Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2015., 21:23   #301
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Uf.

Znači osoba koja vjeruje da je nasljednik mora ići od banke do banke s smrtnim listom i pitati da li je pokojnik imao novac u toj banci? Što je s inozemnim računima? Maksimalna naknada javnog bilježnika je 3125kn, makar ostavina vrijedila i 20 milijuna eur?
ako ne znate za račune, javni bilježnik će službenim putem tražiti podatak od FINA-e

za trošak, pojma nemam
RobCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 14:06   #302
N
hjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 14:15   #303
Proučavajući hrvatski tisak često se nailazi na ovakve natpise. Prava je sramota za Ministarstvo pravosuđa što dozvoljava da pojedini državni djelatnici sramote hrvatsku državu i njene institucije.
Općinski sud Trogir:
http://www.24sata.hr/crna-kronika-ne...-palacu-415296
http://www.jutarnji.hr/igor-matijas-...e-moze/700493/
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...1/Default.aspx
http://www.udarno.com/tag/trogirska-policija-i-sud
http://www.udarno.com/pakao-trogirskog-suda
http://sudovi.pravosudje.hr/ostr/index.php?linkID=2
Građani budite oprezni i ne vjerujte sucima, odvjetnicima, bilježnicima, ...
hjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 18:48   #304
Quote:
hjk kaže: Pogledaj post
Proučavajući hrvatski tisak često se nailazi na ovakve natpise. Prava je sramota za Ministarstvo pravosuđa što dozvoljava da pojedini državni djelatnici sramote hrvatsku državu i njene institucije.
Općinski sud Trogir:
http://www.24sata.hr/crna-kronika-ne...-palacu-415296
http://www.jutarnji.hr/igor-matijas-...e-moze/700493/
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...1/Default.aspx
http://www.udarno.com/tag/trogirska-policija-i-sud
http://www.udarno.com/pakao-trogirskog-suda
http://sudovi.pravosudje.hr/ostr/index.php?linkID=2
Građani budite oprezni i ne vjerujte sucima, odvjetnicima, bilježnicima, ...
joj nisu svi isti, ima odlicnih sudaca, ima odlicnik, jb, ima odlicnik i postenih odvjetnika postoje losi ljudi u svim profesijama, ali generalizacija nekoga kao dobroga ili losega nije tocna ni dobra za bilo koju profesiju
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 16:39   #305
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
joj nisu svi isti, ima odlicnih sudaca, ima odlicnik, jb, ima odlicnik i postenih odvjetnika postoje losi ljudi u svim profesijama, ali generalizacija nekoga kao dobroga ili losega nije tocna ni dobra za bilo koju profesiju
U pravu si. Nisam ni mislio za sve. Zašto sami ne inzistiraju na poštovanju zakona i pravila struke? Ovakvi događaji se konstantno ponavljaju. Koji su to prosvjed organizirali radi dovođenje postojećeg stanja u red? Zašto dozvoljavaju da manjina škodi ugledu struke? Nego prst u uvo...
Ili sam poznaješ zakon ili se moraš informirati na više adresa....
U svakom slučaju ako nađete dobrog odvjetnika čuvajte ga kao kap vode na dlanu,
dok ove druge ocrnite na svakom koraku.

Zadnje uređivanje hjk : 25.11.2015. at 16:52.
hjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 16:40   #306
.
hjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 18:16   #307
Quote:
hjk kaže: Pogledaj post
U pravu si. Nisam ni mislio za sve. Zašto sami ne inzistiraju na poštovanju zakona i pravila struke? Ovakvi događaji se konstantno ponavljaju. Koji su to prosvjed organizirali radi dovođenje postojećeg stanja u red? Zašto dozvoljavaju da manjina škodi ugledu struke? Nego prst u uvo...
Ili sam poznaješ zakon ili se moraš informirati na više adresa....
U svakom slučaju ako nađete dobrog odvjetnika čuvajte ga kao kap vode na dlanu,
dok ove druge ocrnite na svakom koraku.
slazem se, iz iskustva drugih znam da se opeces vise puta dok ne naides na pravoga Ali bas to i je meni pokretac, da vratim vjeru da ima i postenih i dobronamjernih (buducih) odvjetnika
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 15:03   #308
Evo još, nije nasljedstvo ali je sutkinja i geometar koji rade na predmetima nasljedstva, opet Općinski sud u Trogiru. Da im ministarstvo pošalje savjetnike iz Albanije ili sa Kosova?
http://www.vecernji.hr/hrvatska/zbog...bolnici-841144
Kako je rekao Ranko Marinković da je "sunčana dalmacija" eufemizam za "crnu rupu". Razna polu divlja plemena došla sa kozama i ovcama koja se radi koristi nazivaju Hrvatima.
Ajmo svi na pravni fakultet, kad mogu "oni" možemo i mi.
hjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 18:55   #309
ako moze savjet

dostavljena mi je obavijest o stanju na racunu mirovinskog fonda pokojnog brata
izvjestaj je od mirovinskog fonda na odredjenu svotu novaca pa me zanima kako bi isao daljni tijek postupka

iza njegove smrti ostavinska rasprava nije odrzana posto nije imao nikakve imovine..

unaprijed hvala
coky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 16:34   #310
ukratko, brat i ja smo nakon smrti mame naslijedili, odnosno naslijedit ćemo nekretninu (stan)
brat radi u njemačkoj i dao mi je neke punomoći, prije nego što se vratio natrag u njemačku. danas sam u sandučiću našla obavijest iz pošte i pretpostavljem da se radi o pozivu na ostavinsku raspravu i onda mi sine - nemam punomoć za dizanje preporučene pošte, pa neću moći dići pošiljku. imam punomoć o preuzimanju rješenja o nasljeđivanju.
pretpostavljam da na ostavinsku treba donijeti pozive, a ja njegov neću moći podići na pošti. što sad?
pomozite ljudi.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 10:07   #311
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
ukratko, brat i ja smo nakon smrti mame naslijedili, odnosno naslijedit ćemo nekretninu (stan)
brat radi u njemačkoj i dao mi je neke punomoći, prije nego što se vratio natrag u njemačku. danas sam u sandučiću našla obavijest iz pošte i pretpostavljem da se radi o pozivu na ostavinsku raspravu i onda mi sine - nemam punomoć za dizanje preporučene pošte, pa neću moći dići pošiljku. imam punomoć o preuzimanju rješenja o nasljeđivanju.
pretpostavljam da na ostavinsku treba donijeti pozive, a ja njegov neću moći podići na pošti. što sad?
pomozite ljudi.
Budući da nemate punomoć, njima (JB) će se vratiti povratnica ne potpisana, te će oni opet slati poziv za ostavinsku (pretpostavljam).Ja bi nazvala javnog bilježnika kod kojeg se vodi ostavinska rasprava, i obrazložila situaciju. Tim više što imate punomoć od brata pretpostavljam za ostavinsku raspravu. Nemate što izgubiti. To im je posao i za to su dobro plaćeni.
sretno.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2016., 11:36   #312
Quote:
Toblerona kaže: Pogledaj post
Budući da nemate punomoć, njima (JB) će se vratiti povratnica ne potpisana, te će oni opet slati poziv za ostavinsku (pretpostavljam).Ja bi nazvala javnog bilježnika kod kojeg se vodi ostavinska rasprava, i obrazložila situaciju. Tim više što imate punomoć od brata pretpostavljam za ostavinsku raspravu. Nemate što izgubiti. To im je posao i za to su dobro plaćeni.
sretno.
imam bratovu punomoć za ostavinsku raspravu.
ne znam gdje će biti ostavinska rasprava ili sam krivo nešto shvatila. rečeno nam je da čekamo poziv. znam da se preporučena pošiljka vraća ukoliko se ne podigne u određenom razdoblju. to nam samo razvlači proces s obzirom da će stan ići na prodaju. proći ću vidjeti kod javnog bilježnika gdje su punomoći napravljene što i kako dalje.
hvala.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2016., 14:46   #313
@C71

Mislila sam na punomoć za podizanje bratove preporučene pošte u pošti (oni imaju svoje punomoći za to).
Pozivu za ostavinsku raspravu dostavlja JB kod koga će se ista održati.
Nema smisla da idete kod JB kod kojeg Vam je brat ovjerio punomoć jer ne znači da će on voditi ostavinsku raspravu.
Strpljenja, vremena i novaca i bit će riješeno.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2016., 16:37   #314
išla sam danas pitati i rekli su mi da neće biti problema. bratova pošiljka neće biti podignuta, a ja da dođem sa svojim pozivom. ajd' da i to vidim iako mi nema logike.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 22:08   #315
Pozdrav

Zanima me hoće li se ostavinski postupak pokrenuti po službenoj dužnosti ukoliko je jedina imovina preminulog u RH preostala mirovina za svibanj? Znate li koliko bi se moglo čekati na poziv?

Drugo pitanje su nekretnine u BIH (Republika Srpska) koje je preminuli posjedovao. Bio je državljanin RH te imao prebivalište u RH gdje je preminuo i pokopan. Koja je procedura oko te imovine i koji sud je nadležan?

Hvala na odgovorima!
oilaetha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 21:23   #316
Pozdrav! Pitanje: tata mi je umro, moji su roditelji rastavljeni, tko sve ima pravo na nasljedstvo nakon njegove smrti? Mi kao njegova djeca ili i njegova braća i sestre? Prilikom rastave sud nas je sve dodijelio mojoj majci. Hoće li i ona uopće biti pozvana na raspravu?
perinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 21:36   #317
Quote:
perinjo kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Pitanje: tata mi je umro, moji su roditelji rastavljeni, tko sve ima pravo na nasljedstvo nakon njegove smrti? Mi kao njegova djeca ili i njegova braća i sestre? Prilikom rastave sud nas je sve dodijelio mojoj majci. Hoće li i ona uopće biti pozvana na raspravu?
Isključivo djeca.

Osim ako postoji oporuka, naravno.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 13:55   #318
Nedavno mi je umrla mama.
Nema imovine, jedino sudsku tužbu koju je pokrenula prije cca 15-tak godina zbog ne vraćanja novca koje je posudila.

Mogu li tražiti da se ipak napravi ostavinska rasprava tako da mogu izjaviti da se ne prihvaćam nasljedstvo i samim tim taj spor maknem sa svojih leđa?
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 08:56   #319
tri pitanja:
da li su po nekom članku nekog zakona djeca dužna brinuti o roditelju/ima, ako postoji potreba?
da li mogu ostati bez nužnog dijela, ako je očeva druga žena ili sin sklopili s njim ugovor o doživotnom uzdržavanju?
postoje li sankcije ako me ne navedu kao nasljednika, a znaju za mene?
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 01:28   #320
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Nedavno mi je umrla mama.
Nema imovine, jedino sudsku tužbu koju je pokrenula prije cca 15-tak godina zbog ne vraćanja novca koje je posudila.

Mogu li tražiti da se ipak napravi ostavinska rasprava tako da mogu izjaviti da se ne prihvaćam nasljedstvo i samim tim taj spor maknem sa svojih leđa?
Nema potrebe da se pokreće ostavinska rasprava ako mama nije imala imovine iz jednostavnog razloga jer bez imovine nema ni nasljedstva. Ergo, ne možete se odreći nečega čega nema, a jednako ne možete ni odgovarati za njene troškove iz tužbe s obzirom da po zakonu o nasljeđivanju odgovarate za obveze samo do visine vrijednosti naslijeđene imovine, koja u ovom slučaju ne postoji.

Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
tri pitanja:
da li su po nekom članku nekog zakona djeca dužna brinuti o roditelju/ima, ako postoji potreba?
da li mogu ostati bez nužnog dijela, ako je očeva druga žena ili sin sklopili s njim ugovor o doživotnom uzdržavanju?
postoje li sankcije ako me ne navedu kao nasljednika, a znaju za mene?
1) Ustav RH, čl. 64. "Djeca su dužna brinuti se za stare i nemoćne roditelje"; Obiteljski zakon, čl. 292. "Punoljetno dijete je dužno uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine", s tim da se dužnosti može osloboditi ako roditelj nije uzdržavao dijete iz neopravdanih razloga kada mu je to bila zakonska obveza.
2) Sve što je predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju kao takvo ne ulazi u ostavinu pa samim time ne možete to nasljediti ni u kojem obliku, uključujući nužni dio. Možete probati pobijati ugovor tvrdeći da je fiktivan i da mu je cilj isključiti vas iz nasljedstva, ali za to vam treba odvjetnik da detaljno prouči sve detalje.
3) Nasljednik ste po Zakonu o nasljeđivanju, nitko vas nigdje posebno ne navodi kao nasljednika, osim u slučaju da se sastavlja oporuka. U tom slučaju sama činjenica da niste navedeni kao nasljednik znači da se i ne smatrate nasljednikom, no imate pravo na nužni dio u iznosu 50% zakonskog dijela. Kao nužnog nasljednika može vas se isključiti iz razloga navedenih u zakonu: povreda zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz obiteljskog odnosa s ostaviteljem (npr. zakonske obveze uzdržavanja); počinjenje težeg kaznenog djela prema ostavitelju, njegovom bračnom drugu, djetetu ili roditelju; kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom; ili odavanje neradu i nepoštenom životu.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:11.