Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2017., 20:59   #21
Quote:
Pacifica kaže: Pogledaj post
Ukoliko osoba ima radni staž 2 mjeseca nevezano za struku, dali može iskoristiti potporu na 5 godina?
Staž je sasvim nebitan ako govorimo o osobi mlađoj od 30 g., bitno je da nije bila u radnom odnosu na neodređeno sa poslodavcem koji planira koristiti olakšicu već ranije, da se sklopi ugovor na neodređeno, i da je se prijavi na HZMO kao mladu osobu do 30g.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:32   #22
Koliko sam ja shvatio poslodavac je oslobođen za iznos koji odgovara razlici između BRUTO 2 i BRUTO 1, jesam u pravu?
MCML-MMX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 13:17   #23
Quote:
MCML-MMX kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio poslodavac je oslobođen za iznos koji odgovara razlici između BRUTO 2 i BRUTO 1, jesam u pravu?

Jesi, u pravu si!
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 17:56   #24
Pozdrav svima, imam jedno pitanje:

Naime djelatnik koji je zaposlen kao osoba mlađa od 30 nam je otišao i sa isplatom plaće obračunala sam mu naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, misleći naravno, da ni na njega ne idu doprinosi na plaću, međutim kod predaje JOPPD obrasca mi je javljalo grešku da sa tom oznakom primitka polja zzo, zo i zapošljavanje ne mogu biti prazna. Obračunala sam doprinose na naknadu i predala tako. Zanima me samo jesam li postupila ispravno i da li stvarno ta ista naknada nije izuzeta ili je to nekakav bug u poreznoj i nisam trebala obračunati doprinose? Hvala svima
Viki29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2018., 15:23   #25
pozdrav! Zanima me sljedeća situacija: sin je završio srednju školu, na burzi je, nema ni dana radnog staža. Želio bi raditi u svojoj struci ali zasad nije uspio naći posao iako postoje neke naznake za oko nove godine. Uglavnom, on bi sad počeo raditi posao koji nije njegova struka dok mu ne uleti nešto bolje. Da li gubi pravo na olakšice kod poslodavca ako da otkaz, kako u startu riješiti mogućnost prekida radnog odnosa nakon dva-tri mjeseca (ako bude mogao raditi u struci) a da nema penala, odnosno da ne izgubi olakšicu za mlade? Hvala unaprijed!
Allien is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2019., 12:50   #26
doprinosi za mlađe od 30 god.

Pozdrav svima. Molim savjet: naime imam u firmi 2 osobe mlađe od 30 god.zaposlene na neodređeno vrijeme .Jadan je od 2010,i za njega smo koristili poticaj za zapošljavanje, sve smo doprinose plaćali i dokaze svaki mjesec nosili u Biro za zapo. a drugi od 04/2018 i plačam sve doprinose sve vrijeme , ovaj drugi momak bio je na birou nekih mjesec dana prije nego smo ga mi zaposlili, a gospođa s biroa mi je rekla da na njega nemam pravo na nikakve poticaje niti olakšice jer nismo prošli procedeuru kao moramo predati zahtjev prije nego ga zaposlimo plus brdo papira, uglavnom odustali smo od poticaja , pa sad pošto su svi doprinosi plaćeni zanima me šta sad da radim, da li se može tražiti povrat uplaćenih doprinosa, da li se može sad nastaviti s NE plačanjem doprinosa, po kojoj osnovi ,jer mu je to prvo zaposlenje a i ima 20 god.Dobro bi mi došao savjet prije nego krenem obilaziti urede. Sretna Vam Nova
Jadra777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2019., 17:19   #27
Quote:
Jadra777 kaže: Pogledaj post
... a drugi od 04/2018 i plačam sve doprinose sve vrijeme , ovaj drugi momak bio je na birou nekih mjesec dana prije nego smo ga mi zaposlili, a gospođa s biroa mi je rekla da na njega nemam pravo na nikakve poticaje niti olakšice jer nismo prošli procedeuru kao moramo predati zahtjev prije nego ga zaposlimo plus brdo papira, uglavnom odustali smo od poticaja ...
gospođa s HZZa ti je dobro rekla što se tiče poticaja od HZZa, niste prošli proceduru i to je to....
...ali ako poslodavac zaposli osobu koja se prvi put zapošljava (ne mora biti na burzi) onda može prvu godinu ne plaćati doprinose na plaću, mora ga kao takvog prijaviti na HZMO...osoba mora biti prijavljena na određeno vrijeme....i onda kada prođe prva godina, onda ga prijavljuje na neodređeno i slijedećih 5 godina ne plaća dop na plaću

Quote:
Jadra777 kaže: Pogledaj post
...pa sad pošto su svi doprinosi plaćeni zanima me šta sad da radim, da li se može tražiti povrat uplaćenih doprinosa, da li se može sad nastaviti s NE plačanjem doprinosa, po kojoj osnovi ,jer mu je to prvo zaposlenje a i ima 20 god.Dobro bi mi došao savjet prije nego krenem obilaziti urede. Sretna Vam Nova
od koga bi tražila povrat doprinosa? imaš ideju? ja stvarno ne znam odgovor na to pitanje

Jadra777 nemoj se ljutiti ali ću ti dati jedan savjet, bilo bi dobro da si oko ovih pitanja popričala sa svojim knjigovođom, i ako jesi a nije te savjetovao kako prijaviti ljude onda ga promjeni
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2019., 05:09   #28
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
od koga bi tražila povrat doprinosa? imaš ideju? ja stvarno ne znam odgovor na to pitanje

Jadra777 nemoj se ljutiti ali ću ti dati jedan savjet, bilo bi dobro da si oko ovih pitanja popričala sa svojim knjigovođom, i ako jesi a nije te savjetovao kako prijaviti ljude onda ga promjeni
Vidim da nisam jedini kojemu se ovo dogodilo.

Znači ako je osoba već prijavljena na neodređeno i dvije-tri godine se već uplaćuju svi doprinosi, gotova priča? U pm, ja sam to saznao tek danas a imam firmu četiri godine i mislim si kak sam blesav da nisam to znao, ali fakat bi knjigovođa trebao voditi računa o takvim stvarima.
Clam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2019., 12:31   #29
Quote:
Clam kaže: Pogledaj post
Vidim da nisam jedini kojemu se ovo dogodilo.

Znači ako je osoba već prijavljena na neodređeno i dvije-tri godine se već uplaćuju svi doprinosi, gotova priča? U pm, ja sam to saznao tek danas a imam firmu četiri godine i mislim si kak sam blesav da nisam to znao, ali fakat bi knjigovođa trebao voditi računa o takvim stvarima.
ah, što reći.....probajte napraviti retrogradno na e-mirovinsko promjenu, radnika prijavite kao osobu mlađu od 30 god i onda sve JOPPD obrasce ispravite (uh posla za poludit!), dop za zdravsteveno će biti u pretplati
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.