Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2008., 10:08   #1
Dioptrija - naočale

evo, upravo se sin (12god) vratio iz vinogradske di su mu ustanovili dioptriju +0,75
kako kod nas nitko nema naocale....nisma bas na "ti" s +i-

kakvi su vasa iskustva kod djece? koliko odbijaju nosenje naocala, da li se vid moze ispraviti...???
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 11:00   #2
Ako se bojiš napredovanja dioptrije u Rusiji možete napaviti skleroplastiku.To je jednostavna dioptrija koja zaustavlja rast dioptrije a sa 18 godina može je skinuti na o.
petra051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 13:47   #3
Ako je dioptrija - onda je dijete kratkovidno, ako je dioptrija + onda je dalekovidno.Ispraviti vid se može operacijom, +0,75 je mala dioptrija i nebi smjeli imali problema ako se odlučite na operaciju.Moj sin ima 2,5 god i ima dioptriju u +, ali doktorica nam je rekla kako će pričekati s nošenjem naočala do 3. god, pa ti tu baš nemam iskustva.Pošto je to već veće dijete lakše mu je objasniti da mora nositi naočale, jer dioptrije se mogu povećati. Ja sam recimo sa 13 god počela nositi naočale (imala dioptriju-0.50) i kako to nije velika diopt. nisam ih baš uvijek nosila, nemora to biti izravan uzrok, ali danas imam-5,0 diopt. Uostalom, ako je kod djeteta problem nositi naočale zbog fizičkih problema ili sport, raspitajte se dali može nositi leće-danas imate puno izbora leća mekih, tvrdih-godišnjih, polugodišnjih, kvartalnih, mjesečnih i dnevnih.Ja nosim kvartalne i vrlo sam zadovoljna s njima, lake su za upotrebu i nošenje (naravno treba se prilagoditi i naučiti ih stavljati, ali to nije veliki problem).Za tvrde leće sam čitala da donekle zaustavljaju rast dioptrije, na njih se teže naviknut, ali meke nemaju tak učinak.
Evo za utjehu-mom bratu je sa 6 god utvrđena slična dioptrija kao kod tvog sina i kratko je nosio naočale i dioptrija je nestala, danas ne nosi naočale.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 14:53   #4
Moj brat je imao +0,5, trebao je nosit ocale, al cim se makne roditeljima s vidika - skine ih. Efektivno, nije ih nosio.
U 2 god mu se popravilo na normalnu.

Plus se cesto ispravi sam od sebe.
Ma kakva operacija u ovoj dobi, njemu se sve jos moze stoput promijenit do 20 godine.
A za nosenje naocala - ovisi da li dijete ima nekih problema, napreze se citat, gledat tv, plocu.
Ako nema - ja bih se odlucila za nenosenje naocala. Kod mene ih svi u familiji imaju (+ ili -) i moje iskustvo je da kad ih jednom pocnes nosit, ide samo na gore.

Lece su druga stvar, lece su super. S druge strane, lece su pipave za stavljat i vadit, nema svako dijete strpljenja.
EDIT: ja imam veliki minus (corava k'o sisimis ) i ne znam jel zbog godina ili zbog leca (polutvrde) - stala mi je od 20. god do danas (kuckuc).
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 14:51   #5
Thumbs up

Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
Moj brat je imao +0,5, trebao je nosit ocale, al cim se makne roditeljima s vidika - skine ih. Efektivno, nije ih nosio.
U 2 god mu se popravilo na normalnu.

Plus se cesto ispravi sam od sebe.
Ma kakva operacija u ovoj dobi, njemu se sve jos moze stoput promijenit do 20 godine.
A za nosenje naocala - ovisi da li dijete ima nekih problema, napreze se citat, gledat tv, plocu.
Ako nema - ja bih se odlucila za nenosenje naocala. Kod mene ih svi u familiji imaju (+ ili -) i moje iskustvo je da kad ih jednom pocnes nosit, ide samo na gore.

Lece su druga stvar, lece su super. S druge strane, lece su pipave za stavljat i vadit, nema svako dijete strpljenja.
EDIT: ja imam veliki minus (corava k'o sisimis ) i ne znam jel zbog godina ili zbog leca (polutvrde) - stala mi je od 20. god do danas (kuckuc).
ja se..ako si ti ona moja smijicaaa.a ako nisi

podravljam te pristojno....
urbanstyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 09:36   #6
Ovako mala + dioptrija kod djece se u pravilu ispravlja,dok kod - dioptrije je obrnut slučaj.
__________________
If you're searching out for something
Don't try so hard.......
innuendo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 20:51   #7
Bitno je uhvatiti problem sa vidom sto ranije i nauciti dijete da su naocale ok. A ako ne zeli naocale, barem danas ima hrpa kontaktnih leca. Ja imam + dioptriju, znaci dalekovidna sam. Prve naocale sam dobila kad sam imala 2.5 godine. Mama kaze da bi se sudarala sa vratima, kad bi mi dala sliku tate, ja bi je okrenila i pricala gluposti. I onda me je preko veze odvela u okuliste, jer tada nisu htjeli uopce pregledati vid djetetu ispod 3 ili 4 godine. Nakon prvog pregleda doktor je rekao da mi je dioptrija +8 na oba oka . Mama je trazila misljenje drugog doktora i ista stvar +8 i +8.5. I ja dobila naocale koje su bile debele kao dno od boce pive. Od tada ih nosim i u pubertetu se dioptrija smanjila na cak +0.75. Sada je na +1.25 i +2.00.
splicanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 16:36   #8
Meni dioptrija kad ne nosim naoćale stoji na mjestu a kad nosim zna se malo pogoršat, nije velika tako da mi na smeta!
__________________
Tko me voli kaže mi što zna i da mi što ima!!!
crvena ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 00:18   #9
Question dijeca, naocale i vasa iskustva

Moja djevojcica od 5 godina danas je dobila uput za naocale, mislim da odem jos kod jednog DR da cujem necije drugo misljenje jer mi Dr nije dijelovala nesto "ozbiljno", posebno kad je rekla "da mi odlucimo hocemo li dijetetu naocale ili ne"
sto ja imam odlucivat, da sam znala ne bih je dovela kod nje!
Inace kaze da na oba oka +0.50 sto nije tako strasno, ona kaze da je pratimo dok se ne odlucimo, mozda primjetimo poteskoce pri citanju...
Ja sam odlucila da se posavjetujem sa drugim DR, ali isto bih volila cuti vasa iskustva u slucaju da ipak bude morala nositi, a imam velike sanse posto sam i ja pocela njenih godina...a genetika je cudo
__________________
If you think that something small cannot make a difference - try going to sleep with a mosquito in the room

Zadnje uređivanje trapava : 17.07.2008. at 04:06.
trapava is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 08:15   #10
Ovako iz prve ruke, ja od prvog razreda osnovne nosim naocale. U 7.razredu mi je dioptrija narasla do -5, mama i tata su uplatili i na svoju ruku me odveli u Rusiju (isla san sama) u Fjodor Dostojevski kliniku tamo su mi napravili skleroplastiku. Evo sad imam 25 god. dioptrija se nikako nije pomaknula. Nakon 18.g. san mogla ic na skidanje kompletne dioptrije medjutim otisla na faks, pa se udala, sad rodila, a opet ne smeta mi naucila san na naocale i vjerojatno bi mi bilo cudno bez njih kako meni tako i mojima Sto se plusa tice on sa redovnim nosenjem se moze ispravit (slucaj kod mog brata), minus ne moze. Oboje smo nosili naocale.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 10:03   #11
Moj sin od 10 godina ima dioptriju -2 na oba oko.Bili smo na pregled u jednoj od najjacih oftalmoloskih djecjih klinika u svijetu gdje smo dobili savjet da djete mora ic svakih 6 mjeseci na pregled.Da ne smije dugo citat ili gledat u kompjuter bez vjezba koje su nam preporucili .Vjezbe se uglavnom sastoje od toga da svakih deset - petnaest minuta mora gledat u daljinu po par minuta a zatim nastavit aktivnost.Preporuceno je puno sportskih aktivnosti.Ali smo bili upozoreni i na to da ce mu se dioptrija vjerovatno povecavat dok ne prestane rast.Lece se ne preporucavaju do 14 godine.Postoji mogucnost da mu se dioptrija i smanji.A krajni zahvat bi bila laserska korekcija vida koja se ne radi prije 18 godine zivot i to samo kod djece kojima je dioptrija veca od -7.
Cantik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 20:35   #12
Ja sam naočale počeo nositi u prvom osnovne. Išli smo negdje sa autom i stari me pitao da mu pročitam registraciju. Nisam mogao. Godinama dioptrija je rasla i rasla. Danas sam na -7,5
Vidjeti ćeš štaće se dalje događati, da li će rasti, stagnirati, padati. Mislim da je operacija u toj dobi totalna glupost. Uzmi mu naočale. Mislim da ti je to najjeftinije. Ako se bude mijenjala, moraš mijenjati i naočale, leće ( jednom, dva puta godišnje ). Vidjeti ćeš što će biti i u pubertetu. Za leće treba strpljenja, što mislim da klinac u tim godinama nema
kocul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 20:53   #13
Za tako malu dioptriju daj mu da ih nosi kad mu trebaju. Nek ima dobru, čvrstu kutiju i naočale u školskoj torbi. A za sport mu zaista ne trebaju.Osim ako se bavi streličarstvom......
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 12:39   #14
djeca kad su jako mala su sva dalekovidna,...meni dvoje djece nosi naočale, oboje su +, ja imam cijeli život dioptriju između -0.5 pa do -1.25, za blizu mi netrebaju jer vidim savršeno, ali za daljinu da...
e što se tiće djece...stariji sin ima u komori + 6 (stakla nosi + 4), a mlađi ima stakla +1... dalekovidnost se u pravilu, tako je nama rekla doktorica ne ispravlja naočalama...eventualno ako je veća dioptrija se smanjuje...
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 13:13   #15
mene zanima kad dijete može na prvu kontrolu očiju,jer mm i ja imamo minus cijeli život,a i sa obe strane familije su kratkovidni,tako da postoji mogućnost da će mali možda isto biti kratkovidan,a htjeli bi što prije reagirati
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 13:21   #16
meni su u osnovnoj školi ustanovili kratkovidnost -1,5,samo što sam ja naočele rijetko nosila,mrzila sam ih nositi,dandanas mi je ista dioptrija,dok ih je mm nosio od osnovnjaka stalno,još uvijek ih nosi i dioptrija mu je stalno stagnirala prije je imao -2,sad -3,5. Moj tata isto tako nikad nije nosio naočale,samo za tv i vožnju i dioptrija mu je uvik -2. Moja sestra ima strabizam,a šogi astigmatizam,a sveki -8,a jesmo se našli
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 10:17   #17
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
meni su u osnovnoj školi ustanovili kratkovidnost -1,5,samo što sam ja naočele rijetko nosila,mrzila sam ih nositi,dandanas mi je ista dioptrija,dok ih je mm nosio od osnovnjaka stalno,još uvijek ih nosi i dioptrija mu je stalno stagnirala prije je imao -2,sad -3,5. Moj tata isto tako nikad nije nosio naočale,samo za tv i vožnju i dioptrija mu je uvik -2. Moja sestra ima strabizam,a šogi astigmatizam,a sveki -8,a jesmo se našli


pink hello,
moram ti reći da sam u Klaićevoj bolnici u Zg viđala jako male bebe na kontroli očiju...neznam kako je u Zd, ali ako trebaš mogu ti preporučiti dr. u Zg pa možeš doći.... a s obzirom na sve navedeno bolje je pratiti F od početka....tako sam i ja svoje klince ....
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 13:13   #18
izdvojeno iz Inhalator p.

joj ja ne znam kak i to proslo kod nas.kod okuliste nije uopce hio pogledat u one prozorcice da mu provjeri dioptriju, i opirao se kao da ga netko vuce u rikverc.nadam se da nam inhalator nece trebat jer bi to za nas bilo ajoj
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice

Zadnje uređivanje putnica : 16.12.2008. at 17:13.
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 13:21   #19
wedding,koliki je tvoj mali? Što si ga već vodila okulistu?
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 15:51   #20
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
wedding,koliki je tvoj mali? Što si ga već vodila okulistu?
sada ce 18 mjeseci - sto se tice okuliste, sva neurorizicna djeca bi trebala ici i kod okuliste na pregled jer je kod neurorizicne skupine velika vjerojatnost za probleme vida a isto bi trebali uraditi svi ali po nasim doktorima to rade samo oni doktori koji su savjesni ali ja sam zahvalna ovoj nasoj fizijatrici koja je rekla da ona svu djecu po difoltu salje jer je to potrebno....... i mi smo imali pocetnu dijagnozu od - 0.75 ali eto sada je sve nestalo i jos imamo samo zadnju potvrdnu kontrolu za 5 mjeseci i onda smo okulisticki zdravi
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.