Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2017., 10:10   #221
nastavnici u skoli ni u ludilu ne skrivaju dijagnoze samoinicijativno jer bi im posao bio uvelike laksi da je sve transparentno, da svi znaju sve bez suvisnog etiketiranja i da se u integraciji pomogne sa svih strana - i od strane ostalih roditelja i od strane strucne sluzbe, asistenata, nadleznih lijecnika itd.
kad bi svatko na svoj nacin pridonio destigmatizaciji ADHD-a i ostalih slicnih poremecaja, apsolutno svim ukljucenim stranama bi bilo lakse i ugodnije boraviti u skoli.

medjutim, nastavnici su jednostavno prisiljeni sutjeti o tome jer to od njih u pravilu izricito traze roditelji doticne djece i strucni suradnici koji imaju uvid u papirologiju.
pa onda imamo to sto imamo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 12:00   #222
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
samo ću se osvrnuti na točku 1. - pa nije navodna dijagnoza ako su dobili asistenta, asistent se ne dobiva baš lako
Ne mora se dobiti asistent zbog ADHD-a. Može se raditi o smetnjama u ponašanju, nesocijaliziranosti djece, smanjenih sposobnosti učenja, agresivnog ponašanja, ima milion razloga zbog kojeg se može dobiti asistent.

Ovdje se radilo o samostalnom zaključku da djeca imaju BAŠ ADHD, i nijedan drugi poremećaj, što je gotovo nemoguće.
U paketu s ADHD-om često (ali i ne mora) obično idu drugi poremećaju koji se drukčije ispoljavaju.

Zbog čega su djeca agresivna i potencijalno opasna za okolinu, vjerojatno piše negdje u papirima. Ali ne znači da isključivo i jedino imaju ADHD i da je to JEDINI problem.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 00:53   #223
Mi nemamo dijagnosticiran ADHD, mada postoje osnovane sumnje. Ono što mene zanima je postoji li neka literatura koja bi mi pomogla pri odgoju???

Moj šestogodišnjak posjeduje taj nemir, "zahtjevan" je i s njim je teško izaći na kraj. Bojim se da moje "pametovanje" samo pogoršava stvar.
Povlači se, ne povjerava mi se, imamo osjećaj da misli kako ga ne razumijem. Što je na žalost istina.
plavi medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 12:20   #224
Quote:
plavi medo kaže: Pogledaj post
Mi nemamo dijagnosticiran ADHD, mada postoje osnovane sumnje. Ono što mene zanima je postoji li neka literatura koja bi mi pomogla pri odgoju???

Moj šestogodišnjak posjeduje taj nemir, "zahtjevan" je i s njim je teško izaći na kraj. Bojim se da moje "pametovanje" samo pogoršava stvar.
Povlači se, ne povjerava mi se, imamo osjećaj da misli kako ga ne razumijem. Što je na žalost istina.
Da ima puno literature.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 21:14   #225
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Da ima puno literature.
očekivala sam preporuku.
plavi medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 14:08   #226
Quote:
plavi medo kaže: Pogledaj post
očekivala sam preporuku.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=22189 Evo, malo prolistaj, nema puno strana.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 03:46   #227
Ja sam roditelj djeteta- prvašića, koje ima ADHD (uz još neke poremećaje) i također ima i asistenta. Računala sam, iz neznanja, da će tokom godine učiteljica na roditeljskom upoznati ostale roditelje s problemom, ali naravno nije jer ne smije. Onda se u međuvremenu dogodila jedna situacija zbog koje ja imam žarku želju da se na prvom sljedećem roditeljskom sastanku objasni koje su dijagnoze prisutne kod mog djeteta, kako se ophoditi s njim i slično, što sam joj i rekla kad smo popričale nedavno.
No međutim, ispalo je da ona to ne smije govoriti ostatku roditelja, čak i uz moje dopuštenje, što me čudi, a vidim da se i ovdje takvo što ne spominje.
Nadodala je i da mora pitati stručnu službu, da bi možda netko iz stručne službe to trebao/mogao objasniti roditeljima i slično, tako da sve u svemu, niti znam je li moguće da se to roditeljima objasni niti znam kada će im bit objašnjeno.
Ima ovdje učitelja među vama, što vi kažete na to?
__________________
A fine line separates the weary recluse from the fearful hermit.
Finer still is the line between hermit and bitter misanthrope.
Eta-Carinae is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 11:02   #228
Quote:
Eta-Carinae kaže: Pogledaj post
Ja sam roditelj djeteta- prvašića, koje ima ADHD (uz još neke poremećaje) i također ima i asistenta. Računala sam, iz neznanja, da će tokom godine učiteljica na roditeljskom upoznati ostale roditelje s problemom, ali naravno nije jer ne smije. Onda se u međuvremenu dogodila jedna situacija zbog koje ja imam žarku želju da se na prvom sljedećem roditeljskom sastanku objasni koje su dijagnoze prisutne kod mog djeteta, kako se ophoditi s njim i slično, što sam joj i rekla kad smo popričale nedavno.
No međutim, ispalo je da ona to ne smije govoriti ostatku roditelja, čak i uz moje dopuštenje, što me čudi, a vidim da se i ovdje takvo što ne spominje.
Nadodala je i da mora pitati stručnu službu, da bi možda netko iz stručne službe to trebao/mogao objasniti roditeljima i slično, tako da sve u svemu, niti znam je li moguće da se to roditeljima objasni niti znam kada će im bit objašnjeno.
Ima ovdje učitelja među vama, što vi kažete na to?
ono što ti je rekla uciteljica je istina al, to ne znaci da ti kao roditelj nemreš druge roditelje upoznati sa dijagnozom svog djeteta kao, što ni to "upoznavanje", ne znaci da drugi roditelji u slucaju nekog incidenta moraju prihvatiti tu dijagnozu i ne reagirati kad je njihovo dijete u pitanju.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 10:22   #229
Ja sam otac jednog življeg dječaka koji će sada u 4 raz.
Prilikom testiranja za upis u 1 raz. šk. psihologica je zaključila da je hiperaktivan, poslani smo na obradu te je psihologica u kbc-u dala mišljenje da je impulzivan i da je potrebno prvih 6 mj. pratiti dječaka i onda olučiti o individualizaciji, međutim škola je odmah tražila individualizaciju, što smo i dobili, iako nam nisu objasnili što je to, nisu nam dali na uvid njihovo mišljenje i još svašta nešto. Uz ind. pristup dobili smo i soc. pedagoga, a pošto ga škola nije imala išli smo jednom mjesečno u drugu školu, ali je često bila na bolovanju, pa praznici, tako da smo u toku godine bili kod nje možda 5 - 6 puta.
Prvi razred je prošao više-manje uredu, ali u drugom su počeli problemi, ustajanje na satu, bacanje stvari, djeca su ga počela maltretirati, vrijeđati (govorili mu da je luđak, cigan (iako nokakve veze s romima nemamo) zaključali ga u wc, naravno nije ni on ostao "dužan") Postao je dežurni krivac, bio kriv ili ne.
Dešavalo se da nekad jednostavno nije želio u škou, kaže boli me glava, da nemože ništa, ponekad su nas zvali iz škole da dođemo po njega jer nemože pratiti nastavu zbog glavobolje, ali kako su rekli: Nije njemu ništa, samo izmišlja kako nebi bio na nastavi, ali ipak obavite sve pretrage da zaista nije nešto. Obavili mi razne pretrage i sve ok ali i dalje veliki problemi u školi.
Onda su počele optužbe na naš račun da mu neznamo postaviti granice, da se ne brinemo o njemu itd, itd.
1000 puta sam im rekao da mu ne popuštaju u ocjenjivanju, (ne)pisanju zadaća, ne dozvoljavaju šetnje po razredu, odlazak 5 puta tijekom jednog sata na wc i sl., jer će vrlo brzo skužiti da to smije pa če početi iskorištavati, a oni su mi odgovorili:
Tata, imajte povjerenja, vi niste stručnjak, mi znamo što radimo, mi to radimo na način da on to neće razumjeti, on ima rješenje i mi mu to moramo dopustiti, ako doslovno se popne na luster mi mu nesmijemo ništa jer ima rješenje.
Počeli su se buniti i drugi roditelji pa smo na prijedlog AZOO odlučili promjeniti školu.
U drugoj školi smo zahtjevali da mu ne dopštaju dizanje, šetnje, bacanje stvari, popuštanje u ocjenjivanju (nema potrebe jer inteligencija mu je na gornjoj granici prosjeka) Zaključili su da vrijedi pokušati, ali individualizacija ostaje, kao i soc.pedagog kojeg ta škola ima i radi s njim na tjednoj bazi. Prva dva mjeseca nije bilo nikakvih problema (još su se i čudili čemu takve priče kad se s njim jako lako može na kraj). Nekoliko puta se htio dignuti, učiteljica mu je rekla da sjedne i više se ne diže.
Jednom je pitao za ići na wc 5 min. prije kraja sata, učiteljica mu je rekla: Naravno da možeš ići ako ti je jaka sila, ali ako nije strpi se još tih 5 min. Više ne ide 5 puta na wc, jednom je bacio knjige u smeće i učiteljica mu je mrtva hladna rekla: Uzmi svoje knjige iz smeća jer ti roditelji sigurno neće kupiti nove knjige, pa nećeš imati iz čega učiti, više ne baca knjige.
Jednog dana jednostavno je otišao iz škole kući, ali kako smo i ja supruga radili a nije imao ključ otišao je pješice 6 km do supruge na posao.
U školi frka samo takva. Kad sam ja došao po njega kod supruge na posao rekao je da ga užasno boli glava i otišli smo na Kantridu na hitnu.
Tamo se počeo derati i lupati glavom u zid da će se ubiti zbog glavobolje pa su mu dali apaurin i poslali nas doma. Ka dmo došli doma bio je još gori, u 1 ujutro opet na Kantridu gdje su mu dali još jedan apaurin i da se odmah ujutro javimo psihijatru.
Ujutro kod psihijatra ista stvar, dere se, viče, psuje, udara glavom i psihijatar mu daje nekakvu tabletu i kaže: Sad ćeš se ti smiriti! Nakon toga postao je još gori i agresivniji, pljuje, psuje, vadi spolovilo i sl.
Popdne mi se dijete srušilo na pod i ukočilo, završili na hitnoj, zvali su tog psihijatra i zaključili da je nuspojava na tabletu, promjenio mu je terapiju i nakon toga nekoliko dana smo proživljavali pakao. Stalni se derao, udaro se, noćima nije spavao, jednom je u 8 navečer gol golcat izašao van i otrčao oko kuće (11 mj.) Strpao sam ga u auto i pravac Zagreb - Kukuljevićeva.
Tamo je proveo 2 tj. na promatranju, nije dobivao nikakve terapije i nije bilo nikakvih problema s njim, zaključili su da je inpulzivan i nižeg praga tolerancije na frustracije.
Kad smo se javili na Kantridu najprije nas se sestra počela derati na nas zašto njima nismo javili da je dijete u Kukuljevićevoj.
Psihijatar se složio s kolegama iz Zagreba da mu ne treba nikakva terapija, ali nam je počeo držati predavanja o čvrstom postavljanju granica i još svašta nešto.
Primjetili smo da je počeo premete držati dosta blizu, prilikom gledanja tv-a počeo se jako mrštiti pa smo pomislili da nema problema s vidom, iako sam ga nekoliko puta to i pitao svaki puta je negirao.
Svoje mišljenje sam rekao psihijatru koji mi je odgovorio da to nema veze s tim, i da ako želimo možemo se naručiti za pregled koji se čeka 6 mj.
"Pa šta vam je čekati 6 mj., i moje dijete je toliko čekalo."
Otišli mi privatno, i utvrđena je kratkovidnost i astigmatizam.
Nakon 6 mj. smo već dobili druge, jače naočale,i opet ćemo brzo po nove, još jače i tako ćemo svakih 6 mj. dok mu se dioptrija ne stabilizira, ali gle čuda, nema više glavobolja!
U školi je sve uredu, nekad nu "Dođe nešto" ali to se jako lako riješi.
Kod kuće isto tako.
rijeka100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 11:08   #230
Nastavak:
Nekoliko dana nako što mu je psihijatar dao terapiju dobivam poziv sa skrivenog broja:
- Dobar dan, na telefonu xxx iz czss, stvar je jako ozbiljna, dobili smo dopis iz kbc-a mi smo isped vaše kuće, gdje ste vi?
- I ja i supruga smo na poslu.
- A gdje su vam djeca?
- Kćer je u vrtiću, a sin je kod none.
Osjećam razočaranje s druge strane....
- A dobro, dođite vi i supruga sutra ujutro u 9 u centar.
Došli mi u centar i oni nama kako su dobili dopis iz kbc-a da je vikao, psovao, vadio spolovilo, da sam totalno izgubio nadzor nad djetetom (a nakuljkali ga tabletama) i počeli pilit kako nama treba pomoć jer ne znamo s djetetom, pa smo još nekoliko puta dolazili na razgovore, nakakva testiranja i slično.
U međuvremenu je mali završio u Zagrbu i kad se vratio dobili smo rješenje o nadzoru na godinu dana u kojem između ostalog piše da obavezno moramo davati djetetu propisanu terapiju. 10000 sam im rekao da mu nije propisana nikava terapija, ali ovi u centru tvrđi od kamena.
Jednom je došla soc.radnica kod nas doma, a mali je nije ni pogledao, niti je htio razgovarat s njom, pobjegao je u sobu, sakrio se ispod kreveta i plakako.
Složili smo žalbu, ali nisu htjeli zaprimiti žalbu s obrazloženjem da žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
Nakon toga sam se žalio ministarstvu i nakon nekog vremena su me zvali iz centra da će primiti žalbu iako je rok od 15 dana prošao.
Ubrzo je žalba uvažena i nadzor je ukinut.
Toliko o sustavu zdravstva, školstva, soc. skrbi i raznih "stručnjaka"
rijeka100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 11:50   #231
Zao mi je sto to prolazite s djetetom.
Jedno mozda banalno pitanje-je li dijete obradjeno detaljno da bi se iskljucila i neka potencijalna organska podloga njegovih smetnji/ponasanja?

Poslano sa mog STF-L09 koristeći Tapatalk
Merion1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 12:25   #232
Quote:
Merion1 kaže: Pogledaj post
Zao mi je sto to prolazite s djetetom.
Jedno mozda banalno pitanje-je li dijete obradjeno detaljno da bi se iskljucila i neka potencijalna organska podloga njegovih smetnji/ponasanja?

Poslano sa mog STF-L09 koristeći Tapatalk
Sve moguće i nemoguće pretrage smo obavili i kažem:
Impulzivan, nižeg praga tolerancije na frustracije, miopia i astigmazam.
Stvarno ne želim ni najgorem neprijatelju da prolazi ovo što smo mi prošli!
rijeka100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 12:33   #233
Quote:
Merion1 kaže: Pogledaj post
Zao mi je sto to prolazite s djetetom.
Jedno mozda banalno pitanje-je li dijete obradjeno detaljno da bi se iskljucila i neka potencijalna organska podloga njegovih smetnji/ponasanja?

Poslano sa mog STF-L09 koristeći Tapatalk
Sve moguće i nemoguće pretrage smo obavili i kažem:
Impulzivan, nižeg praga tolerancije na frustracije, miopia i astigmazam.
Stvarno ne želim ni najgorem neprijatelju da prolazi ovo što smo mi prošli! Najviše krivim šk.psihilogicu koja ga je u startu tako okarakterizirala, jer budući da je riječ o manjoj sredini gdje svako svakog pozna, čula je priče iz sela kako je on neposlušan itd., uopće se nije išlo po pravilniku o određivanju primjerenog oblika školovanja, ali njih se sluša jer "oni su stručnjaci i rade sve za dobrobit djeteta. "
rijeka100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2019., 08:56   #234
Quote:
rijeka100 kaže: Pogledaj post
Sve moguće i nemoguće pretrage smo obavili i kažem:
Impulzivan, nižeg praga tolerancije na frustracije, miopia i astigmazam.
Stvarno ne želim ni najgorem neprijatelju da prolazi ovo što smo mi prošli! Najviše krivim šk.psihilogicu koja ga je u startu tako okarakterizirala, jer budući da je riječ o manjoj sredini gdje svako svakog pozna, čula je priče iz sela kako je on neposlušan itd., uopće se nije išlo po pravilniku o određivanju primjerenog oblika školovanja, ali njih se sluša jer "oni su stručnjaci i rade sve za dobrobit djeteta. "
Baš je teško ovo čitati, suosjećam s vama.
I moje dijete ima problema s impulzivnošću i emocionalnom nezrelošću, ali nije imao ovakve " ispade". Ja svog vodim psihologu, privatno. Bilo bi vam dobro da nađete nekog dobrog psihologa koji će sustavno raditi s djetetom. Čini se zbilja da mu treba pomoć. Mi kao roditelji nismo stručni i treba nam savjetovanje i podrška.
Sretno
Elijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2019., 16:46   #235
Quote:
Elida kaže: Pogledaj post
Baš je teško ovo čitati, suosjećam s vama.
I moje dijete ima problema s impulzivnošću i emocionalnom nezrelošću, ali nije imao ovakve " ispade". Ja svog vodim psihologu, privatno.
ajme, baš tužna i frustrirajuća i grozna priča, drago mi je da je kraj sretan

nego odgovaram da pitam u kojem ste gradu i može li preporuka za psihologa i što točno radi s djetetom
ja imam impulzivnog, emocionalno nezrelog i socijalno neprilagođenog 9-godišnjaka, isto je motorički nemiran, diže se i šeće po razredu, u prvom razredu je bilo najgore (nekad 2 minute ne bi sjedio, nekad bi trčao s jednog kraja razreda na drugi), u drugom dosta bolje s tim, ali je i dalje imao impulzivne reakcije tipa guranja, urlanja na drugu djecu i isto jedno vrijeme bio dežurni krivac u svakom sukobu
iznadprosječno je inteligntan, učiteljica mu daje dodatne zadatke, ali nema vremena niti se može posvetiti njemu. što se tiče neke pomoći u vidu individualiziranog programa ili nedajbože asistenta iskreno su mi rekli da to ne uspjevaju dobiti ni za puno problematičniju djecu koja doista imaju poteškoća, a kamoli za darovito neprilagođeno dijete

sad ćemo vidjeti, čini mi se da je sazrio, ali voljela bih imati preporuku za psihologa od nekog tko već ima pozitivno iskustvo s nekim tko radi s djetetom sa sličnim problemima jer smo mi išli već privatno kod psihologa i neki su bili...eto, žao mi novaca koje smo dali
isto smo se naslušali prodika o postavljanju granica, a jedna nam je rekla nek ga nalupamo po guzi da ga discipliniramo ako ne ide drugačije
ziizii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2019., 08:21   #236
Smile

Quote:
ziizii kaže: Pogledaj post
ajme, baš tužna i frustrirajuća i grozna priča, drago mi je da je kraj sretan

nego odgovaram da pitam u kojem ste gradu i može li preporuka za psihologa i što točno radi s djetetom
ja imam impulzivnog, emocionalno nezrelog i socijalno neprilagođenog 9-godišnjaka, isto je motorički nemiran, diže se i šeće po razredu, u prvom razredu je bilo najgore (nekad 2 minute ne bi sjedio, nekad bi trčao s jednog kraja razreda na drugi), u drugom dosta bolje s tim, ali je i dalje imao impulzivne reakcije tipa guranja, urlanja na drugu djecu i isto jedno vrijeme bio dežurni krivac u svakom sukobu
iznadprosječno je inteligntan, učiteljica mu daje dodatne zadatke, ali nema vremena niti se može posvetiti njemu. što se tiče neke pomoći u vidu individualiziranog programa ili nedajbože asistenta iskreno su mi rekli da to ne uspjevaju dobiti ni za puno problematičniju djecu koja doista imaju poteškoća, a kamoli za darovito neprilagođeno dijete

sad ćemo vidjeti, čini mi se da je sazrio, ali voljela bih imati preporuku za psihologa od nekog tko već ima pozitivno iskustvo s nekim tko radi s djetetom sa sličnim problemima jer smo mi išli već privatno kod psihologa i neki su bili...eto, žao mi novaca koje smo dali
isto smo se naslušali prodika o postavljanju granica, a jedna nam je rekla nek ga nalupamo po guzi da ga discipliniramo ako ne ide drugačije
Ma nije našoj priči kraj, to je svakodnevna borba...
Moj ima indiv. pristup u školi, ali ja od toga ne vidim nikakvu korist. Stručna služba tvrdi da učiteljica sve radi što treba, međutim to je po meni sve ništa.
I meni je dosta savjeta o "dosljednom odgoju"
Poslati cu vam na pp psih. kod koje idem kad god sam u Zg, s njom sam najzadovoljnija.
Elijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2019., 22:55   #237
Koliko mi se čini nije priči kraj.
Danas su i mene i suprugu zvali iz czss, raspitivali se kako je u školi, kako je bilo preko ljeta i da će nam poslati poziv na razgovor da vidimo što i kako ćemo dalje.
Dosadni ko proljev!!!!!
rijeka100 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.