhanet.net/pdf_file/lamdre.pdf
Kagyu vode poreklo od Marpe, Milarepe, Narope...sest yoga Narope je poznato ucenje...konacan stupanja Mahamudra
Gelugpe, od Atishe...kalacakra tantra je njihov biser


puno podataka....http://www.berzinarchives.com/web/en/index.html
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 15:00   #297
Sto se tice tekstova, osim nekih klasicnih sutri tu su i terme. Terme su skrivena ucenja koja otkrivaju terton-i kroz snove i vizije.
Evo iz wikipedije :

In Tibetan Buddhism, a tertön is someone who discovers a terma, or hidden text.
Guru Padmasambhava predicted that in the future hundreds of tertons will spread his teachings. Throughout the centuries many more people were known as tertons.
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 15:06   #298
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Zanima me na kojim textovima se zasniva tantricki buddhizam, ako mi netko zna objasniti. Klasicna indijska mahayana skola madhyamaka i yogacara se zasnivala na djelima Naragdjune, Asange, Vasubandhua, Dignage i sutrama poput Prajnaparamite. No, skole poput vajrayane, sahajayane i kalacakrayane... koji su njihovi znacajniji predstavnici i klasicna djela?
Fazlija, ovi boldani nazivi su mi skroz nepoznati jer uopce ne poznajem indijski budizam, osim osnova koji su vezani za tibetanski, tako da ti ne znam odgovoriti ...
__________________
Still in the hole ...
moondreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 16:10   #299
Quote:
moondreams kaže: Pogledaj post
mozes me malo bolje uputiti? nisam te nista shvatila
Da skratim: Naj (instrument).
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 10:37   #300
Termini : sahajayana i kalacakrayana
Mogu potvrditi da su ovi izrazi malo neuobičajeni, pogotovo sahajana ( ovo mi je prvi put susret sa ovim terminom).Yana se obično prvodi kao vozilo i u prenesenom značenju označava put.Tako kalacakrayana bi bila škola Kalačakre, odnosno najviše i njakompleksnije budističke tantre. Od hiljade redovnika ovu praksu radi samo par njih i to su većinom veoma napredni praktičari.

Tibetanski Budizam se sastoji od četiri glavne škole, i transformiranog šamanskog pred budističkog učenja Bon-po.
Prva škola je vezana uz dolazak indiskog velikog tantričkog učitelja Padmasambave na Tibet, većinom do tada naseljen nomadina i neukim stanovmištvom. U tu «zemlju vragova crvenog vrata» kako je tibetance nazivao, Padmasambava je prenio cijelokupno budističko znanje sa naglaskom na tantričku metodu, gdje je ona prenesena u kompletnom obliku. Učeničkim naslijeđem velikog broja učitelja ovo je učenje dostupno i danas preko Njigma ili škole starih.
Kako je Tibet bio dosta divlje područje, veoma brzo poslije odlaska Padmasambave, pod uticajem «materijalističkih» vladara, Darmička učenja iz gotovo cijelokupne rasprostranjenosti Tibetom biva smanjen na minimum.Tada je veliki prevodilac Marpa ponovo donio učenje na Tibet, iz indiske škole Tilope – Narope. Dalje učenje ide na velikog jogija Milarepu, Gampopu pa preko 1. – 17. Karmape i drugih učitelja danas je prisutno kao Kagju loza.
Sakja loza je vezana za kraljevsku obitelj Sakja, a danas je podučava Sakja Trincin(Sakja Thidzin).
Potpuno razrađeno učenje u smislu institucionaliziranog sustava je izgradila Gelukpa škola.Učenje potiče od Indiskog učitelja Atiše a u Tibetu ju je proširio Conkapa (Tsongkhapa). Ovoj tradiciji pripada i H.H. Daljaj Lama, a koji je i poglavar svih tibetanskih škola.
Svih ovih pet škola jedinstveno djeluju kroz Rime - nesektašku tradiciju.

Pošto ne postoji tibetanski Budizam kao neki Budizam koji su tibetanci sami izmislili, dosta se pažnje posvećuje izvornosti učenja. Svako budističko učenje počinje od Bude koji je prenio na učitelja, pa učitelj u kompletnom obliku na učenika. Ako učenik nije realizirao učenje ili ako učitelj iz bilo kojeg razloga nije prenio na učenika cjelokupno učenje, loza se proglašava mrtvom i ne podučava se više. Takvo učenje je nemoguće za podučavanje jer nema više tko prenositi i tumačiti učenje, odnosno linija izvornosti se prekinula.

Da se ne bi gubili u širini učenja, jedna informacija ono što je početak i osnova ulaska u tibetanski Budizam, to je takozvani «sedmodjelin trening uma» što je skup učenja pod imenom Ngondaro (nundro, ngondro) i prestavlja preliminarne prakse. Sa ovime su saglasne sve Tibetanske škole.
Bango is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:44.