Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2006., 20:56   #1
molim savjet-neprimanje poziva za sud

imam problem. vise puta nisam primila poziv na raspravu jer kako to obicno biva, vrlo redovito otvaram postu. zanima me koliko puta imam pravo ne primiti poziv i koliko puta se mogu ne pojaviti na sudu (opravdano ili neopravdano)? da li ce me jedan dan doci privesti ili ce mi doci samo uruciti poziv ili ima neke sanse da ne dodju? jos me zanima da li sudac moze donijeti odluku iako nije odrzana glavna rasprava (jer ja nisam primila poziv)?

unaprijed zahvalna
kikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 12:46   #2
u kojem svojstvu si pozivana na sud?
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 13:53   #3
Puno toga visi u zraku.
Dakle, prvo ovisi o kojoj vrsti postupka se radi, zatim u kojem ste svojstvu pozvani na sud ( da li se odlučuje o nekim Vašim pravima/ obvezama, da li ste tužitelj/ tuženik ili svjedok u kaznenom postupku, parničnom postupku, upravnom postupku...).
Načelno, nema jedistvenog odgovora na to pitanje da li Vam slijede ikakve sankcije(malo su možda restriktivnije odredbe prema svjedocima nego prema samim strankama glede neodazivanja na poziv suda).
Postoji i institut koji bi Vam mogao pomoći ako biste dokazali opravdani razlog neodazivanju, ali se bojim da sud ne bi nikako prihvatio neredovito otvaranje pošte kao opravdan razlog neodazivanju.
Nadam se da sam pomogla bar malo...
ribica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 19:53   #4
pozvana sam na glavnu raspravu (prekrsajni je postupak) kao stranka tj. ja sam pocinila prekrsaj. na prvom saslusanju izjavila sam da nisam kriva pa je sutkinja sazvala drugo rociste na koje je pozvan i policajac. iskreno, nemam bas neke volje pojaviti se na sudu jer ima jos 5 mjeseci do zastare pa me zanima da li oni mogu donijeti odluku bez mene tj ako se zbog neprimitka poziva ne pojavim na sudu. a pitanje je da li bi se i policajac ikad pojavio..
kikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 21:06   #5
cl.129 st.3 Zakona o prekrsajima
Okrivljenik, odnosno druga osoba koja se poziva, upozorit će se u pozivu da je dužna nakon primitka prvog poziva izvijestiti sud ili upravno tijelo koje vodi prekršajni postupak o promjeni adrese te da se za skrivljeni propust te obavijesti može kazniti novčanom kaznom do 5.000,00 kuna.

cl.132 st.1 Zakona o prekrsajima
Ako se uredno pozvana osoba ne odazove pozivu i svoj nedolazak ne opravda, a njezina je nazočnost u postupku prijeko potrebna, sud ili upravno tijelo koje vodi prekršajni postupak može izdati dovedbeni nalog. Dovedbeni nalog može se izdati i ako se nije mogla obaviti uredna dostava poziva, a iz okolnosti očito proizlazi da osoba koja se poziva izbjegava primiti poziv. Nalog se može izdati samo ako je pozvana osoba bila upozorena da može biti dovedena, osim ako se poziv nije mogao uručiti zbog izbjegavanja pozvane osobe da ga primi.

cl.132 st.3 Zakona o prekrsajima
Dovedbeni nalog izvršava policija. Ona predaje nalog okriv¬ljeniku ili pozvanoj osobi i poziva ga da pođe s njom. Ako ona to odbije, dovest će ju prisilno. Policija će bez odgode izvijestiti tijelo koje je izdalo dovedbeni nalog o razlozima zbog kojih taj nalog nije bilo moguće izvršiti.

cl.150 st.1 Zakona o prekrsajima
Troškovi postupka su izdaci učinjeni od njegovog započinjanja, pa i prije započinjanja postupka, sve do njegova završetka. Oni obuhvaćaju:
tc.2 - izdatke za dovođenje okrivljenika i drugih osoba

cl.189 st.4 Zakona o prekrsajima
Okrivljenika će se u pozivu na glavnu raspravu upozoriti da će se u slučaju neodazivanja pozivu narediti njegovo dovođenje. Ako za utvrđivanje činjeničnog stanja nazočnost okrivljenika nije neophodna, okrivljenika će se u pozivu upozoriti na to da će se rješenje o prekršaju u slučaju neodazivanja pozivu donijeti i bez njegovog saslušanja. Isto tako, sud može okrivljenika uputiti da svoj iskaz dade pisanim podneskom.
Azriel_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 18:12   #6
najljepse zahvaljujem na pomoci. koliko sam shvatila, jednom ce me doci privesti mozda ipak primim poziv pa onda opravdam svoj nedolazak na sud ili ako ipak dodjem, valjda nisam te nesrece da se policajac pojavi na saslusanju..
kikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 21:07   #7
Pozdrav svima, ova je najsličnija, mom problemu, pa da ne otvaram novu temu, napisati ću ovdje, molim iskusnije kolege za pomoć.

Pozvan sam na sud kao svjedok u parničnom postupku( natjerivanje oko nekretnine, uglavnom pizdarija).

Poziv jesam zaprimio, i to sve štima, još sam tražio kolegu da mi pošalje na novu adresu, jer sam htio izbjeći da me žandari ne ganjaju po gradu, ili još gore, zadrže ako pokušam prijeći granicu, što relativno često radim.

Prvo pitanje: Jesam li se zajebao što sam bio uzoran građanin (opet), što bi bilo da je poziv otišao na staru adresu, a starci ga odbiju primiti, što imaju pravo, jer ja više ne živim tamo? Pretpostavljam da bi bio doveden prisilno, i snosio sve troškove kako piše u pozivu, koliko to iznosi?

Drugo pitanje: Može li se, iskaz dati pisano, npr. ovjerenom izjavom kod javnog bilježnika, odnosno ima li načina da izbjegnem da fizički moram otići tamo, jer će mi to odnijeti dosta vremena i živaca, a s oboje sam u deficitu?

Treće pitanje: U pozivu stoji da imam pravo na naknadu putnog troška, troška smještaja, prehrane, fali samo ptičjeg mlijeka (ili janjetine). Piše i da ga moram tražiti odmah nakon svjedočenja, inače na njega gubim pravo, što to znači, moram predati zahtjev u pisarnici, moram napomenuti sutkinji, ili nešto treće?

Ukoliko se ostvari pravo na putni trošak, nakon koliko se dobije (s obzirom da to država plaća, čeka li se dugo?
Što i koliko se priznaje? Priznaje li se avionska karta, javni prijevoz?
Što ako idem svojim autom? Hoće mi priznati gorivo, cestarinu?
Što s eventualnim hotelom, privatnim smještajem?

Hvala na odgovorima!
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2021., 16:05   #8
Osoba koja je tužena (bezvezna privatna tužba radi etažiranja) ne prima nikakva preporučena pisma. Vrata otvaraju samo onda ako taj koji kuca prvi kaže tko je i zašto je došao. Ovi u kući šute ko ribe i ne stvaraju buku, tako da svi misle da ih uopće nema kući. Kako će sudski postupak ići dalje, ako osoba ne otvara vrata nikome. Ne dolazi u obzir slanje sudskog kurira jer njemu neće biti otvorena vrata, niti će primijetiti da je netko kod kuće. Jedino da mu na vrate stavi traku neku policijsku traku tako da ne može ući ako je ne počupa.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2021., 09:46   #9
Poštar napiše odbio primit poziv i poslije poziv stave na oglasnu ploči i smatra se da je uredno primljen.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2021., 23:35   #10
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Poštar napiše odbio primit poziv i poslije poziv stave na oglasnu ploči i smatra se da je uredno primljen.
Kako poštar to može napisati ako ne zna da li uopće ima nekog kod kuće ??
Valjda to može napisati ako mu netko otvori vrata i taj odbije primiti poziv.
Jer možda je čovjek neki pomorac koji je na brodu.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2021., 08:38   #11
Kod mene je bila situacija da je osoba odbijala podići pošiljku, samo je ignorirao papiriće s obavijesti o primitku.
Na ročištu je moj odvjetnik potegnuo to pitanje pred sutkinjom i ona je rekla da se dva puta pokušava dostava i da onda ide na oglasnu ploču. Bez obzira na razlog neprimitka.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2021., 09:02   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kako poštar to može napisati ako ne zna da li uopće ima nekog kod kuće ??
Valjda to može napisati ako mu netko otvori vrata i taj odbije primiti poziv.
Jer možda je čovjek neki pomorac koji je na brodu.
Kod mene poštar zvoni.A gore si napisao da se jave i puste koga hoće.Ako kaže da je poštar a neće otvorit zna se koliko je sati.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2021., 16:15   #13
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Kod mene poštar zvoni.A gore si napisao da se jave i puste koga hoće.Ako kaže da je poštar a neće otvorit zna se koliko je sati.
Ja sam napisao da oni nikad ne pitaju " tko je " ako netko zvoni ili kuca. Ako dođe poznanik, taj će pozvoniti i odmah reći da je to on koga oni prepoznaju po glasu. Najprije se mora javiti taj koji zvoni ili kuca.

Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Kod mene je bila situacija da je osoba odbijala podići pošiljku, samo je ignorirao papiriće s obavijesti o primitku.
Na ročištu je moj odvjetnik potegnuo to pitanje pred sutkinjom i ona je rekla da se dva puta pokušava dostava i da onda ide na oglasnu ploču. Bez obzira na razlog neprimitka.

Onda neće biti problema !
krena is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:52.