Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2006., 20:18   #1
Question Dijabetes, problemi s inzulinskom terapijom

89-godišnja pacijentica počela je, nakon dugogodišnje šećerne bolesti, dobivati inzulin putem injekcija. Problem nam je odrediti točnu dozu inzulina koju bi trebala dobivati. Postoji li na netu neki dobar izvor informacija? Čuo sam čak da se negdje provodi edukacija obitelji oboljelih od dijabetesa, ali ne znam gdje, ako je to uopće točno.

Pacijentica je, u 90. godini života, hospitalizirana zbog nagle slabosti. Ispostavilo se da je preboljela srčani infarkt, i da ima vrlo visok šećer u krvi. Nakon uspješne rehabilitacije, prilikom koje su joj počeli davati inzulin, otpuštena je kući, s preporukom liječnika s odjela (internist) da joj dajemo inzulin u omjeru 28 jedinica ujutro / 10 jedinica navečer. Nakon nekoliko dana dobili smo preporuku dijabetologa (kojem su ovi s odjela proslijedili svu njenu dokumentaciju) da joj dajemo 32 jedinice ujutro / 12 jedinica navečer.
Odlučili smo postupati prema uputi dijabetologa, pošto se ipak radi o stručnjaku za to područje.

Nakon nekoliko dana dobili smo uređaj za mjerenje šećera u krvi, koji pokazuje vrlo visoke vrijednosti glukoze. Jutarnje vrijednosti su gotovo uvijek preko 10, samo smo jednom izmjerili 8. Najviše je bilo 17. Sad smo joj navečer mjerili, ima 21.8. (skoro 22)

Šta da radimo? Da li da povećamo dozu? Navodno bi trebalo povećati dozu za 2 jedinice kad su vrijednosti visoke, a to, opet navodno, znači vrijednost preko 10 ujutro. Znači, trebali bismo joj davati 34/14.

Što uopće utječe na te vrijednosti, da li bi terapija inzulinom (uz dijetu, jasno) trebala biti dovoljna za regulaciju, ili ima i drugih važnih faktora? Da li postoji neko jasno pravilo prema kojem bi trebali davati inzulin s obzirom na izmjerene vrijednosti? U krajnjoj liniji, možemo li negdje dobiti točne informacije?

Hvala!
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Old 27.12.2006., 11:58   #2
Moj savjet je da posjetis ove stranice na kojima ces pronaci puno informacija o dijabetesu a ima i forum na kojem ce ti vrlo rado odgovoriti dijabeticari sa iskustvom http://www.diabetes.hr/
Eht is offline  
Old 27.12.2006., 20:33   #3
Quote:
Lakonogi kaže:
89-godišnja pacijentica počela je, nakon dugogodišnje šećerne bolesti, dobivati inzulin putem injekcija. Problem nam je odrediti točnu dozu inzulina koju bi trebala dobivati. Postoji li na netu neki dobar izvor informacija? Čuo sam čak da se negdje provodi edukacija obitelji oboljelih od dijabetesa, ali ne znam gdje, ako je to uopće točno.

Pacijentica je, u 90. godini života, hospitalizirana zbog nagle slabosti. Ispostavilo se da je preboljela srčani infarkt, i da ima vrlo visok šećer u krvi. Nakon uspješne rehabilitacije, prilikom koje su joj počeli davati inzulin, otpuštena je kući, s preporukom liječnika s odjela (internist) da joj dajemo inzulin u omjeru 28 jedinica ujutro / 10 jedinica navečer. Nakon nekoliko dana dobili smo preporuku dijabetologa (kojem su ovi s odjela proslijedili svu njenu dokumentaciju) da joj dajemo 32 jedinice ujutro / 12 jedinica navečer.
Odlučili smo postupati prema uputi dijabetologa, pošto se ipak radi o stručnjaku za to područje.

Nakon nekoliko dana dobili smo uređaj za mjerenje šećera u krvi, koji pokazuje vrlo visoke vrijednosti glukoze. Jutarnje vrijednosti su gotovo uvijek preko 10, samo smo jednom izmjerili 8. Najviše je bilo 17. Sad smo joj navečer mjerili, ima 21.8. (skoro 22)

Šta da radimo? Da li da povećamo dozu? Navodno bi trebalo povećati dozu za 2 jedinice kad su vrijednosti visoke, a to, opet navodno, znači vrijednost preko 10 ujutro. Znači, trebali bismo joj davati 34/14.

Što uopće utječe na te vrijednosti, da li bi terapija inzulinom (uz dijetu, jasno) trebala biti dovoljna za regulaciju, ili ima i drugih važnih faktora? Da li postoji neko jasno pravilo prema kojem bi trebali davati inzulin s obzirom na izmjerene vrijednosti? U krajnjoj liniji, možemo li negdje dobiti točne informacije?

Hvala!
Pitati na Vuku Vrhovcu, pošto se radi o vrlo staroj osobi, moglo bi se nažalost raditi i da su organi lagano počeli otkazivati.
Ako je uspijete smjestiti u Vuk Vrhovac, držat će je na promatranju nekoliko dana pa onda na temelju toga odrediti ispravnu dozu. Moju baku su jako fino sredili.Isto joj nikako nismo mogli regulirati šečer, doduše ona je bila na peroralnoj terapiji.
Ivanicapeca is offline  
Old 02.08.2007., 10:37   #4
Dijabetes - kada se ne kontrolira

znam jednog čovjeka. ima 37 godina, ima dijabetes tip 2. pije tablete redovito prije jela (ponekad samo zaboravi), ali uopće ne pazi što jede. ne znam koliko dugo već ima dijabetes (ja ga znam godinu i pol i kroz to vrijeme je već imao), ali od kada ga ja znam šećer mu je iznad 16.

uopće se ne pazi što jede, sokove pije, kave, jede sladolede, čokolade, pizze, zdravo kuhanog jako malo, uopće se ne kreće, svuda gdje ide ide autom i onda odmah sjedne, puši tri kutije dnevno.. mogla bih do sutra nabrajati na koje sve načine se ne pazi.

kroz taj period koji ga ja znam, jednom je izmjerio šećer, i kada je vidio da mu je 16, pripazio je malo. da, tri dana.. nakon toga opet sve po istome

što mene zanima, koje su posljedice ve dijabetesa. jel moguće ikako da se izvuče bez nekih težih posljedica? i kako čovjeku objasniti da dijabetes nije igra?
__________________
Dama je zena koja zna kad ne zna iako uvijek sve zna
ita is offline  
Old 02.08.2007., 11:37   #5
Quote:
ita kaže: Pogledaj post
jel moguće ikako da se izvuče bez nekih težih posljedica?
Ako se ne disciplinira sad i odmah nije moguce. Uz takvu razinu glukoze, prehranu, neaktivnost i pusenje put je jednosmjeran i ne vodi dobru. Infarkt, otkazivanje bubrega, sljepoca, dijabeticka gangrena s potrebom za amputacijom, bolna dijabeticka neuropatija, mozdani udar...samo navodim moguce krajnje ishode. Nazalost, to je tako. Ali ljudi nikako da shvate. Svi se mole za zdravlje, ali je problem uloziti malo napora da ga se i ocuva. Barem ovdje gdje i te kako sam imas utjecaja na ishod. Ponekad mi dodje da takve ljude niti ne zalim vise...
simple is offline  
Old 02.08.2007., 12:34   #6
Ovakvo ponašanje sigurno vodi u pojavu komplikacija. I sam sam dijabetičar tip 1 na inzulinskoj terapiji 4 x dnevno. Ako se dijabetes ozbiljno shvati ovo uopce nije bolest vec nacin zivota. Dijabeticari su zapravo zdravi ljudi ljudi sa nedostatkom inzulina :-) Salim se naravo, ali skoro da i je tako. No za razliku od "zdravih" ljudi mi smo na opasnoj granici i JAKO se moramo paziti. Ok priznajem da ponekad (pod ponekad mislim VRLO RIJETKO) i sam popustim pa pojedem i pizzu, kolac,.... (naravno ne sve odjednom), ali onda znam da mi nakon toga ne gine puno vise tjelesne aktivnosti. Uglavnom drzim secer u nekim "normalim" granicama za dijabeticara (uglavnom mi je oko 6 - 7, a nakon pizze ili kolaca do 12). Inace secer u krvi koji je visi od 10 polako ali sigurno pravi veliku stetu organizmu. Ita, preporucio bih ti da "natjeras" svog prijatelja da bar ode na kontrolu ili na edukaciju o ponašanju dijabeticara. A jos bolje bi bilo da malo prosurfa po netu i pogleda slike posljedica dijabetickih komplikacija kojih imas na pretek (odrezane noge, prsti i slicno) sto je najbolji nacin da i sam vidi sta ga ceka ako se ne bude pazio.
Evo nekoliko slika koje su ODVRATNE ali nazalost to je realnost!!

http://www.oxy.hr/index.php?id=82_66...3e9a723dd18351
Eht is offline  
Old 02.08.2007., 12:50   #7
Quote:
Eht kaže: Pogledaj post
Ovakvo ponašanje sigurno vodi u pojavu komplikacija. I sam sam dijabetičar tip 1 na inzulinskoj terapiji 4 x dnevno. Ako se dijabetes ozbiljno shvati ovo uopce nije bolest vec nacin zivota. Dijabeticari su zapravo zdravi ljudi ljudi sa nedostatkom inzulina :-) Salim se naravo, ali skoro da i je tako. No za razliku od "zdravih" ljudi mi smo na opasnoj granici i JAKO se moramo paziti. Ok priznajem da ponekad (pod ponekad mislim VRLO RIJETKO) i sam popustim pa pojedem i pizzu, kolac,.... (naravno ne sve odjednom), ali onda znam da mi nakon toga ne gine puno vise tjelesne aktivnosti. Uglavnom drzim secer u nekim "normalim" granicama za dijabeticara (uglavnom mi je oko 6 - 7, a nakon pizze ili kolaca do 12). Inace secer u krvi koji je visi od 10 polako ali sigurno pravi veliku stetu organizmu. Ita, preporucio bih ti da "natjeras" svog prijatelja da bar ode na kontrolu ili na edukaciju o ponašanju dijabeticara. A jos bolje bi bilo da malo prosurfa po netu i pogleda slike posljedica dijabetickih komplikacija kojih imas na pretek (odrezane noge, prsti i slicno) sto je najbolji nacin da i sam vidi sta ga ceka ako se ne bude pazio.
Evo nekoliko slika koje su ODVRATNE ali nazalost to je realnost!!

http://www.oxy.hr/index.php?id=82_66...3e9a723dd18351
hvala ti na ovim slikama, stvarno užas..

razlika kod njega i tebe je što on konstantno vjerojatno ima iznad 16 šećer, jer u ovih godinu i pol je samo jednom, na moj teški nagovor, izmjerio šećer, kada mu je bio toliko. pretpostavljam da je i dalje takav, ako ne i viši, jer način življenja nije promijenio.

kao što sam i rekla, ne kreće se uopće, samo do auta i iz auta. puši tri kutije dnevno, što mislim da je jako puno s obzirom na njegovu "bolest", a jede sve i svašta.. čokolade, grickalice, pizze, tjestenine s umacima.. uglavnom, sve što ne bi smio jesti

teško je uopće pričati s njim o tome kad na sve ima odgovor "ionako ću umrijeti, kad tad", zato ne znam na koji način da mu objasnim da jedno je da će umrijeti, a sasvim drugo da će neko vrijeme vjerojatno morati živjeti s posljedicama, i to puno težim ako se ne pripazi.

bila sam mu donijela neke članke o tome i pročitao ih je, ali komentar je bio "a da, znam to".i nekako kao da si on sam misli da se njemu ne može ništa od toga dogoditi. kako čovjeku dokazati da neće to moći izbjeći ovako?
__________________
Dama je zena koja zna kad ne zna iako uvijek sve zna
ita is offline  
Old 02.08.2007., 18:23   #8
Nazalost ali neki ljudi shvate svoju bolest tak kad je vec jako kasno. Izjava da ce kad tad umrijeti je istina, samo sto ima vise nacina umiranja. Ono sto mene drzi discipliniranim je strah od toga da cu polako umirati dok ce mi doktori svako malo rezati po dio tijela (ili ce oni sami otpadati - NIJE ZAFRKANCIJA, znam za slucajeve gdje su dijabeticarima DOSLOVCE otpadali prsti na nogama). Naravno i uz najvecu disciplinu nitko mi ne moze garantirati da se to nece dogodit, jer dijabetes je podmukla zvijer. Ali to je preozbiljna stvar za zapustiti. Zao mi je sto tvoj prijatelj na to tako gleda i sto se je na taj nacin zapustio, ima 37 godina i mogao bi si jos bez obzira na sve podici kvalitetu zdravlja i zivota i docekati pristojnu starost. No na ovakav nacin neodgovornog ponasanja prema samome sebi napraviti ce si veliko zlo. A najgore ce biti to sto ce i njegova okolina patiti zbog toga, jer kad tad se nece vise moci brinuti sam o sebi. E da se bar moze samo tako lako umrijeti - ono opali te neki mozdani ili srcani pa mir, ali polako umirati u mukama i doslovce truniti je po meni GROZNOOOOO!
Inace ako te zanima nesto vise o dijabetesu imas dobru stranicu saveza dijabeticarskih udruga www.diabetes.hr gdje ima i forum kojeg posjecuju dijabeticari iz cijele Hrvatske, a na kojemu se uvijek moze naci neki koristan savjet ili razmijeniti iskustvo.
Eht is offline  
Old 02.08.2007., 20:36   #9
Question hipoglikemija

trazim sve vrste informacija o hipoglikemiji kod osoba koje nisu dijabeticari
koja2004 is offline  
Old 02.08.2007., 22:02   #10
Hipoglikemija - stanje kada je secer u krvi ispod normale (normala je 4.4 do 6.4 mmol/l).

Simptomi - glad, panika, drhtavica, mučnina, hladan znoj, ubrzan puls, osjetljivost na podražaje svijetla i glasnih zvukova, ponekad agresivnost, u tezim slucajevima nesvjest ili smrt.

Uzroci kod nedijabeticara - u pravilu kod "zdravih" hipoglikemije nebi trebalo biti osim u izninim slucajevima kao npr. tjelesna aktivnost (ponekad se zna javiti kod sportasa koji vrlo intezivno treniraju), smanjeni unos hrane.
Jednom sam naisao na clanak u kojem je pisalo da hipoglikemije kod zdravih ljudi mogu biti predstadiji dijabetesu. E sad koliko je to tocno ne znam.

A kod dijabeticara isto kao i kod nedijabeticara plus uzroci kao sto su "visak" inzulina (ponekad dijabeticari koji si davaju inzulin krivo procijene dozu koji u pravilu ovisi o vrsti i kolicini hrane koju uzimaju). A ponekad guseraca "neplanirano" ispusti malo inzulina koji se preklopi sa injiciranim pa eto hipa.

U svakom slucaju vrlo neugodno stanje na koje se mora odmah reagirati jer kao sto sam rekao moze u vrlo kratkom roku biti fatalno. Zato je je za dijabeticare VRLO VAZNO da pokraj sebe uvijek imaju nesto slatko (najbolje bonbone dekstroze koji vrlo brzo dizu secer u krvi, ili injekciju glukagona - koja se u pravilu koristi u tezim slucajevima).

Inace hipoglikemija je vrlo malo istrazena pa se ne zna kakve su njene dugorocnije posljedice na organizam, pretpostavlja se da ostecuje zivce i mozak a na koji nacin i u kojoj mjeri jos nije dovoljno istrazeno.
Eht is offline  
Old 03.08.2007., 21:31   #11
Exclamation

Quote:
koja2004 kaže: Pogledaj post
trazim sve vrste informacija o hipoglikemiji kod osoba koje nisu dijabeticari
znam vecinu ovih informacija posto sam med. tehnicar po struci. medjutim mene vise interesuju stvari koje mozda nisu siroko poznate i koje nisu bas specificne.
koja2004 is offline  
Old 03.08.2007., 23:13   #12
Volio bih da ti mogu dati vise informacija o hipoglikemiji kod osoba koje nisu dijabeticari, ali kao sto sam vec i napisao znam za slucajeve hipa u nedijabeticara jedino kod sportasa koji su imali vrlo intenzivne treninge.
Eht is offline  
Old 10.12.2007., 02:07   #13
doktor + dijabetes

da li tko zna dobru doktoricu ili doktora za dijabetes u vuk vrhovcu,..trebam hitno,
bjelovarcanka is offline  
Old 10.12.2007., 14:44   #14
dr. Igor Bjelinski...najbolji moguci...(iz osobnog iskustva)
doda_ is offline  
Old 10.12.2007., 17:28   #15
ok,hvala na pomoci
bjelovarcanka is offline  
Old 05.02.2008., 17:10   #16
dijabetes

ovako,sada sam mjerila secer na taste ,nisam nista jela i bio je 7.2 ,osjetila sam po uzasnom peckanju dok mokrim i dok ne mokrim,uzas ,a ginekologu idem tek 12.2.
bjelovarcanka is offline  
Old 06.02.2008., 11:51   #17
http://diabetes.hr/Forum/index.php
Eht is offline  
Old 07.02.2008., 21:25   #18
i šta s time?
imaš diabetes i vjerojatno gljivičnu upalu...
jelena-85 is offline  
Old 07.02.2008., 22:22   #19
Quote:
bjelovarcanka kaže: Pogledaj post
ovako,sada sam mjerila secer na taste ,nisam nista jela i bio je 7.2 ,osjetila sam po uzasnom peckanju dok mokrim i dok ne mokrim,uzas ,a ginekologu idem tek 12.2.
?????

diabetes
i peckanje i vaginalna infekcija imaju veze i treba te zabrinuti ako imaš diabetes..
samo mi nije jasno dali si ti oboljela od dijabetesa pa se liječiš i dobila si infekciju ili si samo krivo povezala konce

ako su konci krivo povezani onda ovo peckanje dok mokriš je cistitis

ne trebaš ginekologa nego liječnika opće prakse

znaci otežano mokrenje
stalni nagon na mokrenje
bol koao da mokriš stakalca

puno tekučine(uvin čaj,čaj od brusnice,ne jako zaslađen) i prema procjeni liječnika ili antibiogramu antibiotik
__________________
.
lana10 is offline  
Old 07.02.2008., 22:31   #20
Quote:
bjelovarcanka kaže: Pogledaj post
ovako,sada sam mjerila secer na taste ,nisam nista jela i bio je 7.2 ,osjetila sam po uzasnom peckanju dok mokrim i dok ne mokrim,uzas ,a ginekologu idem tek 12.2.
Secer na taste se NIKADA ne mjeri u 16:10 h ( jedino ako nista nisi jela bar 12 sati)
Ne zabrinjavaj se uzalud, otidji svome doktoru ujutro a da nista ne pijes niti jedes i zamoli ga da ti izmjeri secer
drmed is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.