Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2016., 10:49   #401
Hvala!
perspectives is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 14:14   #402
Quote:
ninasimonne kaže: Pogledaj post
Pokrenuh udrugu prije 15 dana u Osijeku. Prijavih u registar Poslovnih subjekata i sada razmišljam - trebam li se upisati i u registar pdv-a? Prema ovome što sam pročitala o PDV-u za udruge, to je samo za one koje obavljaju gospodarske djelatnosti... Ima li netko iskustva? Hvala
Ne trebaš u pdv, ali udruge se upisuju u registar pri Ministarstvu uprave i u registar pri Ministarstvu financija (ne ide automatski iz jednog u drugo!):
https://uprava.gov.hr/o-ministarstvu...tar-udruga/826
http://www.mfin.hr/hr/registar-npf
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 14:32   #403
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Ako se prijave na kakav natječaj i/ili poziv i budu odabrane, onda da
Po defaultu nitko ništa ne dobije.

A i za ovo prvo je bitno kakva udruga i čime se bavi?

Surađujem s nekima i čak ni one "turbo" humanitarne udruge ne dobivaju ništa bez dobrog lobiranja i dobre pisane prijave.
aha... ma mislio sam neku udrugu otvorit sa prijateljima radi druzenja, tipa sport i druge aktivnosti kao igre, pa sam mislio da grad zg daje neki prostor gdje bi se moglu skupiti, jel nam uvijek fali neki prostor za to
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 10:12   #404
Molim pomoć i savjet.
Prijateljica počinje raditi u knjigov. te voditi knjigov.za udrugu preko koje bi se knjižile sportske članarine (fitness,aerobic i sl).DAli se moraju i zašto klasificirati članarine? Međutim "pogubila" se čitajući zakone i kako se što mora prijaviti,knjižiti itd. Dali normalno mogu se knjižiti studentski ugovori i ugov. o djelu?Ima li netko savjet što je najbitnije kod udruga,da si pročita,zapiše i slično!? Kolika je razlika knjiženja za udruge i normalnu firmu?Sve joj je novo..pa misli da će negdje fulat

Zadnje uređivanje bucek : 15.11.2016. at 10:48.
bucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 13:51   #405
Uf za početak neka dobro pročita i prouči:

Zakon o udrugama
Zakon o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija
Pravilnik o neprofitnom računovodstvu i računskom planu
Pravilnik o izvještavanju u neprofitnom računovodstvu i registru neprofitnih organizacija
Pravilnik o sustavu financijskog upravljanja i kontrola te izradi i izvršavanju financijskih planova neprofitnih organizacija

Najbitnija pitanja:
je li udruga obvezna voditi dvojno knjigovodstvo ili jednostavno knjigovodstvo?
jesu li prijavljeni u registar pri Ministarstvu uprave i u registar pri Ministarstvu financija?

Ako nije nikad radila udruge i nema koga pitati da ju poduči, ne bi bilo loše otići na kakav seminar i pretplatiti se na časopis Udruga npr. To je moj najtopliji savjet. Ne može nažalost temeljem par postova na netu naučiti voditi udruge
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 15:45   #406
Ljubicice hvala....prenjet cu joj danas
Da znamo i mi da ce biti tesko,i ja dana malo guglala te zakone omg toga ima jako puno,bit ce zeznuto cini mi se
bucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 10:54   #407
Možda je malo glupo pitanje, ali moram pitati da sam siguran

Da li osoba smije biti član neke udruge, i raditi u gradskoj/državnoj upravi?

Napominjem da se radi o istom stručnom području u kojoj je osoba zaposlena u upravi i području u kojem djeluje udruga.

Isto tako, ta udruga ne obavlja nikakve poslove niti je u poslovnom odnosu vezana za upravno tijelo u kojem osoba radi.
Mauro_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 14:44   #408
Pozdrav!
Radi se o uplati pologa na ž.r. u kojem je dio od ulaznica, a dio članarina pa me zanima kako to proknjižiti u synesisu? Klub, dvojno knjigovodstvo! Ako netko zna da mi detaljno napiše! Hvala!
Milky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 17:18   #409
trebaju li neprofitne organizacije voditi proces nabave,znači imati kompletiranu ponudu, narudžbenicu, otpremnicu za robu koja se ne ne nabavlja tako često?
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 05:12   #410
Financijski plan za 2017.

Da li ste sastavili financijski plan za 2017? Onaj koji smo obvezni predati do kraja ove godine. :-)

Postoji li nekakav template ili primjer na internetu?

Hvala!
perspectives is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 08:19   #411
ja sam našla na stranicama RIF-a, ali mi se čini prekomplicirano za udrugice.
na stranicama ministarstva financija ima uputa od prošle godine i to mi se čini ok za ove male ali ne znam jel to još uvijek može tako.

Kome se to mora predati??
ja sam mislila da to izrađuje ovlaštena osoba i daje na usvajanje najvišem tijelu, ali da se to ne predaje nigdje.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 12:36   #412
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Kome se to mora predati??
ja sam mislila da to izrađuje ovlaštena osoba i daje na usvajanje najvišem tijelu, ali da se to ne predaje nigdje.
Tako je, ne predaje se nikamo, ali mora biti u knjigama.
Jedino ako ga udruga zbog nekog posebnog propisa treba predati (možda ovi na proračunu).
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 13:41   #413
ok
već sam mislila da mi je nešto promaklo
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 01:38   #414
Sorry, mora bit da sam to predavanje plana pobrkao sa predavanjem financijskih izvješća.
perspectives is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 09:03   #415
Ima li netko iskustva sa sponzorstvom? Radi se o klubu koji je dobio određeni iznos od tvrtke i potpisan je ugovor! Što je sada naša dužnost i kako to proknjižiti? Hvala
Milky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 19:26   #416
Neprofitna smo udruga, plesna škola. Planiramo dovesti instruktoricu iz EU za vikend seminar. Kako to možemo organizirati da bude sve po propisima s obzirom da se seminar plaća odvojeno, tj. ne kroz redovnu članarinu?

Hvala!
perspectives is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 13:50   #417
Kupljena je sportska oprema privatnim sredstvima predsjednika kluba( jedan račun plaćen gotovinom, a drugi karticom) i sad mu je prebačen novac na račun, pa me zanima kako to proknjižiti? Da li račune normalno knjižimo ili? Hvala
Milky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 12:38   #418
Zna li netko neku neaktivnu udrugu koj bi bila spremna da ju netko drugi preuzme? I da li znate da li se udruga koja je u procesu likvidacije može ponovno aktivirati? Hvala puno!
tigger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 12:56   #419
Udruga je 2016 bila u jednostavnom knjigovodstvu, a ove godine je u dvojnom po sili zakona, dosad predavano sve po ps-u.
Pitanje je da li u S-PR-RAS-u treba popunjavati podatke za prvi kvartal prethodne godine? Budući da uopće nije isti tip knjigovodstva
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 11:50   #420
Može mala pomoć.

Radi se o udrugama. Svake godine se višak prihoda prebacivao u sljedeću godinu, do prošle godine gdje se smanjio saldo financijskog rezultata u korist vlastitih izvora, i time se stvorio manjak prihoda.
To je ok ukoliko udruga ima odluku da višak prihoda raspoređuje za nabavku dugotrajne nefinancijske imovine koja se ne amortizira.
Moje pitanje: dali je to nabavka u godini za koju se radi izvještaj ili sljedeća?
Da li bi to bilo vidljivo u bilanci u aktivi te godine kad se i prebacilo na vlastite izvore ili tek sljedeće godine?

Hvala unaprijed

Pozdrav
petrako is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.