Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

Pogledaj rezultate ankete: Koje nacionalnosti je bio Tvrtko I. Kotromanić?
Bošnjak. 20 17.24%
Hrvat. 74 63.79%
Srbin. 22 18.97%
Glasovatelji: 116. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2008., 15:42   #61
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Ne zaje*avam se, ozbiljno pitam.

Našao sam na nekoliko mjesta na ovom forumu: hrvatski dijalekat u srednjem vijeku bio samo ikavica. Evo sad i Bošnjaci kazhu da su i oni govorili ikavicom.
I danas se u mnogim hrvatskim selima govori ikavica.
A zašto vam je onda sluzbena ijekavica?
a tko bi to znao?
zašto vi u Srbiji ne pričate ijekavicom ako je vaša?
penkalaa is offline  
Old 23.03.2008., 15:45   #62
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
To isto i Hrvati kazhu, da su govorili ikavicom.

Pitanje i za Hrvate i za Bošnjake: zašto ste preuzeli našu ijekavicu?
To ti je partizanija. Tito je uvidio teritorijalne i druge pretenzije Hrvatske i Srbije prema Bosni, kao i zelje Bosanskih muslimana za polaganjem autonomnog prava na BiH. Tada je rekao svoje "Bosna nije ni Srpska, ni Hrvatska, ni muslimanska, nego je i Srpska, i Hrvatska i Muslimanska." Tako je pravio tampon izmedju H i S. I tada se uvodi ijekavica kao Bosanski "jezik".
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 15:47   #63
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
a tko bi to znao?
zašto vi u Srbiji ne pričate ijekavicom ako je vaša?
Zapadni dijelovi Srbije i danas koriste ijekavicu, ali u samo u kući - baš kao vaši ikavci ili kajkavci.
Negdje sve do planine Jelice iznad Čačka čuje se ijekavica.
Tel Aviv is offline  
Old 23.03.2008., 15:47   #64
Evo malo originalnog Bosanskog jezika iz ranijeg Bosanskog perioda:

ZAPIS SA STEĆKA IZ 1094 GODINE Radminja,Stolac

Se znamenje Kneza Nenca,Velikoga Kneza Bosanskoga,a postavi je sin njegov Knez Muven,s` Božijom pomoćju i svojih vjernih,a
s` inonom nijednom inom pomoćju,nego on sam.
Ti,koji pročitas moj kam,mozda si hodio do zvijezda.I vratio se,jer tami neima ništa do ponovo ti sam.
Človjek mojže vidjeti ono tšto nije vidio,tčuti ono tšto nije tčuo,okusti ono tsto nije otkusio,bit tami gdji nije bio,al` uvijek i svagdi,
samo sebe može najti,ili ne najti.
I mnogo ot moje ruke na zemji bi,a ni ot mene niko ne bi mrtav i ubit.
I da ostavih kosti u tujini,i tad bih samo Bosnu sanjo.
Človjece,tako da niesi proklet,ne tikaj u me.
Legoh 1094 ljeta,kad bješe suša,pa u nebu ne bješe nijedne suze za me.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 15:51   #65
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Zapadni dijelovi Srbije i danas koriste ijekavicu, ali u samo u kući - baš kao vaši ikavci ili kajkavci.
Negdje sve do planine Jelice iznad Čačka čuje se ijekavica.
pa naši su kajkavci više ekavci nego ijekavci
da li to znači da je ekavica potekla od Hrvata?
bar su Zagorci bili u najmanjem doticaju sa Srbima
u mome kraju skoro svako selo ima drugačiji izgovor i nariječje
i šta mogu po tome presuditi?
penkalaa is offline  
Old 23.03.2008., 15:53   #66
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
pa naši su kajkavci više ekavci nego ijekavci
da li to znači da je ekavica potekla od Hrvata?
bar su Zagorci bili u najmanjem doticaju sa Srbima
u mojemu kraju skoro svako selo ima drugačiji izgovor i nariječje
i šta mogu po tome presuditi?
A vrag će ga znati. Tako je kako je.

I ja svašta pitam.
Tel Aviv is offline  
Old 23.03.2008., 15:56   #67
Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Evo malo originalnog Bosanskog jezika iz ranijeg Bosanskog perioda:

ZAPIS SA STEĆKA IZ 1094 GODINE Radminja,Stolac

Se znamenje Kneza Nenca,Velikoga Kneza Bosanskoga,a postavi je sin njegov Knez Muven,s` Božijom pomoćju i svojih vjernih,a
s` inonom nijednom inom pomoćju,nego on sam.
Ti,koji pročitas moj kam,mozda si hodio do zvijezda.I vratio se,jer tami neima ništa do ponovo ti sam.
Človjek mojže vidjeti ono tšto nije vidio,tčuti ono tšto nije tčuo,okusti ono tsto nije otkusio,bit tami gdji nije bio,al` uvijek i svagdi,
samo sebe može najti,ili ne najti.
I mnogo ot moje ruke na zemji bi,a ni ot mene niko ne bi mrtav i ubit.
I da ostavih kosti u tujini,i tad bih samo Bosnu sanjo.
Človjece,tako da niesi proklet,ne tikaj u me.
Legoh 1094 ljeta,kad bješe suša,pa u nebu ne bješe nijedne suze za me.
reci mi da li je stećak ispisan na glagoljici ili latinici?
sumnjiv mi je taj stećak
kako ja znam taj kraj je u to vrijeme bio Zahumlje a ne Bosna
penkalaa is offline  
Old 23.03.2008., 16:23   #68
Pisan je bosančicom, pojednostavljenim oblikom ćirilice, bosančica se nekad i nazivala ''Begovim pismom''. Tad u Europi nije postojala latinica - latinica se pojavljuje tek u 15. stoljeću - nego se koristila karolina, a ponekad i beneventana.

Znanstveni zapisi potvrđuju da je Tvrtko bio okrunjen u tvrđavi Visoko, tako da si to da je bio okrunjen u nekom manastiru možete okačiti mačku o rep. Isto tako, kad se Tvrtko borio za pravu vjeru, nije mislio ni na katoličanstvo ni na pravoslavnje, već na bogumilstvo, koja je u njegovo vrijeme bila naročito jaka.

Svaka čast Ramzesu za ovako opširan rezime Tvrtka - i sve je istina.

Ijekavica se isprofilirala za vrijeme Ilirskog pokreta kao spoj ekavice i ikavice.
Papiko is offline  
Old 23.03.2008., 16:30   #69
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
A vrag će ga znati. Tako je kako je.

I ja svašta pitam.
ne pitas ti svasta. znas ti dobro sto si htio reci. kao, ijekavica je srpsko pismo i govor, koje su drugi preuzeli, ergo, svi koji pisu i govore ijekavicom su Srbi.

oni koji najvise propituju druge i njihovu nacionalnu oprijedjeljenost i porijeklo, ustvari su najnesigurniji u vlastito porijeklo, da ne kazem genom.

mosmislit ludorije.
goldietrickz is offline  
Old 23.03.2008., 16:34   #70
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
ne pitas ti svasta. znas ti dobro sto si htio reci. kao, ijekavica je srpsko pismo i govor, koje su drugi preuzeli, ergo, svi koji pisu i govore ijekavicom su Srbi.

oni koji najvise propituju druge i njihovu nacionalnu oprijedjeljenost i porijeklo, ustvari su najnesigurniji u vlastito porijeklo, da ne kazem genom.

mosmislit ludorije.

Goldie, pogotovo u GENOM.
Tel Aviv is offline  
Old 23.03.2008., 16:36   #71
Quote:
Papiko kaže: Pogledaj post
Pisan je bosančicom, pojednostavljenim oblikom ćirilice, bosančica se nekad i nazivala ''Begovim pismom''. Tad u Europi nije postojala latinica - latinica se pojavljuje tek u 15. stoljeću - nego se koristila karolina, a ponekad i beneventana.

Znanstveni zapisi potvrđuju da je Tvrtko bio okrunjen u tvrđavi Visoko, tako da si to da je bio okrunjen u nekom manastiru možete okačiti mačku o rep. Isto tako, kad se Tvrtko borio za pravu vjeru, nije mislio ni na katoličanstvo ni na pravoslavnje, već na bogumilstvo, koja je u njegovo vrijeme bila naročito jaka.

Svaka čast Ramzesu za ovako opširan rezime Tvrtka - i sve je istina.

Ijekavica se isprofilirala za vrijeme Ilirskog pokreta kao spoj ekavice i ikavice.
DA begovo pismo u 1094 godini a latinica se pojavljuje tek u 15 st.

znamo mi da su muslimani ovdje bili još prije Rimljana
vama su vidim dobro isprali mozak u Bosni sa tim bogumilstvom
a i razumijem Vas, jasno je da nemožete priznati da ste nekada bili katolici ili pravoslavci
Da je Tvrko proglasio u to vrijeme neko bogumilsko kraljevstvo
završio bi kao Katari i drugi heretici
penkalaa is offline  
Old 23.03.2008., 16:38   #72
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Goldie, pogotovo u GENOM.
jebaji ga... bolje ti je ne cackat po tome previse.
goldietrickz is offline  
Old 23.03.2008., 16:51   #73
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
DA begovo pismo u 1094 godini a latinica se pojavljuje tek u 15 st.

znamo mi da su muslimani ovdje bili još prije Rimljana
vama su vidim dobro isprali mozak u Bosni sa tim bogumilstvom
a i razumijem Vas, jasno je da nemožete priznati da ste nekada bili katolici ili pravoslavci
Da je Tvrko proglasio u to vrijeme neko bogumilsko kraljevstvo
završio bi kao Katari i drugi heretici
Moj dedo jos uvijek zna pisati bosancicom.
Meni niko ne ispire mozak, jer volim da citam. Mogao bih ti preporuciti nekoliko Hrvatskih istoricara da ne ostanes neobrazovan i da nivo konverzacije vremenom podignes na nesto sto se naziva civiliziran nacin komunikacije.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 16:53   #74
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
reci mi da li je stećak ispisan na glagoljici ili latinici?
sumnjiv mi je taj stećak
kako ja znam taj kraj je u to vrijeme bio Zahumlje a ne Bosna
Pogresno znas.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 16:58   #75
Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Moj dedo jos uvijek zna pisati bosancicom.
Meni niko ne ispire mozak, jer volim da citam. Mogao bih ti preporuciti nekoliko Hrvatskih istoricara da ne ostanes neobrazovan i da nivo konverzacije vremenom podignes na nesto sto se naziva civiliziran nacin komunikacije.
dobro ajde vjerovati ću ti da je u to tolerantno vrijeme, Bosna bila jedino heretičko kraljevstvo u Evropi
penkalaa is offline  
Old 23.03.2008., 17:02   #76
... Ova tema je pogresno postavljena. U to doba sve nacije na ovim prostorima su tek otpocinjale sa svojim prepoznavanjem. Odredjenim prostorima tada vladaju namjesnici, zavisno od razvijenosti prostora. Tako je Srbija uvijek ostala samo knezevina. Nikad kraljevstvo, i nikad carevina. Poslije su turcima titrali jaja, kao kad je Milos 1831-ve odbio da pruzi pomoc Gradascevicu nakon sto je ovaj porazio Turke na Kosovu u njegovoj zelji da zajedno udari na Carigrad. J..ga, Srbi tad volili Turke.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 17:05   #77
Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Pogresno znas.
Europa oko 1100 god.
http://www.xtec.es/~agimeno5/webques...es/mapa_11.JPG

pa pogledaj onda ti na karti
kad već sve bolje znaš
penkalaa is offline  
Old 23.03.2008., 17:14   #78
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
dobro ajde vjerovati ću ti da je u to tolerantno vrijeme, Bosna bila jedino heretičko kraljevstvo u Evropi
Nemas sta meni vjerovati. Vjeruj istoricarima.
Zabiljezen je Tvrtkov prelazak na krscanstvo kako bi zaustavio krstaske pohode u Bosnu radi suzbijanja hereze, kako bi zastitio narod. Nakon stomu je Papa dao blagoslov, njegovi protivnici u pismima Papi pisu da je Tvrtko samo formalno uzeo krscanstvo, ali da i dalje upraznjava hereticku Bosansku vjeru.

Sto se tice Bosancice, ona je dugo vremena bila osim latinice drugo sluzbeno pismo za vrijeme Austro-Ugarske okupacije, da bi Monarhija naredila njenu sluzbenu zabranu. Pismo se jos dugo vremena koristilo, ali ne i u sluzbenim arhivima austrijske uprave.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 17:20   #79
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
Europa oko 1100 god.
http://www.xtec.es/~agimeno5/webques...es/mapa_11.JPG

pa pogledaj onda ti na karti
kad već sve bolje znaš
Pogledao. Vrlo malo detalja.
Evo ti malo bolje pregledna. Original Bosne u Tvrtkovo vrijeme mozes pogledati u Franjevackom manastiru u Fojnici.
http://i119.photobucket.com/albums/o...34px-Bosna.jpg
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 17:45   #80
Pitanje za ucesnike na ovoj temi.
Zar vi stvarno mislite da je u ranom i kasnom srednjem vijeku na ex-yu prostorima bila razvijena nacionalna svijest, jeli vi stvarno mislite da se je obicni puk osjecao Hrvatima, Srbima ili Bosnjacima.
Ogomna vecina naroda nije imala osjecaj ni za kakvo Hrvatstvo, Srpsto ili Bosnjastvo, oni su samo znali da su Slaveni i tako su ih drugi putopisci vidjeli, sto medutim nije slucaj sa elitom u Bosnjaka Srba i Hrvata
U pocetku pojmovi Hrvat i Srbin su imali samo socijalan status, Srbin=Sluga

http://www.bogbosnaibosnjastvo.org/z...ijecisrbin.htm

Hrvat="onaj koji ima puno zemlje", lijepo pise u D.A.I, i jos pri tomu pise da su se mjesali sa Turcima, vjerojatno zato sto su i bili Tursko pleme.


Sto vi mislite kako je 100.000 Turaka moglo da posuta tolike silne Hrvatine, Srbende i Bosnjake, a Crnogorce nisu.
Hajde razmislite malo.
Bosnjani su etno-regionalni pojam, kaoi Norvezani ili Ameri, Srbo-Hrvati bi da nas marginalizuju na cisto regionalni pojam zajedno sa recimo Sumadincima ili Slavoncima, zaboravljajuci pri tome da Sumadinci ili Slavonci nisu imali drzavu, nisu imali svoj novac, svoje kraljeve itd.

http://www.bogbosnaibosnjastvo.org/b...aripovelje.htm

Spomeni starih Bosnjana.

Za sve preporucujem da procitaju knjigu When ethnicity did not matter in the Balkans od John V.A Fine-a, bice vam puno sta jasnije tada.

http://www.press.umich.edu/titleDetailDesc.do?id=17509

Genetska istrazivanja vezana za Bosnu

http://www.ingentaconnect.com/conten...00006/art00013

Gospodo, mit o nekakvom fantomskom Srpstvu ili Hrvatstu Bosne je definitivno pokopan ovim istrazivanjem zauvjek.
Vidimo da oni koji sada sebe nazivaju Hrvatima(ili bolje reci pohrvaticamaLOOL)
su najautohtoniji, popraceni Bosnjacima pa tek onda Srbima(ili posrbicama).Genetika ne laze, povjesni izvori mogu da se protumace na milion nacina, sto nije slucaj sa genetikom.
Bosnjanin is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.