Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2016., 15:48   #241
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
svicarska pretpostavljam ili nekaj gore oko svice
Je, svicarska je

Iskreno, nije mi bilo svejedno pustiti je, pratila sam je prvih mjesec dana, ali me molila i molila da bi ona sama, pa reko, ako toliko zeli, valjda je spremna ima i ovdje nekoliko roditelja koji prate svakodnevno, unatoc tome sto tete mole da puste djecu samu da se osamostale i sto mi je najvise fascinantno, svi su stranci izgleda da smo svi iz nekih juznijih zemalja vise u strahu za djecu.
Zivjele smo prije u AT i tamo bih je valjda pratila do 5.raz u skolu.

Ovdje im dolazi u vrtic stricek policajac koji onda ide s njima van i uce hodati preko ceste, StO je vazno itd. I tako svaka 2-3mj ponavljaju.
Wild Egg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 21:48   #242
joj ne čitati ovu temu više
ne mogu si zamisliti da svog sa 6 godina ostavim cijeli dan samog doma

a seka (7 godina) i ja (6 godina) smo svaki dan bile same doma. dok mama i tata nisu došli popodne doma s posla. većinom mama jer je tata bio na terenu puno
a mama je nekad znala raditi do 10 navečer, opet same
i išle same u dućan i spremale se za školu, do škole 2 raskršća

sad sam se nešto sjetila, bilo doba onih famoznih redukcija struje (tko se toga sjeća?) zimsko doba, a nas dvije same doma
ali nitko me nije pitao hoćeš ili nećeš, moraš, nema tko biti s nama
ali nije nam bilo loše, bar ja ne pamtim da nam je to bilo nešto grozno

kak će moj nemam poima...
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 21:49   #243
Quote:
Wild Egg kaže: Pogledaj post
Kcer ide sama u vrtic, ima 6godina. Zapravo, ide njih 5-6djece zajedno po sumskom puticu, treba ima cca 15min i imaju jednu zebru za proci i mozda 200m po cesti. Tu gdje zivimo bas zahtjevaju da se djeca vec od pocetka obaveznog vrtica (sa 4,5-5god) salju sama. Svi imaju narandjaste trake, tako da odmah i vozaci znaju da su to vrticka djeca. U prvom razredu dobivaju zute trake.

Ode i sama do lokalnog ducana koji nam je na 5min, takodjer joj stavim traku da se zna da je jos "mala".

Sto se tice ostajanja sama doma, ostane po 15-20min dok ja odem do ducana ili negdje brzinski.
meni se ovo jako sviđa
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 07:58   #244
Meni mm prica kako su njegovi starci odlazili u sest raditi, a on je kao prvasic prvo vodio mladjeg brata u vrtic pa onda sam u skolu nekih 2km i jos je trebalo preci prometnu cestu (to je bilo u Zagorju).
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 12:19   #245
Ja nisam nikad išla u vrtić
Mama je radila uvijek popodne i u 12 bi odlazila od doma, tata bi dolazio u 15 a u međuvremenu dok sam bila mnja sam "spavala" a kad sam bila veća susjeda je "bacila oko na mene"
Uopće ne želim razmišljati šta sam sve radila, uglavnom ne sjećam se ničega osim one zadnje godine pred školu, sjećam se da samo se frendica i ja koje smo bile isto stare i stanovale kuća do kuće igrale najnormalnije vani u dvorištu

Prvi osnovne mi je bio u 2 km udaljenoj školi do koje sam pješačila na bus 10-15 min, usput prešla prugu od 4 kolosjeka bez rampe i ikakve signalizacije, išla na bus 3 stanice, prešla cestu od 2 trake u svakom smjeru
Na povratku kući sam tu istu cestu prelazila na pješačkom bez semafora

Naravno da sam se sama budila (mama je isto počela raditi u smjenama kad sam ja krenula u školu) i sjećam se da sam jednom zaspala na izlet i da sam bila jako jako tužna.

U prvom razredu mama me vodila 2 dana u školu, treći dan me čekala na toj glavnoj cesti i ja sam ju pitala šta iam za ručak: a ona je rekla da će sad staviti knedle kuhati kad dođemo doma, a ja sam joj rekla :bolje da si knedle skuhala nego da si po mene išla, vidiš da mogu sama

Dakle od prvog razreda sam također ostajala sama doma

Da znam, drugo vrijeme druge okolnosti

Al gle, da smo i mi radlil pizdarije dok smo bili sami doma, jesmo jbg
Imali smo potok iza kuće i svašta se s tim potokom izdogađalo i svašta je u njega popadalo... Pa bi se svaki dan kod nekog drugog skupila ekipa pa bi se pekle palačinke pa kokice, znali smo čiji starci kad dolaze, nije bilo telefona da nas provjeravaju i tak... Jedno veselo djetinjstvo sve skupa

Iskreno baš mi je žao što moj mali neće to sve proživjeti kao što sam ja proživjela
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 16:26   #246
Joj Fran, danas bi takve roditelje prijavili da tako ostavljaju dojete doma
Nije 13 godina granica kad dijete smije biti samo doma

Inace kad te citam, slicno i kod mene
A bas nam je bilo lijepo
Vjecito visili vani
Sad pogledam kroz prozor park vjecito prazan
A ima djece

I da, odlicno ono za knedle!
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 11:12   #247
Moja curica vec tri godine..
Sad ce sedam..
Muz kreće izmedju 4-5h na posao..i kad ja radim noćnu..mene nema do 8h..
U tom periodu,ona mora bit sama..
Nikad mi nista nije uzela,razbila,dirala sto ne smije...
Ona ako se probudi, upali crtić,ostane ususksna i ne ide iz kreveta..
Pametno mamino dijete
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 11:14   #248
Quote:
plavi-safir kaže: Pogledaj post
Moja curica vec tri godine..
Sad ce sedam..
Muz kreće izmedju 4-5h na posao..i kad ja radim noćnu..mene nema do 8h..
U tom periodu,ona mora bit sama..
Nikad mi nista nije uzela,razbila,dirala sto ne smije...
Ona ako se probudi, upali crtić,ostane ususksna i ne ide iz kreveta..
Pametno mamino dijete
Sigurno je na mamu
fredzagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 14:49   #249
Ne znam je li uopšte ima ikakav zakon u vezi ostavljanja djece same u kući ili je sve prepušteno roditeljima?

Ja sam ga počela ostavljati samog od 6,5 godina,po par sati, s tim da imamo komšinicu koja mu je pri ruci ako šta zatreba. Nisam baš bila opuštena, ali on je stavrno onako odgovoran i nije se bojao. Nije mene strah da će oni nešto krivo napraviti, jedino me strah da neko ne provali i tako neki crnjaci. Ali i to prodje.

Lakše mi je i kad je sam, nego sad kad ih bude dvoje.

Drugarica živi u Engleskoj..po zakonu ne smiješ dijete ispod 12 godina poslati samo u školu! Meni je to debilno. Kad vidim curice od 12 godina, samo što momke ne vodaju, a ne smiješ ih po kruh poslat.

Od 5 idu sami u prodavnicu koja je blizu i gdje ih znaju.Više jer ih je to činilo "odraslim"i sretnim, nego što nam je potrebno. Ona se čudi, kaže mene bi uhapsili (cuere imaju 8 i 10god).
Lady Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 17:06   #250
tu oko mene djeca od 10 godina su već skroz samostalna, voze bicikle po kvartu i sama šeću okolo a djeca od 8 tek ostaju sama doma pa zaključujem da je to neko razdoblje u kojem od ostanka po sat vremena sami doma dospiju do potpuno samostalnog kretanja
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 20:51   #251
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
tu oko mene djeca od 10 godina su već skroz samostalna, voze bicikle po kvartu i sama šeću okolo a djeca od 8 tek ostaju sama doma pa zaključujem da je to neko razdoblje u kojem od ostanka po sat vremena sami doma dospiju do potpuno samostalnog kretanja
tako nekako i ja vidim...

iako ima dosta djece koja su po cijele dane same vani u parku, kod zgrada itd.
ja to nebi dopustala djeci...ne želim da je ulica odgaja ...bez mojeg nadzora moze sat do dva biti sama vani .....
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 14:05   #252
ja svoje sad od ovog proljeća ostavljam malo same doma......
prvo da skoknem u pekaru, pa do dućana, a neki dan sam otišla na 3 h u šoping...... sad će u školu na jesen.....
u ta tri sata sam ih 3-4 puta nazvala da provjerim jel sve ok......
kad se sjetim ja sam već sa 5 godina ostajala sama doma i bilo mi je baš super......
uglavnom - sve me je super dočekalo.......
malo su se igrali, pa gledali crtic......ja sam im ostavila narezanog kruha pa su si napravili sendviće.......
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 13:55   #253
Nama bi također trebale pripreme, jer mali ne voli ni minute biti sam. Ima 7,5 godina. Jedva sam ga nekoliko puta ostavila na 10-minuta kad sam morala skočiti do obližnjeg dućana. I onda bi prigovarao kad sam se vratila. Od jeseni krećemo u novu školu i još ga čeka dvije godine produženog boravka. Sada bi nakon škole bio kod bake dok nisam došla po nj s posla i svi su bili mirni. Koji su vaši savjeti? Kako ga osamostaliti?
Alisa AL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 12:54   #254
Nama treba priprema za roditelje mala će sad 7 i nije sekunde bila sama,mojom krivnjom jer sam strašno fobična sta se djece tiče(fobiju sam djelomično prenijela i na nju),iako imamo park ispred zgrade nikad je nisam samu pustila,doduše nije ni tražila al ipak...
Ovo ljeto je na vikendici počela sama tražiti da ide ispod kuće di se ostala djeca igraju,nisam je puštala,išla bi sa njom i držala je na oku.
Nekidan je čula da su našli onu curicu što je nestala i ostala je šokirana kad je čula da ima 13 godina,sad opet govori da neće sama nigdje što meni iskreno paše ali opet me muči što je zbog svoga straha sputavam i prenosim ga na nju.
Kako će sada u školu malo detaljnije razgovaramo o obrambenim metodama za slučaj da se sta desi...u kvartu koji je inače miran zadnje vrijeme svega ima,od seksualnih napada do bolesnika koji tuku u prolazu,šizofreničara nekoliko koji su stalno po ulicama kvarta i sta ja znam kad su popili terapiju a kad ne...ugl sa jedne strane svoje fobije smatram opravdanima a sa druge znam da se mora osamostalit i da samo kocim nešto do čega treba doći i da mogu nju psihički spizdit..nepametna sam skroz najradije bi je do faksa pratila
__________________
Another mother's breakin'..heart is taking over..when the violence causes silence we must be mistaken...
šmizly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 10:56   #255
Ja se svake godine sve više osvjedočim u to da je boravak nužno zlo i da bi ljudi trebali puštati svoju djecu da se sama brinu o svojim obvezama, doma, uče se odgovornosti i budu malo sami sa sobom.

Naravno, nije moguće u nekim slučajevima (udaljena škola u koju se dijete vozi), ali u 80 posto slučajeva djeca su sasvim sposobna od 11:25 ili 12:15 do 17 biti doma, podgrijati si ručak, napraviti zadaću i čak biti puštena da se s ostalom djecom igraju vani pred zgradom u parku.

Smiješno je da mi danas uz GPS lokatore na mobitelima pametnim satovima, narukvicama, imamo problem sa slobodnom igrom djeteta i puštanem da se nauči brinuti o sebi, a nas su starci bez ičega puštali i u Zagrebu, i Slavoniji, i na moru...

Djeci treba njihova društvena stratifikacija i slobodan prostor da iz tih socijalnih interakcija nešto sami nauče o egoistima, lažljivcima, zlobnicima, zaljube se, nađu zajedničke interese, unutar svoje i bliskih dobnih skupina, bez vodstva i odrasle packe 24 sata dnevno.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:00   #256
slazem se za samostalnost, ali ipak smatram da je za dijete od 6,5 godine puno previse da bude samo kuci 5 sati. svaki dan. cijelu godinu.
ne znam kako je bilo kod tebe ali u mojoj osnovnoj je jako malo djece koja nisu isla u boravak zbilja bilo samo kuci.
redom su tu bile bake, roditelji koji su radili u smjenama ili starija braca i sestre.
oni koji su bili sami bili su samo do 15 a ne do 17.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:03   #257
ne znam majo. evo, gledam svog prvašića i sumnjam da bih ga još tako pustila. do sad je najviše bio sam pola sata. nije da on ne bi nego ja ne bih da je 5 sati solo doma. ode on i do dućana, al nema šanse da mi u toj dobi lunja po vani.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:13   #258
ja cak ne razmisljam o tome sto bi ona eventualno napravila, da izvede neko sranje, razmisljam o situacijama koje se mogu dogoditi za koje znam da bi ju prestrasile i uznemirile.
evo prosle godine je malicka od sujede (2 razred) rezala kruh i porezala se. obicna stvar, svakodnevna, ali dijete se izbezumilo jer krv nije stala odmah. bila je sama, izasla je iz stana i otisla preko ceste susjedi koja je srecom bila kuci ali vrata su se zalupila i nije mogla vise doma.
sve je to dio odrastanja, nove i nepredvidjene ruzne situacije, ali ja zbilja ne zelim da se moje dijete s njima susrece sa 6 ili 7 godina.
smatram da je 9-10 g sasvim ok za to i da nece ostati uskracena za nista ako bude sama kuci cijeli dan s 9 godina umjesto sa 6.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:48   #259
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
offsam, al moram napisat da ovo dvoje ne ide zajedno
ne mozes dijete pratit GPSom i pricat o slobodnom prostoru djeteta.
u tom kontekstu, boravak je bolja opcija jer je, manja kontrola (u ocima djeteta)

ono sto se u roditeljskim ocima zbrckalo je, skola u koji dijete unutar 9 sati dobije vrhunsko obrazovanje (privatni internati/skole, tri strana jezika, violine, sport, eko hrana i smjesak od uha do uha) i dijete mi mora u obaveznu skolu (a skolovanje je besplatno) a ja sam rob svog kapitalistickog sefa i moram raditi 12 sati pa nek mi drzava, besplatno ili sto jeftinije zbrine dijete.
pritom naravno, zaboravljamo kapacitete, interese, a bome i potrebe djeteta...
Nisam to navela kao sredstvo kontrole, nego čisto kao oznaku nekog doba kad je i u slučaju da te uhvati strah moguće preko trace my device naći svoje dijete. Dakle imaš taj neki safety net ako si već poplaše ko pilić. ije baš da smo mi postali geto odjednom i da je to tolika opasost kao da smo u Bronxu.

Nisam ništa od toga koristila osim javljanja na telefon kad dođe iz škole i nemam nikakvih zamjerki.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:57   #260
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja cak ne razmisljam o tome sto bi ona eventualno napravila, da izvede neko sranje, razmisljam o situacijama koje se mogu dogoditi za koje znam da bi ju prestrasile i uznemirile.
evo prosle godine je malicka od sujede (2 razred) rezala kruh i porezala se. obicna stvar, svakodnevna, ali dijete se izbezumilo jer krv nije stala odmah. bila je sama, izasla je iz stana i otisla preko ceste susjedi koja je srecom bila kuci ali vrata su se zalupila i nije mogla vise doma.
sve je to dio odrastanja, nove i nepredvidjene ruzne situacije, ali ja zbilja ne zelim da se moje dijete s njima susrece sa 6 ili 7 godina.
smatram da je 9-10 g sasvim ok za to i da nece ostati uskracena za nista ako bude sama kuci cijeli dan s 9 godina umjesto sa 6.
A ne govorim ni ja da dijete od 6 treba biti 8 ili 9 sati doma, to i nije neka mogućnost s tim boravcima do trećeg, je li.

O situacijama o kojima pričaš može se razgovarati, ono što mogu reći kao mama koja je dijete pustila doma u prvom polugodištu prvog razreda, a bio je sam do 14:30 najčešće, ali i do 17 bar dvaput na tjedan, jest da je najbitnija priprema i dogovor.

Djetetu se lako usadi da u slučajevima koji ga uplaše nazove tvoj broj, da zna brojeve hitne, policije i vatrogasaca, da su mu ti brojevi napisani na vidljivu mjestu jer u slučaju panike ima mjesto na kojem to piše.

Strah nije smrt niti je negativan, iz straha se isto uči.

Ali realno, teško da će prvašići ostajati sami, većinom počnu u drugom ili trećem, otad već i u školi uče o ostajanju doma i situacijama koje se mogu dogoditi ako ti kao roditelj nisi već prošao s djetetom neke osnove.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.