Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2013., 14:22   #41
Quote:
Zoka2 kaže: Pogledaj post
čekaj koliko sam skužio, kod njih se kupoprodajni ugovor napravi za 5 minuta, ne ide se kod javnog bilježnika, ne plaća se ništa i funkcionira...
ae, kad sam se vraćao iz njemačke, prije par godina tako sam prodao auto, izprintao ugovor sa neta, unio podatke od vlasnika i mene + brojeve osobne odnosno putovnice ,podatke o autu..čovjek mi dao lovu, a ugovorom potvrđuješ da si primio lovu i slično i to je bilo to..otišao lik prenio auto na sebe , normalno..

tamo se ide kod javnog bilježnika jedino ako kupuješ kuću ili ako radiš testament i sl.

čak i kad trebaš negdje predat neki dokument kod nas te traže recimo kopija ovjerena od javnog bilježnika, tamo samo kopiraš ii pošalješ poštom i sve priznaju.isto kad dižeš kredit u banci, kod nas te šetaju od bilježnika do bilježnika, tamo sve obaviš u banci.
u biti potpis je svetinja i to je to, al ako si nešto krivotvorio kazne su prestrašne ili ako si si kroz falsifikat priskrbio neku korist na račun države, moraš sve vratit a zastara je 30 godina

e da, u slučaju kazne dobiješ upis u potvrdi o nekažnjavanju, koju btw. kod svakog poslodavca moraš priložit, a rok za brisanje su podugački, pa se ti igraj sa zakonom

tako da da, u biti sve funkcionira
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 09:07   #42
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Ma to je tako u RH teoriji, ni kod nas niti vani u Nizozemskoj ili Italiji nitko ti nece izdati racun. To kad cujem od nasih policajaca ili poreznih cinovnika je suludo, oni su doista tako obuceni valjda ali to uopce nije tako u stvarnosti. odu pa neke racune prezentirat na granici cak i za stare i polovne stvari...
Za početak mješaš puno bliskih ali opet različitih stvari.Oni na granici ali i ostali samo rade onako kako se napisani zakoni i ostali propisi ili im je dostavljen kakav naputak ili uputa.Niti RH službenik (bilo) koji mora znat kakvi su zakonu o ostatku svijeta nit službenici ostatka svijeza moraju znat kakvi su zakonu i TH jer je to nemoguća misija i tako će i ostat.

Sve firme u eu i RH dužne su ti izdat račun za kupljenu novu ili polovnu robu.Tip računa ovisi da li si pravna ili fizička osoba tj.izdaju li A4 (faktura) ili samo iz kase.

Puno sam (bar prije) peglao po italiji i kupovao polovene aute i dijelove po otpadima i uredno sam dobivao račun.Ne malo puta me zaustavila njihova financijska policija,policija i karabinjeri i nikad problema.Pregledaju auto vide robu i račun i doviđenja.A vidiš da si ga i ti dobio samo se niste sporazumili dobro kakav ti račun treba.

Nadalje nemoj mješat ugovore u Nizozemskoj za njihove državljane i ugovore koje trebaju imat nizozemac i drugi državljan (bar za vozila) jer sam ja vidio uredno ovjeren kupoprodajni za vozilo između takve dvije osobe.

Quote:
Micek123456 kaže: Pogledaj post
u biti potpis je svetinja i to je to, al ako si nešto krivotvorio kazne su prestrašne ili ako si si kroz falsifikat priskrbio neku korist na račun države, moraš sve vratit a zastara je 30 godina
A vidiš kod nas nije svetinja ali nisu ni takve kazne ni takva zastara.Ako kod nas uvedeš takvo nešto narod neće bit zadovoljan s kaznama.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 13:39   #43
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Za početak mješaš puno bliskih ali opet različitih stvari.Oni na granici ali i ostali samo rade onako kako se napisani zakoni i ostali propisi ili im je dostavljen kakav naputak ili uputa.Niti RH službenik (bilo) koji mora znat kakvi su zakonu o ostatku svijeta nit službenici ostatka svijeza moraju znat kakvi su zakonu i TH jer je to nemoguća misija i tako će i ostat.

Sve firme u eu i RH dužne su ti izdat račun za kupljenu novu ili polovnu robu.Tip računa ovisi da li si pravna ili fizička osoba tj.izdaju li A4 (faktura) ili samo iz kase.

Puno sam (bar prije) peglao po italiji i kupovao polovene aute i dijelove po otpadima i uredno sam dobivao račun.Ne malo puta me zaustavila njihova financijska policija,policija i karabinjeri i nikad problema.Pregledaju auto vide robu i račun i doviđenja.A vidiš da si ga i ti dobio samo se niste sporazumili dobro kakav ti račun treba.

Nadalje nemoj mješat ugovore u Nizozemskoj za njihove državljane i ugovore koje trebaju imat nizozemac i drugi državljan (bar za vozila) jer sam ja vidio uredno ovjeren kupoprodajni za vozilo između takve dvije osobe.


A vidiš kod nas nije svetinja ali nisu ni takve kazne ni takva zastara.Ako kod nas uvedeš takvo nešto narod neće bit zadovoljan s kaznama.
U pravu si glede toga da vani sluzbenici ne moraju znati kakav je postupak u RH dok ona nije clan EU. Medjutim jako dobro znaju kakav je postupak u nekoj od clanica EU a ako nemaju tu informaciju samo nazovu one koji znaju i imaju informacije. Zato ako 'unosimo' auto iz Nizozemske ili Belgije u npr Litvu nema nikakvih poreza na porez, auto se registrira i plati porez kao da je kupljen auto u Litvi.

I ovo si u pravu da je bolje imati racun cisto zbog karabinjera i drugih koji bi eventualno mogli provjeravati, iako ako nemas sve racune (dogodila mi se ta situacija jednom u Njemackoj dok sam vozio djelove iz Nizozemske za Hrvatsku) nece pretjerano komplicirati osim ako nije negdje u njihovoj zemlji prijavljena kradja s upravo tim djelovima.

Medjutim, ovo glede ugovora s Nizozemcima nasih gradjana je uvijek sve radjeno samo zbog hrvatskih propisa, odnosno carinskih propisa nasljedjenih iz vremena Jugoslavije. Nema u Nizozemskoj takvih 'ovjera', 'ugovora' i sliscnih nelogicnosti pa su nasi gradjani svi redom morali izmisljati ugovore samo zato da podmire domacu neuku administraciju. Budimo realni, ako naidjes na nekog carinika ili policajca koji nema pojma kako je u Nizozemskoj i trazi da to bude kao u Jugoslaviji/Hrvatskoj jer on tako misli da mora onda mu to i napravis, isprintas neki racun/ugovor/papir da bude covjek namiren. Vecina iliti vise od 90% papira koji su radjeni na taj nacin su upravo radjeni zbog hrvatske administracije a ne zato jer je to vani tako normalno. Jednom sam cekao s kombijem punim motodjelova i motorkotacem, dosao u rano jutro i carinik me ne pusta jer gdje su mi od svih papira neki taj i taj papir i kupoprodajni ugovor ovjeren kod javnog biljeznika. Pa sam na carini isao do speditera i ovaj mi kaze da mu dam 100 Eura pa da ce on to rjesiti. Kuzim ja da se carinik i spediter 'tale' s 50 Eura svaki ali zbog cega davat mito nekome kad imas sve papire uredne? I tako sam redom isao nazivati prijatelja u Nizozemsku da napravi svaki taj papir koji treba, i opet nije bilo dobro jer covjek trazi i trazi ovjeru javnog biljeznika. Aj ti meni reci da je to normalno, da te carinik ne pusta zato jer trazi mito samo zato jer se pravi glup da on ne mora znati kakvi su propisi u Nizozemskoj? U konacnici smo napravili neki fiktivni racun od firme do drugog frenda koji ima prodavaonu i auto servis cisto da vidimo hoce li to biti u redu jer je to upravo onaj papri koji je carinik trazio, a mislio je da ga ja necu moci napraviti/ishoditi. Carinik je na kraju ljutito odmahnuo rukom i isao dalje maltertirat neki sleper jer je tamo vidio lukrativniju priliku.

Nekako sam uvjerenja da ce ta praksa nasih carinika prestati s 01.07.2013. i bar malo smanjiti korupciju u RH. Medjutim argument da nasi carinici ili drzavna administracija NE MORAJU znati kako je vani a to im je posao - nikako ne stoji. Bar ne u stecevinama EU, takvi nece moci raditi i izmotavati se da nis ne znaju samo zato da bi mogli bunariti nas gradjane. Zadnji put kad sam na poklon dobio 4 zimske gume iz Nizozemske vidio sam da carinih gundza i ne pusta iako sve drugo na vozilu ima uredne papire. Pa 10 Eura nece, 20 mu je malo i kaze da ga treba pocastiti s 50. Na pitanje zbog cega tako puno a lik odgovara: "Jebiga, vidis da su mnogi popadali i sad smo pod prismotrom USKOKa, pa eto zato 50 Eura." Valjda je to neka cudna interpretacija 'rizika posla' u njihovim ocima. Sve se veselim da toga nekako nece vise biti nakon ulaska u EU, to samo baca ljagu na nasu drzavu i to toliko da su cak Milanovicu (premijeru RH) predbacili u EU kako je to mala drzava visoke korupcije a on se cudi i pravi blesav ko Sanader. Jos naziva Bild njemackih trecerazrednim ili zutim tiskom, jer svi se u drzavnoj administraciji prave da korpucije nema i da nis ne znaju pa misle da tako mogu uvjeriti sve zive.

Moguca misija i rjesenje za krizu u hrvatskoj koja dolazi je uparvo to, napraviti provjeru znanja domacih sluzbenika o poslu koji rade. I onda one koji se ne educiraju jer zele i dalje praviti se blesavi i traziti mito jednostavno ocjeniti kako ne zadovoljavaju kriteriju svog posla. Tako je vani u EU, ako nes ne znas raditi ne mozes to raditi, dobijes otkaz. Pa valjda je vrijeme da se s ulaskom u EU i to promijeni da dobijemo visoko kvalificirane drzavne sluzbenike poput onih u institucijama EU. A ne da ti na svaki tvoj zathejv odgovaraju s NE MOZE! iako imas na to pravo i bunare da das neku sitnicu...

Ja i dalje cekam na odgovor Agencije, od Carine sam dobio kvalitetan i detaljan sluzbeni odgovor da je Agencija nadlezna za registraciju i da carina od 01.07.2013. nema vise nista s time. A od Agencije sam dobio odgovor da su poslali sluzbeni upit Carini i da cekaju odgovor. I to cekam s razlogom, mjesec dana je zakonski rok da mi odgovore. Jer nakon tog sluzbenog odogovora se nece vise moci praviti neuki da ne znaju da su oni odgovorni za to i da je to njihov posao. A onaj komicni odgovor od jende sluzbenice na telefon da MORA i nakon 1.7. biti carinska deklaracija 'jer inace bi svi uvozili avione' necu ni komentirati. Zato i trazim sve legalno, crno na bijelo, na papiru, tako se radi u EU i zelim tako i ja. Koliko kosta platit cu, samo neka je posteno a ne guljenje koze s vrata nas gradjana.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 14:34   #44
Nema poreza na porez ni kod nas ulaskom u eu.Ako ti je odbijen porez u npr.Nizozemskoj platit ćeš ga u RH.Ukoliko ga nisi platio u Nizozemskoj nećeš ni u RH.Govorimo o pdv-u.Posebni porezi su posebna priča.

Opet mješaš.Ne moraju znat kakvi ugovori se rade u ostatku eu-a jer je bitno po RH propisima kakve dokumente trebaš da bi registrirao vozilo.Ako traže ovjeren ugovor onda ćeš njega i morat imat.Toplu vodu ne izmišlja carina,policija i ostalo administrativno osoblje nego onaj koji donosi propise a to je Sabor RH i kao predlagatelj propisa Vlad RH (za neke resorni ministar).

Evo kako su jučer predložili da više nema knjižice vozila tako će možda riješit i ostalo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 16:30   #45
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nema poreza na porez ni kod nas ulaskom u eu.Ako ti je odbijen porez u npr.Nizozemskoj platit ćeš ga u RH.Ukoliko ga nisi platio u Nizozemskoj nećeš ni u RH.Govorimo o pdv-u.Posebni porezi su posebna priča.

Opet mješaš.Ne moraju znat kakvi ugovori se rade u ostatku eu-a jer je bitno po RH propisima kakve dokumente trebaš da bi registrirao vozilo.Ako traže ovjeren ugovor onda ćeš njega i morat imat.Toplu vodu ne izmišlja carina,policija i ostalo administrativno osoblje nego onaj koji donosi propise a to je Sabor RH i kao predlagatelj propisa Vlad RH (za neke resorni ministar).

Evo kako su jučer predložili da više nema knjižice vozila tako će možda riješit i ostalo.
A cuj, ja karikiram kad kazem porez na porez. Ali ako je vozilo/plovilo/prometalo rabljeno i na njega je jednom placen porez, koja je svrha ponovnog placanja poreza zvao se on posebni, PDV, trosarina, specijalni ili nekako drugacije? I u ovome 'ako traze' je kljucna rijec, jer isto se postavlja pitanje svrhe. Koja je svrha trazenja ovjere kod javnog biljeznika u Nizozemskoj ako se to ne radi tamo (i u velikom broju zemalja EU) prilikom kupoprodaje? Jasno je meni da se tijekom godina nagomilalo hrpa propisa koje koce i dodatno kompliciraju administraciju i sad to pokusavaju rijesiti, nadam se na bolje.

Kako ce biti po novome glede knjizice vozila i hoce li se to odnositi samo na vozila ili i na druga prometala tipa plovila, zrakoplova, padobrana?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 19:06   #46
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Opet mješaš.Ne moraju znat kakvi ugovori se rade u ostatku eu-a jer je bitno po RH propisima kakve dokumente trebaš da bi registrirao vozilo.Ako traže ovjeren ugovor onda ćeš njega i morat imat.Toplu vodu ne izmišlja carina,policija i ostalo administrativno osoblje nego onaj koji donosi propise a to je Sabor RH i kao predlagatelj propisa Vlad RH (za neke resorni ministar).

Evo kako su jučer predložili da više nema knjižice vozila tako će možda riješit i ostalo.
to je istina, neke zemlje traže od JB ovjeren kupoprodajni ugovor, kao npr Slovenija, neke pak ne.Tako da ako ćemo mi tražit nemožemo nam niko zabranit.
ok malo je bezveze zbog extra troška, jer ako dobiješ sve papire i da je odjavljen na policiji sa štambiljima u zemlji i z koje se uvozi i ako je dobio izvozne tablice..to je već signal da je legalno kupljen.
al kod nas si oduvijek prvo lopov dok ne dokažeš suprotno

da nebi bilo zabune, naravno da JB i u njemačkoj i u nizozemskoj i bilo gdje ovjeravaju kupoprodajni ugovor, naravno ne rade to često al te neće izbacit iz ureda i reć nemože al će ti dobro naplatit, ispod 100Eur sumnjam da košta, u njemačkoj je npr jeftinije na sudu ovjerit, al opet i to košta bar 10-15 eur, a JB košta puno više...
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 08:03   #47
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
A cuj, ja karikiram kad kazem porez na porez. Ali ako je vozilo/plovilo/prometalo rabljeno i na njega je jednom placen porez, koja je svrha ponovnog placanja poreza zvao se on posebni, PDV, trosarina, specijalni ili nekako drugacije?

Kako ce biti po novome glede knjizice vozila i hoce li se to odnositi samo na vozila ili i na druga prometala tipa plovila, zrakoplova, padobrana?
Prvo postoje više vrsta "poreza" pa ako se ukine jedan automatski ne znači da su se ukinuli svi.Služe za financiranje države pa ga se nijedna vlada ne odriče lako.
Ne znam ni da li ta prometna sredstva imaju knjižicu vozila.To je izmislio pametan da samo uzme lovu od naroda kod izdavanja i ovjere na tehničkom.

Quote:
Micek123456 kaže: Pogledaj post
. al će ti dobro naplatit, ispod 100Eur sumnjam da košta, u njemačkoj je npr jeftinije na sudu ovjerit, al opet i to košta bar 10-15 eur, a JB košta puno više...
Naplatio bi ti debelo i kod nas JB kada bi on odgovarao za ugovor, ovako on samo naplaćuje ovjeru potpisa što je samo "novi" mali porez.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 12:14   #48
jel zna neko kakva je dosa bila prcedura za uvoz automobila iz eu?
Zoka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 12:32   #49
Kupiš,riješiš papire,dovezeš do granice,napraviš prijavu na GP-u, s tom odeš na unutarnju špediciju da naprave druge papire,unutarnja carina pregleda i izračuna carinu (ako treba) i pdv,platiš, riješiš homologaciju (ako treba) i odeš na tehnički pa registriraš.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 09:32   #50
Quote:
Micek123456 kaže: Pogledaj post
to je istina, neke zemlje traže od JB ovjeren kupoprodajni ugovor, kao npr Slovenija, neke pak ne.Tako da ako ćemo mi tražit nemožemo nam niko zabranit.
ok malo je bezveze zbog extra troška, jer ako dobiješ sve papire i da je odjavljen na policiji sa štambiljima u zemlji i z koje se uvozi i ako je dobio izvozne tablice..to je već signal da je legalno kupljen.
al kod nas si oduvijek prvo lopov dok ne dokažeš suprotno

da nebi bilo zabune, naravno da JB i u njemačkoj i u nizozemskoj i bilo gdje ovjeravaju kupoprodajni ugovor, naravno ne rade to često al te neće izbacit iz ureda i reć nemože al će ti dobro naplatit, ispod 100Eur sumnjam da košta, u njemačkoj je npr jeftinije na sudu ovjerit, al opet i to košta bar 10-15 eur, a JB košta puno više...
Ovjeru javnog biljeznika traze uglavnom zemlje bivse Jugoslavije, to znaci da su to uglavnom Slovenija i Hrvatska i to je naslijedje jugoslavenskog pravnog sustava kad je to tako trebalo. Vani se isto moze ovjeriti bilo kakav dokument jer JB ne ovjerava istinitost dokumenta nego samo potvrdjuje potpisnike.

Nemojte se iznenaditi kad vidite da ovjera javnog biljeznika kosta 2 Eura vani a ne 7 Eura (ili vise) koliko kosta u RH. Ako u Belgiji i Nizozemskoj ovjeravate, toliko cete platiti medjutim ni ta ovjera JB vam ne treba za prijenos vlasnistva automobila, motorkotaca ili neke druge pokretnine.

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Prvo postoje više vrsta "poreza" pa ako se ukine jedan automatski ne znači da su se ukinuli svi.Služe za financiranje države pa ga se nijedna vlada ne odriče lako.
Ne znam ni da li ta prometna sredstva imaju knjižicu vozila.To je izmislio pametan da samo uzme lovu od naroda kod izdavanja i ovjere na tehničkom.
Istina, iako ako se ne odreknu nekih poreza nece uskoro imati nikoga ko ce poreze placati...

U RH je smanjen porez na plovila stranaca na 5%PDV do kraja ovog mjeseca. Iako je bilo neukih iz drzavnog aparata koji su se bunili treba imati na umu da smanjenje poreza donosi vecu zaradu od visokih poreza. Jer na taj nacin ce stranac umjesto da registrira plovilo na Kajmanskim otocima (od cega RH ima ravno NULA kuna dobiti) ipak izvuci kojih 5% novaca. Zatim, tu ce stranci i osigurati taj isti brod (eto jos novaca za osiguranje i registraciju) te ce i servisirati taj brod (pa malo drzava uzme poreza od servisera te se zaposljavaju novi radnici koji isto placaju poreze).

Smanjenje poreza na neke stvari tipa plovila i zrakoplovi moze samo donijeti novaca u drzavnu blagajnu, naravno kroz periferna davanja. A ako lupe odmah 25% PDVa pa ko ce uopce placati tako suludo visoka davanja..?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 09:45   #51
Quote:
Zoka2 kaže: Pogledaj post
jel zna neko kakva je dosa bila prcedura za uvoz automobila iz eu?
Dobro ti je natipkao Sivkic s par bitnih detalja koje bi trebalo istaknuti...

Homologaciju je uvijek trebalo napraviti PRIJE uvoza auta jer inace si se bacio u nemilost carinika i speditera. Dakle, prvo papire napraviti za vozilo, zatim dovesti na carinu, platiti mito spediteru i cariniku (obicno se ostavljalo 50 Eura 'za kavu ili kurve' a za vece stvari i vise, kako se to lijepo moglo vidjeti na jednoj snimci na Jutjubu) da ti puste preci preko granice, zatim ti na cijenu vozila stave zaracunatu cijenu spedicije (koju placas cak i ako si sam dovezao svoje vozilo), na zbroj tih cijena ti lupe carinu, na zbroj toga ti lupe PDV i ostala davanja i onda si mogao uci u RH s tim vozilom pa ici dalje normalno registrirat vozilo. Ako bi slucajno vozilo bilo iz neke druge zemlje osim Njemacke (npr Nizozemske) morao si potpisati izjavu da si ti 'kazneno i materijalno odgovoran' da je to vozilo tvoje vlasnistvo na MUP i onda su ti dopustili da izidjes na tehnicki i registriras vozilo. Ukratko, vozilo koje je kostalo neku odredjenu cijenu na to si imao oko 57% do 68% davanja te iste cijene drzavi, plus mito koje se ne racuna jer od toga drzava nema nista osim komplikacija a gradjani su nerijetko odustajali od uvoza zbog lopovluka na granicama.

S 1.7. cemo vidjeti kako to funkcionira, ali nadam se da ce izostati ovaj dio 'cascenja' koji smo morali davati odgovornima da rade svoj posao.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 10:03   #52
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Nemojte se iznenaditi kad vidite da ovjera javnog biljeznika kosta 2 Eura vani a ne 7 Eura (ili vise) koliko kosta u RH. Ako u Belgiji i Nizozemskoj ovjeravate, toliko cete platiti medjutim ni ta ovjera JB vam ne treba za prijenos vlasnistva automobila, motorkotaca ili neke druge pokretnine.
Probaj registrirat a da nije kupoprodajni ugovor ovjeren.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 11:43   #53
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Probaj registrirat a da nije kupoprodajni ugovor ovjeren.
Mogao sam registrirati vozilo, odjaviti ga, prodati i raditi s njim sto god me volja bez ovjerenog kupoprodajnog ugovora, samo s posjedom roza kartice vozila. Ta roza kartica je mali komad A5 papira i ko je u njenom posjedu taj je vlasnik vozila, to je najnormalnije za Nizozemsku i za jos nekoliko zemalja u EU.

Cak sam i zadrzao te roza kartice, tako da sad s ulaskom u EU mogu najnormalnije ponovno registrirat ta vozila u Nizozemskoj iako su registrirana u Hrvatskoj. Samo trebam platiti osiguranje i prijaviti vozila na mjesto prebivalista u Nizozemskoj, cak ni tehnicki pregled ne moram proci za npr oldtimere.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:00   #54
Mislio sam da probaš reg. vozilo u RH bez ovjerenog ugovora.

Inače eu je ostavila državama da svaka na svoj način regurira bilježnike i javnobilježničku službu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 28.05.2013. at 12:12.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 12:55   #55
ma ja bi bio zadovoljan kad bi davanja drzavi bila smanjena na bar 20-30% od ukupne cijene auta..
zato i jesam svaki dan na forumu, iscekujem novosti pa da vidim dal se siplati na put u njemacku ili ne!!
Zoka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 14:04   #56
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Mislio sam da probaš reg. vozilo u RH bez ovjerenog ugovora.

Inače eu je ostavila državama da svaka na svoj način regurira bilježnike i javnobilježničku službu.
Ah, Hrvatska je slucaj za sebe, iako se moze i to tako da se napravi izlazni racun od tvrtke izvan RH. U biti je mozda cijeli instrument javnog biljeznistva otisao predaleko u Hrvatskoj, svakakve su malverzacije omogucene s time, dovoljno je imati 'ovjerenu specijalnu punomoc' od javnog biljeznika i kojesta se moze napraviti s takvim dokumentom.

Tu i je razlika izmedju npr Nizozemske i RH, kod nas je moguce da je jedan vlasnik u prometnoj i knjizici vozila, drugi na kupoprodajnom ugovoru a treci na punomoci. Zemlja velikih mogucnosti, rekli bi neki. Medjutim, vani u Nizozemskoj je to nemoguce, moze biti samo jedan vlasnik i on odgovara cak i umjesto vozaca koji bi vozio auto i skrivio nezgodu.

Quote:
Zoka2 kaže: Pogledaj post
ma ja bi bio zadovoljan kad bi davanja drzavi bila smanjena na bar 20-30% od ukupne cijene auta..
zato i jesam svaki dan na forumu, iscekujem novosti pa da vidim dal se siplati na put u njemacku ili ne!!
Dok god netko od ekonomista ne objasni politicarima koji sjede u Saboru da se moze uzeti vise novaca na 5% od tisucu ljudi nego na 25% od deset njih nece biti pomaka u ovoj drzavi i bit ce premalo para u proracunu. Nazalost su mnogi dugogodisnje razmisljali jugoekonomski i nisu shvacali da se s manjim porezima moze vise toga dobiti. Tipican primjer je dizanje PDVa koji im je smanjio prihode u blagajnu u konacnici. Cak su narucivali analize koje bi pokazale da je to 'uspjesna politika' jer su oni koji su placali dotad 22 ili 23 posto morali davati vise ali nisu namjerno stavljali sve one subjekte koji su propali zbog te promjene postotka. I u konacnici se manje novaca slilo u proracun i eto opet Hrvatske u gubitku. Pa SAD su najbogatija zemlja na Svijetu upravo zato jer razumiju taj princip, da je bolje ustipnut malo postotka novaca po vise puta nego lakomo i gramzivo se sladiti na velike postotke koje nikad nece dobiti jer ce duznik 'puknuti' prije isplate... U biti je zato i propao feudalizam, a sad se izgleda vraca na mala vrata u RH.

Ukoliko bi porezna uprava spuslila postotak na 5% koliko je bio porez na prijenos vlasnistva kako je bilo prije, drzava bi se napunila parama i pokrila sve deficite drzavnog proracuna. Ovako, mali broj ljudi ce htjeti 'unositi' aute u RH i svi ce prije ili kasnije registrirati auto (i sebe) van RH gdje su manji porezi. Jer, ako to mogu stranci uciniti i radili su tako do sada onda nema zapreka ni da mi budemo stranci u vlastitoj zemlji. Eto do cega je suluda politika dosla, da ce jednog dana opet biti vise Hrvata gradjani neke druge zemlje od svoje vlastite, pa to bi doista bilo komicno da nije tragicno...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 15:39   #57
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Još se dogovaraju kako će ići.Mislim da je Linić izmjenio zajon o trošarinama pa će tako uzet lovu kad se stvar doveze iz eu-a.Za aute su tako i slovenci napravili (malo kasno) kad su njihovi počeli kupovat jeftinije aute u eu.Treba sačekat još koji tjedan da vide na koji način se nastavlja deračina.
Istina država sada uzima lijepu svotu na uvoz automobila sumljam da će se toga odreć, doći će neke nove naknade i trošarine drugog naziva. Ako samo računate da na vozilo koje uvezete imate cca 60% davanja na plaćenu cijenu a iz japana i amerike 80%.
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 17:38   #58
Quote:
PowerG kaže: Pogledaj post
Istina država sada uzima lijepu svotu na uvoz automobila sumljam da će se toga odreć, doći će neke nove naknade i trošarine drugog naziva. Ako samo računate da na vozilo koje uvezete imate cca 60% davanja na plaćenu cijenu a iz japana i amerike 80%.
A gle, to su sve relikti Jugoslavenskog uredjenja kad je Jugoslavija morala braniti Jugo jer nije postojala trzisna ekonomija, inace nitkone bi kupovao Jugo nego bi svi uzimali VW ili nes drugo kvalitetnije. Na taj nacin je Jugoslavija sprecavala odljev kapitala van svojih granica. Medjutim s ulaskom u EU je to u potpunoj suprotnosti s idejom jednakopravnog unutarnjeg trzista i slobodne cirkulacije ljudi, dobara, kapitala i usluga. Tako da s 1.7. nestaje taj drzavni protekcionizam jugoslavenske autoindustrije konacno i samo je nemar i korupcija odrzavala tako nelegitino uzimanje novaca od gradjana.

Naravno, ako sad budu Linic i porezne institucije i dalje podrzavali korupciju i nepravdu onda je ocito da ce donijeti previsoke poreze, vise nego su u EU izemdju drugih zemalja. Svejedno, to nece puniti blagajnu kako su mislili jer ljudi jednostavno ili nece kupovati aute pa puniti proracun RH ili ce kupovati aute u drugim drzavama i tamo ih voziti, jednostavna je ta situacija. Trebat ce proci jos dugi niz godina dok svi ti koji su radili u jugoslavenskom sustavu umru da bi tek neke nove generacije rekle "Hej, ajmo smanjiti poreze da i drzava i ljudi imaju vise novaca..." Vidjet cemo da li ce trebati proci puno godina ili ce promjene poreznog sustava u RH biti skorije, ali dok god nekompetentni odlucuju o porezu tesko da ce biti puno pomaka...

Zamisli si da treba samo platiti porez na prijenos vlasnistva od 5% za kupnju auta na trzistu EU, koliko bi se proracun popunio? Ovako, pitanje je ko ce uopce htjeti uvoziti aute ili bilo sto raditi s autima nakon 1.7. ako ne snize namete...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 08:38   #59
Quote:
Zoka2 kaže: Pogledaj post
zato i jesam svaki dan na forumu, iscekujem novosti pa da vidim dal se siplati na put u njemacku ili ne!!
Zato čitaj narodne novine gdje izlaze propisi.

Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Tu i je razlika izmedju npr Nizozemske i RH, kod nas je moguce da je jedan vlasnik u prometnoj i knjizici vozila, drugi na kupoprodajnom ugovoru a treci na punomoci. Zemlja velikih mogucnosti, rekli bi neki.


Dok god netko od ekonomista ne objasni politicarima koji sjede u Saboru da se moze uzeti vise novaca na 5% od tisucu ljudi nego na 25% od deset njih nece biti pomaka u ovoj drzavi i bit ce premalo para u proracunu.
To je zato je JB uzima 48 kn pa ga ništa nije briga a da uzima 100 eura kao u Italiji ne bi bilo problema.

Objašnjavaju oni njima to godinama samo u praznu glave ne možeš stavit ništa normalno.

Quote:
PowerG kaže: Pogledaj post
Istina država sada uzima lijepu svotu na uvoz automobila sumljam da će se toga odreć, doći će neke nove naknade i trošarine drugog naziva.
Uzimat će.

Članak 7.
(1) Obveza obračunavanja i uplate posebnog poreza iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona nastaje kad:
- 3. pravna ili fizička osoba sa sjedištem, odnosno prebivalištem u Republici Hrvatskoj koja nije trgovac ili trgovac rabljenim motornim vozilima u smislu ovoga Zakona unese ili uveze motorno vozilo na područje Republike Hrvatske ili kad trgovac, odnosno trgovac rabljenim motornim vozilima motorno vozilo unese ili uveze za vlastite potrebe.

i) Unos motornih vozila je svaki unos u Republiku Hrvatsku s teritorija države članice Europske unije, kako je propisano zakonodavstvom Europske unije, osim iz trećih teritorija.

Članak 10.

(1) Posebni porez utvrđuje se na temelju prodajne, odnosno tržišne cijene motornog vozila, emisije ugljičnog dioksida (CO2) izražene u gramima po kilometru, obujma motora u kubičnim centimetrima i razini emisije ispušnih plinova.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 09:38   #60
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zato čitaj narodne novine gdje izlaze propisi.


To je zato je JB uzima 48 kn pa ga ništa nije briga a da uzima 100 eura kao u Italiji ne bi bilo problema.

Objašnjavaju oni njima to godinama samo u praznu glave ne možeš stavit ništa normalno.


Uzimat će.

Članak 7.
(1) Obveza obračunavanja i uplate posebnog poreza iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona nastaje kad:
- 3. pravna ili fizička osoba sa sjedištem, odnosno prebivalištem u Republici Hrvatskoj koja nije trgovac ili trgovac rabljenim motornim vozilima u smislu ovoga Zakona unese ili uveze motorno vozilo na područje Republike Hrvatske ili kad trgovac, odnosno trgovac rabljenim motornim vozilima motorno vozilo unese ili uveze za vlastite potrebe.

i) Unos motornih vozila je svaki unos u Republiku Hrvatsku s teritorija države članice Europske unije, kako je propisano zakonodavstvom Europske unije, osim iz trećih teritorija.

Članak 10.

(1) Posebni porez utvrđuje se na temelju prodajne, odnosno tržišne cijene motornog vozila, emisije ugljičnog dioksida (CO2) izražene u gramima po kilometru, obujma motora u kubičnim centimetrima i razini emisije ispušnih plinova.
Zar 100 Eura za ovjeru JB u Italiji? U Blegiji i Nizozemskoj je ovjera 2 Eura... Da nije mozda solemnizacija u pitanju a ne obicna ovjera?

Bas sam citao linkove koje si postavio i novi porezni zakon glede 'unosa' kako su korumpirani porezni politicari nazvali izrugivanje ekonomskog sustava EU i principa slobodne trgovine. Naime, posebni porez nije jedan porez nego 4 zasebna poreza koji se zbrajaju isto kao i prosli prepisani relikti Jugoporeza i haraca, to je prestrasno kako se rugaju nama i Europi 'ne moze nam niko nista, jaci smo od Drzave!'.

Komentiram s prijateljima koliko kosta relativno novi auto koji bi netko uzeo za obavljat posao u RH. Ako je kojih 6 mjeseci do godinu dana star i kosta oko 10.000€ s nekom Euro II normom onda je to oko 90ak % 'davanja', 20ak % ekoloskih, jos ustipnu kojih 5% sim i tam i na kraju osoba placa za svaki auto koji 'unese' u RH jos 12.000 Eura za auto koji je vec platila. Znaci, auto koji svi drugi u EU placaju 10.000€ bi nas trebao kostati 22.000€.

Prijava gradjana EU u RH kosta rentanje stana ili poslovne adrese (to se da jeftino dobiti) ili registriranje tvrtke (sad ih ima vec za 10kn s onim brzim postupkom), nesto biljega i potvrda u MUPu, platis na tu sicu 25%PDV i godisnjemoze biti manje od 1000kn amozes si porez odbijati ako nes poslujes.

Prijava gradjana RH u nekoj zemlji EU je vrlo slicna glede troska s tom razlikom da si treba srediti prebivaliste, nikakav problem ako registriramo tvrtku u nekoj zemlji EU. Davanja su slicna kao i kod nas, rezidentni porezni broj (OIB u RH) se dobije u roku od 10 minuta od Slovenije do Nizozemske. Kupi se auto za normalnu cijenu, prijavi se sebe kao poreznog obveznika i onda smo stranci u vlastitoj zemlji ali radimo s manjim davanjima. Cak mozemo i manje poreza platiti jer ako radimo neki posao s trzistem EU (internet usluge, prevodjenje, turizam, mnoge dobre usluge koje plasiramo na zajednicko trziste EU) mozemo to raditi na tvrtku registrirsanu u EU a ne u RH. Jer, akomogu nasi sportasi i umjetnici biti prijavljeni u Monaku, Lichtensteinu i drugim drzavama od 1.7. tomozemo i svi mi drugi obicni smrtnici. Stvarno nema razloga da kao gradjani budemo prijavljeni kod nas da nas harace korumpirani poreznici i politicari, pa kod nas u RH je vec 7 ministara sjedilo u zatvoru uljucujuci i prvog misnitra za korupciju i oragnizirani kriminal. I zbog cega takvima dalje placati harace kad mozemo biti stranci u svojoj vlastitoj zemlji? Ta svatko ce se 'pravit Englez' ako ga to u konacnici kosta za 12.000 Eura manje, zar ne?

U biti, ko ce uopce placati porez onda u RH s ovako nelegitimno postavljenim porezima? S ovakvim nacinom donosenja zakona Lijepu nasu ceka uskoro bankrot drzave, jer nitko nece puniti proracun s tako suludo visokim porezima.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.