Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2017., 23:57   #21
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Nisam u tim vodama ali čisto iz znatiželje pitam. Ako moja firma recimo kupi nešto iz Kine, da li sam ja postao uvoznik toga? Recimo da moja firma kupi mobitel u Kini, šta je sa svim onim regulativama, certifikatima ( zračenja i sl.) ?
Da, mora proc špediciju i tako to, kolko ja znam, ne isplati se to ići raditi.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 20:01   #22
Da li itko ima odgovor na ono moje pitanje o samoizdavanju računa?

Da probam rezimirati:
1) Da li je devilgirl baš za to posredovanjeu prodaji, rekla da se može knjižiti na dva načina (samoizdavanjeračuna, i na način da račun ima dvije stavke, od kojih je jedna usluga posredovanja) - nije mi naime jasno to samoizdavanje računa.
2) Što ako prodavač ne izda račun? A ja sam to opet kupio? I što ako je prodavač u inozemstvu privatna osoba? Ja opet radim posredovanje što ima veze što je privatna osoba? No šta je onda s računima, ulaznim i izlaznim?

I, što uopće bi trebao imati taj valjani račun?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 16:28   #23
Ja sad ne znam više tko je tu lud..ali ja danas pričam sa svojim knjigovođom ( u postupku sam otvaranja obrta) i pitam za to naručivanje s ebaya i čovjek meni kaže da je to najmanji priblem i da mi taj izvod sa paypala čiji je račun povezan s mojom tvrtkom služi kao račun i to je to..jer jako je malo tih sellera koji su registrirani kao business seller
leeonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 14:40   #24
evo ja lutam vec 2 tjedna, bila kod 3 knjigovdje, zvala 4 firme Zastite na radu, obisla sva moguca vrata u poreznoj...Brate mili, NITKO NISTA NE ZNA!!!
Odlucila sam se za jednu knjigovodju, ujutro bila kod nje, sve ok, sutra idem odnjet zahtjev za obrt da krenem i zovem ju popodne i vise nista nije moguce. Nije moguce kupnja iz Kine ako ne dobim Invoice po nasim zakonima, kako cu ja to sebi knjizit, ja inace krecem kao pausalni obrt. Kaze da je moguce ako si obrt ili firma al pausalni obrt ne, blablabla...Pa kako onda ne??
I sad nadjem ovu stavku, procitajte
http://solventa.hr/paypal-kupnja-i-p...oslovne-svrhe/
Damolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 20:39   #25
Pa kažem ti, meni ovaj moj knjigovođa kaže da je on hrpu takvih stvari proknjižio..nisam išla u detalje jer se trenutno bavim nečim drugim ali kaže da se ne zamaram time.

kaže najveći problem u tome svemu je što mi kada kupujemo od fizičkih osoba ne dobijemo deklaraciju, znači gdje je proizvedeno, sastav i sl (zavisi što kupuješ)..ako dođe tržna insp onda bi bilo problema ili ako se netko od kupaca bude uhvatio za to
leeonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 20:41   #26
e a ovo što si rekla za paušalni meni je moj knjigovođa sam predložio paušalni..tako da ne vjerujem da to ima neke veze koju vrstu otvaraš
leeonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 04:48   #27
Dajte molim vas jel je tko uspio šta saznati, za to izdavnaje računa.

Inače, @Damolina, od 1.1. 2017 je izgleda moguće paušalni i za trgovinu tj posredovanje u trgovini.

"Osim ove promjene novost je kako sada paušalci mogu biti i ugostitelji i trgovci "

https://solo.com.hr/blog/sada-je-pra...lnog-obrta/146

MEne osim tih računa (dakle trebao bi biti dovoljan ispis paypal transakcije?)
zanima i na što bih ja još trebao paziti ako ne posredujem samo za hrvatska kupce, nego i kupce širom svijeta?

JE li to nešto jako različito, od posredovanja samo za hrvatske kupce?

Kako s preračunavanjem valuta?

AKo je kupac iz Amerike, ja istoizdajme račun u HRK, ne (i u Zagradi mozda moze pisati USD? )

Hvala unaprijed
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 13:00   #28
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
http://www.poslovni.hr/tips-and-tric...terneta-268811

evo ovdje je lijepo objasnjeno , mislim da je isto napisala devilgirl

mene i dalje zanima kako s kupovanjem od privatne osobe onda npr...
Nažalost ja ne vidim da je išta objašnjeno, samo je ukazano na taj problem, kao i ovdje na forumu.

Mene isto i dalje to zanima jer mi 99.9% prodavača ne izdaje ispravne račune po hrvatskim zakonima, ono što imam je ispis paypal transakcije i ebay narudžbe i to je to. OD nekih kineskih firmi bih eventualno mogao zatražit račun, ali ne znma šta da im kažem da taj račun sadržava.
A od nekih to ne mogu ni zatražiti

PS: AKo ne knjižim posredničku naknadu kao uslugu nego prodajem robu, dakle knjigovodstveno ne djelujem kao osrednik nego prodajem u tranzitu, tada ne moram voditi psorednički dnevnik i upisivati se u taj registar?

Pa eto toplo se nadam da će netko, bilo posrednik bilo njegov knjigovođa, tko ima iskustva s tim područjem ovdje nešto i podijeliti. Ja kad budemi imao informacije koje netko tjednima i mjesecima ne moze saznat i nema ih nigdje na internetu, svakako cu ih ovdje podijelit...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 05:23   #29
....
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 05:40   #30
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ovako imaš 2 mogućnosti:

1) samoizdavanje računa - ako oni ne izdaju prema zakonu o pdv-u možeš sama (upute neka ti da knjigovođa) samo moraš imati podatke tvrtke od koje si kupila robu

- u tom slučaju imaš ulaz robe, i na izlaznom računu prodaješ tu robu uvećanu za maržu i pdv (ako si u sustavu)

2) raditi na način da imaš potvrde plaćanja kao što si gore napisala gdje je delivery na ime kupca, a ti si samo platitelj

- u tom slučaju na izlaznom računu koji fakturiraš kupcu:
a) imaš trošak kupljene robe koji je jednak iznosu na potvrdi, znači točno toliko koliko je plaćeno i to je prolazna stavka
b) naknadu za posredničku proviziju što je tvoj prihod

U slučaju broj 2. kupac točno zna koliko si ti zaradila na tom poslu pa možda ti to neće odgovarati, ali bez ulaznih računa je to jedini način da posložiš poslovanje na način da ti samo plaćaš nešto u tuđe ime i za to naplaćuješ proviziju.

Trošak kupnje se knjiži na skupinu 29 dugovno, a kontrastavka je prolazna stavka sa tvog izlaznog računa potražno i to se treba zatvarati na nulu...
Koju djelatnost firma uopće treba imati registriranu za varijantu 2) ?? To jest koja djelatnost može obavljati takvo posrdovanje, i naplacivati posredniču proviziju? (da imam ja NKD itd, i vidim da se tamo psoredovanje navodi samo pod trgovinom na veliko... )

Je li itko od knjigovođa ovdje koji imaju iskustva s tim sada spreman pomoci nama koji tjednima trazimo odgovore?
Dakle da ne bude zabune ja placam za takve usluge ali eto svejedno od vas tu nitko ne pristaje, a s knjigovodjama do kojih imamm pristupa, koji nemaju s tim iskustva, mi je to sve dosta problematicno i nesigurno.
Oprostite stvarno ne razumijem kad ste razvijali svoje poslove ste upravo ovaj pdf koristili za skupljanje klijenata, vjerojatno je tako još i uvijek, a sada kada netko tjednima traži tjednima pomoć ne želite pomoći.
Svi odgovori koji su se po ovom pitanju davali su nepotpuni i ništa ne pomaže kad dobijes 2 kockice u mozaiku a fali ti ih jos 18.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2022., 19:45   #31
Pozdrav!
Ima li tko konkretna iskustva s kupovinom preko obrta/firme? Našao sam monitor i skener na ebay.de, no svakako mi treba račun koji mora glasiti na obrt s OIB-om radi pravdanje poticaja.
Sagittarius01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.